θελω παρεα - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 85
  1. #31
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by Mercyless Fate View Post
    True Story.Every fuckin word of it.
    ευχαριστω. την εχω σπουδασει χρονια τη μοναξια.

    Quote Originally Posted by howtodream8 View Post
    ΚΕΝΟ, συμφωνω σε αυτα που ανεφερες. Το συνειδητοποιω μερα με τη μερα. Για παραδειγμα χθες, ειχα μια συζητηση περι φιλων, σχεσεων και κατα ποσο οι ανθρωποι ειναι σε σχεσεις απο αναγκη ή επειδη πραγματικα το θελουν. Οταν λοιπον δηλωσα οτι προτιμω τη μοναξια απο τον απολυτο συμβιβασμο, ηταν κατακριτεο. Οπως και το γεγονος οτι ταξιδευω συνεχεια μονη. "Μα εισαι κοπελα, εισαι 24, θα επρεπε να εισαι συνεχεια με καινουργιο κοσμο, παρεες, γκομενους, κτλ". Λαθος. Δεν παει ετσι. Και αυτο βεβαια με κανει και ιδιαιτερα αντιπαθητικη και απωθητικη στους αλλους. Το γεγονος οτι αδυνατω να μπω στα καλουπια τους. Και κανεις, μα κανεις, ως τωρα, δε θελησε να με ανακαλυψει λιγο παραπανω. Ολοι βλεπουν την δυσκολια και κολωνουνε.
    νταξει στα 24 εισαι ακομα μικρη, εχεις χρονο μπροστα σου, δεν ειναι 30 να σου λενε συγγενεις-γειτονες-ο καθενας που γνωριζεις οτι θα πρεπε να εχεις δικια σου οικογενεια κι οτι θα μεινεις μπακουρι ή οτι εχεις προβλημα. δε ξερω ποσες εμπειριες ειχες howtodream, ο κοσμος συνηθως δε θελει να μας βλεπει στασιμους. και το να προτιμησει καποιος τη μοναξια απ'το να ειναι με εναν ανθρωπο, εστω και για το σεξ ακομα, στους αλλους φαινεται σαν στασιμοτητα. λες και μπορουμε να ταιριαξουμε ολοι με ολους και δε το θελουμε. ειδικα στην εποχη μας οι σχεσεις εχουν γινει περιπλοκες ακριβως γιατι σκεφτομαστε παρα πολυ.

  2. #32
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614
    howtodream, ταυτίζομαι! Το να κάνεις παρέες απλά για να έχεις κάποιον να βγεις, είναι ανούσιο, δεν προσφέρει τίποτα στην ψυχή. Το ξέρω, το δοκίμασα, δεν ωφελεί.
    Γιατί πρέπει δηλαδή κανείς να γίνεται ένα με τη μάζα, ώστε να γίνει αποδεκτός. Πάντα, πάντα είχα αυτό το πρόβλημα, από τα σχολικά μου χρόνια, δεν ήθελα να γίνω σαν τους άλλους μόνο και μόνο για να με συμπαθούν, ήθελα να κρατήσω τα δικά μου χαρακτηριστικά, γι'αυτό και γινόμουν αντιπαθής, με θεωρούσαν σνομπ, ξενέρωτη, ξινή και άλλα πολλά.
    ΚΕΝΟ, εγώ δεν βλέπω τον κόσμο να σκέφτεται πάρα πολύ. Ίσα ίσα προτιμά τα εύκολα και τα γρήγορα, τα εντυπωσιακά, ό,τι λάμπει, κάτι να γυαλίζει, και δεν έχει καμία όρεξη να εμβαθύνει, να προσπαθήσει καταλάβει τον συνάνθρωπό του. Καθετί διαφορετικό από αυτά που προανέφερα εκπέμπει μιζέρια και απωθεί.

  3. #33
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by Αλκμήνη View Post
    ΚΕΝΟ, εγώ δεν βλέπω τον κόσμο να σκέφτεται πάρα πολύ. Ίσα ίσα προτιμά τα εύκολα και τα γρήγορα, τα εντυπωσιακά, ό,τι λάμπει, κάτι να γυαλίζει, και δεν έχει καμία όρεξη να εμβαθύνει, να προσπαθήσει καταλάβει τον συνάνθρωπό του. Καθετί διαφορετικό από αυτά που προανέφερα εκπέμπει μιζέρια και απωθεί.
    εχω την εντυπωση πως και οι γυναικες εχουν γινει τοσο επιλεκτικες γιατι σκεφτονται κι επηρεαζονται υπερβολικα απο διαφημισεις, μοδες, τους γνωστους που βλεπουν κτλ. ψαχνουν συγκεκριμενο μοντελο αντρα δηλαδη. αυτο οτι σκεφτονται πολυ δε δειχνει ? αν δε σκεφτοντουσαν δε θα καναν και συγκρισεις και θα βολευοντουσαν με οποιον τυχει. σημερα δε βολευονται με οποιον τους τυχει, θελουν καποιον πετυχημενο καλογυμνασμενο λεφτα που θα γουσταρει μονο αυτες και θα λεει σε ολα ναι. στην ελλαδα του 2013 ομως ποσοι να ειναι ετσι ? αρα καπου καταλαβαινουμε γιατι υπαρχει μοναξια. οπως ειναι τα πραγματα σημερα, με τα καλουπια που ειπα, ειναι σαν να περιμενετε να ειμαστε ολοι ιδιοι. δυστυχως ομως κατι τετοιο δε γινεται.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Quote Originally Posted by howtodream8 View Post
    Για παραδειγμα χθες, ειχα μια συζητηση περι φιλων, σχεσεων και κατα ποσο οι ανθρωποι ειναι σε σχεσεις απο αναγκη ή επειδη πραγματικα το θελουν. Οταν λοιπον δηλωσα οτι προτιμω τη μοναξια απο τον απολυτο συμβιβασμο, ηταν κατακριτεο. Οπως και το γεγονος οτι ταξιδευω συνεχεια μονη. "Μα εισαι κοπελα, εισαι 24, θα επρεπε να εισαι συνεχεια με καινουργιο κοσμο, παρεες, γκομενους, κτλ". Λαθος. Δεν παει ετσι. Και αυτο βεβαια με κανει και ιδιαιτερα αντιπαθητικη και απωθητικη στους αλλους. Το γεγονος οτι αδυνατω να μπω στα καλουπια τους. Και κανεις, μα κανεις, ως τωρα, δε θελησε να με ανακαλυψει λιγο παραπανω. Ολοι βλεπουν την δυσκολια και κολωνουνε.
    πόσο συμφωνώ...η επιλογή να είσαι μόνος είναι κατακριτέα, το να είσαι single είναι στίγμα για την κοινωνία μας, ίσως όχι τόσο όσο παλιά που ο γάμος για μια γυναίκα ήταν εξασφάλιση και αποκατάσταση...
    howtodream8, προφανώς έχεις άλλους ορίζοντες σε σχέση με τα άτομα που αναφέρεις... ούτε τα σόλο ταξίδια σου καταλαβαίνουν ούτε τις επιλογές σου...

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    εχω την εντυπωση πως και οι γυναικες εχουν γινει τοσο επιλεκτικες γιατι σκεφτονται κι επηρεαζονται υπερβολικα απο διαφημισεις, μοδες, τους γνωστους που βλεπουν κτλ. ψαχνουν συγκεκριμενο μοντελο αντρα δηλαδη. αυτο οτι σκεφτονται πολυ δε δειχνει ? αν δε σκεφτοντουσαν δε θα καναν και συγκρισεις και θα βολευοντουσαν με οποιον τυχει. σημερα δε βολευονται με οποιον τους τυχει, θελουν καποιον πετυχημενο καλογυμνασμενο λεφτα που θα γουσταρει μονο αυτες και θα λεει σε ολα ναι. στην ελλαδα του 2013 ομως ποσοι να ειναι ετσι ? αρα καπου καταλαβαινουμε γιατι υπαρχει μοναξια. οπως ειναι τα πραγματα σημερα, με τα καλουπια που ειπα, ειναι σαν να περιμενετε να ειμαστε ολοι ιδιοι. δυστυχως ομως κατι τετοιο δε γινεται.
    Αν σκέφτονταν πολύ θα εκτιμούσαν άλλα χαρακτηριστικά, ζωτικής σημασίας για μια σχέση, και όχι την εμφάνιση, τα λεφτά κτλ. Όμως κάποιες(για να μην τις βάζουμε και όλες στο σωρό, απλώς περιγράφουμε ένα φαινόμενο της εποχής) προτιμούν την επιφάνεια, και πολλές φορές βρίσκονται σε σχέσεις χωρίς συναίσθημα. Η περιγραφή σου δεν δείχνει σκεπτόμενα άτομα, μάλλον το αντίθετο.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    αν δε σκεφτοντουσαν δε θα καναν και συγκρισεις και θα βολευοντουσαν με οποιον τυχει. σημερα δε βολευονται με οποιον τους τυχει, θελουν καποιον πετυχημενο καλογυμνασμενο λεφτα που θα γουσταρει μονο αυτες και θα λεει σε ολα ναι. στην ελλαδα του 2013 ομως ποσοι να ειναι ετσι ? αρα καπου καταλαβαινουμε γιατι υπαρχει μοναξια. οπως ειναι τα πραγματα σημερα, με τα καλουπια που ειπα, ειναι σαν να περιμενετε να ειμαστε ολοι ιδιοι. δυστυχως ομως κατι τετοιο δε γινεται.
    Συγνώμη κιόλας αλλά εσύ θα βολευόσουν με όποια σου τύχαινε?
    Πιστεύω ότι όλες μας θέλουμε έναν υπεύθυνο άντρα δίπλα μας!
    Τώρα αν μας τύχει κανένας μαμάκιας, γκρινιάρης, τσιγκούνης, τεμπέλης, κακομαθημένος κλπ, λογικό είναι να προτιμάμε τη single φάση... δεν θα βάλουμε και μπελά πάνω από το κεφάλι μας.

  7. #37
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by Αλκμήνη View Post
    Αν σκέφτονταν πολύ θα εκτιμούσαν άλλα χαρακτηριστικά, ζωτικής σημασίας για μια σχέση, και όχι την εμφάνιση, τα λεφτά κτλ. Όμως κάποιες(για να μην τις βάζουμε και όλες στο σωρό, απλώς περιγράφουμε ένα φαινόμενο της εποχής) προτιμούν την επιφάνεια, και πολλές φορές βρίσκονται σε σχέσεις χωρίς συναίσθημα. Η περιγραφή σου δεν δείχνει σκεπτόμενα άτομα, μάλλον το αντίθετο.
    σκεψη δε σημαινει παντα και σωστη επιλογη. αμα η αντιληψη τους ειναι λαθος, μπορει μεν να σκεφτονται, αλλα να μη χρησιμοποιουν σωστα κριτηρια. η περιγραφη μου αφορα παραπανω απ'το 50% των ελληνιδων σημερα. αρα στην ουσια μενουν μονες χωρις λογο, σκεφτονται πολυ πριν αποφασισουν και τελικα προχωρησουν, ενω η αποφαση τους θα ειναι για επιφανειακα πραγματα τελειως. με τουτα και με κεινα απογοητευομαι ακομα περισσοτερο με τις γυναικες εδω, πραγματικα δεν αξιζει το κοπο ουτε να το κουβεντιαζω μαλλον.

    Quote Originally Posted by Lena01 View Post
    Συγνώμη κιόλας αλλά εσύ θα βολευόσουν με όποια σου τύχαινε?
    Πιστεύω ότι όλες μας θέλουμε έναν υπεύθυνο άντρα δίπλα μας!
    Τώρα αν μας τύχει κανένας μαμάκιας, γκρινιάρης, τσιγκούνης, τεμπέλης, κακομαθημένος κλπ, λογικό είναι να προτιμάμε τη single φάση... δεν θα βάλουμε και μπελά πάνω από το κεφάλι μας.
    αν ανατρεξεις σε παλιοτερα θεματα μου ισως διαπιστωσεις ποσο πολυ με εχουν απογοητευσει οι γυναικες εδω. σε καποια φαση με λεγαν μεχρι και μισογυνη. ψαχνω καποια ταιριαστη, αλλα απ'οτι φαινεται δεν υπαρχει, και γι'αυτο παραμενω ακομα single.
    εσεις ψαχνεται καποιον που να ειναι φτασμενος, αλλα τετοιοι συνηθως μπορουν να εχουν οποια θελουν, οποτε δε προκειται να σας κοιταξουν καν ή αν τυχει και συμβει και ξεκινησετε κατι μαζι, συντομα θα καταληξετε πληγωμενες.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Έχετε όλοι απόλυτο δίκιο! και όλοι...και απόλυτο!
    Κάποιες στις μέρες μας αναζητούν τους επιτυχημένους, τους πλούσιους που θα δουν και θα εκτιμήσουν τα βαθιά εσωτερικά χαρίσματα τους. Και κάπου στην διαδρομή ξεχνούν οτι η χαρακτήρας δεν μετριέται με λεφτά και στο κάτω κάτω μπορεί να μην έχουν ΚΑΝ οι ίδιες εκείνα τα βαθιά εσωτερικά χαρίσματα....:P
    Έτσι είναι όμως...όταν όλοι μας έχουμε αυτά τα βαθιά εσωτερικά χαρίσματα, εκείνον τον πλούσιο εσωτερικό κόσμο...έτσι πάει...μένει ανεκμεταλλευτος.

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    εχω την εντυπωση πως και οι γυναικες εχουν γινει τοσο επιλεκτικες γιατι σκεφτονται κι επηρεαζονται υπερβολικα απο διαφημισεις, μοδες, τους γνωστους που βλεπουν κτλ. ψαχνουν συγκεκριμενο μοντελο αντρα δηλαδη. αυτο οτι σκεφτονται πολυ δε δειχνει ? αν δε σκεφτοντουσαν δε θα καναν και συγκρισεις και θα βολευοντουσαν με οποιον τυχει. σημερα δε βολευονται με οποιον τους τυχει, θελουν καποιον πετυχημενο καλογυμνασμενο λεφτα που θα γουσταρει μονο αυτες και θα λεει σε ολα ναι. στην ελλαδα του 2013 ομως ποσοι να ειναι ετσι ? αρα καπου καταλαβαινουμε γιατι υπαρχει μοναξια. οπως ειναι τα πραγματα σημερα, με τα καλουπια που ειπα, ειναι σαν να περιμενετε να ειμαστε ολοι ιδιοι. δυστυχως ομως κατι τετοιο δε γινεται.
    εγω θα ελεγα οτι οι γυναικες τα ψειριζουν ολα και μου τη σπαει αυτο πως εισαι ντυμενος αν εισαι ατσαλακωτος αν ξυριστικες σε περνανε απο μικροσκοπιο αυτες που ξερω οι αλλες δε γνωριζω

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Αυτές που θέλουν άντρα με λεφτά για να τις εξασφαλίσει είναι σαν τους άντρες που θέλουν γυναίκα, 1,80 ύψος, 50 κιλά, και τόση περίμετρο στήθους...
    Εννοείται ότι δεν ασχολούμαστε με τέτοια σειρά ατόμων...
    Πού τίς βρήκατε? προσωπικά από τις παρέες μου και τις φίλες μου, όλες άλλα πράγματα κοιτάζουν, και όχι τα πολλά λεφτά, και το λέω με το χέρι στη φωτιά.
    Υπευθυνότητα, μπέσα, φιλότιμο, εντιμότητα, εργατικότητα, νοιάξιμο, υποστήριξη..... δυστυχώς δεν ξέρω και πολλούς που να τα έχουν....

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Quote Originally Posted by Lena01 View Post
    Αυτές που θέλουν άντρα με λεφτά για να τις εξασφαλίσει είναι σαν τους άντρες που θέλουν γυναίκα, 1,80 ύψος, 50 κιλά, και τόση περίμετρο στήθους...
    Εννοείται ότι δεν ασχολούμαστε με τέτοια σειρά ατόμων...
    Πού τίς βρήκατε? προσωπικά από τις παρέες μου και τις φίλες μου, όλες άλλα πράγματα κοιτάζουν, και όχι τα πολλά λεφτά, και το λέω με το χέρι στη φωτιά.
    Υπευθυνότητα, μπέσα, φιλότιμο, εντιμότητα, εργατικότητα, νοιάξιμο, υποστήριξη..... δυστυχώς δεν ξέρω και πολλούς που να τα έχουν....
    Αμ εδώ σε θέλω κάβουρα!
    Εφόσον υπάρχει η howtodream στην συζήτηση το δικό μου δάκτυλο θα δείξει κατευθείαν σε αυτή! :P

  12. #42
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614
    Κακά τα ψέματα, οι σχέσεις είναι συμβιβασμός. Και μάλλον υπάρχουν πολλοί ασυμβίβαστοι εκεί έξω... Μάλλον αυτό είναι το φαινόμενο της εποχής και από εκεί πηγάζουν όλα τα προβλήματα για τα οποία συζητάμε τώρα. Ότι δεν βάζουμε νερό στο κρασί μας, δεν ενεργούμε με την καρδιά μας. Παλαιότερα με λίγα ψίχουλα παντρεύονταν, έφτιαχναν λιθαράκι-λιθαράκι τη ζωή τους, το σπιτικό τους, με την αγάπη τους και μόνο. Τώρα κοιτάζουμε να τα βρούμε όλα στρωμένα και έτοιμα.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    και να προσθέσω το πολύ σημαντικό, να θέλει ο άλλος να κάνει οικογένεια........ που αυτό κι αν είναι δυσεύρετο, να βρεις άντρα που να θέλει οικογένεια....

    Aλκμήνη, το ξέρω αυτό το τροπάρι... λένε ότι είναι αλλιώς μαθημένοι, έχουν μεγαλώσει με ανέσεις και δεν μπορούν να ζήσουν στη στέρηση και στην οικονομία...

  14. #44
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614
    Quote Originally Posted by Lena01 View Post
    Aλκμήνη, το ξέρω αυτό το τροπάρι... λένε ότι είναι αλλιώς μαθημένοι, έχουν μεγαλώσει με ανέσεις και δεν μπορούν να ζήσουν στη στέρηση και στην οικονομία...
    Ψέματα είναι;

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    εγω θα ελεγα οτι οι γυναικες τα ψειριζουν ολα και μου τη σπαει αυτο πως εισαι ντυμενος αν εισαι ατσαλακωτος αν ξυριστικες σε περνανε απο μικροσκοπιο αυτες που ξερω οι αλλες δε γνωριζω
    Ενώ οι άντρες δεν ψειρίζουν τις γυναίκες? αν έχουν ρίζα, γιατί αυτό το ξανθό και όχι άλλο, γιατί τα φρύδια έτσι και όχι αλλιώς, γιατί αμακιγιάριστη, γιατί αυτό το κραγιόν? αυτά τα ρούχα? η φούστα είναι ή πολύ κοντή ή πολύ μακριά ή πολύ εφαρμοστή... το παντελόνι είναι έτσι, το νύχι αλλιώς...
    Ίσα ίσα οι άντρες φοράνε ένα πουκάμισο και ένα παντελόνι και ξεμπέρδεψαν με λίγο ζελέ στο μαλλί... για σκέψου εμάς που χρειαζόμαστε ώρα και λεφτά για κομμωτήρια, ρούχα και beaute...

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Με διώξανε από την παρέα.
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 41
    Last Post: 21-06-2013, 11:32
  2. προβλημα σε παρεα
    By jet in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 18-10-2012, 16:05
  3. να μαι και γω στην 'παρεα' σας..
    By mousebad in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 35
    Last Post: 30-07-2011, 17:55
  4. χαιρετω την παρεα
    By mixalakis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 01-10-2006, 16:50
  5. παρέα
    By anasia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 22-04-2006, 22:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •