βραδυνο παραλυρημα...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1

    βραδυνο παραλυρημα...

    σκεφτομαι πολλα..ειναι ολα ενα χαος μεσα μου.φοβαμαι τον εαυτο μου.φοβαμαι το αυριο..ξερω οτι ειναι αχαριστια προς τη ζωη και τον ιδιο τον θεο που μας τη χαρισε τοσο απλοχερα αλλα εχω κολλησει .και δεν μπορω να βρω τη δυναμη να ξεκολλησω απαυτον το βαλτο.καποιες φορες νιωθω οτι ειμαι ενα ρομποτ.κανω απλα οτι χρειαζεται για να συνεχισω να υπαρχω αλλα οχι να ζω.οι αλλοι το βρισκουν τοσο ευκολο να ξεφυγω απαυτον τον εφιαλτη αλλα δεν καταλαβαινουν.νιωθω μονη μου εντελως.αυτο καποιες φορες με κανει πιο δυνατη και αλλες παλι με καταπαταει.ειναι τοσο απιστευτο ποσα πραγματα μπορει να περνανε απτο μυαλο ενοσ ανθρωπου που μοιαζει φυσιολογικος..τα δακρυα ειναι συνεχως στην ακρη του ματιου μου ετοιμα να κυλησουν με το παραμικρο..αλλα τα κραταω..και αυτα με εκδικουνται..επιστρεφουν παντα πιο δυνατα.θελω να κλαψω θελω να φωναξω θελω να βγω στο δρομοκαι να τρεξω οσο πιο γρη γορα μπορω.και δεν με νοιαζει που θα φτασω.πινω παλι και καπνιζω.λες και ειμαι αντρας.δεν θελω να ειμαι ετσι.δεν υελω τη ζωη μου ετσι.δεν θελω τον εαυτο μου ετσι.απο μικρη ειχα πει πως θα ειμαι για παντα δυνατη.πως δεν θα λυγισω σε κανενα εμποδιο γιατι δεν με επερνε να το κανω.απο παιδι ηξερα.ηξερα οτι ο κοσμος εκει εξω ειναι σκληροςκαι πως για να τα καταφερω θα πρεπει να ειμαι βραχος.οτι ειχα μεσα μου ποτε δε το χα δειξει σε κανενα.πιστευα οτι θα φαινομουνα ευαλωτη ενω δεν επρεπε.οσο μεγαλωνα ομως ο κοσμος μου ξαφνικα αρχισε να καταρρεει.ξαφνικα και τα πιο ευκολα τα εβλεπα δυσκολα.αυτο το ηφαιστειο που εχω μεσα μου και σιγοβραζει εδω και χρονια το φοβαμαι παρα πολυ.δεν μπορω να το ελεγξω.φοβαμαι οτι αν πασα ωρα και στιγμη θα εκραγει.και μετα ισως πολυ ασχημα πραγματα να συμβουν..η αμυνα μου σε ολο αυτο ειναι να εθελοτυφλω εδω και χρονια ..απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου.δεν αφηνα περιθωρια στον εαυτο μου να λυγισει ,να κλαψει ,να καταρακωθει γιατι ετσι μου ειχαν μαθει οτι πρεπει να κανω.ψαχνω συνεχεια για λυσεις..να με αλλαξω να με κανω καλυτερο ανθρωπο να μην στεναχωρω τους γυρω μου να ειμαι δυνατη και σταθερη.δεν τα εχω καταφερει.και πιστευω πως ουτε προκειτε.παντα θα ειμαι μια αχρηστη.που δεν θα χρησιμευει πουθενα.στεναχωριεμαι για τον πατερα μου που ειναι εκει και υποφερει.για τη μανα μου που παλευει για να μας ζησει.για τη αδερφη μου που δεν ειναι ευτιχισμενη στο γαμο της.για τααδελφια μου που δεν μπορω να τα προστατεψω και να ειμαι κοντα τους.στεναχωριεμαι για εμενα που δεν μπορω να με σωσω απολο αυτο..δεν μπορω αλλο ρε γαμοτω!θελω να αναπνευσω!πραγματικα ποσες φορες θα ηθελα να μου εχει συμβεικατι και να ξεμπερδεψω ..ειμαι δειλη καταβαθος και ενας τιποτενιος χαρακτηρας που ψαχνει να βρει πατεριτσες για να ζησει..

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    19
    Αφού έχεις ακομα αυτό το ηφαίστειο μέσα σου είσαι σε καλό δρόμο...Σημαίνει οτι υπάρχεις και θέλεις να υπάρχεις... Το σημαντικό για 'σενα είναι απλά να βάλεις μέσα σε σειρά προτεραιότητας αυτά που σε βαραίνουν και να δεις ποια λύνονται απο' σενα και ποια όχι.. Αυτά που λύνονται θα τα βάλεις μπροστά, έναν στόχο όμως τη φορά. Αυτά που δεν λύνονται απο σενα θα τους κλείσεις απλα το ματι!
    ναι ο κοσμος είναι σκληρός αλλά δεν απαιτεί κανένας απο σενα να είσαι παντα δυνατή. Κλάψε όταν σου έρθει, λύγισε οταν θέλεις.. είσαι άνθρωπος.. αλλα μετά σήκω και πες οκ τωρα ξεκινάω πάλι..
    Το αυριο μην το φοβάσαι γιατι δεν το ξέρεις, το χτες μην το κοιτάς γιατι έφυγε.. το τωρα σου φτιαξε γιατι είναι εδω...

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    βασικα ολοι φοβουνται το αυριο φανταζομαι με ολα αυτα που ακουμε καθε μερα δεν ειναι περιεργο

  4. #4
    Quote Originally Posted by stefanie View Post
    Αφού έχεις ακομα αυτό το ηφαίστειο μέσα σου είσαι σε καλό δρόμο...Σημαίνει οτι υπάρχεις και θέλεις να υπάρχεις... Το σημαντικό για 'σενα είναι απλά να βάλεις μέσα σε σειρά προτεραιότητας αυτά που σε βαραίνουν και να δεις ποια λύνονται απο' σενα και ποια όχι.. Αυτά που λύνονται θα τα βάλεις μπροστά, έναν στόχο όμως τη φορά. Αυτά που δεν λύνονται απο σενα θα τους κλείσεις απλα το ματι!
    ναι ο κοσμος είναι σκληρός αλλά δεν απαιτεί κανένας απο σενα να είσαι παντα δυνατή. Κλάψε όταν σου έρθει, λύγισε οταν θέλεις.. είσαι άνθρωπος.. αλλα μετά σήκω και πες οκ τωρα ξεκινάω πάλι..
    Το αυριο μην το φοβάσαι γιατι δεν το ξέρεις, το χτες μην το κοιτάς γιατι έφυγε.. το τωρα σου φτιαξε γιατι είναι εδω...
    stefanie ολαυτα που γραφεις εμενα μου ακουγονται πολυ παρηγορητικα αλλα δυστιχως οι περισσοτεροι ανθρωποι θεωρουν αυτα τα προβληματα "της ψυχης" πολυτελεια και πως ειναι πανευκολο να τα ξεπερασει καποιος με απλους τροπους...ξερω προσωπικα πως με αυτους τους απλους τροπους μπορω να κουκουλωσω το προβλημα αλλα οχι και να το λυσω..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    βασικα ολοι φοβουνται το αυριο φανταζομαι με ολα αυτα που ακουμε καθε μερα δεν ειναι περιεργο
    Ναι και ανθρώπινο.. Το να φοβάσαι εκ προοιμίου όμως δεν βοηθάει.. Ξύπνα και δες πως θα παει η μέρα. Θέλει δουλειά να το κάνεις. εμενα πιο πολύ με φοβίζει κάτι την ώρα που συμβαίνει...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    καλέ Στεφανία? εσύ χθες βράδυ δεν ήσουν που ήθελες να πεθάνεις? πότε πρόλαβες σε ένα 24ωρο να διανύσεις δρόμο μιας πενταετίας?
    Quote Originally Posted by stefanie View Post
    Αφού έχεις ακομα αυτό το ηφαίστειο μέσα σου είσαι σε καλό δρόμο...Σημαίνει οτι υπάρχεις και θέλεις να υπάρχεις... Το σημαντικό για 'σενα είναι απλά να βάλεις μέσα σε σειρά προτεραιότητας αυτά που σε βαραίνουν και να δεις ποια λύνονται απο' σενα και ποια όχι.. Αυτά που λύνονται θα τα βάλεις μπροστά, έναν στόχο όμως τη φορά. Αυτά που δεν λύνονται απο σενα θα τους κλείσεις απλα το ματι!
    ναι ο κοσμος είναι σκληρός αλλά δεν απαιτεί κανένας απο σενα να είσαι παντα δυνατή. Κλάψε όταν σου έρθει, λύγισε οταν θέλεις.. είσαι άνθρωπος.. αλλα μετά σήκω και πες οκ τωρα ξεκινάω πάλι..
    Το αυριο μην το φοβάσαι γιατι δεν το ξέρεις, το χτες μην το κοιτάς γιατι έφυγε.. το τωρα σου φτιαξε γιατι είναι εδω...

  7. #7
    εμενα παλι επειδη μαλλον μεγαλωσα και σε ενα περιβαλλον που απαιτουσε αρκετα απο μενα και για την ηλικια μου παντα ενιωθα πως επρεπε να ειμαι αρκετα ευστροφη ,δυνατη και συγκροτημενη ετσι ωστε να μην κανω λαθη αρα με λιγα λογια να ειμαι σε θεση να προλαμβανω κατι ασχημο.αυτο για ενα παιδι νομιζω πως ειναι αρκετα δυσκολο και επιπονο..μονο ετσι μπορω να εξηγησω το αγχος μου για το αυριο ,για τον εαυτο μου και ολα τα υποτιμητικα συναισθηματα που τρεφω για εμενα..

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by koukouvagia View Post
    stefanie ολαυτα που γραφεις εμενα μου ακουγονται πολυ παρηγορητικα αλλα δυστιχως οι περισσοτεροι ανθρωποι θεωρουν αυτα τα προβληματα "της ψυχης" πολυτελεια και πως ειναι πανευκολο να τα ξεπερασει καποιος με απλους τροπους...ξερω προσωπικα πως με αυτους τους απλους τροπους μπορω να κουκουλωσω το προβλημα αλλα οχι και να το λυσω..
    Τα προβλήματα της ψυχής λύνονται δύσκολα και προυποθέτουν το να μπεις πολύ βαθιά μέσα στην ψυχή σου. Αυτό περνάω κι εγώ τώρα κι ευτυχώς έχω βοήθεια.. Δεν σου κρύβω οτι οι σκέψεις του να "φύγω" να τελειώνω ακόμα ταλανίζουν το μυαλο μου. Παρακαλάω γι' αυτο. Απλα κάποιες μέρες καταφερνω να βλέπω τα πραγματα με περισσότερη αγαπη για τον εαυτό μου. Στοχος μου είναι αυτες οι μερες να αυξηθούν....Τωρα που σου μιλαω περνάω μια "καλη" μερα..

    έχε πίστη..και μην κρινεις αυστηρά τον εαυτό σου..αξιολογησε καλυτερα ο,τι ζεις ρωτώντας "αξίζει αυτό να με φέρει σ' αυτή την κατάσταση";

  9. #9
    Quote Originally Posted by stefanie View Post
    Τα προβλήματα της ψυχής λύνονται δύσκολα και προυποθέτουν το να μπεις πολύ βαθιά μέσα στην ψυχή σου. Αυτό περνάω κι εγώ τώρα κι ευτυχώς έχω βοήθεια.. Δεν σου κρύβω οτι οι σκέψεις του να "φύγω" να τελειώνω ακόμα ταλανίζουν το μυαλο μου. Παρακαλάω γι' αυτο. Απλα κάποιες μέρες καταφερνω να βλέπω τα πραγματα με περισσότερη αγαπη για τον εαυτό μου. Στοχος μου είναι αυτες οι μερες να αυξηθούν....Τωρα που σου μιλαω περνάω μια "καλη" μερα..

    έχε πίστη..και μην κρινεις αυστηρά τον εαυτό σου..αξιολογησε καλυτερα ο,τι ζεις ρωτώντας "αξίζει αυτό να με φέρει σ' αυτή την κατάσταση";
    παντα εκρινα αυστηρα τον εαυτο μου.τοσο πολυ οσο δεν θα εκρινα καποιον που μου εχει κανει το χειροτερο κακο.αληθεια νομιζω πως αν καποιος μπλεξει ετσι δυσκολα θα ξεμπλεξει.γιατι το παν για να προχωρας μπροστα νομιζω ειναι να αγαπας τον εαυτο σου

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by Tonya View Post
    καλέ Στεφανία? εσύ χθες βράδυ δεν ήσουν που ήθελες να πεθάνεις? πότε πρόλαβες σε ένα 24ωρο να διανύσεις δρόμο μιας πενταετίας?
    Τα λεω για να τ' ακουσω. Εχω πολύ δρομο ακομα αλλά και βοήθεια ευτυχως. Σημερα η μερα ήταν πιο αισιόδοξη ελπιζω και οι επόμενες να είναι ετσι...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by koukouvagia View Post
    παντα εκρινα αυστηρα τον εαυτο μου.τοσο πολυ οσο δεν θα εκρινα καποιον που μου εχει κανει το χειροτερο κακο.αληθεια νομιζω πως αν καποιος μπλεξει ετσι δυσκολα θα ξεμπλεξει.γιατι το παν για να προχωρας μπροστα νομιζω ειναι να αγαπας τον εαυτο σου
    Αυτό είναι το κλειδί. Κι εγω το προσπαθώ. Υπάρχουν στιγμες που μισώ μόνο που υπάρχω και αλλες που λεώ για να υπαρχεις υπαρχει λογος. Βρες τον

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    δεν με ψήνεις. ξέρω από πρώτο χέρι και το σκατό και τη διαδρομή. πολύς κόσμος βάζει ψυχή εδώ μέσα αλλά πέφτει στις κουίντες... στο γιατρό τρέχοντας..
    Quote Originally Posted by stefanie View Post
    Τα λεω για να τ' ακουσω. Εχω πολύ δρομο ακομα αλλά και βοήθεια ευτυχως. Σημερα η μερα ήταν πιο αισιόδοξη ελπιζω και οι επόμενες να είναι ετσι...

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by Tonya View Post
    δεν με ψήνεις. ξέρω από πρώτο χέρι και το σκατό και τη διαδρομή. πολύς κόσμος βάζει ψυχή εδώ μέσα αλλά πέφτει στις κουίντες... στο γιατρό τρέχοντας..
    Δεν λύνονται δια μαγειας τα θέματα ψυχής. αλλα σημερα μετα απο μερες σηκώθηκα απ' το κρεβατι, εκανα μια βολτα και χαμογέλασα στον φούρναρη! και τωρα που σας μιλαω νοιωθω οτι κανω κατι καλο για μενα. Κι αυτο για σημερα μου αρκει..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    άντε γεια! τα χαιρετίσματά μου στο φούρναρη!!

  15. #15
    Quote Originally Posted by stefanie View Post
    Δεν λύνονται δια μαγειας τα θέματα ψυχής. αλλα σημερα μετα απο μερες σηκώθηκα απ' το κρεβατι, εκανα μια βολτα και χαμογέλασα στον φούρναρη! και τωρα που σας μιλαω νοιωθω οτι κανω κατι καλο για μενα. Κι αυτο για σημερα μου αρκει..
    stefanie αν νιωθεις πως αυτο ειναι ενα βημα συνεχισε να πιστευεις και σιγουρα θα καλυτερεψεις!ο καθενας βρισκει τους δικους του τροπους για να ανεβαινει ..αν εσυ εχεισ βρει τους δικους σου χαιρομαι πολυ για σενα!αληθεια!μου αρεσει παντως που εχεις μια αισιοδοξια απεναντι στη κατασταση.. ;)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •