Τι γνώμη έχετε για το διαλογισμό; Πιστεύετε ότι βοηθάει τις ψυχικές ασθένειες;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    Τι γνώμη έχετε για το διαλογισμό; Πιστεύετε ότι βοηθάει τις ψυχικές ασθένειες;

    Τι γνώμη έχετε για το διαλογισμό; Πιστεύετε ότι βοηθάει στην ίαση των ψυχικών ασθενειών; Έχετε δοκιμάσει να το συνδυάσετε με την ψυχοθεραπεία; Αν ναι, ποιές οι εντυπώσεις σας;;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω διαλογιζομαι συνεχεια μια ζωη δεν ασχοληθηκα ποτε μου με φαρμακα κ χαπια και μου φαινετε αδιανοητο για τον εαυτο μου παντα να ασχοληθω με αυτα. οτι προβλημα εχω το ξεπερνω με το διαλογο κ τη κουβεντα καπια στιγμη αρκετα παλια ειχα παει σε ψυχολογο αλλα τον σταματησα γρηγορα κ το εριξα στο διαβασμα μεχρι που ολα αυτα που διαβασα ενωθηκαν με την εμπειρια που απεκτησα απο τη ζωη

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    Δεν γνωριζω συγκεκριμενα, δεν εχω δοκιμασει, αλλα νομιζω πως οι πρακτικες που χρησιμοποιουνται σε διαφορους διαλογισμους δεν ταιριαζουν σε ολους και σαφως δεν εχουν τα ιδια αποτελεσματα σε ολους, μερικες φορες μπορει να ειναι και αρνητικα.

    Γενικα θελει ψαξιμο, να δεις ποια ''φορμα'' σου ταιριαζει περισσοτερο ως ατομο, και κατα ποσο ανεκτικος μπορει να εισαι!.

  4. #4
    Quote Originally Posted by σακης View Post
    Δεν γνωριζω συγκεκριμενα, δεν εχω δοκιμασει, αλλα νομιζω πως οι πρακτικες που χρησιμοποιουνται σε διαφορους διαλογισμους δεν ταιριαζουν σε ολους και σαφως δεν εχουν τα ιδια αποτελεσματα σε ολους, μερικες φορες μπορει να ειναι και αρνητικα.

    Γενικα θελει ψαξιμο, να δεις ποια ''φορμα'' σου ταιριαζει περισσοτερο ως ατομο, και κατα ποσο ανεκτικος μπορει να εισαι!.
    Δίκιο έχεις. Άσε που υπάρχουν κι ένα κάρο κομπογιαννίτες εκεί έξω!! Αλλά πιστεύω οτι ο διαλογισμός μπορεί να είναι και καθαρά προσωπικός με απλές λειτουργίες και να ενεργοποιηθεί σα διαδικασία με την πίστη στην "ενέργεια". Αν δηλαδή κάποιος πιστεύει στην ύπαρξη ενέργειας και στη δυνατότητα ελέγχου της, μπορεί να διαλογιστεί με βάση αυτό! Ε;

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    94
    ο διαλογισμος βοηθαει πολυ,στο να ελεγχεις τις σκεψεις σου καλες κακες,γαληνεβεις και γεμιζεις ενεργεια..δεν εχει αρνητικα συμπτωματα σε καμια περιπτωση...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Kastoria
    Posts
    12
    συμφωνω με τον/την Purity, χωρις να το εχω δοκιμασει βεβαια. παρολα αυτα, οταν μιλας για ψυχικες ασθενειες φανταζομαι αναφερεσαι σε αγχωτικες διαταραχες, γιατι οταν εχει κοπει το καλωδιο και δε λειτουργει ο εγκεφαλος οπως πρεπει..
    [B][I]Suffocated in the sea of my thoughts...[/I][/B]

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Εγώ θα το έλεγα διαφορετικά: δεν πιστεύω ότι βοηθάει στις ψυχικές ασθένειες, αλλά αναμφισβήτητα βοηθάει στην ψυχική υγεία :)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Πιστευω οτι κ η προσευχη , που ειναι ενος ειδους διαλογισμος , βοηθαει . Ψυχοθεραπεια δεν εχω κανει γιατι πρεπει ο θεραπευτης ναναι χαρισματικος , κ υπαρχουν λιγοι τετοιοι.

  9. #9
    Quote Originally Posted by marina38 View Post
    Εγώ θα το έλεγα διαφορετικά: δεν πιστεύω ότι βοηθάει στις ψυχικές ασθένειες, αλλά αναμφισβήτητα βοηθάει στην ψυχική υγεία :)
    Τότε Μαρίνα ίσως βοηθά και στην ίαση! Δηλαδή, αν βοηθάει στο να μένεις ψυχικά υγιής, αν έχεις κάποιο θεματάκι ίσως να βοηθά στο να το διαχειριστείς!

  10. #10
    Member
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Αθήνα-Sirius+
    Posts
    54
    Προσωπικα πιστευω οτι ο διαλογισμος, ειναι ενας τροπος κυριως απομάκρυνσης των σκεψεων για ενα χρονικο διαστημα ωστε σε αρχικο σταδιο να ξεκουρασουν τον νου και το σωμα.Σε ενα λιγοτερο προχωρημένο να δωσουν ασπουμε διαισθητικα απαντησεις απο το θε'ι'κο κομματι που εχει ο καθενας μεσα του και σε προχωρημενο σταδιο να φθασουν οπως λενε καποιοι στην βουδιστικη εκμηδενιση ή σαμανδι..
    Αρα εαν υποθεσουμε οτι η ψυχολογια μας εξαρταται απο τις εξωτερικες αντιδρασεις που περνανε στο εσωτερικο του ανθρωπου χωρίς να υπαρξει τροποποιηση και στην συνεχεια τις παραλαμβανουν συνηθως τα ψυχολογικα ελλατωματα οπου μας επιρρεαζουν αρνητικα επιδρωντας στον νου που εχουν ως αποτελεσμα απ'τον απλο θυμο πχ μεχρι την καταθλιψη, τοτε μπορω να πω οτι με τον διαλογισμο βοηθαμε στην καλλιεργεια του εσωτερικου μας κοσμου οχι ομως στην κάθε αυτού ιαση γιατι το προβλημα που στην δημιουργει θα ξαναερθει, οποτε περναμε σε αλλο κεφάλαιο που δεν σχετιζεται με την προσωρινη απομακρυνση αλλα με την αντιμετωπιση που μπορει να συνδιαστει με τον διαλογισμο. Επισης μπορεις να τροφοδοτησεις τον οργανισμο σου με καποιου ειδους ενεργεια που δεν θα προερχεται απο εσενα αλλα για να το καταφερεις αυτο, πρεπει 1)να συντονιστεις με μια δονηση του μακροκοσμου ή αλλιως διαφορετικου πνευματικου επιπεδου πχ σαμανδι ή 2) να το συνδιασεις με δημιουργικο οραματισμο που θα σχετιζεται παλι με μια δονηση του μακροκοσμου οπως ειναι για παραδειγμα ο Χριστός. Για να γινω πιο συγκεκριμενος τα σταδια του διαλογισμου ειναι 1) Ανετη σταση-χαλαρο σωμα 2) κενος νους 3) πνευματικη έκσταση-σαμανδι.Με βαση την εμπειρια μου, μεχρι το βημα 2 η ενεργεια που ισως να αισθανεσαι μετα την πρακτικη θα προερχεται απο το ζωτικο σου σωμα-αυρα που θα εχει φορτισει το φυσικο σωμα, κατι παρόμοιο που γινεται οταν κοιμασαι, το οποιο ειναι κατι που θα σε οφελησει κατα την διαρκεια της ημερας.Οσο αφορα την ψυχοθεραπεια δεν γνωριζω να σου πω γιατι χρησιμοποιω διαφορετικη μεθοδο αντιμετωπισης των προβληματων που μου επιρρεαζουν την ψυχολογια....
    IGNE NATURA RENOVATUR INTEGRA !!!!!

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by Show_Me_The_High_Road View Post
    Τότε Μαρίνα ίσως βοηθά και στην ίαση! Δηλαδή, αν βοηθάει στο να μένεις ψυχικά υγιής, αν έχεις κάποιο θεματάκι ίσως να βοηθά στο να το διαχειριστείς!
    Ναι, έτσι νομίζω. Ιδού και ένα σχετικό πολύ καλό βιντεάκι:

    http://www.youtube.com/watch?v=WKfJZhjj8AE#t=322

Similar Threads

  1. ΜΠΑΦΟΣ Κ ΨΥΧΙΚΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ....
    By Lacrymosa in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 124
    Last Post: 19-10-2012, 02:58
  2. Διασημοι με ψυχικες ασθενειες
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 10-06-2012, 00:41
  3. Ψυχεδελικά και Ψυχικές ασθένειες
    By aliento in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 16
    Last Post: 30-03-2012, 01:05
  4. Συντάξεις κ ψυχικές ασθένειες
    By Konstantinoss in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 8
    Last Post: 02-06-2011, 15:13
  5. Γιατρευονται οι ψυχικες ασθενειες..?
    By talikiller in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 10-09-2010, 16:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •