Ασταθής ψυχολογική κατάσταση...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    1

    Ασταθής ψυχολογική κατάσταση...

    Γεια σας, είναι το πρώτο μου post γι' αυτό συγχωρέστε με αλλά θα πω μερικά πράγματα πριν μπω στο θέμα...

    Κατ' αρχάς με λένε Γιώργο , είμαι 17 ετών και μένω στη Θεσσαλονίκη. Είμαι αντικοινωνικός* και παρόλο που έχω μόνιμη παρέα και βγαίνω καθημερινά (ή μέρα παρά μέρα) μαζί τους νιώθω κατά βάσιν κατάθλιψη.
    Δηλαδή το 50% της ώρας που περνάω μαζί τους και το 90% της ώρας που περνάω στο σπίτι.
    Συνήθιζα να περνάω πολλές ώρες στον υπολογιστή ,κάτι το οποίο μου έδινε ευχαρίστηση,αλλά φέτος δεν θα μπορώ να κάθομαι τόσο...
    *δεν ακολουθώ μόδες,όχι γιατί είμαι snob, δεν έχω πρόβλημα με όσους ακολουθούν απλώς δεν μου βγαίνει να αλλάξω την εμφάνιση μου για να κάνω μια παρέα.

    Εδώ και 2-3 χρόνια διανύω μια περίοδο κατάθλιψης κατά κάποιο τρόπο.
    Γενικότερα στη ζωή μου έπαιρνα τις λάθος αποφάσεις. Σε σχέσεις,στο σχολείο,παντού.
    Παραδείγματος χάρη ήμουν σε σχέση με μία κοπέλα επί περίπου 4 μήνες και μαλώναμε αρκετά...Δεν ταιριάζαμε ιδιαίτερα και φαινόταν πως δεν οδηγεί πουθενά το να συνεχίσουμε.
    Παράλληλα μιλούσα με μια άλλη κοπέλα με την οποία είχαμε κοινά ενδιαφέροντα,της άρεσα και μου άρεσε και γενικότερα φαινόταν πως πήγαινε καλύτερα το όλο θέμα..
    Θα ονομάσω την πρώτη Χ και την δεύτερη Υ για διευκόλυνση.
    Η Υ μια μέρα ήρθε και μου είπε πως αισθανόταν και εγώ ήμουν ακόμη σε σχέση με την Χ και δεν είπα τίποτα,παρόλο που ταυτόχρονα μου άρεσαν και οι 2.
    Τέλος πάντων, είπα πάρα πολλά χωρίς λόγο,με την Χ χώρισα μετά από 2 μήνες και δεν μιλάμε πια,με την Υ μείναμε φίλοι και σταδιακά σταματήσαμε να μιλάμε...
    Παρόλο που με την παρέα μου δεν έχουμε χωριστεί ακόμη, και μπήκαν και νέα άτομα στη ζωή μου , βγήκαν άλλα τόσα και περισσότερα άτομα και μάλιστα άτομα με τα οποία μιλούσα όλη μέρα!
    Αυτά όλα δεν διορθώνονται.

    Τώρα όμως πρέπει να μπω στην Γ' λυκείου και πάλι είχα επιλέξει λάθος δρόμο στο παρελθόν.
    Έβγαινα για skateboard και δεν έκανα μαθήματα και τώρα έχω πολλά κενά!
    Για να μπω στη Γ' λυκείου δυναμικά όμως πρέπει να έχω όρεξη,κάτι που ποτέ δεν είχα και ειδικά τώρα, που πολλά άτομα βγήκαν από τη ζωή μου και δυσκολεύομαι και στα μαθήματα πέφτω εντελώς ψυχολογικά.
    Ακόμη και τον Ιούλιο που δεν είχα διάβασμα ήμουν αυτοκτονικός και σκέφτομαι πως η φετινή χρονιά θα είναι δύσκολη και δεν ξέρω πραγματικά τι μπορεί να γίνει...

    Επίσης, θέλω να μπω σε κάποια ''καλή'' σχολή όχι απαραίτητα για να βρω δουλειά αλλά για να ξέρω πως μπόρεσα και μπήκα...
    Αυτό βέβαια με κάνει να μην έχω κάποιον ιδιαίτερο στόχο γιατί δεν τρελαίνομαι για κάποιο επάγγελμα και απλώς θέλω να μπω σε μια σχολή...|

    Αράδιασα πολλά θέματα μαζί και συγγνώμη γι' αυτό αλλά και για την κούραση γιατί πραγματικά ξέρω πως : 1) χρειάζομαι βοήθεια και 2) πως είναι δύσκολο να διαβάσει κανείς αυτό το κείμενο ίσως γιατί αλλιώς τα σκέφτομαι και αλλιώς μου βγαίνουν,δεν μπορώ να εκφράσω αυτά που νιώθω...αν μπορούσα πιθανότατα να μην έγραφα αυτή τη στιγμή , αυτό το κείμενο....
    Είναι και μπερδεμένος ο τρόπος που τα έγραψα γιατί πηγαίνω μια στο ένα θέμα και μια στο άλλο...

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων οποιονδήποτε αφιέρωσε χρόνο για να το διαβάσει...

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    23
    ενας ψυχολογος?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    113
    γεια σου Γιωργο ειμαστε σε κοντινη ηλικια και μπορω κατα καποιο τροπο να σ καταλαβω..κοιτα και εγω οταν ειμαι ε3ω με τουσ φιλουσ μου καμια φορα πληττω και ειν οι περισσοτερεσ οι φορεσ που βαριεμαι παρα οι φορεσ που περναω καλα και ορισμενεσ φορεσ σκεφτομαι μηπωσ φταιει η παρεα? μηπωσ εν ταιριαζουμε αρκετα? προσφατα πηγα να δω μια πολυ καλη μ φιλη και εν βαρεθηκα στιγμη οποτε κοιτα3ε το αυτο. αν φταιει η παρεα π βαριεσαι κατα καποιο τροπο ε3ω.
    οσο για τα λαθη σου. ολοι κανουμε λαθη. τα κοριτσια πηγαινο-ερχονται ε3αλλου οι σχεσεισ σ αυτην την ηλικια 3ερεισ πολυ καλα πωσ εν κρατανε κατι γινεται κ χαλανε οποτε προσπαθησε να χαλαρωσεισ και οτι τυχει... εν πειραζει λαθη θα γινουν απλα προσε3ε να διορθονοναι αν με καταλαβαινεισ...
    τωρα για το σχολειο... πολλοι εν 3ερουν τι ακριβωσ θελουν ειναι κ αυτη η ηλικια που αλλα λεμε αλλα κανουμε αλλα εννοουμε...κοιτα απλα να διαβασεισ για να γραψεισ καλα και μετα οταν θα συμπληρωνεισ το μηχανογραφικο σ βλεπεισ τι σ αρεσει...εγω ειμ τησ αποψησ πωσ ποτε εν ειν αργα... αν το παρεισ αποφαση και κασεισ κ στρωθεισ θα καταφερεισ κατι!! εμενα αυτο π μ κραταει συγκεντρωμενη κατα καποιο τροπο στα μαθηματα ειν η σκεψη οτι θα φυγω σε 2 χρονια και θα σπουδασω σ μια αλλη πολη γτ μενω σ επαρχια οτι θα κανω μια νεα αρχη. σκεψου κατι αντιστοιχο. οτι θα κανεισ νεα αρχη και οτι θα κανεισ αυτη τη φοιτητικη ζωη που ολοι συζητανε...
    πραγματικα ελπιζω να σ βοηθησα..:)

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    5
    Βρίσκομαι στην ίδια ακριβώς κατάσταση με εσένα, είμαι 17, μόνο που είμαι κορίτσι...Νιώθω όπως εσύ ακριβώς! Το στόρι μας έχει τόσα πολλά κοινά!...

Similar Threads

  1. ασχημη ψυχολογικη κατασταση
    By wise18 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 13-10-2012, 03:06
  2. Ψυχολογικη κατασταση μετα απο τροχαιο ατυχημα.
    By glykoula89 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 21-07-2012, 22:27
  3. Πόσο άσχημη είναι η ψυχολογική σας κατάσταση?
    By Dimitriou in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 34
    Last Post: 24-09-2011, 22:40
  4. Οικονομική κατάσταση
    By Dimitriou in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 21
    Last Post: 23-09-2011, 15:43
  5. Αρρωστημένη κατάσταση
    By virgo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 07-12-2006, 02:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •