Περί παντρειάς.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 47
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,773

    Περί παντρειάς.

    Στενοχωριέμαι πολύ που δεν θα παντρευτώ τελικά. Είμαι 37 χρονών και όλα δείχνουν ότι δεν έχω μέλλον σε αυτόν τον τομέα και ούτε και σε κανέναν άλλον για την ακρίβεια. Σαν να στατάτησε η ζωή μου και πέθανα από ένα διάστημα και μετά και υποζώ κατα κάποιον τρόπο τώρα στην ουσία είμαι νεκρή- ζωντανή. Η μαμά μου λέει ότι παντρεύονται οι άξιες και έξυπνες και αυτές που δεν παντρεύονται είναι χαζές και άχρηστες. Πριν τα 24 μου είχα πολλές προτάσεις γάμου και μερικές ήτανε και πολύ καλές μάλιστα μετά τι έγινε δεν ξέρω και δεν με ήθελε κανένας για γάμο έτσι ξαφνικά χάθηκε το όνειρο να γίνω και εγώ μητέρα να αγκαλιάσω το παιδί μου, το δικό μου το παιδί. Αισθάνομαι μελαγχολία και πικρία γιατί όλοι μα όλοι να μπορούνε να αποκτήσουνε αυτό που θέλουνε και εγώ όχι, γιατί σήμερα όλοι παντρεύονται εκτός από μένα μόνο εγώ θα μείνω στο ράφι, "γεροντοκόρη". Μακρυά από την χαρά της οικογένειας και πώς θα περάσουνε τα υπόλοιπα χρόνια της ζωής μου σύνολο 40+ μέσα στην μονοξιά;; Και αν πεθάνουνε οι γονείς μου, θα μείνω εντελώς ΄μόνη;;;; Αυτά στροβιλίζουν συνέχεια στο μυαλουδάκι μου και με κάνουνε δυστυχισμένη..... Αλήθεια τι θα κάνω αν δεν παντρευτώ;;; Από μικρή το είχα δεδομένο ότι κάποτε θα παντρευτώ και θα κάνω οικογένεια και τώρα γιατί να τύχει σε μένα κάτι τέτοιο;;; Γιατί εγώ να αποτελώ εξαίρεση του κανόνα;;; Μου φαίνεται σαν να με κυνηγάει μια κατάρα.

  2. #2
    olgaki1975 μεχρι τα 24 ειχες σχεσεις δηλαδη και μετα απο τοτε πως εγινε και εμεινες μονη σου; Τι παει να πει "Πριν τα 24 μου είχα πολλές προτάσεις γάμου και μερικές ήτανε και πολύ καλές μάλιστα μετά τι έγινε δεν ξέρω και δεν με ήθελε κανένας "; Απο εκει θα ξεκινησεις απο αυτο που σου υπογραμμισα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,773
    Εγώ από τα 24 έπαθα κατάθλιψη από κάποια γεγονότα και παράτησα τον εαυτό μου και δεν ενδιαφερόμουνοουνα για την εμφάνισή μου.















    ...

  4. #4
    Ολγακι ακουσε με λιγο, εχω δουλεια και θα φυγω πριν ομως θα σου πω δυο λογια. Περασαν λιγα χρονια που τα θεωρεις χαμενα απ ο,τι καταλαβα, θες και τα επομενα να περασουν ετσι οπως περασαν και τα προηγουμενα η προτιμας να το αλλαξεις αυτο; Οπως πολυ σωστα ειπες εχεις ακομα 40+ χρονια ζωης. Θες να τα περασεις μεσα στο παραπονο η να οργανωθεις,να ανασκουμπωθεις και να κανεις μια νεα αρχη; Μην σκεφτεσαι τι κανουν οι αλλοι η τι περασες απο τα 24 σου και μετα, αυτο σε τραβαει πισω και τωρα αυτο που χρειαζεται ειναι να ενεργοποιηθεις....Δεν ενδιαφεροσουν λες για την εμφανιση σου, τωρα ενδιαφερεσαι; Εχεις γενικα ενδιαφεροντα στη ζωη σου;
    Γαμοι γινονται και στα 40 και στα 50 και στα 60 ο γαμος ομως μονο που δεν λυνει προβλήματα, τα πολλαπλασιαζει.
    Δεν σου λεω πως δεν θα παντρευτεις σου λεω πως ο γαμος δεν πρεπει να ειναι το θεμα που πρεπει εχεις σε προτεραιοτητα.
    37 χρονων εισαι νεοτατη βρε για να σκεφτεσαι τετοια πραματα. Αντε Ο,τι θες γραψε μου και οταν ξαναμπω θα σου απαντησω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Όλγα εγώ είμαι 30 και δε θέλω να παντρευτώ...
    τι με κάνει αυτό στα μάτια σου?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    ολγα μου καλησπερα, σε καταλαβαινω...δεν ειναι τοσο το αγχος του γαμου οσο της μητροτητας σωστα?
    και γω ηθελα πολυ να παντρευτω και γενικα μου αρεσει πολυ η οικογενεια, λατρευω τα παιδια! αλλα θελω να κανω εναν καλο γαμο και μια καλη οικογενεια και οχι να παντρευτω απλα για να παντρευτω.
    Αν αγαπας τον εαυτο σου πρεπει να αρχιζεις να φροντιζεις ξανα την εμφανιση σου και να το κυνηγησεις αφου δεν θελεις να μεινεις μονη απο επιλογη. Εισαι 37 χρονων αλλα οχι 47...λες οτι επαθες καταθλιψη, παιρνεις φαρμακευτικη αγωγη ακομη?
    εδω η χαλι μπερι παντρευτηκε και εκανε παιδι στα 46!!!!!!

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Αθηνα
    Posts
    265
    Η Χαλι , π μονο χαλι δεν ειναι .. αν εχω καταλαβει καλα η Ολγα , π εχω διαβασει πολλα κειμενα της , φοβαται πιο πολυ την μοναξια . Δεν ξερω , σωστα Ολγα ?
    Να σε ' παρω ' εγω να ησυχασουμε ( χωρις προικα , κ μονο αν περιποιηθης τον εαυτο σου ) ? Ασε θυμηθηκα , εχω προτεινει στην howtodream , k μαλλον δεν τοχει παρει χαμπαρι ακομα.....να δουμε αν το παρει τι θα γινει....μου μυριζει χυλοπιτα..
    Last edited by vagpap; 25-07-2013 at 21:52.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Ολγα μου, αυτο που σε εχει κανει να νιωθεις ετσι ειναι τα λογια της μαμας σου, η παραδωση της χωρας μας που θεωρει τον γαμο κατι σαν δεδομενο! ειναι τα κομπλεξ που μας μεταφερουν οι γωνεις μας! μην τρελενεσαι !ο γαμος -ποσο μαλον στην εποχη αυτην, οπου το χρημα βγαινει πολυ δυσκολα! ο γαμος λοιπον ειναι κατι που ζητα πολλα εξοδα και οχι μονο! ο ανθρωπος που θα βρεις, θα ζησεις μαζι του ολη σου την ζωη! ειναι πλυ μεγαλη αποφαση αυτη! κι δεν πρεπει να γινει επιπολαια και μια βιασινη!
    Στα 24 χρονια σου ειναι λογικο να σου ελεγαν για γαμο, ειναι η ηλικια οπου οι πιο πολλοι ανδρες θελουν να ειναι η γυναικα τους, οπως ξερεις συνηθως ο ανδρας ειναι πιο μεγαλος απο την γυναικα σε εναν γαμο, και η παραδωση, η ιστορια που μας εχουν περασει οι δικοι μας ειναι οτι η γυναικα πρεπει να ειναι μεχρι 25 για να παντρευτει! η αληθεια ειναι πως τα 23-24 χρονια ειναι ισως η πιο καλη ηλικια για να μεινει μια κοπελα εγκυος,το λενε οι γιατροι, οτι αυτη η ηλικια ειναι η πιο καλη για να κανει παιδι!
    Αποψη μου ειναι να μην σε περνει απο κατω, σκεψου το σημερα, κοιτα τον εαυτο σου, την εμφανηση σου να ειναι προσεγμενη και καλα, μετα ψαξε και βρες καποιον που νομιζεις οτι μπορει να ειναι για παντα μαζι σου! απλα να ξερεις οτι ο ηδανικος ανδρας δεν υπαρχει!
    Κι εμενα με απασχολη ο γαμος, εχω μετανοιωσει που δεν παντρευτικα πριν καποια χρονια μια κοπελα που θα ηταν υπεροχη σαν μανα,ηταν στα 24 χρονια της -τωτες- θα ηταν πολυ καλη παρεα σαν συζηγος - αφου στον γαμο δεν ειναι μονο ο ερωτας, πρεπει να μπορεις να περνας και ευχαρηστα τον χρονο σου με τη-το συζηγο και αυτη η κοπελα ηταν, απλα δεν ηταν τοσο ομορφη οσο ηθελα! παρα το οτι ειχε ολα τα αλλα, δλδη αυτο που τωρα ειναι το πιο μεγαλο κολημα ,το οικονομικο με αυτην την κοπελα δεν θα ειχαμε κανενα θεμα απεναντιας ηταν αρκετα ευκααστατη η οικογενεια της, αλλα τωτες ειμουν αρκετα περηφανος, δεν ηθελα, ειχα την ιδεολογια του ο ανδρας να μην ειναι πολυ πιο κατω οικονομικα απο την γυναικα του! βλεπεις ολοι μας ειχαμε πολλες λαθος αποψεις που με τον καιρο τις αλλαζουμε αλλα εχει αλλαξει και ο ανθρωπος δυστυχως!
    Σημερα υπαρχει μια κοπελα που σοβαρα σκεφτομαι κατι τετοιο, αλλα φοβαμαι, φοβαμαι να κανω τετοιο βημα, βιαστηκο, αφου ειμαι ενας ψυχολογικα αρρωστος ανθρωπος πως θα κανω εγω γαμο και παιδι???? ενας αρρωστος σαν εμενα μπορει να κανει παιδι?

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614
    Τι μπορώ να σου πω κι εγώ... Ότι στα λόγια σου βλέπω τον εαυτό μου δέκα χρόνια μετά? Ότι ήδη κάνω τις ίδιες σκέψεις?
    Βασικά αυτό που με ενόχλησε στα λεγόμενά σου και στο ότι δε βρέθηκε κανείς να σου ανταπαντήσει ήταν το "δεν ενδιαφερόμουν για την εμφάνισή μου". Δηλαδή αυτό τι σημαίνει? Ότι το να βρεις κάποιον προϋποθέτει το να είσαι στην τρίχα και φουλ στα πρόσθετα, και το να δείξεις μια ψεύτικη εικόνα θα σε κάνει αρεστή? Ε όχι! Κάποιος θα σε πλησιάσει και θα σταθεί δίπλα σου για όσα έχεις στην ψυχή σου και όχι λόγω της εμφάνισης! Εκτός και αν εξαιτίας των ψυχολογικών που είχες απέκρουες τον κόσμο, φαινόσουν ότι δεν είχες όρεξη για πολλά πολλά. Αρνούμαι να δεχτώ ότι δεν σε πλησίασαν λόγω εμφάνισης...Δεν θέλω να το πιστέψω.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Αθηνα
    Posts
    265
    Αλκμηνη , μην μας τρελλανεις εντελως . Φυσικα κ η εμφανιση ειναι το πρωτο που θα μας ελκυσει σε μια γυναικα . Οχι νασαι , οπως λες στη τριχα κ στα προσθετα , αλλα να δειχνεις οτι αγαπας τον εαυτο σου , κ συνεπως τον φροντιζεις . Το να προσελκυσεις καποιον ειναι διαφορετικη ιστορια απο το να τον κρατησεις . Εκει μπαινει ο χαρακτηρας . Αληθεια , πιστευεις οτι υπαρχουν ανδρες που αδιαφορουν για την εμφανιση ?

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614
    Τι εννοείς "φροντίζω"??? Ο καθένας το εννοεί διαφορετικά!
    Μερικές φορές και η απλότητα ελκύει...

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Αθηνα
    Posts
    265
    Εδω εισαι ρε Αλκμηνη ? Ξενυχτρω σαν κ εμενα . Ναι , συμφωνω , η απλοτητα ελκυει . Δεν χρειαζονται ακριβα ρουχα , για ναναδειχτεις , ουτε επιδευμενη συμπεριφορα ( το τελευταιο ειναι απωθητικοτατο ) . Το φροντιζω σημαινει , οχι περιττα κιλα , γυμναστικη και προσωπικη φροντιδα . Βεβαια , αυτα ειναι τα δικα μου κριτηρια , δεν σημαινει οτι πρεπει να τα ενστερνιζονται ολοι .
    Και κατι τελευταιο , η ηττοπαθεια απωθει , οπως κ η ελλειψη αυτοπεποιθησης .
    Last edited by vagpap; 26-07-2013 at 03:09.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Quote Originally Posted by vagpap View Post
    Η Χαλι , π μονο χαλι δεν ειναι .. αν εχω καταλαβει καλα η Ολγα , π εχω διαβασει πολλα κειμενα της , φοβαται πιο πολυ την μοναξια . Δεν ξερω , σωστα Ολγα ?
    Να σε ' παρω ' εγω να ησυχασουμε ( χωρις προικα , κ μονο αν περιποιηθης τον εαυτο σου ) ? Ασε θυμηθηκα , εχω προτεινει στην howtodream , k μαλλον δεν τοχει παρει χαμπαρι ακομα.....να δουμε αν το παρει τι θα γινει....μου μυριζει χυλοπιτα..
    Νιωθω συγκινηση...........vag......ειλικρ ινα......θα το σκεφτω!!

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Αθηνα
    Posts
    265
    Ελα how ,κοφτη πλακα ! σουχω γραψει κι αλλα στο ' εχουμε κ λεμε ' ριξε μια ματια pls .

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    ολγα, αντι να ασχολεισαι με καταρες και ατυχιες, δες πρωτα τι περναει απο το δικο σου χερι για να πετυχεις αυτα που λες οτι θελεις.
    μας εχεις πει σε τοσα μηνυματα ποσο εχεις παρατησει τον εαυτο σου, την εμφανιση σου, ακομα και την υγιεινη σου.
    εχεις κανει κατι για ολα αυτα>?
    διαφωνεις οτι ειναι στο χερι σου να τα βελτιωσεις?
    δειχνεις να περιμενεις μονιμως καποιον να σε παρει απο το χερακι για να ζησεις την ζωη που ονειρευεσαι, αλλα εσυ δεν θελεις καν να κανεις τον κοπο να πλυνεις αυτο το χερακι...
    παω στοιχημα οτι και για εσενα εχει σημασια η εμφανιση και η φροντιδα του αλλου. για τον απεναντι γιατι περιμενεις να μην εχει?
    μηπως τελικα εχεις βολευτει στην γκρινια σου και σου ειναι πιο ευχαριστο να κλαιγεσαι απο το να κανεις κατι να βελτιωσεις την ζωη σου?

    (βαγ σωστα τα περι εμφανισης, αλλα κακως τα περιοριζεις στις γυναικες. και των ανδρων η εμφανιση μετραει εξισου.καμια δεν θα σας πλησιασει για την αγνωστη, καλη ψυχη σας)

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ερωτησεις περι ΙΨΔ
    By korman709 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 26-09-2011, 11:10
  2. Περι προφυλακτικών
    By Minas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 30-05-2011, 16:04
  3. Περί Θεού
    By Farting-Monkey in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 24-10-2010, 17:36
  4. περι έρωτα
    By baggelio in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 48
    Last Post: 23-03-2010, 01:01
  5. περί φαρμάκων
    By coma in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 44
    Last Post: 13-06-2009, 20:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •