Γεια σας,θα ήθελα να μοιραστώ και εγώ ένα θέμα που έχω το οποίο θεωρώ ότι εντάσσεται σε αυτή την κατηγορία δηλαδή σχετικά με το άγχος και τις φοβίες .Είμαι 25 χρονών,φοιτήτρια και ως τώρα δεν είχα ποτέ ιδιαίτερα θέματα με τον ύπνο,κοιμόμουνα πάντα εύκολα και πολύ..όμως εδώ και ένα μήνα και λόγω ενός ιδιαίτερα αγχωτικού θέματος σχετικά με ένα όνειρο σπουδών που είχα για πολλά χρόνια και της επιθυμίας μου να φύγω, αρρώστησα από το άγχος.Κατά κάποιον τρόπο υπέβαλα τον εαυτό μου στην διαδικασία στέρησης ύπνου,λέγοντας μέσα μου ότι δεν θα κοιμηθώ, φοβόμουνα και τελικά τα κατάφερα.

Έχω διαταραχές ύπνου ένα μήνα τώρα,κοιμάμαι με υπνωτικά σε ελάχιστη δόση και όχι καθημερινά(nozinan)..και συγρόνως αφού έχασα και αυτό που επιθυμούσα άρχισα να φοβάμαι συνέχεια και "έθρεψα" αυτή την κατάσταση.To θέμα είναι ότι ζώντας σε αυτή την κατάσταση μου μπαίνουν περίεργες ιδέες, φοβάμαι συνέχεια για την υγεία μου, και έχω την τάση να δημιουργώ ψυχοσωματικούς πόνους στο σώμα μου κάπως συνείδητα και δεν μπορώ να το σταματήσω με συχνότερες τις κεφαλαλγίες τάσεως.Δεν ξέρω αν αυτό που λέω είναι λογικό αλλά έτσι αισθάνομαι ότι δηλαδή εγώ τα δημιουργώ όλα.Και η αλήθεια είναι ότι αν ξεχαστώ λίγο η κοιμηθώ λίγο καλύτερα περνάνε κάπως.Συγρόνως νιώθω ότι κανείς δεν με καταλαβαίνει,μίλησα μια φορά με ψυχίατρο και με νευρολόγο και σαν διάγνωση έβγαλαν ότι είμαι καλά και μου έγραψαν απλά ηρεμιστικά και αντικαταθλιπτικά τα οποία πήρα αρχικά για 2-3 φορές σε ελάχιστη δόση αλλά έγινα χειρότερα και σταμάτησα. Ως τώρα μόνο το υπνωτικό με κάνει να νιώθω καλύτερα.

Να προσθέσω ότι ένας βασικός λόγος που ξεκίνησαν οι αυπνίες ήταν και το χάπι Τ4 των 100 που έπαιρνα για θυροειδή το οποίο μου δημιουργούσε αγωνία και ταχυκαρδίες όμως μείωσα την δόση στα 75 με εντολή τ ενδοκρινολόγου και μου πέρασαν κάπως τα συμπτώματα αν και έχω ακόμα περιστασιακά ταχυκαρδίες.Τέλος σαν ιστορικό εμφάνισα στα 17 μου πάλι λόγω άγχους αλλεργία με κνησμό και ερυθρότητα και έπαιρνα για κάποια περίοδο ένα ηρεμιστικό χάπι που δεν θυμάμαι όνομα.Γενικώς είμαι αγχώδης και νευρικιά, ιδιαίτερα ευαίσθητη και τείνω να "κολλάω" σε κάποια θέματα ή να αποκτώ έμμονες αρνητικές ιδέες.Το περίεργο όμως της υπόθεσης είναι ότι τον τελευταίο καιρό και προοδευτικά τα πράγματα πήγαιναν καλύτερα σε πολλούς τομείς της ζωής, ήμουνα καλά και ένιωθα ικανοποιημένη.Αυτό το άγχος όμως με διέλυσε και με έφερε πίσω.

Θα ήθελα να ακούσω απόψεις για το όλο θέμα, συμβουλές, παρόμοιες εμπειρίες κτλ..ευχαριστώ. :)