θεραπεια ψυχωσης μονος-η χωρις φαρμακα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    94

    θεραπεια ψυχωσης μονος-η χωρις φαρμακα

    καλησπερα σε ολους,εχει προσπαθησει καποιος να ξεπερασει τη ψυχωση χωρις να περνει φαρμακα,ειναι αναγκαια τα φαρμακα στη ψυχωση
    εχει βιωσει κανεις σας στη πορεια περισσοτερα συμτωματα με η χωρις φαρμακα? νομιζετε οτι η ψυχωση ξεπερνιεται?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    πολυ γενικο το θέμα που θέτεις ,
    καντο ποιο συγκεκριμένο αν θες να πάρεις και απαντησεις ,
    ,καθως ολη αυτη η ενοτητα: ΨΥΧΩΣΕΙΣ αν διαβάσεις τα ποιο πολλα θεματα ασχολούνται με το δίλλημα : Ιαση κατα προτιμηση χωρίς φαρμακα κ συμπτωματα κ παρενεργειες ...


    (φιλικα)

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    94
    θα ηθελα να μαθω αν καποιος εχει ξεπερασει τη ψυχωση χωρις φαρμακα η ψυχοθεραπεια,ειναι εφικτο κατι τετοιο μονο με αυτοβοηθεια..εγω αυτο κανω κατα καποιον τροπο μιας και δεν εχω δυνατοτητα θεραπειας μου ειναι πολυ δυσκολο ομως,δεν εχω απευθυνθει ουτε σε ψυχιατρο κι ετσι δεν ξερω τι εχω,διαβαζοντας καποια αρθρα εβγαλα καποια συμπερασματα αλλα και παλι δεν ειναι κατι στανταρ...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    Το οτι διαβασες καποια αρθρα δεν παει να πει οτι εχεις κανει και αυτοδιαγνωση το λες και μονη σου.Μονος ενας ψυχιατρος ειναι ικανος να διαγνωσει ψυχικη ασθενεια.Πρωσοπικα θα σου πω οτι οταν πηγα μετα απο ψυχωσικο επεισοδιο σε ψυχιατρο μου διεγνωσε σχιζοειδης ψυχωση μου εδωσε αντιψυχωσικα την πιο μικρη δοση και τα σταματησα λογω των παρενεργειων και μετα απο 40 μερες πηδηξα απο τον πρωτο οροφο.Τωρα αν εχεις παρανοικο ιδεασμο αυταπατες μεγαλειου μανια καταδιωξης τασεις αυτοκτονιας και ολα τα καλουδια που περιλαμβανει η ασθενεια ψυχωση σκεψου απο μονη σου αν γινεται χωρις φαρμακα.

    Φιλικα Κωστας

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    94
    αρα τα χαπια καλυπτουν τα συμπτωματα,εγω δεν θελω να περνω χαπια και να ξερω οτι αν θα τα σταματησω υπαρχρι περιπτωση να ξαναζησω κατι τετοιο..δεν μπορω ειλικρινα..εσυ πως πας τωρα?πινεις χαπια..?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    Παιρνω τα φαρμακα μου ευλαβικα.Σε συνεργασια με ψυχοθεραπεια τα φαρμακα ειναι αποτελεσματικα και δεν παει να πει οτι μολις τα σταματησεις θα υποτροπιασεις σου κατεβαζει την δοση πολυ αργα και μονο οταν δεν εχεις συμπτωματα.Σε εμενα πρωσοπικα 30 με 40% ειναι τα χαπια και 60 με 70% ειναι η ψυχοθεραπεια.Επισης αν εχεις παθει ψυχωση απο drugs πολυ πιθανο να μην ξαναπαθεις υπο την προυποθεση να μην ξαναπαρεις εννοειται και πολυς κοσμος ειχε 2 η 3 ψυχωσικα επεισοδια και δεν ξαναειχε αλλα για ολα αυτα που σου γραφω αρμοδιος ειναι ενας ψυχιατρος.Τα παω μια χαρα εγω εχω βαλει καποιους στοχους και ειμαι αποφασισμενος να τους πετυχω.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    94
    χαιρομαι για σενα!!!

  8. #8
    εγω πιστευω οτι δεν γινεται χωρις τα ψυχοφαρμακα(δυστυχως)...

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    94
    με τα ναρκωτικα αν υποτροπιασεις εννοεις?γιατι δεν νομιζω καποιος που εχει παθει ψυχικη νοσο λογω αυτων θα μπορουσε να το διακινδυνεψει,δεν παιζεις με αυτα τα πραγματα..αν εννοεις τωρα υποτροπη για ψυχωτικο επεισοδειο ισως εχεις δικιο και παλι δεν πρεπει να το διακινδυνεψουμε και να ακουμε τον γιατρο, πως διαχωριζονται τα ψυχωτικα συμπτωματα απο ενα ψυχωτικο επεισοδειο η ειναι το ιδιο,δηλαδη καθε συμπτωμα ριναι ψυχωτικο επεισοδειο???

Similar Threads

  1. Ειμαι μονος χωρις φιλους
    By xrhstos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 21-07-2017, 00:33
  2. θεραπεια ψυχωσης κ σταματημα φαρμακων
    By Soulfly in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 41
    Last Post: 02-07-2013, 17:12
  3. θεραπεια χωρις φαρμακα
    By γιωργος22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 28-04-2012, 16:48
  4. Έκοψα τα φάρμακα από μόνος μου (μπορεί να σχετίζεται με στυτική δυσλειτουργεία;)
    By GGG in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 19-04-2011, 11:56
  5. θεραπεια ψυχωσης αοπο διακοπη ουσιων χωρις φαρμακα
    By ανησυχη in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 10
    Last Post: 11-10-2007, 21:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •