Νιώθω τόσο ΜΟΝΟΣ.Έχω ανάγκη να μιλήσω σε κάποιον! - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 15 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 216
  1. #31
    τι στοχοομω;? εχω ενα προγραμμα στο μυαλο μου..θα θελα πολυ να βρω δουλεια, να φυγω απ το σπιτι και να ζησω μονος αν μου δοθει η ευκαιρια..αυτα ειναι τα 2 βασικα..γιατι θελω να ξεφυγω απ ολους και ολα..αυτη η κλεισουρα 3 χρονια στο σπιτι μ εχει διαλυσει...

  2. #32
    ακριβως αυτο..η μοναξια και η ελλειψη επικοινωνιας μ εχουν κανει να μην εχω ορεξη για τιποτα..δεν εχω δυναμη και κουραγιο να παλεψω, ουτε να ψαξω για δουλεια ουτε να παω για ενα απλο καθημερινο τρεξιμο και να κοιταξω παλι την εμφανιση μου..εχω αναγκη να κανω πραγματαα.χρειαζομαι ανθρωπους στη ζωη μου να με στηριξουν εμπρακτως..εχω κουραστει να παλευω μονος..οχι οτι θα σταματησω απλα δεν παλευω με την ιδια διαθεση και ορεξη

  3. #33
    οποτε ολες οι ελπιδες μου στην ευρεση εργασιας ε?? το θεμα ειναι οτι 3 χρονια προσπαθω αλλα ειτε απο δικα μου λαθη ειτε απο περιπτωσεις που δεν προχωρησαν ακομα ειμαι στη φαση που ψαχνομαι..το ξερω οτι αν βρω δουλεια και θα γνωρισω κοσμο και θα γινω παραγωγικος..θα βγαινω απ το σπιτι και θα μου αλλαξει η διαθεση..απλα ολη αυτη η κακη ψυχολογια μου μ εχει βαλτωσει και δεν ψαχνω για δουλεια με την ιδια θερμη οπως πιο πριν

  4. #34
    πραγματικα ποτε δεν μου ειχε περασει απ το μυαλο να γραψω κατι απλα δεν ξερω αν στην παρουσα φαση θα με βοηθουσε η' θα μ εκανε παλι να βυθιστω στις σκεψεις μου και στα οσα ζω την τελευταια 3ετια ψαχνοντας ομως και βαθυτερα αιτιες στο παρελθον..φυσικα καθε μερα οταν ξαπλωνω ειδικα φερνω στο νου μου διαφορες εικονες..για μενα η ζωη μου εχει σταματησει τον σεπτεμβριο του 2010 οταν γυρισα απο σαντορινη που ειχα παει για δουλεια..απο τοτε το απολυτο χαος το απολυτο μηδεν σε ολα στη ζωη μου..παλι καλα εχουμε την υγεια μας στεκομαστε στα ποδια μας..εκτιμω οσα εχω το γεγονος οτι εχω το καθημερινο φαγητο εστω και με δυσκολιες αλλα και μια στεγη παρα το γεγονος οτι δεν με χωραει αλλο αυτο το σπιτι..με πνιγει και με τρελαινει...

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    163
    Καλησπέρα Γιάννη!μόλις διάβασα τις σκέψεις σου και είπα τι μου θυμίζουν όλα αυτά; μα βέβαια εμένα!!πολλές φορές και γω έτσι αισθάνομαι ένα απεριόριστο θυμό, για όλα και τους γύρω μου για όσα δεν έχω καταφέρει στην ζωή μου, για όσα νιώθω δυνατή αλλά δεν τολμώ να κάνω...!!θα σου πω ένα παράδειγμα που με έκανε να ξεκολλήσω απο μια δύσκολη φάση της ζωής μου....
    πριν κάποια χρόνια όντας φοιτήτρια είχα φτάσει σε τεράστιο τέλμα δεν περνούσα μάθημα σε εξεταστική όχι ότι δεν διάβαζα αλλά τα έβλεπα όλα σαν σχήματα ούτε καν γράμματα, άρχισα να έχω τεράστιες κρίσης άγχους, κλεινόμουν σπίτι μου κλπ, τότε μίλησα στον αδελφό μου για όσα με προβλημάτιζαν , του είπα τα παρατάω όλα σχολές τα πάντα!!Με συμβούλεψε να βάλω κάτω τα μαθήματα και να περνάω ένα δύσκολο ένα εύκολο ....έτσι εκανε και αυτός και τέλειωσε γρήγορα..!!Αναρωτήθηκα αν μέσα στον λαβύρινθο του μυαλού μου ήταν αυτήν ήταν η απάντηση..δεν το ανέλυσα άρχισα να κάνω πράξη την συμβουλή σιγα σιγα !στην αρχή ήταν δύσκολα χρειάστηκα και βοήθεια αλλά τελικά πήρα το πτυχίο μου!!!Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πρέπει να τα βλέπουμε τα πράγματα σιγα σιγά, βήμα βήμα!Μην νομίζεις και γω εχω πολλά πισωγυρίσματα...!!πολλά σκαμπανεβάσματα!!!Ξανακλεί� �τηκα στον εαυτο μου πολλές φορές!!!Αλλά όταν τα πράγματα τα βλέπεις κουβάρι δεν ξέρεις απο που να ξεκινήσεις!!!
    είπες πως στο σπίτι σου είστε 4 άτομα άρα υπάρχει αδελφός, αδελφή..εχεις επικοινωνία μαζί του;να του πεις τους προβληματισμούς σου;
    Last edited by vasso82; 10-09-2013 at 16:21.
    Στην ζωή μου μπαίνει όποιος θέλει, αλλά μένει όποιος ΘΕΛΩ.

  6. #36
    σε καταλαβαινω βασω μου.εγω εχω το εξης θεμα.οτι φοβαμαι να μιλησω ακομα και στην αδερφη μου για ολα αυτα που με απασχολουν.δεν ξερω αν μπορει να το αντεξει ειναι και ευαισθητη και ειχε περασει διαφορα με την υγεια της απο στεναχωριες δικες της.δεν θελω να ανοιχτω παραπανω σε μελη της οικογενειας μου γι αυτο στραφηκα εδω μεσα.εγω και αν ειμαι σκαμπανεβασματα, τη μια μερα ετσι την αλλη στο πατωμα..ακομα και μες στη διαρκεια της μερας..παλευω με τον εαυτο μου εδω και 3 χρονια..να βρω μια ισορροπια αλλα συνηθως τα καταστρεφω ολα..σε σημειο τετοιο που να νιωθω οτι δεν εχω αλλο μελλον και οτι η ζωη μου καταστραφηκε οτι εκανα το εκανα...

  7. #37
    πραγματικα ποτε δεν μου ειχε περασει απ το μυαλο να γραψω κατι απλα δεν ξερω αν στην παρουσα φαση θα με βοηθουσε η' θα μ εκανε παλι να βυθιστω στις σκεψεις μου και στα οσα ζω την τελευταια 3ετια ψαχνοντας ομως και βαθυτερα αιτιες στο παρελθον..φυσικα καθε μερα οταν ξαπλωνω ειδικα φερνω στο νου μου διαφορες εικονες..για μενα η ζωη μου εχει σταματησει τον σεπτεμβριο του 2010 οταν γυρισα απο σαντορινη που ειχα παει για δουλεια..απο τοτε το απολυτο χαος το απολυτο μηδεν σε ολα στη ζωη μου..παλι καλα εχουμε την υγεια μας στεκομαστε στα ποδια μας..εκτιμω οσα εχω το γεγονος οτι εχω το καθημερινο φαγητο εστω και με δυσκολιες αλλα και μια στεγη παρα το γεγονος οτι δεν με χωραει αλλο αυτο το σπιτι..με πνιγει και με τρελαινει...

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    163
    απλα θα βοηθούσε να της μιλούσες έστω και για μικρούς προβληματισμούς!έχεις όμως καλές σχέσεις μαζί της;
    δεν ξέρω για το γράψιμο αν θα σε βοηθήσει το έκανα από τα μαθητικά μου χρόνια αλλα είδα ότι με βούλιαζε περισσότερο!
    γενικά η αναμόχλευση ποτέ δεν μου εκανε καλό και συνέχεια το έκανα και πολλές φορές το κάνω ακομα και τώρα!απλά τώρα δουλεύω λίγο μηχανικά όχι σαν ρομπότ απλά δεν σκέφτομαι ότι αν είχα κάνει αυτό το βήμα τότε θα ταν καλύτερα απλά το κάνω!Να πάμε λίγο σε πιο πρακτικά θέματα!όταν δεν δούλευα είχα πάρει σβάρνα τις δραστηριότητες του Δήμου μου, δεν το έκανα αμέσως με τα χίλια ζόρια σηκώθηκα με ψυχολογία χάλια...σε έναν περιβάλλον ξένο με καχυποψία από μέρος μου...δεν ανοίχτηκα αμέσως αλλά μου εκανε καλό !Έχεις κοιτάξει στον δήμου σου αν έχετε διάφορες δραστηριότητες χορούς,φωτογραφία κλπ!!θα σου άρεσε με κάτι να απασχοληθείς όχι να σε απορροφήσει βέβαια!!!!
    εμένα αυτό που μου λείπει είναι η ζωγραφική αλλά έχω 6 χρόνια περίπου να ζωγραφίσω κάτι ουσιαστικό περιορίζομαι στα σκιτσάκια!!!
    Στην ζωή μου μπαίνει όποιος θέλει, αλλά μένει όποιος ΘΕΛΩ.

  9. #39
    η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ψαχτει, δεν εχω κοιταξει τιποτα και πουθενα για καποια απασχοληση που θα μ εβγαζε απ το σπιτι..κλεισμενος σ εναν υπολογιστη να κλαιω τη μοιρα μου..οσο πιο περιληπτικα μπορω να στο πω.γενικα εχω καλες σχεσεις μαζι της καταλαβαινομαστε απλα δεν ξερω κατα ποσο θα της εκανε καλο να της μιλουσα χυμα για μενα..θα το σκεφτω ισως στην πορεια να μιλησουμε..γιατι σιγουρα ειναι αδελφη μου και με νοιαζεται..εγω καποτε μικρος ζωγραφιζα καραβια λογω και της δουλειας του πατερα μου και ειχαν ολοι να το λενε..εβλεπα ενα καραβι σε μια φωτογραφια και προσπαθουσα να το κανω..μ αρεσει πολυ η μουσικη..παντα ηθελα να ασχοληθω ειτε σαν dj ειτε στο ραδιοφωνο.λενε οτι εχω και ωραια φωνη σχετικα.μαλιστα ειχα κανει και ενα δοκιμαστικο σε γνωστο σταθμο της αθηνας.ασχολουμαι πολυ με τα αθλητικα βασικα.ειναι κατι που με κανει να ξεφευγω.εχω τοσα στο μυαλο μου.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    καλησπέρα Γιάννη! δες τί σκέφτηκε το παλαβό μυαλό μου τώρα: άνοιξε ένα νέο word και γράψε σε μια στήλη μερικά ονόματα βάζοντας για παράδειγμα ως επικεφαλίδα: ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΞΑΝΑΔΩ ΟΥΤΕ ΖΩΓΡΑΦΙΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ.... και άρχισε να παραθέτεις ονόματα και το γιατί από δίπλα. Μετά φτιάξε μια στήλη με τίτλο: ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΤΟΥΣ ΑΓΑΠΩ, ΤΟΥΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ, ΜΕ ΑΗΔΙΑΖΟΥΝ, ΤΟΥΣ ΜΕΜΦΟΜΑΙ, ΤΟΥΣ (ΤΙΣ) ΠΗΔΑΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ κλπ κλπ. Εγώ θα έσωζα ένα τέτοιο έγγραφο με το όνομα Η ΖΩΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ (κλεμμένο, δεν πειράζει)
    Quote Originally Posted by Γιάννης Σ. View Post
    πραγματικα ποτε δεν μου ειχε περασει απ το μυαλο να γραψω κατι απλα δεν ξερω αν στην παρουσα φαση θα με βοηθουσε η' θα μ εκανε παλι να βυθιστω στις σκεψεις μου και στα οσα ζω την τελευταια 3ετια ψαχνοντας ομως και βαθυτερα αιτιες στο παρελθον..φυσικα καθε μερα οταν ξαπλωνω ειδικα φερνω στο νου μου διαφορες εικονες..για μενα η ζωη μου εχει σταματησει τον σεπτεμβριο του 2010 οταν γυρισα απο σαντορινη που ειχα παει για δουλεια..απο τοτε το απολυτο χαος το απολυτο μηδεν σε ολα στη ζωη μου..παλι καλα εχουμε την υγεια μας στεκομαστε στα ποδια μας..εκτιμω οσα εχω το γεγονος οτι εχω το καθημερινο φαγητο εστω και με δυσκολιες αλλα και μια στεγη παρα το γεγονος οτι δεν με χωραει αλλο αυτο το σπιτι..με πνιγει και με τρελαινει...

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    με copyright εννοείται αγαπητέ favvel:-)
    Quote Originally Posted by favvel View Post
    Συμφωνώ απόλυτα με την Tonya!νομίζω η συγγραφή είναι η καλύτερη και πιο δημιουργική διέξοδος στη ζωή του ανθρώπου!
    Δεν είναι ούτε δουλειά που μπορεί να κάνεις το ίδιο πράγμα συνέχεια και να καταντά μονότονη και κουραστική ούτε διάβασμα που απαιτεί συγκέντρωση προσοχής και ενεργοποίηση της σκέψης και της λογικής που είναι κι αυτό κουραστικό..
    Το γράψιμο θέλει μόνο φαντασία..
    Το σκέφτομαι κι εγώ τις τελευταίες μέρες να καταφύγω στο γράψιμο..σκεφτόμουν δλδ το ίδιο πράγμα..και έκανα και απόπειρα να γράψω κάτι..ένα ποίημα έστω ή κάτι πεζό οτιδήποτε αλλά δεν τα κατάφερα γιατί πάσχω από έλλειψη φαντασίας..δεν μου'ρχόταν τίποτα αξιόλογο να γράψω..μόνο κάποιες σκέψεις που αφορούν τον εαυτό μου..
    Νομίζω δλδ ότι πέρα από τη φαντασία που είπα πιο πάνω ότι χρειάζεται,είναι απαραίτητο κάποιος να έχει διαβάσει και αρκετά βιβλία και να έχει αρκετές γνώσεις για να έχει πράγματα να πει..
    Πάντως ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ κι εγώ με το γράψιμο..
    Μπορούμε να ανοίξουμε μία ενότητα εδώ με τίτλο "προσωπικές δημιουργίες" ή "τα γραπτά μου"
    με σκοπό να μας αξιολογούν και οι άλλοι..
    Θα'ναι και μια ευκαιρία να γεμίζουμε το χρόνο μας..κι εσύ Γιάννη..
    Βέβαια υπάρχει σχετική σελίδα στο ιντερνετ για να ανεβάζει ο καθένας ποιήματα δικά του αλλά μπορούμε να ανοίξουμε κι εδώ ένα τέτοιο θέμα..
    πολύ καλή ιδέα Tonya!

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    163
    έχεις ανησυχίες αυτό ειναι πολύ καλό!γενικά το ταλέντο αν υπάρχει είναι εκεί δεν χάνεται!πάρε μια κόλλα χαρτί και αρχισε :) θέλω και γω να το κάνω αλλά δεν ξέρω γτ κολλάω και να φανταστείς το έχω σπουδάσει στο περίπου!!!αφού έχεις και ωραία φωνή ακόμα καλύτερα πήγαινε στην χορώδια του δήμου σου !!λέω αύριο πρωι-πρωί να πάς να κάνεις μια βόλτα να ρωτήσεις για τις δραστηριότητες!!:)!!μπορεί κάποια να σου αρέσει!!
    επίσης καλό είναι ότι έχεις πολλά στο μυαλό σου όπως είπες...αλλά δεν ξέρεις από που να αρχίσεις σωστά; όπως είπα και παραπάνω βήμα βήμα θα ξεκολλήσεις!!τώρα έχεις ένα βουνό στο μυαλό σου και δεν μπορείς να δεις τι κρύβεται απο πίσω!αλλά αν ξεχωρίσεις ένα από αυτά και πεις ότι με αυτό θα ασχοληθώ τώρα θα σε γεμίσει και θα πάρεις δυνάμεις και για τα άλλα!το ξέρω ότι ακούγονται λίγο εξωπραγματικά όλα αυτά και δεν γίνονται δια μαγείας !και γω στην αρχή έτσι τα έβλεπα, είχα πάρα πολύ αρνητισμό για τα πάντα και έλεγα γτ να το κάνω δεν θα ωφελήσει!αλλά στο τέλος το έκανα για μένα και μόνο!!ακόμα και στο γυμναστήριο δεν ήθελα να πάω....!!!

    Τώρα με την αδελφή σου και γω φοβόμουν στην αρχή να ανοιχτώ, δεν ήθελα να τον φορτισω και με τα δικά μου αλλά μου έδωσε να καταλάβω ότι τζάμπα ήμουν επιφυλακτική γιατί και ο ίδιος κατα βάθος αυτό ήθελε..
    Στην ζωή μου μπαίνει όποιος θέλει, αλλά μένει όποιος ΘΕΛΩ.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Κορίτσια συγγνώμη που θα σας χαλάσω τις χειροτεχνίες αλλά ....
    Σε τι ακριβώς θα τον βοηθήσει το να κάτσει ντε και καλά να σχοληθεί με κάτι απο αυτά που του προτείνετε? Να κάτσει να γράψει...οκ...και? Γυρίστε πίσω στο πρώτο του post και δείτε τι προβλήματα αντιμετωπίζει...σε τι ακριβώς θα τον βοηθήσει το να κάτσει να κάνει λίστες κρίνοντας του ανθρώπους που έχουν περάσει απο τη ζωή του ανάλογα με το αν θα τους πήδαγε ή όχι ή γράφοντας σκέψεις ή ακόμα και οι ασχολίες στον δήμο?
    Συγγνώμη που είμαι έτσι κυνικός αλλά τοποθετώντας τον εαυτό μου στην θέση, δεν νομίζω οτι λυνει τίποτα κάτι απο όλα αυτά και αμφιβάλλω μάλιστα κατα πάρα πολύ το αν κάποια απο εσάς βρέθηκε σε μιά τέτοια θέση και βρήκε λύση μέσα απο τις προτάσεις αυτές.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    163
    Τοmhet απλά προτείνουμε πράγματα δεν είπαμε ότι θα είναι και λύσεις !Επειδή έχει πέσει σε τέλμα καλά θα ήταν καλό να ασχοληθεί με κάτι που θα μπορεί να τον ευχαριστεί!με το να κάθετε σπίτι επειδή το έχω βιώσει πέφτει πιο πολύ σε τέλμα!αυτό που εννοώ είναι να δοκιμάσει, να ανοιχτεί!
    Στην ζωή μου μπαίνει όποιος θέλει, αλλά μένει όποιος ΘΕΛΩ.

  15. #45
    θα με βοηθουσε ως προς τι ομως αυτο? βασικα εχω κανει ενα ξεκαθαρισμα στο μυαλο μου για ολους αυτους τους ανθρωπους που υπηρχαν στη ζωη μου..πιστευεις οτι θα με βοηθουσε???

Page 3 of 15 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Similar Threads

  1. Γιατι αισθανομαι τοσο μονος...
    By Σάτυρος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 01-04-2012, 02:20
  2. Replies: 3
    Last Post: 05-01-2012, 21:10
  3. Ενω εχω αναγκη απο φιλιες νιωθω παραξενα καπως εξαρτημενη κ θελω να φευγω..νιωθω ενοχη γι αυτο..
    By Girl25 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 22-07-2010, 01:20
  4. δεν εχω σε καποιον να μιλησω...
    By Adzik in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 122
    Last Post: 10-07-2010, 10:39
  5. επηρεαζουν παραγοντες την αναγκη να θες να εισαι με καποιον
    By Mikrotosodoula85 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 18-01-2009, 19:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •