σχεσεις με φιλους και επαγγελματικος προσανατολισμος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    3

    Question σχεσεις με φιλους και επαγγελματικος προσανατολισμος

    Γεια σας!

    Ειμαι 21 χρονών και πριν απο 2,5 μηνες περιπου μου διαγνωστηκε ψυχωση και απο τοτε παιρνω το abilify.Το κυριο προβλημα μου ειναι οτι οταν ειμαι με τους φιλους μου ειμαι σχεδον αμιλιτη,παρακαλαω να μη μου μιλησουν για να μην απαντησω κατι λαθος (πραγμα που συμβαινει πολυ συχνα και δεν ξερω γιατι.Δεν ειναι ακριβως λαθος αλλα δεν μπορω να εξηγησω κιολας τι ειναι) και εχω χασει καθετι που συμβαινει στην παρεα μου.Οταν ειμαι μαζι τους ειναι σαν να μην θελω να ειμαι εκει ενω μεσα μου βαθια θελω!Συνηθως απανταω με ενα ''ναι'' και ενα ''οχι'' ή ''δεν ξερω''γι'αυτο τις περισσοτερες φορες το σκαω διακριτικα!Ειναι λιγο σαν να εχω κατι στο στομα μου που με εμποδιζει να μιλησω και με κανει να λεω λαθος πραγματα ή να τα διογκώνω:confused: δεν ξερω ειναι πολυ δυσκολο να το περιγραψω.
    Επισης ενα αλλο θεμα που με απασχολει πολυ ειναι οι σπουδες.Δεν σπουδαζω κατι και ουτε δουλευω.Θέλω να ασχοληθω με το θεατρο γιατι απο μικρη αυτο ελεγα.Εχω ασχοληθει δλδ στα μαθητικα μου χρονια αλλα αυτο μονο.Το θεμα ειναι πως δεν μπορω να το κανω γιατι οι εκφρασεις μου εχουν αλλαξει και γενικα ο τροπος που οι αλλοι αντιλαμβανονται αυτα που λεω μου μοιαζει διαφορετικος.Ακομη τα χαπια πιστευω με εχουν κανει να μην ειμαι δημιουργικη.Η μαμα μου μου ειχε συστησει εναν αλλο ψυχιατρο που δεν δινει χαπια.Ειχα παει μια φορα αλλα μου ειχε πει πως μηπως λεει θελω θεατρο επειδη η μαμα μου το ηθελε(για τον εαυτο της ή για μενα δεν καταλαβα τι απ'τα δυο)οποτε δεν ξαναπηγα.Τωρα τον ξαναπηρα τηλ και του αφησα μηνυμα αλλα δεν με εχει παρει και την Παρασκευη αρχιζουν κατι σεμιναρια θεατρου που εχω γραφτει και μ'ολα αυτα δεν ξερω τι να κανω.Εγω θελω να σταματησω τα χαπια για να ειμαι οπως πριν αλλα ο γιατρος δεν πιστευω να με αφησει.θα το συζητησω μαζι του αλλα ηθελα τη γνωμη σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Τι συμπτωματα ειχες και σου διαγνωστηκε ψυχωση?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170
    τετοια συμτωματα εχω και εγω στην παρεα δεν ειμαι πολυ ομιλιτικος και κανω οτι μπορω . εγω το εχω συνδεσει με την σκεψη μου που λες και ειναι αδεια γιατι αν σκευτεσε κατι μπορεις και να το πεις . παντως αυτο που λες ειναι ενα σημαντικο προβλημα που σε απομονονει

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    3
    kerasi οταν πηγα για πρωτη φορα μου ειπε οτι ετσι οπως με βλεπει η εκφραση μου ειναι παγωμενη χωρις εκφραση,οτι εχω συναισθηματικη επιπεδωση.Ειχα αγχος,αυπνια σταματουσα κατι που αρχιζα (π.χ μια σχολη ή διαβασμα για πανελληνιες).Επισης πριν παω σ'αυτον,ημουν σ'εναν αλλον ο οποιος μου ειχε πει οτι επαθα νευρικο κλωνισμο και μου εδινε aloperdin.Αυτο πριν ενα χρονο.Μια φορα που σταματησα το aloperdin με ειχε πιασει κατι σα να θελω να κανω κακο ενα τετοιο συναισθημα(φοβομουν οτι θα πιασω μαχαιρι..καπως ετσι) και μια αλλη φορα που το σταματησα παλι με ειχε πιασει νευρα και ελεγα στους γονεις μου ''ή θα αυτοκτονησω ή θα σας σκοτώσω''.Μετα πηγα σ'αυτον που ειμαι τωρα που σας ειπα οτι εδω και 2,5 μηνες μου δινει το abilify
    Last edited by εν λευκω; 19-08-2013 at 20:41.

  5. #5
    βρε παιδια μην περνετε ολοι αμπιλιφαυ δεν φτανει για ολους(πλακα κανω σαν ηθικο διδαγμα ποσο καλο ειναι εννοω το αμπι σε σχεση με αλλα κωλοφαρμακα οπως το αλλοπεριντιν αλλα
    και γενικα)ΥΓ για ναμην θεωρηθει οτι κανω διαφημηση το αμπι εχει πολλα καλα ΑΤΥΠΑ ψυχοφαρμακα
    Last edited by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817; 20-08-2013 at 04:18.

Similar Threads

  1. σεξουαλικός προσανατολισμός
    By spyros91 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 31-10-2016, 16:53
  2. Δεν εχω φιλους
    By Arsi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 20-03-2012, 20:46
  3. προσανατολισμος
    By ritaki_28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 02-08-2011, 18:46
  4. Επαγγελματικος προσανατολισμος
    By πανος12345 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 15-10-2009, 13:43
  5. Replies: 92
    Last Post: 26-10-2008, 17:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •