Η μητέρα μου...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1

    Η μητέρα μου...

    Μια ζωή από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου με μείωνε ' μου έλεγε πόσο άχρηστη είμαι, θα πάω χαμένη στη ζωή μου, είμαι μια αποτυχημένη, είμαι χαλια εμφανισιακά κ.α παρόμοια. Παρόλο που γνώριζα άτομα που μου έλεγαν τα ακρίβως αντίθετα πάντα ήμουν καχύποπτη απέναντί τους, δεν μπορούσα να τους πιστέψω γιατι θεωρούσα οτι μου έλεγαν ψέματα( η μητέρα μου λέει αν δεν στην πει η μάνα σου την αλήθεια δε θα στη πει κανένας).Δεν μπορώ να κάνω μια υγιής σχέση είτε πρόκειται για φιλική είτε για ερωτική...Το τελευταίο χρονικό διάστημα λόγω του ότι είμαι άνεργη έχω επιστρέψει στο πατρικό μου, αυτό ήταν κάτι που με τσάκισε(ν ιώθω καθημερινά ότι γερνάω, εκτός αυτού μου έχουν παρουσιαστεί κ καποια προβλήματα υγείας τα οποία όπως μ είπε κ η γιατρός είναι ψυχοσωματικά). Η μήτέρα μου είπε οτι το ήξερε ότι θα αποτύχω κ θα επιστρέψω κ θα είμαι πάντα εκει ή στο τέλος μπορεί ν με κλείσουν κ σε κανένα ψυχιατρείο.Μπορεί ν μ θεωρήσετε υπερβολική αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα που ζω το ίδιο ακριβως φέρεται κ στα αδέρφια μου( μας φαίνεται περίεργο την αγάπη, τα χάδια που δίνει στα κατοικίδια που έχουμε, κ λέμε αυτά σε μας δεν τα έχει κάνει πότε). Προσπάθω να φύγω να βρω μια δουλειά γιατί πιστεύω ότι στο τέλος θα τρελαθω.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    το προβλημα που αναφερεις το αντιμετωπιζει σχεδον ολη η ελλαδα. η παλιοτερη γενια με τις επιλογες της μας εφερε σ'αυτο το χαλι, και τωρα νομιζει οτι εχει το δικαιωμα να μας συμπεριφερεται λες και ειμαστε σκυλακια. και δουλεια να μη βρεις και στο πατρικο να κοιμασαι, οσο μπορεις να εισαι ανεξαρτητη και να κοιτας τη ζωη σου μακρια της. η αδιαφορια σ'αυτες τις περιπτωσεις ειναι η καλυτερη λυση.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ειχα κ εγω το ιδιο προβλημα με τον πατερα μου που μου φαιροταν καπως ετσι ενω ηταν κ απων οσο μεγαλωνα κ στο τελος τον εγραψα κανονικα κ ησυχασα .για πιο λογο δε μπορεις να κανεις σχεση?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο φιλη μου καταλαβαινω ποσο οδυνηρο ειναι αυτη η αντιμετωπιση απο την ιδια σου την μητερα,εχω κ εγω μια θεια που δεν παει καλα φερετε ασκημα στην κορη κ τον αντρα της κ κοιμαται μαζι με τα κατοικιδια,Πιστεψε με η μητερα σου εχει χειροτερο ψυχολογικο προβλημα απο αυτο που σας δημιουργει επειδη κ η ιδια δεν ειναι εις θεσην να κανει καλη σχεση ουτε με τα ιδια της τα παιδια,Προτεινω εκτος απο την προσπαθεια να βρεις δουλεια να φροντισεις να εισαι καλα με τα αδερφια σου κ να βγαινετε τακτικα να απομακρυνεστε απο το σπιτι εστω για λιγες ωρες πρεπει να μην ειστε διαρκως κοντα στο προβλημα

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    athens
    Posts
    87
    υπομονη μεχρι να βρεις δουλεια.μη δινεις σημασια στα λογια της.το οτι στα λεει η μητερα σου δε σημαινει οτι ισχυουν.προσπαθησε να μη δινεις τα περνεις στα σοβαρα και αρχισεις να τα πιστευεις στο τελος.προφανως δεν ειναι ανθρωπος καλλιεργημενος και δεν αντιλαμβανεται τις συνεπειες απο αυτα που λεει.ποσο χρονων εισαι?ο πατερας σου τι λεει για τη συμπεριφορα της?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    197
    Δεν πρέπει όλοι να γίνονται γονείς όμως γίνονται. Ειναι μια πραγματικότητα. Δεν μπορείς να αλλάξεις έναν άνθρωπο. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να αλλάξεις τον τρόπο που αντιμετωπίζεις τη κατάσταση. Βρες δουλίτσα και φύγε απο το σπιτι γρήγορα.

Similar Threads

  1. Ανύπαντρη Μητέρα
    By maria-stefania in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 60
    Last Post: 16-01-2013, 11:19
  2. Σαν την μητέρα ΚΑΝΕΙΣ!!!!!!
    By marouba in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 54
    Last Post: 29-11-2012, 00:28
  3. Η μητερα μου και τα μαλλια μου.
    By Mystique in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 17
    Last Post: 10-10-2011, 02:14
  4. Μητερα με ανοια
    By πιεσμενη in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 34
    Last Post: 31-07-2011, 18:44
  5. Η μητέρα μου
    By neveragain in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 27-05-2011, 17:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •