lyrica και άγχος...κάποια εμπειρία???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323

    lyrica και άγχος...κάποια εμπειρία???

    καλησπέρα εδώ και 15 μέρες παίρνω σιπραλεξ των 20 και ζαναξ περίπου 2mg σε δόσεις αλλά έχω τρομερή υπερένταση τις πιο πολλές ώρες της μέρας πολλές φορές ανυπόφορη.η γιατρός μου είπε ότι σκέφτεται να μου προσθέσει το lyrica...μου είπε ότι έχει άμεση δράση στο αγχος και ότι δεν θέλει πολλές μέρες.έχει κάνει εμπειρία από αυτό το φάρμακο???

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Kosto , για ποιο λογο παιρνεις φαρμακα? Εχεις καποια αγχωδη διαταραχη ?
    Eγω γενικα ειμαι κατα των φαρμακων , ειδικα των ηρεμιστικων , και νομιζω πως ηδη παιρνεις αρκετα για να προσθεσεις κατι ακομα.
    Αν το προβλημα ειναι το αγχος γιατι να μην γινει αντικατασταση του ζαναξ με το λυρικα , αφου το λυρικα δρα επισης σαν ηρεμιστικο?
    Tεσπα , εγω εχω μαθει να μην εμπιστευομαι γιατρους που συνταγογραφουν πολλα φαρμακα μαζι , δεν ξερω τι θα κανεις αλλα εγω στην θεση σου θα πηγαινα σε αλλο γιατρο .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    εγώ ρώτησα κάτι συγκεκριμένο !έχω διαταραχή πανικού δεν είμαι χαλαρός πάρα μονό πριν πάω για υπνο....αν έχεις κάποια εμπειρία καλώς να την ακούσω αλλά να λες σε ένα άτομό ν αλλάξει γιατρό ενώ στο μέρος πού μένει έχει μονό ένα δεν ωφελεί σε κατι.και να μην είμαστε αφορίστηκοι.η ιδία γιατρός με είχε ξανακάνει καλά απλά τώρα κάνω και ψυχοθεραπεία κατι πού δεν έκανα παλιά.αν ξέρεις κατη για το λυρικα με χαρά να τ ακούσω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    λες σε κάποιον εδώ μέσα ν αρέσει να παίρνει φάρμακα???

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Σορρυ , δεν περιμενα να τσαντιστεις.

    Για το λυρικα ξερω οτι ειναι αντιεπιληπτικο αλλα το συνταγογραφουν και σαν ηρεμιστικο σε αγχωδεις διαταραχες
    Εμενα μου το ειχαν δωσει για ημικρανιες , λεγοντας μου πως βοηθαει και σε στα προβληματα αγχους που εχω , αλλα δεν το ειχα παρει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    να είσαι καλά και εμένα μου είπε να δούμε σε λίγες μέρες ακόμα πως θα πάω

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    γιατί δεν το είχες πάρει αν επιτρέπεται

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Σορρυ κοστο τωρα ειδα το μηνυμα σου .
    Δεν το ειχα παρει γιατι γενικα αποφευγω τα φαρμακα , και φρικαρω με τις παρενεργειες που διαβαζω
    Ακομα και τα αντικαταθλιπτικα και λοιπες αγωγες για τα ψυχιατρικα μου προβληματα συνηθως τα σταματαω απο μονη μου ή δεν τα ξεκιναω καν, κατι που ειναι μεγαλη βλακεια και το ξερω , αλλα ...

  9. #9
    @kosto30
    προσωπικα θα ηθελα να ανοιξω ενα thread γia to lyrica, αλλα ειδα το δικο σου και θα πώ μερικα πραγματα εδω....

    Λοιπον το λυρικα, δινεται για μυαλγια λογω σακχαρου κλπ, σαν αντιεπιληπτικο και στη Γενικευμενη Αγχωδη Διαταραχη (ΓΑΔ)....
    Εμεις ασχολουμαστε με το 3ο....
    Για την ΓΑΔ "ενοχοποιούνται" οι νευρομεταβιβαστες GABA.....
    αυτους τους "πιανουν" τα αγχολυτικα τυπου ζαναχ λεξοτανιλ κλπ, και το λυρικα....
    το ΘΕΤΙΚΟ με το λυρικα ειναι οτι ΔΕΝ εχει την ηρεμηστική δραση των Βενζοδιαζεπινων, και ειναι πιο ευελικτο στο σχημα της θεραπειας...

    Ενα άλλο αγχολυτικο που δεν "ασχολειται" με το GABA ειναι το Bespar, που δεν εχει καθολου ηρεμηστική δραση αλλα μονον αγχολυτική.

    Λοιπόν για μένα (που εχω καταλαβει οτι εχω ΓΑΔ, σε γενικες γραμμες) το λυρικα εχει αποδειχτει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ....
    εχω δει μεγαλη αλλαγη στη συμπεριφορα μου και στον τροπο που αντιμετωπιζω διαφορες καταστασεις.....
    ειμαι πιο ηρεμος και σταθερος.....

    Πιστευω οτι το Cipralex mazi me to lyrica θα ειναι ενας πολύ καλος συνδυασμος....

    Θεωρω οτι η γιατρος αυτη ειναι καλή και ενημερωμενη....

    Δημητρης

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    κλεινω ομως μηνα με σιπραλεξ και καμια δεκαρια μερε με λυρικα και ζαναξ και δεν εχω δει καποια ιδιαιτερη διαφορα....το λυρικα πρεπει κι αυτο να περασουν καποιες μερες για να φανει η δραση του?

Similar Threads

  1. E-learning δωρεαν. Εχετε καποια εμπειρια?
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 23-01-2020, 16:19
  2. lyrica-τα κοψα αυτοβουλα κ....
    By interappted in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 17
    Last Post: 09-04-2017, 14:31
  3. ΙΔΨ - Lyrica - Παρενέργειες
    By laelia in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 12-09-2011, 15:27
  4. Φοβιες και υπερβολικο αγχος μετα απο τραυματικη εμπειρια υγειας με γιατρους
    By Triella in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 23-08-2011, 13:49
  5. Lyrica
    By pagakis31 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 16
    Last Post: 13-02-2008, 23:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •