Οι ψυχασθενείς και ο κόσμος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1

    Οι ψυχασθενείς και ο κόσμος

    Δεν κάνει η χρήση ψυχοφαρμάκων τον ψυχασθενή, αλλά το ψυχιατρείο.

    Ένας ιδιώτης ο οποίος παίρνει ψυχοφάρμακα, δεν κινδυνεύει να δυσφημιστεί άμεσα.

    Ένας ψυχασθενής ο οποίος δεν έχει διαγνωσθεί επίσημα, παραμένει άνθρωπος τυπικά.

    Δηλαδή μπορεί να φαίνεται ιδιόρρυθμος στους άλλους τελικά, όμως γίνεται εν μέρει αποδεκτός.

    Παραδόξως λοιπόν, για την συλλογική συνείδηση οι ψυχασθενείς δεν είναι άνθρωποι οντολογικά.

    Κάθε γενικώς αποδεκτό μέλος της κοινωνίας είναι απαλλαγμένο από την ενθύμηση της ψυχοπαθολογίας.

    Η κοινωνία υποσυνείδητα σκέφτεται απολύτως ψυχιατρικά, όμως έχει εξουσιοδοτήσει τους ψυχιάτρους να λειτουργούν συνειδητά...
    Last edited by dimoskon; 26-06-2014 at 19:19.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Η κοινωνία υποσυνείδητα σκέφτεται εντελώς ψυχιατρικά,
    θα καραφλισω στο τελος με αυτο που διαβαζω

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    211
    ποιος ορίζει τι είναι κοινωνικά αποδεκτό;
    πχ σε μια τοπική κοινωνία μπορεί να είναι κοινωνικά αποδεκτό να πίνεις τσίπουρα κάθε βράδυ στο καφενείο, που αν το δείς αντικειμενικά είναι αλκοολισμός καραμπινάτος.

    γενικά, έχουμε μπερδέψει τα μπούτια μας και είμαστε γεμάτοι ταμπού σαν χώρα

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ταμπού
    αυτο με φρικαρει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    897
    Ποσο συμφωνω μ αυτο που λες, ειδικοτερα για εναν ασθενη που ζει σε κλειστη κοινωνια ειναι μαρτυριο. Παντα θα σε βλεπουν και θα σε κρινουν με την λανθασμενη εικονα, προκαταλειψη που εχουν στο μυαλο τους, αυτη του ψυχασθενη.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    σε κλειστη κοινωνια
    ετσι καπιοι θα γινονται πλουσιοι

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,253
    Οσο πιο απενοχοποιημένος είναι κάποιος τόσο πιο καλά ζει σε οποιαδήποτε κοινωνία!
    Οτι υπάρχουν ταμπου αυτό είναι δεδομένο για οτιδήποτε παρεκλίνει από τον μέσο όρο....

    Ολα μια απόφαση είναι εξάλλου δεν χρειάζεται όοοοοολοι να γνωρίζουν τι έχω και τι δεν έχω!

    Επίσης ένας ψυχασθενής ο οποίος δεν έχει διαγνωσθεί επίσημα, παραμένει άνθρωπος.
    Παραδόξως λοιπόν, φαίνεται ότι στη συλλογική συνείδηση οι ψυχασθενείς δεν είναι άνθρωποι.
    Αν εσύ έχεις τέτοιες προκαταλήψεις τότε δεν σου φταίει η κοινωνία...
    όλοι άνθρωποι παραμένουμε ανεξαρτήτως κατάστασης υγείας

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    θα καραφλισω στο τελος με αυτο που διαβαζω
    συνιστω καπιλαριν!!!!!
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Αν εσύ
    στη συλλογική συνείδηση
    διαπίστωση έκανε δεν είπε την γνώμη του :)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,253
    Quote Originally Posted by pameoloi View Post
    διαπίστωση έκανε δεν είπε την γνώμη του :)
    ναι την δική του γνωμη εκφραζει,εγώ για παραδειγμα δεν σκεφτομαι έτσι-άρα δεν είναι συλλογικη συνειδηση και ουτε μπορει να ξέρει ένα άτομο πως είναι η συλλογική συνείδηση.

    Αρα είναι προσωπική γνώμη!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    ναι την δική του γνωμη εκφραζει,εγώ για παραδειγμα δεν σκεφτομαι έτσι-άρα δεν είναι συλλογικη συνειδηση και ουτε μπορει να ξέρει ένα άτομο πως είναι η συλλογική συνείδηση.

    Αρα είναι προσωπική γνώμη!
    προσωπική γνώμη για την κοινωνία. πως βλέπει η κοινωνία γενικά το θέμα, οχι πως βλέπει αυτός τους ψυχασθενείς.
    ένα άτομο δεν μπορεί να ξέρει μόνο αν δεν έχει μάτια και αυτιά, παρατηρείς, παίρνεις δείγματα και κρίνεις....και εδω μέσα το βλέπω, και σε εσένα το είδα σε άλλο θέμα, μια προκατάληψη την έχεις :P

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,253
    οκ αλλά νομίζω ότι όταν εμείς είμαστε καλά με τον εαυτό μας,λίγο μπορεί να μας επηρεάσει η κοινωνία,εξάλλου προείπα ότι πάντα υπάρχει ταμπού όταν κάτι παρεκλίνει από τον μέσο όρο.
    Και τους ομοφυλοφιλους τους κοροϊδεύουν,χωρίς να είναι ψυχικά ασθενείς.....παρ'όλα αυτά είναι άνθρωποι όπως ανθρωποι είναι και οι ψυχασθενείς.

    Ουδέποτε αναφέρομια αρνητικά σε άτομα με προβλήματα υγείας ούτε επιδεικνύω κάποια προκατάληψη,εκτός και αν κάποιος με προκαλέσει και το ανταποδώσω με τον ίδιο τρόπο. :P

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    211
    να το θέσω αλλιώς.
    έχεις 100 άτομα σε ένα δωμάτιο, τους δείχνεις λέξεις σε βιντεοπροβολέα και τους λες "για κάθε λέξη που βλέπετε θα γράφετε την πρώτη λέξη που σας έρχεται στο μυαλό"
    όταν θα εμφανιστεί η λέξη "ψυχίατρος", τι λέξεις λες πως θα ακολουθήσουν; :)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,253
    OK καταλαβαίνω το point σου απόλυτα....απλώς υποτίθεται ότι εδώ είναι φόρουμ ψυχολογικής υποστήριξης και α μη τι άλλο είμαστε να στηρίζουμε τους άλλους και όχι για να τους δίνουμε κόκκινη κάρτα!
    Σίγουρα ένα πρόβλημα υγείας είναι ένα πρόβλημα υγείας!!!!

    Αλλά εχουμε και χρέος σαν άνθρωποι να στηρίζουμε τους συνανθρώπους μας-εξάλλου τα καινούργιας γενιάς φάρμακα έχουν πολύ καλά αποτελέσματα!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    OK καταλαβαίνω το point σου απόλυτα....απλώς υποτίθεται ότι εδώ είναι φόρουμ ψυχολογικής υποστήριξης και α μη τι άλλο είμαστε να στηρίζουμε τους άλλους και όχι για να τους δίνουμε κόκκινη κάρτα!
    Σίγουρα ένα πρόβλημα υγείας είναι ένα πρόβλημα υγείας!!!!

    Αλλά εχουμε και χρέος σαν άνθρωποι να στηρίζουμε τους συνανθρώπους μας-εξάλλου τα καινούργιας γενιάς φάρμακα έχουν πολύ καλά αποτελέσματα!
    που την είδες την κόκκινη κάρτα; εγώ το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον... δεν νομίζω να κατάλαβες το point του dimoskon (μίλα μήπως κατάλαβα εγω λάθος; :P)

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 12
    Last Post: 19-10-2011, 13:56
  2. Ο Παγωμένος Κόσμος Μου
    By Ακοινώνητος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 11-01-2011, 15:23
  3. Replies: 10
    Last Post: 08-12-2010, 11:17
  4. Εκπομπή "Οι ψυχασθενείς της διπλανής πόρτας" Απόψε στις 24:00 (12:00)
    By Adzik in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 39
    Last Post: 22-06-2010, 00:03
  5. μοναξιά-τί θα πεί ο κόσμος
    By jader in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 23-04-2006, 19:48

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •