πρωινό ξύπνημα με αγχος...πως γίνεται
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323

    πρωινό ξύπνημα με αγχος...πως γίνεται

    ενώ γενικά περνάω πολύ δύσκολα το βραδύ κοιμάμαι 7 ώρες σερι κοινώς πέφτω ξερός...παίρνω τα φάρμακα μου κανονικά.απορώ πως γίνεται να ξυπνάω με αγχος...το να ξυπνάω και σε δέκα λεπτά να με πιάνει το κατάλαβαινω αλλά να με πιάνει πριν ξυπνήσω δεν το καταλαβαίνω...ειλικρινά

  2. #2
    Θα ακουστει σαν διαφημιση....αλλα με το αγχος ολα ειναι δυνατα ! Και εγω ξυπναω , ενω ειμαι σε αγωγη , πολλες φορες με αγχος το οποιο καμια φορα δεν μπορω καν να διαχειριστω μεσα στην μερα . Μπορει να ειναι και το κλασσικο , τιποτα υποσυνειδητο σε στυλ < ωχ πως θα ειναι σημερα η μερα , θα αγχωθω ή οχι > και τετοια ! Ποσο καιρο εισαι σε αγωγη και τι ακριβως εχεις-αισθανεσαι ?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    το 2009 το ειχα προτοπαθει...κρισεις πανικου τρεμουλα και αλλα.πηρα cipralex εστρωσα 90% αλλα εψαχνα ο μα...ας το 100%.πηρα μετα effexor και κατεληξα στο σεροπραμ....το εκοψα ενα χρονο ημουν οκ αυτα ξαναηρθανε αλλα οχι σαν κρισεις πανικου τοσο οσο σαν γενικη ανυσηχια τρεμουλο και τα σχετικα...πηρα σεροπραμ τιποτα τωρα ειμα στο cipralex με το οποιο κοντευω να κλεισω μηνα μια λιγες μερες λυρικα και ζαναξ αλλα ακομα δεν βλεπω φως ωρες ωρες υποφερω εχω αγοραφοβια μαζι λιγο οδηγαω με το ζορι..κια γενικα φοβαμαι...αν δεν δειξω και βελτιωση με το σιπραλεξ ειλικρινα δεν ξερω τι θα κανω και ποση υπομονη να εχω ακομη

    εσυ??

  4. #4
    Εχω κ εγω αγχος με το που ανοιγω τα ματια μου!!! Δν παιρνω καποια αγωγη αλλα ο ψυχιατρος με συμβουλεψε μολις ανοιξω τα ματια μου κ εχω ταχυκαρδια κ αγχος να σηκωνομαι αμεσως απ το κρεβατι κ να κανω κατι χειρονακτικο κυριως ωστε να φευγει η σκεψη!!!! Βγες να περπατησεις!!!!! Κανε ενα μπανιο!!!! Καθαρισε το δωματιο σου!!!! Μαγειρεψε ενα φαγητο!!!! Καθαρισε το αμαξι σου! Γραψε ενα σιντι!!!! Κανε κατι ν αποσπασεις την προσοχη σου!!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλα κ εγω οπως σου ειπα με την καταθλιψη με επιασε κ εντονο αγχος πηρα ομως τωρα λιγες μερες ζαναξ κ ειμαι καλυτερα,Ομως γενικοτερα παρατηρω οτι οταν οι αγχωδεις σκεψεις εισχωρησουνε στα ονειρα μου ξυπναω οπως κ εσυ ειτε ειμαι σε αγωγη ειτε δεν ειμαι

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    82
    εγω τι να πω,μετα το ξυπνημα καθομαι κοκκαλομενος και δε μπορω να κανω τιποτα.μονο τα τσιγαρα πιανω και κοιταω στα χαμενα
    Never believe the ever of drunk and everything of lovers

  7. #7
    Quote Originally Posted by kosto30 View Post
    το 2009 το ειχα προτοπαθει...κρισεις πανικου τρεμουλα και αλλα.πηρα cipralex εστρωσα 90% αλλα εψαχνα ο μα...ας το 100%.πηρα μετα effexor και κατεληξα στο σεροπραμ....το εκοψα ενα χρονο ημουν οκ αυτα ξαναηρθανε αλλα οχι σαν κρισεις πανικου τοσο οσο σαν γενικη ανυσηχια τρεμουλο και τα σχετικα...πηρα σεροπραμ τιποτα τωρα ειμα στο cipralex με το οποιο κοντευω να κλεισω μηνα μια λιγες μερες λυρικα και ζαναξ αλλα ακομα δεν βλεπω φως ωρες ωρες υποφερω εχω αγοραφοβια μαζι λιγο οδηγαω με το ζορι..κια γενικα φοβαμαι...αν δεν δειξω και βελτιωση με το σιπραλεξ ειλικρινα δεν ξερω τι θα κανω και ποση υπομονη να εχω ακομη

    εσυ??
    Εγω ειχα κρισεις πανικου παρα πολυ εντονες σε συνδυασμο με αγοραφοβια . Δεν εβγαινα εξω , τιποτα . Και δεν ειχα δυναμη να σηκωθω απο το κρεβατι . Πολυ χαλια κατασταση . Ειμαι εδω και 8 μηνες σε αγωγη με τα σιπραλεξ και εχουν κανει αριστα την δουλεια τους . Βεβαια εκανα και ψυχοθεραπεια -τωρα την εχω ελαττωσει γιατι προσπαθω να βρω το κουμπι μου και να μην εξαρτωμαι απο ψυχιατρους κλπ- γιατι οκ καλα τα χαπια και ολα , αλλα θελει και προσπαθεια , θελει βασικα την <απομυθοποιηση> και αποδοχη του αγχους . Απαξ και συνειδητοποιησεις οτι ολο αυτος το αγχος ειναι ενας τροπος για να σου δειξει το σωμα σου οτι κατι μεσα σου ή εξω ακομα παει λαθος,τοτε εχεις κανει μεγαλο βημα . Σχετικα με το δικο σου αγχος,νομιζω εχεις κουραστει να ακους την λεξη υπομονη και οτι δεν ειναι τιποτα . Δεν θα στα πω αυτα παρολο που ισχυουν . Αυτο που εχω να σου πω ειναι οπωσδηποτε να μην επαναπαυτεις στα χαπια , να μην επηρεαζεσαι και να ξες οτι ολη αυτη η κατασταση εχει τελος και οτι σαφως δεν θα σαι παντα ετσι . ψυχοθεραπεια κανεις ?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by vasilis_90 View Post
    εγω τι να πω,μετα το ξυπνημα καθομαι κοκκαλομενος και δε μπορω να κανω τιποτα.μονο τα τσιγαρα πιανω και κοιταω στα χαμενα
    Αυτο το ακουω καλύτερο από αυτα που λενε οι υπολοιποι περι τρεμουλου ...αραξε!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    κάνω μία φορά την εβδομάδα και έχω αλλάξει και πολλά πράγματά στη ζωη μου ελπίζω γρήγορα να νιώσω καλύτερα.....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Μου συμβαινει πολλες φορες να ξυπνησω με αγχος το πρωι ενω το βραδυ εχω κοιμηθει πολυ καλα και ξεκουραστα. Σημερα με το που ανοιξα τα ματια μου, ειχα αισθημα παλμων, ζαλαδα και σιγα σιγα με επιασε ταχυκαρδια...μεσα σε 10' ειχαν φυγει ολα!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    82
    Θελει ασκηση το θεμα λεω ! τρεξιμο μεχρι να βγει αιμα.... βραδακι τωρα και αργοτερα βλεπουμε...αντε να φευγει λιγη υπερενταση!!!
    Never believe the ever of drunk and everything of lovers

Similar Threads

  1. Πρωινο ξυπνημα
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 12-11-2011, 10:39
  2. Εμμονές και πρωϊνό ξύπνημα
    By Konstantinoss in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 20-08-2010, 02:02
  3. Πρωινο ξυπνιμα
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 23-08-2008, 15:35
  4. πρωινό κενό
    By liberchild in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 20-03-2007, 10:04
  5. Πρωινό Ξύπνημα
    By empi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 01-11-2006, 23:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •