Το πιο σπαστικο πραγμα!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Angry Το πιο σπαστικο πραγμα!

    Εκει που καθεσαι ηρεμος και περνας ωραια ξαφνικα τσουπ..σου ρχεται καποια ασχημη σκεψη που ξερεις οτι αμα αρχιζεις να την τσιγκλας θα σου προκαλεσει εντονο αγχος και πιεση..Φοβασαι μην ξαναμπεις στο τρυπακι οπως εκανες και παλια οπως ηταν την πρωτη φορα που εκανες ''overthinking'' σε αυτη την σκεψη..το σκεφτεσαι εντονοτερα-αγχωνεσαι περισσοτερο..ξερεις οτι ολα αυτα τα συμπτωματα αγχους ειναι επειδη φοβασαι μην σε ''ξαναπιασουν'' αλλα παρολα αυτα λογο κοινου συμπτωματος,το αγχος σε κανει να σκεφτεσαι το αρνητικο ''αν''..σκεφτεσαι αναλυτικοτερα την σκεψη παλι συνεχως λες και εισαι ψυχαναγκαστικος..δηλαδη να επαναλαμβανεται η ιδια σκεψη μεσα στο κεφαλι σου και να σου προκαλει αγχος..προσπαθεις να ηρεμησεις,σκεφτεσαι οτι το κανεις για να φυγει αυτη η σκεψη,το ξανασκεφτεσαι..Νευριαζεις που το κανεις αυτο βαρας μπουνιες στο γραφειο ή στον τοιχο,βλαστημας..Μετα απο λιγο μεσα στα νευρα σκεφτεσαι λιγο πιο λογικα,φευγει σιγα σιγα η πιεση..η σκεψη ξαναερχεται αλλα δεν τις δινεις τοσο σημασια γιατι βλεπεις αφου το αγχος και η πιεση υποχωρει την αφηνεις απλα να φυγει χωρις να σε εππηρεασει καθολου(οπως εκανες και πριν που εισουν ηρεμος) και μετα απο λιγο φευγει η σκεψη.Οτι πιο σπαστικο και συγχρονως ενοχλητικο συμβαινει στην μεχρι τωρα ζωη μου! :@ Το παθαινει κανεις αλλος;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ναι αμε προσπαθω ομως να απασχολιθω με κατι αλλο για να μη το σκεφτομαι πχ ακουω μουσικη φτιχνω κατι κ τετια η κλεινω τα ματια κ σκεφτομαι οτι κολυμπαω στη.. θαλασσσα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    κι εγώ το παθαίνω και σε καταλαβαινω απόλυτα!αμα μου κολλήσει κάτι στο μυαλό το σκέφτομαι συνέχεια και δεν σταματάω να το σκέφτομαι μέχρι να αλλάξω την κατάσταση που μου δημιούργησε αυτη τη σκέψη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Θα το ξαναγραψω για πολλοστη φορα , οι αρνητικες σκεψεις ειναι σαν τα μπαλλονια , αν σου μπουν στο μυαλο , φουσκωνουν και μπλοκαρουν τα παντα ' . Οταν μουρχονται τετοιες σκεψεις , αδειαζω το μυαλο μ , κ ασχολουμαι με οτιδηποτε αλλο , οσο κ ασημαντο , μεσα στις δυνατοτητες μου . Οπωσδηποτε ειναι θεμα εξασκησης .

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    26
    μια απο τα ιδια.σημερα πχ με απασοχλει οτι δεν εχω σχεση και λοιπα και σκεφτομαι οτι ισως να μην βρω ποτε και θελω πολυ να κανω κατι τωρα (πραγμα που δεν γινεται)σπαει η υπομονη μου κια αγχωνομαι και παλι τα ιδια.

Similar Threads

  1. Σοβαρο προβλημα με σπαστικο γελιο
    By deleted-member30-03 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 31
    Last Post: 18-12-2018, 11:56
  2. Φιλια τι δυσκολο πραγμα!
    By μυσπ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 25-10-2013, 22:54
  3. Ένα παράξενο πράγμα
    By Molostroi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 18-11-2011, 12:52
  4. ΒΙΑΣΜΟΣ, ΤΙ ΩΡΑΙΟ ΠΡΑΓΜΑ!
    By BrokeN_DoLL in forum Κακοποίηση
    Replies: 97
    Last Post: 04-06-2011, 10:53
  5. ύπουλο πράγμα...
    By joana in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 30-05-2008, 12:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •