Ψυχοσωματικά=Σωματικά??? HELP!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    332

    Ψυχοσωματικά=Σωματικά??? HELP!!!

    Καλημέρα, καλή εβδομάδα σε όλους!!!! Σας παρακαλώ μια βοήθεια γιατί τα 'χω κάνει πάνω μου με το συμπάθειο!!!! Ταράχθηκα πάρα πολύ πρωί πρωί με κάποια προβλήματα οικογενειακά και μ'έπιασαν πάλι οι αρρωστοφοβίες μου επειδή από τη ταραχή μου, ζαλίστηκα κ μούδιασαν τα δάχτυλα του αριστερού μου χεριού... το έχω ξαναπάθει από ταραχή στο παρελθόν αλλά τώρα μ΄έχει πιάσει κ μια διαταραχή πανικου, ότι μπορεί να πάθω εγκεφαλικό από τη πίεση... ρωτάω το εξής: είμαι υποτασική... μπορεί να πάθω εγκεφαλικό? μόνο οι υπερτασικοί παθαίνουν? κανένα έμφραγμα? δε θα το είχα πάθει??? Δεν αντέχω άλλο αυτές τις σκέψεις... είμαι στη δουλειά κ κλαίω κρυφά γιατί με αυτές τις σκέψεις φοβάμαι όλο κ πιο πολύ κ δε ξέρω τι να κάνω να τις διώξω.... δε θα είχα πάθει κάτι μεχρι τώρα? Προσπαθώ να δείχνω ήρεμη γιατί δε καταλαβαίνουν από τέτοια εδώ πέρα... νιώθω κ κάτι στο σαγόνι μου... σαν ένα ελαφρύ μούδιασμα να το πω... κάτι περίεργο! Είχα καιρό να πάθω κάτι τέτοιο.. νόμιζα ότι τα είχα ξεφορτωθεί όλα αυτά... φοβίες κ σκέψεις και να που πάλι τις επανέφερα.... έχω κάνει πολύ δουλειά με τη ψυχολόγο για όλα αυτά κ τώρα νιώθω σα να είμαι στην αρχή!
    Ρόδα είναι και γυρίζει... Εγώ φοβάμαι ότι όταν τη δω θα χαρώ και αυτή θα με πατήσει!!! :P

  2. #2
    vicky οπως ειπες και εσυ ολα αυτα ειναι ψυχοσωματικα!δν υπαρχει πραγματικος κινδυνος.. ειναι στο μυαλο σου ολα!δεν θα παθεις τπτ απ ολα αυτα που λες! ειναι απλα φοβιες που μας κυριευουν! απ αυτες προσπαθουμε να απαλλαγουμε ολοι!αφου εχεις δουλεψει χρονια με ψυχολογο ξερεις καλυτερα οτι αυτο που περνας ειναι ψυχολογικο καθαρα!προσπαθησε να χαλαρωσεις πιες ενα χαμομηλι!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    332
    Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου... προσπαθώ πολύ γιατί όπως είπα είμαι κ στη δουλειά.. αλλά οι σκέψεις τριγυρίζουν... έρχεται το εγκεφαλικό... εκεί που κάθεσαι ξαφνικά θα το πάθεις κτλ κτλ ξέρω ότι είναι κάτι που δημιουργούμε εμείς αλλά αυτή τη στιγμή δε μπορώ να το αποβάλω! Θέλω τόσο πολύ να ξεσπάσω σε κλάματα γιατί είναι κουραστικό, μου τη δίνει αυτό το πράγμα, μετά σκέφτομαι: ας το πάθω να τελειώνουμε αλλά δε θέλω! έχω και τους πελάτες εδώ που πρέπει να είμαι ήρεμη κ υπομονετική και όλο αυτό με κάνει να θέλω να πω...: αι σιχτίρ όλοι σας, φεύγω!!!! και όχι μόνο εδώ στη δουλειά.. αλλά κ σε αυτούς που μου το δημιούργησαν αυτό!!!
    Ρόδα είναι και γυρίζει... Εγώ φοβάμαι ότι όταν τη δω θα χαρώ και αυτή θα με πατήσει!!! :P

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    καταρχασ απο υποτασικη να γινεισ υπερτασικη μονο στην κλημακτηριο γινεται οποτε ξεχνα το κατα τα αλλα τα ψυχοσωματικα ειναι ωραια εγω εχω απο μικροσ και ειναι σα παιχνιδι οτι ειμαι ζωντανοσ δεν ειναι κατι εχει τυχει να καθομαι να παραλυσουν τα ποδια μου να μην το παρω χαμπαρι να παω να σηκωσω το τηλ και να πεφτω δεν ειναι κατι φευγει σε λιγα λεπτα!!!!!!!
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    332
    όντως το κάνεις να φαίνεται σα παιχνίδι κ μπράβο σου αν το αντιμετωπίζεις έτσι... κι εγώ το είχα κάμποσα χρόνια αλλά το επανέφερα όπως είπα! η διαταραχή, μου πέρασε.. ξέρεις το αίσθημα ζαλάδας, φόβου, τρέμουλο κτλ κτλ... το μούδιασμα μόνο έχει μείνει! νιώθω τρελή εξάντληση αυτή τη στιγμή... ηρέμησα κ λίγο με αυτό που είπες για τους υποτασικούς! Δε μπορώ όμως να τα δω σαν ωραία τα ψυχοσωματικά γιατί ένα μικρό κουσουράκι μου έμεινε το οποίο το παλεύω κ είμαι σε καλό επίπεδο... Από διάφορες καταστάσεις που πέρασα, απέκτησα τρέμουλο στο δεξί χέρι.. μόνιμα.. άλλες φορές πιο έντονα κ άλλες ήπια... το τελευταίο καιρό, το κάλμαρα κατά πολύ! Οκ... να προσπαθήσω να βρω μια θετική πλευρά σε αυτό... αλλά τι να βρω?? ότι κάνω καλύτερο φραπέ????!!!!
    Ρόδα είναι και γυρίζει... Εγώ φοβάμαι ότι όταν τη δω θα χαρώ και αυτή θα με πατήσει!!! :P

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    Βικακη μου καθε φορα σν να ειναι η πρωτη δν νιωθεις? κατσε καπου κ περιμενε να περασει...... κ θα περασει! καθε συμπτωμα κ παλιο να ειναι μας φαινετε καινουργιο επειδη η φαντασια κ ο φοβος μας οργιαζει... κοιτα τι ακριβως νιωθεις κ οχι τι μπορει να παθεις! κ σε μενα τα ιδια λεω.......

  7. #7
    Έτσι κι αλλιως ξέρεις ότι είναι όλα από το άγχος. Προσπάθησε να ηρεμήσεις και να σκέφτεσαι πως απλά θα περάσει. Εδώ μέχρι και ο Iron Man έχει κρίσεις πανικού αν έχεις δει την τρίτη ταινία! Χαχα Θα περάσει και αυτό. Εμένα να φανταστείς μου μουδιάζει το πρόσωπο μερικές φορές. Ξέρω ότι είναι από το άγχος. Θυμήσου αυτά που είπες με τον ψυχολόγο σου. Ότι και αν νιώθεις είναι ψυχοσωματικά και δεν υπάρχει περίπτωση να γίνουν σωματικά. Όταν είχα πάει στο νοσοκομείο και είχα δει άτομα που πραγματικά ήταν άρρωστοι τότε κατάλαβα πως είμαι μια χαρά όπως και εσύ όπως και όλοι μας που είμαστε σε αυτό το φόρουμ. Υπομονή.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    332
    Σας ευχαριστώ πολύ ρε παιδιά για τις απαντήσεις σας.... με κάνουνε όντως να νιώθω καλύτερα..
    όντως κάθε φορά είναι σα πρώτη φορά! είμαι κάπως καλύτερα... απλά δε ξέρω τι να κάνω κ πως να μην αφήσω κάποια άτομα να με φτάσουν πάλι σε τέτοιο επίπεδο και δυστυχώς είναι άτομα από το οικογενειακό περιβάλον.. που δε τα διαλέγεις!
    Μακάρι να βρισκόταν κάτι και να περνούσαν ως δια μαγείας όλα αυτά που παθαίνουμε εκείνη την ώρα!!! Το μόνο λίγο που μου έμεινε τώρα είναι μια έντονη αναγούλα (συγγνώμη κιόλας)!
    Ρόδα είναι και γυρίζει... Εγώ φοβάμαι ότι όταν τη δω θα χαρώ και αυτή θα με πατήσει!!! :P

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το εχω αντιμετωπισει κ εγω αυτο απο ομιλια πως πας εισαι ομιλιτικη?

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Βικυ εαν νομιζεις οτι εχεις καποιο θεμα , τοτε θα ηταν καλυτερα να κανεις μια επισκεψη σε καποιο γιατρο. Στο λεω αυτο για να σου φυγει το αγχος... Το εχω παθει και εγω και αλλοι τοσοι... Πιστευω οτι θα σε χαλαρωση απο αυτο το αγχος.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    332
    Αλέξανδρε... είμαι αρκετά ομιλιτική.. μπερδεύτηκα λίγο όμως γιατί ρωτάς?
    Ρόδα είναι και γυρίζει... Εγώ φοβάμαι ότι όταν τη δω θα χαρώ και αυτή θα με πατήσει!!! :P

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    332
    Quote Originally Posted by undetermined View Post
    Βικυ εαν νομιζεις οτι εχεις καποιο θεμα , τοτε θα ηταν καλυτερα να κανεις μια επισκεψη σε καποιο γιατρο. Στο λεω αυτο για να σου φυγει το αγχος... Το εχω παθει και εγω και αλλοι τοσοι... Πιστευω οτι θα σε χαλαρωση απο αυτο το αγχος.
    έχεις δίκιο.. ξέρω ότι θα μου φύγει το άγχος, διότι αγχώδη διαταραχή έχω, ήπια τουλαχιστον απ'οτι με ενημέρωσαν και λέω ήπια διότι δε χρειάστηκα φάρμακα, βέβαια έχω κάνει αρκετά χρόνια ψυχανάλυση για αυτό το θέμα κ για πολλά άλλα.... ξέρω πως ακυρώνω αυτά τα χρόνια αλλά κα΄ποιες φορές είναι πιο δυνατό! έχω κάνει γενικά άπειρες εξετάσεις! 2μαγνητικές... εξ. αίματος... ηλεκτροκαρδιογράφημμα... και ότι άλλο έχει ο ιατρικός κλάδος, ανάλογα βέβαια και τα συμπτώματα που είχα κάθε φορά!!! Πολλά τα λέφτά στους γιατρούς κια πάντα καταλήγω στα ίδια.. να φοβάμαι τα ίδια κ τα ίδια.... από το πρωί είμαι πολύ καλύτερα. Βέβαια ένα παιδί εδώ στη δουλειά που γνωρίζει πάνω κάτω για αυτά που σκέφτομαι... μου είπε χιουμοριστικά ότι τώρα που ηρέμησες μπορεί να το πάθεις το έμφραγμα ή το εγκεφαλικό! κι εγώ αυτό που έκανα, ήταν να του ευχηθώ να μη το περάσει ποτέ αυτό το στάδιο!!!
    Ρόδα είναι και γυρίζει... Εγώ φοβάμαι ότι όταν τη δω θα χαρώ και αυτή θα με πατήσει!!! :P

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by VickyK View Post
    Αλέξανδρε... είμαι αρκετά ομιλιτική.. μπερδεύτηκα λίγο όμως γιατί ρωτάς?
    γιατι εγω αυτο το επαθα οταν δε μιλαγα καθολου και με εβγαζε εκει

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    332
    ααα... μόλις κατάλαβα τι εννοείς! πλέον είμαι.. αυτό ήταν κ το πρόβλημα που με οδήγησε στη ψυχανάλυση.. όλοι με θεωρούν δυνατό άτομο κ άκουγα πάντα τα προβλήματα τους χωρίς όμως να μπορούν να ακούσουν τα δικά μου... βέβαια.. είχα κ ένα άλλο θέμα, τη φράση της οικογένειας που έλεγε πάντα: ότι γίνεται μεταξύ μας, δε χρειάζεται να τα συζητάτε παρα έξω... εγώ το πήρα πολύ αυτό μέσα μου και ότι κ αν είχα το κρατούσα. Πλέον είμαι!! δεν αντέχω λεπτό να κρατάω με΄σα μου πράγματα!! βγαίνει μόνο του, αυτόματα! ίσως να έιναι κακό αυτό σε κάποιες περιπτώσεις αλλά το μουγγοθόδωρο, δε το παίζω πλέον!
    Ρόδα είναι και γυρίζει... Εγώ φοβάμαι ότι όταν τη δω θα χαρώ και αυτή θα με πατήσει!!! :P

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ναι αλλα εφοσον εισαι αρκετα ομιλιτικη θα επρεπε να το εχεις ξεπερασει μηπως κρατησες καπιο μυστικο?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΓΧΟΥΣ...
    By lupus30 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 308
    Last Post: 19-07-2016, 11:06
  2. Πολλά Σωματικά συμπτώματα
    By smoochie in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 53
    Last Post: 27-05-2014, 02:24
  3. Σωματικά Συμπτώματα Αγχους ???
    By doublep in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 28-07-2012, 14:54
  4. σωματικά συμπτώματα άγχους
    By Eva1995 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 02-01-2012, 19:22
  5. Διαταραχή πανικού με έντονα σωματικά συμπτώματα
    By m.monkey in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 15-07-2011, 21:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •