ΝΟΣΟΦΟΒΙΑ- SOS!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    3

    ΝΟΣΟΦΟΒΙΑ- SOS!!!

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ. ΒΡΙΣΚΩ ΤΟ ΣΑΙΤ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΝΟΣΟΦΟΒΙΑ. ΟΙ ΠΙΟ ΚΛΑΣΙΚΕΣ "ΝΟΣΟΙ" ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΑΣΧΩ ΕΙΝΑΙ ΕΙΤΖ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ. ΟΚ, ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΝΟΣΟΣ. Η ΝΟΣΟΦΟΒΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ. ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΨΑΧΝΩ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΤΙΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ ΤΙΣ ΠΕΡΝΑΩ ΠΙΣΤΕΥΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΗΡΘΕ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΚΑΠΟΙΟ ΕΞΑΝΘΗΜΑ Η ΕΧΩ ΤΑΣΗ ΓΙΑ ΕΜΕΤΟ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΠΙΔΕΙΝΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ. ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ 25 ΚΑΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΙ ΑΓΧΩΝΟΜΟΥΝ ΓΙΑ ΝΟΣΟΥΣ (ΠΧ. ΣΚΩΛΗΚΟΕΙΔΗΤΙΔΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΩΝ 12-13 ΕΤΩΝ). ΤΕΛΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΤΗ ΝΟΣΟΦΟΒΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΦΟΒΟ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ?

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    thessalonikh
    Posts
    5
    εχεις επισκεφθει καποιον γιατρο- ψυχιατρο να ζητησεις τη βοηθεια του?

    αν δε το χεις κανει ακομα πανε,πιστεψε με θα σε βοηθησει να το ξεπερασεις

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    3
    ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΠΡΟΚΑΤΕΙΛΛΗΜΕΝΗ ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΨΥΧΙΑΤΡΟΥΣ.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    3
    ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΜΕ ΠΟΛΥ ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΕΓΩ Η ΙΔΙΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΜΕ ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΑ ΑΡΡΩΣΤΟΦΟΒΙΚΑ ΜΟΥ ΚΟΡΟΙΔΕΥΩ ΚΑΙ ΓΕΛΑΩ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ, ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΗ ΠΟΣΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΗΜΟΥΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΑΝΗΣΥΧΟΥΣΑ ΓΙΑ ΜΙΚΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΛΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ΜΕ ΤΑΣΕΙΣ ΑΠΟΜΟΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΑΠΩΘΗΣΗΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΜΕ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΥΝ (ΓΙΑΤΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ). ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΣΤΟ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΕΙΔΙΚΟΣ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΜΟΝΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ \"ΚΡΙΣΗΣ\" Η ΟΠΟΙΑ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    12
    κάποιος ειδικός θα σου \"μάθει\" τους μηχανισμούς με τους οποίους θα αντιμετωπίζεις την κρίση όταν συμβαίνει. Θα σου δημιουργήσει νοοτροπία, δεν θα σου συμπαρασταθεί.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    99
    Originally posted by Koukou
    ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΜΕ ΠΟΛΥ ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΕΓΩ Η ΙΔΙΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΜΕ ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΑ ΑΡΡΩΣΤΟΦΟΒΙΚΑ ΜΟΥ ΚΟΡΟΙΔΕΥΩ ΚΑΙ ΓΕΛΑΩ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ, ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΗ ΠΟΣΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΗΜΟΥΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΑΝΗΣΥΧΟΥΣΑ ΓΙΑ ΜΙΚΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΛΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ, ΜΕ ΤΑΣΕΙΣ ΑΠΟΜΟΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΑΠΩΘΗΣΗΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΜΕ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΥΝ (ΓΙΑΤΙ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ). ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΣΤΟ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΕΙΔΙΚΟΣ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΜΟΝΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ \"ΚΡΙΣΗΣ\" Η ΟΠΟΙΑ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ.
    Δεν ξέρω αν θα σε βοηθούσε μόνον στην στιγμή της κρίσης. Πριν την κρίση προηγούνται κάποιοι συνειρμοί πιθανόν αυθαίρετοι. Κάποιες παρερμηνείες στα σωματικά συμπτώματα και το αποτέλεσμα είναι η κρίση. Ο ειδικός θα δει τον τρόπο σκέψης σου, θα εντοπίσει τα πιθανά λάθη που κάνεις στις εκτιμήσεις σου, θα σου εξηγήσει πολλά πράγματα και θα σε βοηθήσει να αλλάξεις τον τρόπο κρίσης σου. Δεν είμαι ειδικός. Μια σκέψη διατυπώνω απλώς.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    3
    Και γω το παθαίνω αυτό. Ιδίως όταν ακούσω στην τηλεόραση για κάποια ασθένεια ή ότι πάσχει κάποιος γνωστός μου από κάτι, μετά συνεχώς φοβάμαι μήπως την έχω και γω και ψάχνω για συμπτώματα. Και ότι ΑΣΧΕΤΟ σύμπτωμα δω πάνω μου το συνδιάζω με την ασθένεια που είχα ακούσει και πιστεύω ότι πάσχω και γω απ\' αυτήν. Αν πάω δε σε κηδεία... μετά για πόσο καιρό σκέφτομαι το θάνατο...

    Είναι πολύ βασανιστικό, σε καταλαβαίνω αλλά δεν έχω λύση. Στέλνω απλά για συμπαράσταση...
    Περαστικά μας!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    8
    τις προαλλες εβλεπα μια εκπομπη που η καλεσμενη ειχε
    το ιδιο προβλημα με σενα κ μια ψυχολογος τη ρωτησε:

    \"αναρωτηθηκες ποτε αν καταβαθος ελπιζεις να εισαι αρρωστη?\"

    \"γιατι απο τη θεση αυτη νομιζεις οτι θα κερδισεις κατι π.χ. ενδιαφερον, προσοχη?\"

    μπορω να πω οτι η κοπελα προβληματιστηκε πραγματικα.....

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    18
    Καλησπερα...ειχα τα ιδια συμπτωματα σε περιπου ιδια ηλικια...ειμαι 30 ετων σημερα,οταν εμαθα για τον HIV πηγαινα στην 6η Δημοτικου εκανα 1 εβδομαδα να κοιμηθω!! ενα εχω να σου πω,Προλαβε το

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •