ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ-ΑΠΩΛΕΙΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    7

    ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ-ΑΠΩΛΕΙΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ

    Γειά σας,είμαι καινούργια στο φόρουμ.
    Υπάρχει ένα άτομο, σύντροφος καλής μου φίλης ο οποίος χαρακτηρίζεται από τα εξής συμπτώματα:
    1)Απουσία βαθύτερων συναισθημάτων,δηλαδη την λύπη του και τη χαρά του τα δείχνει επιφανειακά,ειναι σε μια μόνιμη χαμογελαστή κατάσταση χωρίς διακυμάνσεις,δεν είναι ποτέ λυπημένος ή στενοχωρημένος,αλλά δεν τον έχω δει και ποτέ πολύ χαρούμενο.Επίσης δεν θυμώνει με τίποτα παρα μόνο στην περίπτωση που θα αναφερω παρακάτω
    2)παθολογική αγάπη για τη φίλη μου,την πνίγει την καταπιέζει και ζηλεύει πολύ και τότε και μόνο τότε δείχνει πραγματικά θυμωμένος και θιγμένος αλλα εγώ πιστεύω πως κι αυτό το συναίσθημα γύρω από το ΕΓΩ του είναι.
    3)αδυναμία να παραμείνει σε μια συζήτηση πάνω από 1 λεπτό.όταν ξεκινήσει κάποιος ένα θα απαντήσει με κάτι τελείως άσχετο την στιγμή που περιμένεις να πει κάτι σχετικό.Και αυτο θα κρατήσει το πολύ ένα λεπτο.
    4)θα μπορούσες να τον χαρακτηρίσεις φανατισμένο με το "τι ορίζει η κοινωνία" αρνουμενος να βγει από το καλούπι που τον βάλανε,σκεφταιται καθαρά με το εγώ του και γίνεται τρομερά παράλογος,και τον ενδιαφέρει συνεχως το σεξ.αυτα τα γραφω για μια ολοκληρωμενη εικονα του χαρακτηρα.
    Επειδη εχω γνωρισει πολλους ανθρωπους αλλα αυτη η φαινομενικη απουσία βάθους συναισθημάτων και χαρακτηρα μου φαινεται πρωτόγνωρη,θα ηθελα να ξερω αν μοιαζει με κάποια ψυχιατρική ή ψυχολογική κατάσταση.σας ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,748
    Απαγορεύονται οι διαγνώσεις στο φόρουμ.
    Το μήνυμα διαγράφηκε από τη διαχείριση.
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    σιγα τα δυσκολα απλα φοβαται να εκφραστει η να δωθει βαθυτερα

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Απαγορεύονται οι διαγνώσεις στο φόρουμ.
    Το μήνυμα διαγράφηκε από τη διαχείριση.

    ασ πουμε μοναχικοσ τυποσ
    ναι μονο που δεν ειναι καθολου μοναχικος αντιθετως πολυ κοινωνικος,του αρεσει η καλη ζωη τα καλα ρουχα να ξοδευει και να πηγαινει σε in μερη.του μιλας και δεν φαινεται να κατανοει αυτο που λες σα να μιλας σε ντουβαρι και σου λεει κατι αλλο πανω στο θεμα περιπου αλλα ουσιαστικα ασχετο.σχιζοειδης διαταραχη προσωπικοτητας τι ειναι?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    σιγα τα δυσκολα απλα φοβαται να εκφραστει η να δωθει βαθυτερα
    αλεξανδρε καμια σχεση αυτο που λες.ο φοβος να δωθει η να εκφραστει υποδηλωνει ουσιαστικα βαθεια συναισθηματικο ατομο.δεν ειμαι ψυχιατρος γι αυτο και απευθυνομαι σε σας αλλα καποια πραγματα ειναι οφθαλμοφανη.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εχετε παθει καπιο κολημα με τους ιατρικους ορους? αν δε φοβαται τοτε ειναι απαθης

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αρα ειναι αφασια

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Νομιζω οτι και ο Φρουντ να εγραφε στο φορουμ , θα ηταν αδυνατο να "διαγνωσει" εαν εχει κατι αυτο το ατομο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    εχετε παθει καπιο κολημα με τους ιατρικους ορους?
    χρησημοποιησα εγω ιατρικους ορους;ή το εκανες εσυ και δεν το καταλαβα;
    εχει σημασια να αναφερω και την εργασια του;μπορει να παιζει κι αυτη ρολο....

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    7
    keep_walking δηλαδη τι εννοεις;οτι δε φαινεται να εχει κατι απο ψυχικης ψυχιατρικης αποψης ή οτι δεν γινονται ετσι διαγνωσεις;Γιατι αν ειναι ελλειπη τα στοιχεια οτι θελετε ρωτηστε το.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    απουσια συναισθηματων συμαινει αναισθησια ετσι δεν ειναι? δε βλεπω κατι το δυσκολο... μηπως παιρνει τιποτα φαρμακα και δε το γνωριζεις πχ ηρεμιστικα? αν και δε νομιζω ειπα να ρωτησω...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Διαγνωσεις τοσο απλα μεσω νετ δεν γινονται.
    Η φιλη σου νομιζω πως θα πρεπει να απομακρυνθει απο αυτον αφου οπως μας λες

    Quote Originally Posted by loccodoggy View Post
    2)παθολογική αγάπη για τη φίλη μου,την πνίγει την καταπιέζει και ζηλεύει πολύ και τότε και μόνο τότε δείχνει πραγματικά θυμωμένος και θιγμένος αλλα εγώ πιστεύω πως κι αυτό το συναίσθημα γύρω από το ΕΓΩ του είναι.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Κοιτα να δεις , οσο και καλη περιγραφη να κανεις παλι θα ειναι σχεδον αδυνατον να διαγνωστει το ατομο για πολλους λογους.

    α) Γιατι εαν μπορουσες να περιγραψεις αυτα που ειναι ουσιαστικα για μια διαγνωση θα ησουν και εσυ ειδικος ψυχολογος ψυχιατρος ισως.

    β) Γιατι ως επι των πλειστων δεν ειμαστε ειδικοι .... ειμαστε ενα ματσο ασχετοι που ανταλλασουμε αποψεις.

    γ) Γιατι ακομα και σε ειδικο να πηγαινε φατσα-μπατσα ο τυπος , παλι η δουλεια του ειδικου δεν ειναι ευκολη , μα καθολου ευκολη υποθεση. Ερωτηματολογια και ενα σωρο πραγματα χρειαζονται και τετ - α - τετ επαφη.

    δ) Δεν περιγραφεις και κατι "τραβηγμενο". Για παραδειγμα να ελεγες οτι μας ειπε οτι ακουει φωνες , βλεπει οπτασιες και νομιζει οτι ειναι σε μια τεραστια συνομωσια και ειναι ολοι εξωγηινοι οποτε να πεις οτι κατι τρεχει με αυτον. Αυτη η περιγραφη ειναι ενος ανθρωπου απλου.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Κοιτα να δεις , οσο και καλη περιγραφη να κανεις παλι θα ειναι σχεδον αδυνατον να διαγνωστει το ατομο για πολλους λογους.

    α) Γιατι εαν μπορουσες να περιγραψεις αυτα που ειναι ουσιαστικα για μια διαγνωση θα ησουν και εσυ ειδικος ψυχολογος ψυχιατρος ισως.

    β) Γιατι ως επι των πλειστων δεν ειμαστε ειδικοι .... ειμαστε ενα ματσο ασχετοι που ανταλλασουμε αποψεις.

    γ) Γιατι ακομα και σε ειδικο να πηγαινε φατσα-μπατσα ο τυπος , παλι η δουλεια του ειδικου δεν ειναι ευκολη , μα καθολου ευκολη υποθεση. Ερωτηματολογια και ενα σωρο πραγματα χρειαζονται και τετ - α - τετ επαφη.

    δ) Δεν περιγραφεις και κατι "τραβηγμενο". Για παραδειγμα να ελεγες οτι μας ειπε οτι ακουει φωνες , βλεπει οπτασιες και νομιζει οτι ειναι σε μια τεραστια συνομωσια και ειναι ολοι εξωγηινοι οποτε να πεις οτι κατι τρεχει με αυτον. Αυτη η περιγραφη ειναι ενος ανθρωπου απλου.
    βασικα υπαρχει ομως και μια αλλη περιπτωση μπωρει καπιος να εχει καπια σχετικη εμπειρια απο μια προσωπικη του κατασταση... για παραδειγμα αν πετυχεις μια γνωριμη σου κατασταση η κατι τελος παντων που εχεις ζησει μαζι του θα εχεις και καπια σχετικη εμπιρεια πανω σε αυτο... εμενα πχ καποτε ετυχε να μιλησω με μια κοπελα που μεσα απο αυτα που ελεγε εγω διεκρινα ενα αλλο της προσωπο επιδη το ειχα ζησει (μην επιχηρισετε να ματεψετε πια ειναι δε θα το βρειτε...δεν μπαινει πια εδω) και τελικα μονο τα δικα μου λογια ακουσε.. τελικα γιναμε φιλοι και μεταφερθηκαμε στο φβ....

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    7
    keep_walking
    δεν ξερω αν εισαι ψυχολογος ή ψυχιατρος ή ενας απλος άνθρωπος,αλλα εγώ που ειμαι το τελευταίο,μου εχει κάνει τρομερη εντύπωση αυτός ο άνθρωπος.Κι εχω συναναστραφεί όπως όλοι μας λογικά με πολλους ανθρώπους στη ζωή μου.Και μπροστά σε αυτο που βλέπω,ναι θα προτιμούσα κάποιον που ακούει φωνές..(ετσι νομίζω τουλάχιστον).αυτό που αναφέρεις για τη διάγνωση το γνωρίζω και το καταλαβαίνω εννοείται.Αλλα ψάχνοντας βρήκα το φορουμ κι είπα να ζητήσω μια γνώμη εδω πέρα.Αλλά όχι δεν είναι φυσιολογικός......!
    betelgeuse
    η φιλη μου δυστυχώς δεν τον βλέπει όπως κι εγω
    αλεξανδρος_77 δεν το γνωρίζω αν παίρνει φάρμακα και γενικοτερα γνωρίζουμε ελάχιστα γι αυτόν αφου είναι από άλλη πόλη.Για τα συναισθηματα αν πρόσεξες είπα απουσία βαθύτερων συναισθημάτων,δεν ξέρω αν επιστημονικά υπάρχει τέτοιος διαχωρισμός αλλα το εκφράζω έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Έλλειψη συναισθημάτων...
    By rayne in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 04-11-2011, 11:50
  2. ερμαιο των συναισθηματων μου...
    By constantinos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 25-07-2011, 09:38
  3. φαρμακο για την απωλεια των αρνητικων συναισθηματων
    By flowing through in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 29-05-2011, 19:44
  4. Εκδήλωση συναισθημάτων
    By mandyav in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 10-09-2008, 16:34
  5. Η <<σκάλα>> των συναισθημάτων μας.
    By katarina in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 23-06-2008, 13:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •