Καθολου ενεργεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    37

    Καθολου ενεργεια

    Τι κανεις αμα εισαι εξεθεωμενος απο καταθλιψη και δεν εχεις ενεργεια? και ορεξη?
    εχω ραντεβου με τον ψυχιατρο στις 13 του μηνος αλα
    θα θελα να μου πειτε απο δικες εμπειριες τι γινεται
    thanks

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Σωτήρη, καταρχήν δεν γίνονται θαυματα ή αλλαγες απο τη μία μερα στην άλλη. ομως γίνονται σταδιακες κ εντυπωσιακές αλλαγές

    Ξέρω πώς ειναι να μην εχεις ενεργεια κ ορεξη για το παραμικρο....

    Ομως, μπορεις να πας μια βόλτα, να περπατήσεις λίγο, να διαβάσεις ενα βιβλιο, να πας για μπανιο...να δεις μια ταινία....τέτοια πραγματα μικρά αλλά όμορφα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Ελα ντε...Κι εγώ έτσι είμαι.Συνέχεια νιώθω κουρασμένη και δεν έχω κουράγιο να κάνω τίποτα.Σαν να με έχουν εγκαταλείψει οι δυνάμεις μου.Χάλια!Πρέπει να δραστηριοποιηθούμε,να κάνουμε πράγματα για να μας έρθει σιγά σιγά η ενέργεια και η διάθεση.Αλλά είναι τόσο δύσκολο αυτό όταν νιώθεις έτσι.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    37
    Δεν το εχετε σηζητησει με τον ψυχιατρο αφτο?
    τι σας ειπε? σας εδωσε φαρμακα?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Εμένα ναι,μου έχουν προτείνει να πάρω φάρμακα αλλά δεν ήθελα.Σε άλλες περιπτώσεις δίνουν φάρμακα και σε άλλες μπορεί όχι.Εσύ να του πεις όλα όσα σου συμβαίνουν και σε προβληματίζουν και εκείνος θα σου πει τι πρέπει να κάνεις.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    37
    Δαλια θες να παντρευτουμε? χαχαχαχ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    LOL :P

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Διάθεση: AFTOKTONIA
    ένα πρώτο καλό βήμα για να βγεις από την κατάθλιψη,θα ήταν ας πούμε να το αλλάξεις αυτό..:P
    Θέλει δύναμη πολύ και χρόνο ίσως,αλλά νομίζω ότι το ισχυρότερο αντικαταθλιπτικό ίσως είναι να βρούμε ασχολίες που μας εκφράζουν και μας βοηθάνε να εκτονωθούμε,αλλά και να δίνουμε σημασία μόνο σε αυτούς που πραγματικά το αξίζουν..

  9. #9
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    99
    Προσπαθώ να κοιμάμαι το βράδι όσο μπορώ πιο νωρίς. Μου είναι δύσκολο αλλά το προσπαθώ. Προσπαθώ να αλλάξω τον τρόπο σκέψης. Παλεύω τις σκέψεις της κατάθλιψης με πιο αισιόδοξες. Υπενθυμίζω στον εαυτό μου ότι είμαι πεσμένος λόγο της κατάθλιψης και με λίγη υπομονή θα περάσει και με λίγη προσπάθεια παραπάνω θα τα καταφέρω. Το ξέρω ότι δεν είναι η πρώτη φορά που με παίρνει από κάτω. Πρέπει να το προσπαθήσω να ανέβω χωρίς να αγχωθώ. Όσο μπορώ και χωρίς άγχος. Και όσο μπορώ ξεκολλάω από το κρεβάτι και κάνω δουλειές. Στο μυαλό είναι όλα. Αν τα βλέπω μαύρα δε σημαίνει και ότι είναι. Τα νομίζω γιατί εκείνη την ώρα με έχει πιάσει το καταθλιπτικό μου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    εγω που βαριεμαι παντα και δεν εχω ορεξη για δουλειες και για οτιδηποτε σημαινει οτι εχω καταθλιψη ή οτι μπορει να σημαινει και κατι αλλο?

  11. #11
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    99
    Μπορεί να σημαίνουν πολλά μπορεί και τίποτα. Η διάγνωση του τι μπορεί να έχεις είναι κάτι που μόνο ο γιατρός μπορεί να κάνει. Όλοι μας κάποιες φορές δεν έχουμε όρεξη για τίποτα. Δε μπορείς να πεις όμως ότι όλοι μας στη δεδομένη εκείνη στιγμή πάσχουμε από κάτι. Τα συμπτώματα και ο χρόνος που αυτά υπάρχουν σε ένα άτομο, προσδιορίζουν και την πάθηση. Σε εμένα κατάθλιψη ο γιατρός διέγνωσε γιατί για πολύ καιρό δεν είχα ενεργητικότητα, διάθεση καλή, κλπ κλπ. Μέσα και από την κουβέντα που είχαμε, κατάλαβε από τι έπασχα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    νε εγω παντα βαριεμαι και τις περισσοτερες φορες κλεινομαι στον εαυτο μου. Πραγματικα θελω να πας σε ειδικο να με βοηθηση αλλα για μενα ειναι πολλα τα λεφτα και δεν ξερω αν θα τα καταφερω

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    καλλια, τα λεφτά για τους περισσοτερους απο μας, πολλά ειναι. δεν αξιζει να κοψεις απο αλλου κ να δώσεις εκει που αφορά οσο τιποτα άλλο τα προβληματα που σε κανουν να νιωθεις ασχημα?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    νε αλλα με τον αραβωνιαστικό μου σμίγουμε τουσ μισθούς μας και ξέρει που πανε τα λεφτα
    δεν θελω να μαθει οτι πήγα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    τί να σου πω βρε καλλια? γιατι κακο ειναι? αν θεωρεις οτι θα σε κακοχαρακτηρίσει απο την κίνηση αυτή, νιωθεις οτι σε αγαπαει πραγματικα? εγώ νομίζω οτι οταν αγαπαμε, το λιγοτερο που κανουμε ειναι να προσπαθήσουμε να αισθανθουμε τον άλλο, πώς νιωθει, να τον καταλαβουμε! οχι να τον επικρινουμε!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •