Δεν ξέρω τι να κάνω...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    έλα ντε
    Posts
    13

    Δεν ξέρω τι να κάνω...

    Είμαι 21 κ έχω σχέση εδώ κ 1,5 χρόνο με ένα παιδί 22 χρονών.
    Ήμασταν φίλοι χρόνια πριν τα φτιάξουμε κ τον τελευταίο καιρό μιλάγαμε κάθε μέρα με τις ώρες..λέγαμε τα πάντα.
    Ταιριάζαμε σε πολλά, ακόμα κ στα πιο κουλά θέματα, είναι ο μόνος άνθρωπος που ταυτίζομαι τόσο πολύ μαζί του.
    Βγαίναμε, είτε μόνοι μας είτε με παρέα κ πάντα περνούσα πολύ καλά μαζί του, συζητούσαμε, πειραζόμασταν, είχα βρει τον τέλειο κολλητό!
    Έλα όμως που εκείνος άρχισε να τη βλέπει αλλιώς την όλη φάση.
    Κάτι στον τρόπο που με κοιτούσε, κάτι τα υπονοούμενα, κάτι τα ''τυχαία'' αγγίγματα..λέω όπα κάτι παίζει εδώ.
    Εγώ ανέκαθεν του μίλαγα για διάφορους που παιζόταν κάτι αλλά χαμπάρι αυτός.
    Μέχρι που μια μέρα μου εξομολογήθηκε ότι είναι ερωτευμένος μαζί μου.
    Έπαθα ένα σοκ, γιατί οκ, το'ξερα ότι με γούσταρε, αλλά η λέξη ''ερωτευμένος'' μου ήρθε εντελώς ουρανοκατέβατη.
    Του ζήτησα χρόνο να σκεφτώ.
    2 μέρες μετά βγήκαμε, του εξήγησα πως εγώ δεν τον βλέπω όπως με βλέπει εκείνος, αλλά εν τέλη του έδωσα μια ευκαιρία γιατί πίστευα πως την αξίζει κ φυσικά ελπίζοντας να νιώσω κάτι στην πορεία.
    Κ φυσικά δεν το μετάνιωσα.
    Είναι η καλύτερη σχέση που έχω κάνει ποτέ..ο καλύτερος άνθρωπος που γνώρισα ποτέ..
    Μου έχει σταθεί όσο κανένας, με έχει βοηθήσει σε πολλά πράγματα σημαντικά για τη ζωή μου, κάθε μέρα μου δείχνει με πράξεις πόσο με αγαπάει..
    Τον εμπιστεύομαι απόλυτα, κόβω το κεφάλι μου ότι δεν θα με απατούσε ποτέ..κ εκείνος με εμπιστεύεται, δεν ζηλεύει σαν λυσσασμένος όπως άλλοι, του αρέσει να ντύνομαι σέξυ (εντάξει όχι σαν *****, καταλάβατε :p )
    Κ επίσης λέμε τα πάντα..τα πάντα όμως, ακόμα κ ποιοί/ες μας την έπεσαν χωρίς ζήλιες κλπ, έχουμε απίστευτη οικειότητα.
    Τώρα θα μου πείτε είσαι πολύ τυχερή κ που είναι το πρόβλημα?
    Το πρόβλημα είναι ότι δεν κατάφερα να τον ερωτευτώ, κ του το έχω πει δεν τον κοροϊδεύω..όμως δεν ήθελα να χωρίσουμε γιατί νιώθω δεμένη μαζί του κ τον αγαπάω.
    Είχαμε κ τις άσχημες στιγμές στη σχέση μας, κυρίως από δικές μου βλακείες κ μερικές φορές δεν καταλαβαίνω ότι τον πληγώνω..ενώ εγώ αναίσθητη :(
    Τον τελευταίο καιρό όμως νιώθω ότι απομακρύνομαι, δεν ξέρω βαριέμαι όταν μιλάμε στο τηλ, δεν ''πεθαίνω'' να τον δω (για να είμαι ειλικρινής αυτό γινόταν πάντα) κ το σεξ μου φαίνεται σαν αγγαρεία πλέον..άσε που κατά τη διάρκεια της σχέσης έχει τύχει να μ'αρέσουν κανα 2-3.
    Όχι, το κέρατο δεν έχει περάσει καν απ'το μυαλό μου, άμα είναι να κάνω κάτι θα χωρίσω πρώτα..
    Απ'την άλλη αν χωρίσω νιώθω πως δεν θα βρω ποτέ κάποιον σαν αυτόν, να με αγαπάει πραγματικά κ με καταλαβαίνει..
    Οι περισσότεροι κερατώνουν, ζηλεύουν υπερβολικά κ είναι πιεστικοί.
    Το ένα ερώτημα είναι, να χωρίσω τελικά? ούτε εγώ η ίδια δεν ξέρω..
    Το 2ο είναι αν πάρω την απόφαση κ χωρίσω, πως να το κάνω?
    Εννοείται ότι θα γίνει από κοντά, αλλά τι να κάνω?
    Να του πω να βγούμε να μιλήσουμε ακούγεται άσχημο κ θα του δημιουργήσει άγχος κ δεν θέλω.
    Αλλά κ να τον προετοιμάζω σιγά σιγά μου φαίνεται πολύ ψυχοφθόρο.. :(
    Πραγματικά είμαι σε απόγνωση, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μπορούσατε να με βοηθήσετε να βάλω σε μια τάξη τις σκέψεις μου, ιδιαίτερα όσοι έχετε περάσει κάτι παρόμοιο
    κ συγνώμη αν σας κούρασα με το κατεβατό...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Βρε παπι μου......καλημερα......δε νομιζεις οτι την απαντηση την ξερεις ηδη;
    But on some summer nights, it could feel like paradise. Paradise lost.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Επρεπε απο την αρχη, εφοσον ειναι τοσο καλο παιδι οπως λες αλλα δε σου κανει κλικ ερωτικο, να τον κρατησεις για φιλο. Γιατι τα μπλεξες? Αν οντως σε εκτιμαει και ειναι καλο παιδι, θα το σεβοταν και τωρα θα σασταν μια χαρα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    661
    Αμα ηταν ''κωλοπαιδι'' και το παιζε ιστορια....μια χαρα θα σε ειχε για ''σκυλακι''....εμ βεβαια

  5. #5
    Μιας και τον αγαπάς και είσαι σε δίλημμα μπορείς να περιμένεις να σε χωρίσει αυτός πρώτα,και μετά θα κολλήσεις μαζί του και θα τον ερωτευτείς...[/sarcasm]

    Και ένας καλός τρόπος

    http://i.imgur.com/phnWI.jpg
    Once more into the fray,Into the last fight I'll ever know...Live and die on this day.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    206
    Quote Originally Posted by Mercyless Fate View Post
    Μιας και τον αγαπάς και είσαι σε δίλημμα μπορείς να περιμένεις να σε χωρίσει αυτός πρώτα,και μετά θα κολλήσεις μαζί του και θα τον ερωτευτείς...[/sarcasm]

    Και ένας καλός τρόπος

    http://i.imgur.com/phnWI.jpg
    χαχαχα... πουφ!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    206
    Γεια σου παπακι! Νομιζω οτι στην ηλικια σου μια σχεση που δεν εισαι ερωτευμενη οπως λες, δεν εχει κανενα απολυτως νοημα.... Ειναι παρα πολυ νωρις για να σε πιανουν ανασφαλειες του τυπου "θα ξαναβρω ενα καλο παιδι?". Φυσικα θα ξαναβρεις, ολη η ζωη ειναι μπροστα σου! Αφου οπως λες τον εκτιμας και τον αγαπας σαν ανθρωπο, το χειροτερο ειναι να τον κοροιδευεις κ να μενεις μαζι του απο ανασφαλεια! Να του μιλησεις ανοιχτα κ ειλικρινα, μπορει στην αρχη να στενοχωρηθει αλλα στην πορεια θα το εκτιμησει!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    έλα ντε
    Posts
    13
    howtodream8
    καλησπέρα, όχι δεν ξέρω, τα έχω όλα πολύ μπερδεμένα στο μυαλό μου.
    είμαι σε φάση που ό,τι κ αν κάνω φοβάμαι πως θα το μετανιώσω.

    kerasi γιατί σκεφτόμουν πως ίσως τον ερωτευόμουν σιγά σιγά κατά τη διάρκεια της σχέσης.
    ίσως έχεις δίκιο, θα ήμασταν καλύτερα φίλοι.

    Alucard
    όχι ούτε καν, δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος.
    αν ο άλλος είναι κωλόπαιδο ξενερώνω επιτόπου κ χωρίζω.
    σκυλάκι δεν έγινα ποτέ κ ούτε πρόκειται, όσο ερωτευμένη κ αν ήμουν.

    Mercyless Fate
    χαχα καλό :p
    δε νομίζω να με χωρίσει χωρίς να υπάρχει σοβαρός λόγος.
    σίγουρα θα μου λείψει, αλλά να τον ερωτευτώ το έχω αποκλείσει σαν ενδεχόμενο, άμα ήταν θα είχε ήδη γίνει.
    δεν ερωτεύομαι κ ξεερωτεύομαι για πλάκα.

    eutuxia
    νωρίς λες ε? γιατί εγώ νιώθω ότι μεγάλωσα, πάντως δε με φοβίζει η μοναξιά σίγουρα θα βρω κάποιον, απλά όχι σαν αυτόν, να μην έχω το άγχος μήπως μου την κάνει.
    πολύ θα ήθελα να του μιλήσω αλλά δεν θέλω να τον χάσω απ'τη ζωή μου.
    εκείνος μου έχει πει πως αν χωρίσουμε δεν θα μπορέσει να κρατήσει επαφές, ενώ εγώ θέλω να μιλάμε..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    206
    Quote Originally Posted by papakii View Post
    howtodream8
    καλησπέρα, όχι δεν ξέρω, τα έχω όλα πολύ μπερδεμένα στο μυαλό μου.
    είμαι σε φάση που ό,τι κ αν κάνω φοβάμαι πως θα το μετανιώσω.

    kerasi γιατί σκεφτόμουν πως ίσως τον ερωτευόμουν σιγά σιγά κατά τη διάρκεια της σχέσης.
    ίσως έχεις δίκιο, θα ήμασταν καλύτερα φίλοι.

    Alucard
    όχι ούτε καν, δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος.
    αν ο άλλος είναι κωλόπαιδο ξενερώνω επιτόπου κ χωρίζω.
    σκυλάκι δεν έγινα ποτέ κ ούτε πρόκειται, όσο ερωτευμένη κ αν ήμουν.

    Mercyless Fate
    χαχα καλό :p
    δε νομίζω να με χωρίσει χωρίς να υπάρχει σοβαρός λόγος.
    σίγουρα θα μου λείψει, αλλά να τον ερωτευτώ το έχω αποκλείσει σαν ενδεχόμενο, άμα ήταν θα είχε ήδη γίνει.
    δεν ερωτεύομαι κ ξεερωτεύομαι για πλάκα.

    eutuxia
    νωρίς λες ε? γιατί εγώ νιώθω ότι μεγάλωσα, πάντως δε με φοβίζει η μοναξιά σίγουρα θα βρω κάποιον, απλά όχι σαν αυτόν, να μην έχω το άγχος μήπως μου την κάνει.
    πολύ θα ήθελα να του μιλήσω αλλά δεν θέλω να τον χάσω απ'τη ζωή μου.
    εκείνος μου έχει πει πως αν χωρίσουμε δεν θα μπορέσει να κρατήσει επαφές, ενώ εγώ θέλω να μιλάμε..
    E οχι κ μεγαλωσες στα 21!!! Ολη η ζωη ειναι μπροστα σου! Προς Θεου! Κοιτα, η γνωμη μου ειναι οτι αν δε το κανεις τωρα θα το κανεις σε λιγους μηνες, οποτε για να μη χανει κανεις απο τους 2 το χρονο του κ να μη τον ταλαιπωρεις κιολας... να εισαι ειλικρινης! Καλα παιδια υπαρχουν, καθικια επισης, αλλα δε μπορει να μενεις με καποιον μονο κ μονο επειδη ειναι καλο παιδι... Οταν ερωτευτεις καποιο καλο παιδι θα καταλαβεις τι εννοω... Ενταξει, λογικο το βρισκω αν εκεινος δε μπορει να κρατησει επαφη, διοτι δε σε βλεπει σα φιλη και θα του ειναι δυσκολο να προχωρησει... Αλλα δε μπορουμε να τα εχουμε και ολα, ετσι δεν ειναι?

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614
    Λοιπόν, δεν θέλω να σε μπερδέψω, δεν ξέρω αν η γνώμη μου είναι σωστή ή όχι, ή αν φταίει το γεγονός ότι είμαι φορτισμένη συναισθηματικά, αλλά θα έλεγα να σκεφτείς πολύ καλά πριν πάρεις την απόφαση να χωρίσεις. Τα καλά παιδιά, λυπάμαι που θα το πω, αλλά σπανίζουν. Τα διαθέσιμα επίσης. Τον τελευταίο καιρό βλέπω ολοένα και περισσότερους να προτιμούν τη μοναξιά από μια σχέση. Δεν θέλουν δεσμεύσεις, σκοτούρες, αποφεύγουν να μοιραστούν. Αν αυτή η σχέση σου παρέχει όλα όσα χρειάζεσαι για να νιώσεις ολοκληρωμένη, θα έλεγα να το σκεφτείς καλά πριν να φύγεις από αυτήν. Ναι, ξέρω είσαι 21, θέλεις να ζήσεις τη ζωή, να ερωτευτείς δυνατά, αλλά σε έναν κόσμο χλιαρό πώς μπορείς να αναζητάς κάτι τέτοιο?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    206
    Quote Originally Posted by Αλκμήνη View Post
    Λοιπόν, δεν θέλω να σε μπερδέψω, δεν ξέρω αν η γνώμη μου είναι σωστή ή όχι, ή αν φταίει το γεγονός ότι είμαι φορτισμένη συναισθηματικά, αλλά θα έλεγα να σκεφτείς πολύ καλά πριν πάρεις την απόφαση να χωρίσεις. Τα καλά παιδιά, λυπάμαι που θα το πω, αλλά σπανίζουν. Τα διαθέσιμα επίσης. Τον τελευταίο καιρό βλέπω ολοένα και περισσότερους να προτιμούν τη μοναξιά από μια σχέση. Δεν θέλουν δεσμεύσεις, σκοτούρες, αποφεύγουν να μοιραστούν. Αν αυτή η σχέση σου παρέχει όλα όσα χρειάζεσαι για να νιώσεις ολοκληρωμένη, θα έλεγα να το σκεφτείς καλά πριν να φύγεις από αυτήν. Ναι, ξέρω είσαι 21, θέλεις να ζήσεις τη ζωή, να ερωτευτείς δυνατά, αλλά σε έναν κόσμο χλιαρό πώς μπορείς να αναζητάς κάτι τέτοιο?
    E, οχι βρε Αλκμηνη! Ολοι πρεπει να το ζησουμε αυτο στη ζωη μας! Αν απο τα 21 βολευτεις σε κατι χλιαρο... αστα να πανε αστα

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614
    Γνώμες είναι αυτές :)
    Εγώ επειδή έχω κατά κάποιο τρόπο "καεί" είμαι πιο επιφυλακτική! Η επιλογή είναι δική της! :)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    206
    Καλα, σαφεστατα... Απλα για μενα να μενεις σε σχεση απο ανασφαλεια ειναι λαθος, οχι μονο στα 21 αλλα σε ολες τις ηλικιες... Καποτε στην ηλικια της κοπελας ειχα κ εγω μια τετοια σχεση, οταν χωρισα βρηκα καποιον με τον οποιο ημουν πραγματικα ερωτευμενη για 7 ολοκληρα χρονια και απλα δε συγκρινεται το συναισθημα! Και ακομα κ τωρα, στα 30, δε συμβιβαζομαι για κανενα λογο, οσο καλο παιδι κ να ναι ο αλλος...καλυτερα μονη μου παρα με κατι που δε με καλυπτει

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    έλα ντε
    Posts
    13
    σ'αυτό ακριβώς το δίλημμα βρίσκομαι.
    έχω μιλήσει στους γονείς μου κ σε ένα φίλο-γνωστό (49 χρ), οι φίλοι μου δεν ξέρουν τίποτα γιατί δεν θέλω να μαθευτεί το παραμικρό.
    οι γονείς μου λένε αυτό που λέει η Αλκμήνη, ότι τα καλά παιδιά σπανίζουν.
    ήδη έχω κάνει 6 σχέσεις αλλά μόνο ο τελευταίος αξίζει, για τους άλλους ας μη μιλήσω καν.
    ο φίλος-γνωστός λέει αυτό που λέει η eutuxia ότι πρέπει να ζήσω τη ζωή μου, κ μη φάω τα νιάτα μου σε μια κατάσταση που δεν με καλύπτει.
    κ οι 2 πλευρές έχετε τα δίκια σας, κ εγώ αυτά ακριβώς σκέφτομαι κ έχω καταμπερδευτεί..

    eutuxia από περιέργεια, πόσο καιρό τα είχες με το παιδί στα 21 που ήταν παρόμοια περίπτωση κ πως τον χώρισες?
    αν θες απαντάς φυσικά:p

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    παπακι, η διαφορα αναμεσα στο φιλο και στο γκομενο ειναι οτι με το φιλο δεν κανεις σεξ. Κρατα το το παλικαρι για φιλο, να βγαινετε, να μιλατε κλπ απλα να μην πηδιεστε και στο μεσοδιαστημα μπορει να συναντησεις καποιον που να σου κανει το κλικ και να χει ολο το πακετο. Αν σου πει ο τυπας οτι αμα με χωρισεις δε σου ξαναμιλαω, τοτε σημαινει οτι δεν ειναι κ τοσο καλο παιδι οσο λες, διοτι δεν πεταμε ανθρωπους ετσι για πλακα. Και μια φιλικη προτροπη, κοιτα μη σε σουταρει ο φιλος απο κει που δε το περιμενεις κανενα χειμωνιατικο πρωι που λεει και η βιδαλη....!

    Εμενα παντως η σταση σου μου βγαζει γυναικα απελπισμενη, χωρις πιστη στον εαυτο σου, με τρελες ανασφαλειες, χωρις αντοχες, και ωφελιμιστρια. Δε μ αρεσει το στυλακι αυτο γτ ειναι σαν να κοροιδευεις και τον εαυτο σου και τον αλλο. Ας μεινετε φιλοι λοιπον, αν σ εκτιμαει οντως θα το σεβαστει και δε θα σε εκβιασει οπως κανει τωρα. Την καλη του την παρεα θα την εχεις. Αλλωστε τι μελλον και τι προοπτικη θα χει η συνεχιση αυτης της σχεσης? Αμα η φλογα πηγε περιπατο απο τωρα τι να περιμενεις στο μελλον?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 14-06-2016, 23:21
  2. Δεν ξέρω τι να κάνω.............
    By existence in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 17-09-2013, 22:04
  3. δεν ξερω τι να κανω :/
    By maria17 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 06-01-2013, 20:12
  4. Δεν ξέρω τι να κάνω....
    By YODA in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 14-07-2012, 00:48
  5. Δεν ξέρω τι να κάνω...
    By ntakman in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 21-08-2007, 20:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •