να ρωτήσω κάτι.....? περι φαρμάκου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 58
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Ας πούμε οτι ειμαι στα 300mg αυτή τη στιγμή....
    Νομίζω πως σε λίγο παραπάνω απο ένα μήνα ήμουν οκ...οι πιο έντονες παρενεργειες που ειχα στην αρχή αν θυμάμαι καλά ήταν ζαλάδες και αρκετό σφίξιμο σε όλους τους μυς. Ειδικά το δευτερο ήταν παρα πολύ έντονο τις πρωινές ώρες και μου έπαιρνε περίπου 2-3 ώρες απο την στιγμή που ξυπνούσα για να έρθω κάπως στα ίσια μου. Μετά (και τώρα) δεν νιώθω τίποτα το ιδιαίτερο.
    Καθότι είμαι αντιδραστικό στοιχείο όμως πειραματίστηκα αρκετά με τις δοσολογίες όλων των φαρμάκων που μου έδωσε κατα διαστήματα και μην ξέροντας το πως θα αντιδράσει ο οργανισμός σου ή και την καθημερινότητα σου δλδ να μην κάνεις το ίδιο. Έχω αρκετά ισχυρό οργανισμό γενικά και απο τις δοκιμές μου ξέρω πως τις παρενέργειες σε περίπτωση διακοπής του effexor τις ελέγχω σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό απο τον μέσο όρο αλλά θα σου έλεγα και πάλι να μην το κάνεις γιατί έχει αρκετά άσχημες παρενέργειες.
    Γιαυτό δε θα σου πω ακριβώς το τι παρενέργειες είχε σε εμένα η απότομη διακοπή του γιατί ξέρω πως το πιο πιθανό ειναι να σου είναι πολύ πιο έντονα όλα και να βρεθείς προ εκπλήξεως.
    Ζαλάδες, ίλιγγοι και "ηλεκτρισμοι" σε όλο το σώμα συνδιαστικά, ειδικά κιόλας ανάλογα με το πως ειναι η καθημερινότητα σου μπορεί να αποδειχθούν πάρα πολύ μεγάλο πρόβλημα.

    Θα σου πω όμως το εξής τελείως ενημερωτικά...το effexor ανήκει προφανώς σε μια κατηγορία κατηγορία φαρμάκων με τα ίδια συστατικά. Ένα αντίστοιχο που είχα πάρει κάποια στιγμή καθως για κακή μου τύχη δεν βρήκα effexor αλλά το χρειαζόμουν, ήταν το Tudor (ίδιο γενόσημο) το οποίο με τον οργανισμό μου δεν δούλευε ΚΑΘΟΛΟΥ καλά και μάλιστα τότε ήταν απλά σε 75mg ...

    Γενικά όμως έχε υπόψη πως η κάθε ουσία επιρρεάζει διαφορετικά τον κάθε ένα μας. Ήξερα άτομο που απο τα 150mg του effexor δεν πήρε μια δόση στην ώρα της και την επόμενη μέρα δε μπορούσε να σταθεί όρθιος και εγώ ξέρω πως στα 300mg μπορώ να σκιππαρω τελείως 1-1.5 δόση και να μην έχω κανένα πρόβλημα.
    Οπότε μην βασίζεσαι σε γνώμες άλλων πάνω στα χάπια...ούτε και στην δική μου. Να αναφέρεις στον γιατρό σου οτιδήποτε νιώθεις.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    82
    εννοειτε οτι δε θα κανω πειραματα με τον εαυτο μου και δε διακοψω ποτε το χαπι αποτομα.
    εχω ψαξει σε ξενα site που τα παραλενε με την ελλατωση δοσεις.παθαινουν φρικες και τετοια.
    εμεις οι ελληνες ειμαστε πιστευω πιο σκληραγωγημενοι απο κατι ξενους
    αδερφε εμενα ο γιατρος μου το εδωσε σκετο αυτο το χαπι και το παλευω οσο μπορω,εμενα μου προκαλει ιδρωμα στο κεφαλι αλλα ειναι και η ζεστη που ρε ριχνει πιστευω
    tomhet τι σου διεγνωσε ο γιατρος αν επιτρεπετε?

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Ας πουμε κατάθλιψη...Αλλά τι ξέρουν αυτοί? :P

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    82
    ουτε εγω εχω εμπιστοσυνη αλλα τι αλλο να κανουμε?
    ελπιζω τωρα μονο στα φαρμακα

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Σίγουρα δοκίμασε το, ειδικά αν θεωρείς οτι δεν έχεις τίποτα να χάσεις. Αυτό ήταν το δικό μου κριτήριο. Αυτή τη στιγμή έχω βάλει πλώρη να τα διακόψω γιατί δεν νιώθω πλέον καλά με το να ξέρω οτι εξαρτώμαι απο αυτό για να νιώθω καλα.
    Σίγουρα όμως εφόσον το ξεκίνησες δοκίμασε το.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Παιδες , δυο φορες εχω παρει φαρμακα και τις δυο διεκοψα αποτομα.
    Δεν ειχα καποια παρενεργεια απο το κοψιμο τους , απο την χρηση τους ειχα καποιες.
    Σε γενικες γραμμες ειναι καλυτερα να τα λαμβανουμε και να τα διακοπτουμε με την καθοδηγηση του γιατρου , και οτι παρενεργειες εχουμε να τις συζηταμε μαζι του.

    Lady in red , επικοινωνησε αμεσα με τον γιατρο σου γιατι θυμαμαι οτι στο προηγουμενο θεμα εγραφες κατι για μανια.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Παιδες , δυο φορες εχω παρει φαρμακα και τις δυο διεκοψα αποτομα.
    Δεν ειχα καποια παρενεργεια απο το κοψιμο τους , απο την χρηση τους ειχα καποιες.
    Σε γενικες γραμμες ειναι καλυτερα να τα λαμβανουμε και να τα διακοπτουμε με την καθοδηγηση του γιατρου , και οτι παρενεργειες εχουμε να τις συζηταμε μαζι του.

    Lady in red , επικοινωνησε αμεσα με τον γιατρο σου γιατι θυμαμαι οτι στο προηγουμενο θεμα εγραφες κατι για μανια.
    Φάρμακα γενικά ή effexor συγκεκριμένα? δόση?πόσο καιρό?
    Όλα αυτά παίζουν ρόλο...το effexor συγκεκριμένα έχει πολλές παρενέργειες αν το διακόψεις απότομα. Δεν προτείνω σε κανέναν να το δοκιμάσει για να δει τι θα πάθει και να μας πει τι ισχύει...
    Αλλά απο 2-3 άτομα που το έχω συζητήσει ήμουν αυτός με τις λιγότερες παρενέργειες μεταξύ μας μετά την διακοπή του και σίγουρα δεν το συνιστώ σε κανέναν ακόμα και με τις παρενέργειες που ειχα εγω.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Tην μια αναφρανιλ που ειναι τρικυκλικο αντικαταθλιπτικο , αλλα το ειχα παρει λιγες μερες αρα λογικο που δεν ειχα αντιδραση στην διακοπη.
    Την αλλη ladose ( για περιπου 2 μηνες), το οποιο ανηκει στην ιδια κατηγορια με το effexor και εχει επισης πολλες παρενεργειες αν το διακοψεις αποτομα , αλλα ευτυχως εγω δεν ειχα.

    Ουτε εγω συνιστω την αποτομη διακοπη φαρμακων , ουτε το να παιζουμε με την αγωγη αναλογα με την διαθεση μας , ασχετα αν εγω το κανω.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Tην μια αναφρανιλ που ειναι τρικυκλικο αντικαταθλιπτικο , αλλα το ειχα παρει λιγες μερες αρα λογικο που δεν ειχα αντιδραση στην διακοπη.
    Την αλλη ladose ( για περιπου 2 μηνες), το οποιο ανηκει στην ιδια κατηγορια με το effexor και εχει επισης πολλες παρενεργειες αν το διακοψεις αποτομα , αλλα ευτυχως εγω δεν ειχα.

    Ουτε εγω συνιστω την αποτομη διακοπη φαρμακων , ουτε το να παιζουμε με την αγωγη αναλογα με την διαθεση μας , ασχετα αν εγω το κανω.
    Anafranil εχω πάρει και εγω και στη διακοπή του επίσης δεν υπήρχε καμία απολύτως διαφορά....κατα την διάρκεια της αγωγής είχα μονο ενα συνεχές τρεμουλο στα ακρα.
    Ladose δεν εχω ιδεα...
    Ήθελα απλά να το διευκρινήσω γιατί έτσι οπως το ειπες θα μπορουσε καποιος να το ερμηνευσει ως "μην ακουτε τι σας λενε, δεν υπαρχουν παρενεργειες απο την διακοπη τους".

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Για αυτο ειπα οτι καλο ειναι να τα παιρνουμε με βαση οτι λεει ο γιατρος , γιατι ποτε δεν ξερεις τι επιδραση μπορει να εχει .

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Παιδες , δυο φορες εχω παρει φαρμακα και τις δυο διεκοψα αποτομα.
    Δεν ειχα καποια παρενεργεια απο το κοψιμο τους , απο την χρηση τους ειχα καποιες.
    Σε γενικες γραμμες ειναι καλυτερα να τα λαμβανουμε και να τα διακοπτουμε με την καθοδηγηση του γιατρου , και οτι παρενεργειες εχουμε να τις συζηταμε μαζι του.

    Lady in red , επικοινωνησε αμεσα με τον γιατρο σου γιατι θυμαμαι οτι στο προηγουμενο θεμα εγραφες κατι για μανια.
    Εγω το πηρα για πεντε μερες, μισο για πεντε μερες μπορει να βγαλει παρενεργειες??? μανια το χαρακτηρισα, δεν ξερω εαν ειναι σωστη η περιγραφη, απλα μου ενετεινε εναν ψυχαναγκασμο κανοντασ κατι που ποτε ωσ τωρα δεν εκανα με τοσο επιμονη...... πιστευειεσ οτι εθιστικα σε 5 μερες??? ποια ειναι η γνωμη σου?

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    129
    εννοω μπορει να βγαλει παρενεργειες που το εκοψα μετα απο πεντε μερες? αυτη ειναι η ερωτηση..... 3 μερεσ ειμαι χωρισ αυτο

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Σε αυτο δεν μπορω να σου απαντησω γιατι δεν εχω ιδεα απο φαρμακολογια.
    Αλλα στο ειπα και πριν , επειδη τα φαρμακα δεν ειναι αστεια υποθεση , μιλα με τον γιατρο σου , εστω τηλεφωνικα .

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    129
    εσύ εχεις διαγνωσθει με καταθλιψη είπες? εγω εχω ιδψ...εχω περασει και καταθλιψη αλλα μολισ με χτυπησε, επιεδη ειμαι ατομο που δεν μ αρεσει η μιζερια σε καμμια τησ μορφη, θελω παντα ο αλλοσ να βλεπει μαι ωραιοα εικονα απο μενα, (οχι πωσ είμαι ρηχο άτομο, τοναντίον, είμαι άτομο με βαθια σκέψη και φιλοσοφημένο) εν πασει περιπτωσει, αυτη μου η προδιαθεση μ εκανε να πεταξω απο πανω μου την καταθλιψη πως όμως?? επιστρατευοντας ογκο τελετουργιων , τις οποιες κουβαλάω... ακομα κια τωρα που μιλαμε ειμαι σε φαση που προσπαθω ν αποφυγω μια σκεψη που θα με οδηγησει σε πραξη γιατι θα πρεπει να βγω απο το σπιτι και αυτο δεν ειναι λογικο στα ματια μου...το πολεμαω μεσα μου...τι να κανω...αλλα θα κανω αυτο που βλεπω σωστο..τωρα εαν κοιμηθω κοιμηθηκα.....θα δουμε....ηπια βαλεριανα

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Εγω Ιψδ εχω , και εξ αιτιας της ειχα καταθλιψη και κρισεις πανικου και καποια διατροφικα θεματα.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ!
    By garyfalia in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 23-02-2012, 14:24
  2. Θέλω να ρωτήσω κάτι...
    By Κύκνος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 536
    Last Post: 15-01-2012, 01:18
  3. αλλαγη φαρμακου
    By prasiniklosti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 07-09-2009, 17:13
  4. να ρωτησω κάτι...
    By mstrouf in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 59
    Last Post: 12-08-2008, 19:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •