Σήμερα δεν κοιμάται κανείς....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    104

    Σήμερα δεν κοιμάται κανείς....

    Σήμερα δεν κοιμάται κανείς... Σήμερα καίγεται η Ελλάδα μας... Σήμερα νιώθουμε πιο έντονα την ευθύνη.. Σήμερα αναρωτιόμαστε ποιοι είμαστε,τι κάνουμε.. Ποιοί είμαστε εμείς "οι νέοι", εμείς που μεγαλωμένοι στην ασφάλεια μας ξεχάσαμε να γίνουμε άνθρωποι? Τι κάνουμε εμείς για όλα αυτά? Τι κάνουμε για το τέλμα που έχει επέλθει? Ποιούς ψηφίζουμε, ποιούς στηρίζουμε? Πώς πίνουμε καφέ, πως μπαίνουμε στα sites, πως πάμε διακοπές, πως πάμε στη σχολή μας? Πώς συνεχίζουμε? Πώς αποδεχόμαστε? Πώς ανεχόμαστε? Πώς ζούμε έτσι? Τι κάνουμε? Το "τέλος" έρχεται με ποικίλους τρόπους, όσο "τρελό" και αν ακούγεται αυτό. Έχουμε αψήφιστα αποδεχτεί τον όλεθρο και πορεύομαστε μαζί του. Σε όλα τα επίπεδα υστερούμε, σε όλα τα επίπεδα υποφέρουμε. Πώς δεχόμαστε να φέρουμε τα παιδιά μας σε αυτόν τον κόσμο? Μέσα μου καίγομαι και εγώ, έχω γεμίσει από θυμό που ξεχειλίζει. Η σημερινή κατάσταση πυροδοτεί τη θύμηση τόσων άλλων τραγικών καταστάσεων που έχει βιώσει αυτή η χώρα και ο κόσμος μας ολόκληρος! Η χαρά πάντα επισκιάζεται μόλις ανοίξεις την τηλεόραση, μόλις βγεις στον δρόμο. Προβληματισμός διάχυτος για το που πάμε... Κάτι πρέπει να κάνουμε. Όχι εσύ, όχι εγώ, αλλά ΕΜΕΙΣ!!!!!!!!!!! Ξεχάσμε να "ζούμε". Μπήκαμε όλοι μαζί στο "τρυπάκι" που μας έχουν επιβάλλει και στωικά το υπομένουμε. Είμαστε και εμείς υπεύθυνοι κάθε ένας από εμάς ξεχωριστά. Οι εικόνες μας χτυπάνε και εμείς βουβά δεχόμαστε τον πόνο. Όταν η κοινωνία μας καταρρέει, όταν κάθε αξία καταπατάται, όταν στο βωμό του συμφέροντος ξεχνάμε το καλό του συνόλου, όταν καταστρέφεται η ίδια μας η χώρα και εμείς μένουμε ανενεργοί ας μην αναρωτιόμαστε το ΓΙΑΤΙ. Πρόκειται για ΕΜΑΣ... Μιλάμε όλοι εμείς εδώ για θέματα ψυχικής υγείας. Πώς [img]null[/img]να είμαστε καλά ψυχικά στο περιβάλλον που ζούμε? Τι όραμα έχουμε όλοι εμείς? Για τί αγωνιούμε? Για τί παλεύουμε? Ποιό "εγώ" να προστατεύσουμε? ΠΟΙΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ? Σήμερα δεν κοιμάται κανείς.....
    Code:
    null

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    όταν σηκωθούμε απ τον αναπαυτικό καναπέ μας στον οποίο παρακολουθούμε με φρίκη (sic) το βίντεο της ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΞΕΦΤΥΛΑΣ που έδειξε <αποκλειστικά> τηλεοπτικός σταθμός εχτές αργά το βράδυ- μήν πώ ονόματα και τσιμπήσει καμία μήνυση ο δον- μπορεί ίσως ενδεχομένως και να γίνει κάτι...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    που να παμε καλε?
    εδω πηγαν 300 εθελοντες πυροσβεστες και τους ειπαν απο την πολιτικη προστασια οτι δεν τους χρειαζονται 9τα καταφερνουν και μονοι τους να καψουν ολη τη πελοπονησο)
    για προσαναμα να παμε?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Δεν μπορώ να διανοηθώ οτι υπάρχουν βλάκες που πιστεύουν πως θα βγουν κερδισμένοι με το κάψιμο των δέντρων. Μερικοί όμως δεν έχουν εξελιχθεί σε ανθρώπους και έχουν παραμείνει ζώα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    168
    Απορώ πόσοι απο εδώ μέσα πηγαινουν στο βουνό και έχουν κάποια επαφή με τη φύση.Πολλοί όντας βυθισμένοι στο μικρόκοσμο των ψυχικών τους προβλημάτων αλλά και προσωπικών προβλημάτων περιοριζόνται είτε σε μια απάθεια είτε σε μια ρουτινα.Μου φαίνεται πως η επικοινωνία των ανθρώπων είναι ανύπαρκτη λόγο της διαθεσης για απομονωση της ασυνενοησίας ,του υπερτατου εγωισμού προιόν του καταναλωτισμού και θυμίζει σχιζοφρενικά συμπτώματα.Παρατηρώ πως κανείς δεν ενδιαφέρεται για το τι πραγματικά κουβαλάει μέσα του ο αλλος ούτε το τι συναισθήματα έχει και κοιτάει τις εξωτερικές συμπεριφορές.Μπορεί να προσέχουμε τον ευατό μας υπερβολικά,αγοράζοντας ρούχα απο καλά μαγαζιά,κέντρα αισθητικής δίχως να καλωπίζουμε το μέσα,τους λεκέδες της ψυχής.Πιστεύω πως αν είμασταν πιο κοντά στο φυσικό περιβάλλον θα είμασταν καλύτεροι.Κάνω πεζοπορείες σε βουνά της Ελλάδας και στην ομάδα δεν επιτρέπεται κανείς να αφήσει απορίματα πίσω του.Οποιος αφήσει έχει επιπληξη.
    Μελίνα ειδησεις αποφευγω να βλέπω για πολύ.Βλέπω πως λειτουργούν πολύ αποβλακωτικά ειδικά στο θέμα των πυρκαγιών.Τι σημασία έχει όταν πεθάναν μόνο 50 άτομα όταν κάθε χρόνο πεθαίνουν απο τη μόλυνση 5-6 χιλιάδες στην Αθήνα;Υποστηρίζει η τηλεοραση προσπάθειες αναδάδωσης;Απλά προβάλει μια διαρκή μιζέρια και τίποτα άλλο.Αντί να παρακινεί το κόσμο να κάνει προσπάθειες για αναδάσωση.Η πεντέλη που ήταν πολύ ωραίο βουνό είδατε πως κατέντησε.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Και τι προτείνεις να κάνουμε Orion/Melita?Λες έτσι να περνάει απαρατήρητος σε εμάς αυτός ο όλεθρος;;Όταν ακούγεται ότι είναι σχέδιο της αντικυβέρνησης εμείς τι θες να κάνουμε;;;Να πάμε όλοι να φυλάμε κάθε γωνιά μην και βάλουν φωτιά;;Πού είναι εν τέλει η τόσο καταπονημένη πυροσβεστική;Πού ειναι τα μέτρα ασφαλείας που μετά τα απανωτά χτυπήματα θα έπρεπε να είχαν γίνει δρακόντια;;;;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Orion Πως συνέδεσες τη σχιζοφρένεια με τον εγωισμό απορώ? Η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων είναι εγωιστές και εσυ λες για σχιζοφρενείς? Για αλλαγή θα σου πώ πως υπάρχουν κάτι λογικά καθίκια εκεί έξω....
    ...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    104
    Καταρχήν είναι πασηφανές το πόσο στημένο είναι όλο αυτό. Δεν με ενδιαφέρει ποιός το έκανα ή ποιά ανώμαλα μυαλά μπορούν μέσα από αυτήν την καταστροφή να βγάλουν κάτι, αλλά όχι και να δεχθώ οτι είμαστε τα \"καημένα\" που τι να κάνουμε? Τι προτείνω ακριβώς? Να μπουκάρουμε στη βουλή, αλλά δεν ακούγεται λογικό έτσι? Και θέλει πλήθος κόσμου ενωμένου-εδώ εμείς ελάχιστες φορές ενωθήκαμε-. Μπορεί να ακούγεται και βλακώδες, πάντως με μια απλή πορεία δεν γίνεται τπτ θέλει κάτι πιο δραστικό. Και φυσικά προσωπικό φιλτράρισμα που είπε και ο orion. Όχι για τις φωτιές αλλά για όλες τις καταστροφές τις κοινωνίας μας!!!!!!!! Να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι, όσο κοινότυπο και αν ακούγεται αυτό. Έστω και το απλό παράδειγμα να μην πετάμε κάτω σκουπίδια-που έπρεπε να το ξέρουμε από την πρώτη δημοτικού- κάπου συμβάλλει... Ας το παραδεχτούμε και ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, οι Έλληνες δεν έχουμε καμία \"παιδεία\" και πολύ κρίμα γιατί είμασταν προικισμένοι με αυτήν. Και αν δεν φταίει η γενιά μας για τι έτσι μεγαλώσαμε, τώρα που μεγαλώσουμε ας το αλλάξουμε. Εγωκεντρισμός και υλισμός παντού!!!!!!!!!!! Εγώ δεν καταλαβαίνω άμα θέλουμε δεν μπορούμε ή να συμβιβαστούμε με ό,τι μας πλασάρουν. Το πιο γνωστό μας παράδειγμα, τα παιδιά στο Πολυτεχνείο πως καταφέραν και ρήξαν την χούντα-άσχετο θα μου πεις, άλλη εποχή τότε θα μου πεις-. Ας προσαρμόσουμε έστω στη δική μας εποχή τη δική τους θέληση και όρεξη

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Μελίτα ωραία όλα αυτά αλλά κάτι πιο συγκεκριμένο;Πες μου την τάδε μέρα γίνεται αναδάσωση...Τρέξτε να βοηθήσετε......Ακούστηκε πουθενά να ζητάνε εθελοντές για αναδάσωση;;;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Πιστεύω πώς η απαθεια ειναι ο χειροτερος εχθρος. π.χ. αν θεωρήσουμε πως αν ψηφίσω , αν προσπαθήσω να ακουστώ, αν αποδοκιμάσω, αν κατέβω στο δρομο να φωνάξω, αν απαιτησω δεν γίνεται τίποτα έχει χαθεί το παιχνίδι! Καταρχήν, τά εκανα ολα αυτα κ δεν εγινε τίποτα? Οχι, αλλα το υποθέτω.

    Μας κοροιδεύουν οι πολιτικοι στα μούτρα μας? Ναι, συμφωνώ! Αλλά εμεις δεν τους έχουμε αφήσει να το κάνουν? Τουλάχιστον μέχρι ενα βαθμό?

    Απαιτώ καθαρή πόλη, χώρους πρασίνου, άλση, δάση μα ταυτόχρονα θα πετάξω τα αποτσίγαρα στην παραλια χύμα, θα αναβω το κλιματιστικο ακομα κι οταν λειπω απο το σπιτι να το βρω δροσερο οταν γυρισω πισω, θα φτιάξω και ένα αυθαιρετο, θα παρκαρω στη θέση που προορίζεται για διευκόλυνση ανθρωπου με ειδικες αναγκες (δεν βαριέσαι, που να ψάχνω τώρα), θα κλαφτώ και για μία θέση στο δημόσιο (με διαφανεις διαδικασιες βέβαια)....

    Ας μη κοιμηθεί λοιπον κανεις, ας σκεφτεί πως μπορεί να βοηθήσει κ πώς θα αλλάξει το σκηνικο ωστε να τον αφήσουν να βοηθήσει...Αυτο θέλει αλλάγη ήθους κ νοοτροπιας όμως. Μπορώ να το κάνω?

    Υ.Γ. με εθελοντες δεν λύνεται μια τετοια κατασταση, ουτε με αναδάσωση. Δεν μπαινει μπρος έτσι μια αναδάσωση. Ο σχεδιασμος, η κατάρτιση, η εφαρμογή θέλουν εκπαιδευση κ σοβαρότητα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Αναδάσωση????

    ...μάλον με το πλι στο χέρι (και όχι στο δέντρο) θα μείνουμε.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Axaxaxaxaxa vince...Λένε πως δεν πρόκειται για οικοπεδοφάγους αλλά για μια άλλη 11η Σεπτεμβρίου.......ότι δεν είναι έργο οικοπεδοφάγων..Βέβαια οι πηγές είναι λίγες και δεν είναι και πολύ σίγουρες για να πουν ότι πρόκειται για \"τρομοκρατικό\" χτύπημα.....Έτσι το αφήνουν να αιωρείται μεταξύ σχεδίου Αντικυβέρνησης,οικοπεδοφά� �ων και -γιατί όχι;-μετά από μία κατακαμμένη Ελλάδα,κάμποσους νεκρούς και πάνω από 150 μέτωπα φωτιάς ένα τρομοκρατικό χτύπημα να μοιάζει να δίνει μια εξήγηση......

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Συμφωνώ με Sofia και Orion. Η απάθεια είναι ο χειρότερος εχθρός όλων και εκεί ακριβώς βασίζονται όλοι αυτοί που παρανομούν εις βάρος όχι μόνο της φύσης-η οποία όπως πάντα εκδικείται-αλλά και εις βάρος δικό μας.Η σκέψη \"κι εγώ τι να κάνω\" είναι η κινητήριος δύναμή τους,όπως επίσης και το ότι ο κόσμος φοβάται τις αλλαγές γιατί μπορεί αυτές να συνεπάγονται και το ξεβόλεμά τους.
    Κατά την ταπεινή μου άποψη μπορούμε να κάνουμε πολλά,ξεκινώντας από τα πιο απλά.Να βοηθήσουμε εμείς την φύση όσο μπορεί,ο καθένας ξεχωριστά και με τον δικό του τρόπο.
    Αλήθεια πόσοι από εμάς συμβάλουν στην ανακύκλωση?εγώ μόλις τον προηγούμενο μήνα πίεσα την οικογένεια μου να έχουμε μια ξεχωριστή σακούλα σκουπιδιών με υλικά που ανακυκλώνονται.Το λέω και ντρέπομαι.
    Το Σάββατο πήγα για μπάνιο στο Καβούρι,ντράπηκα και εξοργίστηκα με αυτό που είδα.Τα αποτσίγαρα,τα χαρτιά και τα κουτάκια από τα αναψυκτικά είχαν φτάσει ως τις αρχές τις θάλασσας,εκεί που κολυμπούσαν μικρά παιδιά.Σιχάθηκα τον εαυτό μου,αλλά παράλληλα ένιωσα και μια μικρή περηφάνια γιατί πάντα φροντίζω η παρέα μου να μαζεύει τα απορρίμματα της και να έχει μπουκαλάκια νερού για σταχτοδοχεία.Κάτι που λίγοι το κάνουν.
    Ας αρχίσουμε λοιπόν κάπως έτσι από αυτά.Ας μην μετακινούμε συνεχώς το αμάξι και όταν δεν υπάρχει λόγος.Το εισιτήριο από το λεωφορείο βγαίνοντας ας μην το πετάμε κάτω.
    Και,εν κατακλείδι, σε αυτές τις εκλογές ας σκεφτούμε σοβαρά ΑΝ θα ψηφίσουμε,ποιον και γιατί..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Location
    Athens
    Posts
    516
    ....θα φταινε τιποτα πρακτορες γκριζοι λυκοι μαζι με αλβανους ,σιωνιστες και αναρχικους!Αποκλειεται να φταιει η δικη μας ανικανοτητα,για ονομα!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Το τύλιξες πάλι Αλκ...το τοπίο.....Η κρατική ανικανότητα καλύτερα.......Αλλά δεν είναι εύλογο να αναρωτιόμαστε ποιοί σκέφτηκαν να φτιάξουν ένα τοπίο Νέρωνα στο 2007;Μήπως να είναι τίποτα ψυχοπαθητικοί πυρομανείς;;;

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •