Γιατί κάποιοι παίρνουν απ τη ζωη παραπάνω απ ότι αξιζουν; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 45
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Νομός Πέλλας
    Posts
    221
    Quote Originally Posted by somebody89 View Post
    Φιλομαθή συμφωνώ μαζί σου ναι... Το έθεσες σωστά. Απλά το στενάχωρο είναι γιατί ορισμένοι να μην βρίσκουμε το σωστό για εμάς ταίρι, το άλλο μας μισό που λέμε... Ενω κάποιοι που είναι πιο χύμα έχουν περισσότερη τύχη; Τουλαχιστον εγω αυτο εχω διαπιστωσει. Ισως και να κανω λάθος... Νομίζω πως απάντησα και στην ερώτηση σου. Ετσι το βλέπω εγω. Ισως επειδή πλέον και τα δυο φύλα σε γενικές γραμμές έχουν για διάφορους λογους την τάση να είναι πιο χύμα στις σχέσεις...
    Πίστεψε με τίποτα δεν είναι όπως φαίνεται , μην πέφτεις σε αυτήν την παγίδα οι ίδιοι μόνο γνωρίζουν πόσο ικανοποιημένοι είναι από την σχέση τους ! Ελάχιστα είναι τα παντρεμένα ζευγάρια ( από αυτά που γνωρίζω και συζητώ άνετα ) τα οποία νιώθουν καλά με την σχέση τους !
    Από την άλλη η έννοια του " αυτός είναι χύμα " νομίζω είναι παρεξηγημένη και έχει μια αρνητική χροιά , και ο λόγος κατά την γνώμη μου είναι πως για να είσαι χύμα... άνετος δηλαδή με άλλα λόγια σημαίνει πως οτιδήποτε και να προκύψει δεν έχεις πρόβλημα , και στης σχέσεις τον ανθρώπων αυτό μεταφράζεται " σιγουριά " πάμε παρακάτω κάτι άλλο θα βρούμε καλύτερο , αλλά και μόνοι να κάτσουμε έως τότε δεν τρέχει κάτι !
    Το να γνωρίζεις τους άλλους είναι σοφία , το να γνωρίζεις τον εαυτό σου είναι φώτιση !

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Quote Originally Posted by somebody89 View Post
    Λένα ακριβώς αυτό! Με κάλυψες απόλυτα. Είναι αυτό που λες ότι αρπάζουν ότι βρουν μέχρι να προκύψει κάτι καλύτερο! Το χω δει να το κάνουν πολλοί. Πάλι καλά που δείχνετε κατανόηση στον προβληματισμό μου γιατί με αυτά που βλέπω γύρω μου είχα αρχίσει σχεδόν να πιστεύω ότι εγω εχω το προβλημα και δεν ειμαι φυσιολογικος....
    Δεν είναι πρόβλημα, ας πούμε ότι σκεφτόμαστε διαφορετικά. Έχουμε διαφορετικό κώδικα αξιών από αυτόν που είναι της μόδας...
    Και ναι, είμαστε μειοψηφία όσοι ψάχνουμε κάτι ουσιαστικό...
    Μια γνωστή μού είπε πρόσφατα την εξής ατάκα και θέλω τη γνώμη σας....."οκ ψάχνεις κάτι ουσιαστικό, μην το κάνεις τόσο εμφανές".
    Μήπως φαίνεται τόσο πολύ η σοβαρότητα που έχουμε, παρεξηγείται η ειλικρίνεια των προθέσεων μας και έτσι τελικά χάνουμε τα αυγά και τα πασχάλια?

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    Λενα μηπως και συ ομως φρεναρεις αμεσως τον αλλον με τον τροπο σου και κοβεις ετσι τις οποιες ευκαιριες γνωριμιας? Μηπως εισαι προκατειλημμενη και βγαζεις μια αμυνα ή απομακρο στον αλλο a priori? Εγω πιστευω οτι οσοι λενε αυτα που λεει ο θεματοθετης στο αρχικο κειμενο του μπλοκαρουν οι ιδιοι τον εαυτο τους και τους αλλους.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Σημασια πιστευω δεν εχει να παιρνουν αλλοι περισσοτερα απο οτι τους αξιζουν , αλλα να μπορεις να παρεις και συ οτι επιθυμεις απο τη ζωη.

    Σχετικα με το ερωτημα , σιγουρα παιζει πρωτευοντα ρολο η φιλοσοφια του καθενος , ο χαρακτηρας και πως αντιμετωπιζει τη ζωη κλπ. αλλα σιγουρα πολλες φορες ειναι και θεμα συγκυριων , τον παραγοντα δλδ της τυχης που δεν μπορεις να ελεγξεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by somebody89 View Post
    ΚΕΝΟ αυτό όμως το ότι "δεν σκέφτονται πριν κάνουν κάτι και απλά ζούνε και βολεύονται με ότι τους έρθει", προσωπικά δεν μου αρέζε ποτέ. Δηλαδή το ξεκινάω μια σχέση και ας μην νιώθω τίποτα, απλά για να περάσω καλά και άμα προκύψουν στην πορεία αισθήματα καλώς, αν όχι, μας έμεινε το πήδημα, καλό είναι και αυτό. Ε όχι δεν μπορώ αυτό το σκεπτικό. Πόσο μάλλον όταν στις περισσότερες σχέσεις τα "αισθήματα" είναι προσποιητά στην ουσία και ότι έχουμε είναι για να λέμε πως έχουμε κάτι.
    για να μη νιωσεις πρεπει να εισαι ρομποτ. εκτος αν ειναι τοσο μπαζο η κοπελα και δε σε συγκινησει να τη δοκιμασεις, εστω να δεις αν ταιριαζεται. ακομα και το σκετο πηδημα εχει συναισθημα, ασε που βοηθα στην αυτοπεποιθηση και γενικοτερα καλη ψυχολογια του αντρα (και της γυναικας αν το δουμε απ'την αντιθετη). οποτε μη το υποβιβαζεις καθολου, αυτοι που καλοπερνανε και ειναι χορτατοι, εχουν το θαρρος και τολμανε, οποτε ετσι βγαινουν κερδισμενοι. συν την εμπειρια που αποκταν και μπορουν να ριξουν οποια θελουν.

  6. #21
    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας, μα ορισμενοι παρακαλω εκφραστείτε λίγο πιο όμορφα δε βλαπτει...
    E όχι και το σκετο πήδημα έχει συναισθημα!!! Τι άλλο θα ακουσω εδω μεσα;; Άρα ενταξει και οι οικοι ανοχής που πάνε πολλοί, είναι κεντρα συναισθηματων. Ή το αλλο... "μπαζο";; ακου "μπαζο"... Προφανώς φιλεμ μου δε γνωρίζεις ότι η ελληνικη γλώσσα έχει τοσες λέξεις που μπορείς να περιγράψεις αυτό που θες να πεις. Φαινεται λοιπον δεν γνωριζεις τη γλωσσα τοσο καλά, άρα είσαι αμόρφωτος, αλλά θα σε πω καλύτερα "τουβλο" για να μιλήσω και στη γλωσσα σου - της οικοδομικής...

    ΥΓ: Όλοι οι ανθρωποι ειναι πλασματα του Θεου, δεν επιτρεπω ποτε και σε κανεναν να περιφρονει ετσι τους γυρω του, ποσο μαλλον για λογους εμφανισης! Ντροπη!

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ο καθε ανθρωπος ειναι αναγκασμενος να τρωγετε με τα ελατοματα του εκτος αν βρει καπιον που καλυπτει αυτα τα κενα και τον συμπληρωνει σε οτι αυτος δεν ειναι καλος

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Quote Originally Posted by somebody89 View Post
    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας, μα ορισμενοι παρακαλω εκφραστείτε λίγο πιο όμορφα δε βλαπτει...
    E όχι και το σκετο πήδημα έχει συναισθημα!!! Τι άλλο θα ακουσω εδω μεσα;; Άρα ενταξει και οι οικοι ανοχής που πάνε πολλοί, είναι κεντρα συναισθηματων. Ή το αλλο... "μπαζο";; ακου "μπαζο"... Προφανώς φιλεμ μου δε γνωρίζεις ότι η ελληνικη γλώσσα έχει τοσες λέξεις που μπορείς να περιγράψεις αυτό που θες να πεις. Φαινεται λοιπον δεν γνωριζεις τη γλωσσα τοσο καλά, άρα είσαι αμόρφωτος, αλλά θα σε πω καλύτερα "τουβλο" για να μιλήσω και στη γλωσσα σου - της οικοδομικής...

    ΥΓ: Όλοι οι ανθρωποι ειναι πλασματα του Θεου, δεν επιτρεπω ποτε και σε κανεναν να περιφρονει ετσι τους γυρω του, ποσο μαλλον για λογους εμφανισης! Ντροπη!
    φυσικα κι εχει συναισθημα, δε θα λειτουργουσαμε αν δεν υπηρχε αυτο. αλλα προφανως εσυ νομιζεις οτι με το να πας με καποια μονο για σεξ ειναι αμαρτια, αφου φαινεσαι τοσο πολυ του θεου. λες να ειμαι τουβλο επειδη σου μιλαω ανθρωπινα κι οπως μιλανε εκει εξω ? οκ προτιμας ιατρικους ορους μαλλον και καθως πρεπει, αλλα εγω αυτα τα θεωρω καραγκιοζιλικια και τα βαριεμαι.

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    για να μη νιωσεις πρεπει να εισαι ρομποτ. εκτος αν ειναι τοσο μπαζο η κοπελα και δε σε συγκινησει να τη δοκιμασεις, εστω να δεις αν ταιριαζεται. ακομα και το σκετο πηδημα εχει συναισθημα, ασε που βοηθα στην αυτοπεποιθηση και γενικοτερα καλη ψυχολογια του αντρα (και της γυναικας αν το δουμε απ'την αντιθετη). οποτε μη το υποβιβαζεις καθολου, αυτοι που καλοπερνανε και ειναι χορτατοι, εχουν το θαρρος και τολμανε, οποτε ετσι βγαινουν κερδισμενοι. συν την εμπειρια που αποκταν και μπορουν να ριξουν οποια θελουν.
    που το βλεπεις το συναισθημα στο σκετο πηδημα δεν καταλαβενω αν το πας ετσι αυτο ειναι εξωφρενικα ευκολο το μονο που εχεις να κανεις ειναι να πας στο αναλογο κτιριο και να βρεις οσες γυναικες θες για ενα βραδυ για να κανει καπιος μια σχεση αυτη η σχεση θα πατισει πανω στο μυαλο του κ οχι στην εμφανιση του (δεν ειπαμε να ειναι φρικιο εμφανισιακα)

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by somebody89 View Post

    ΥΓ: Όλοι οι ανθρωποι ειναι πλασματα του Θεου, δεν επιτρεπω ποτε και σε κανεναν να περιφρονει ετσι τους γυρω του, ποσο μαλλον για λογους εμφανισης! Ντροπη!
    το χειροτερο δεν ειναι να σε περιφρονει καπιος λογο εμφανισης αλλα να σε περιφρονει λογο μυαλου αφου στη ζωη μου συναντησα χιλιαδες γυναικες που ειχαν χιλιους αντρες στα ποδια τους θα μπορουσαν να γινουν ακομη κ διασημες κ τελικα τις ειδα ολοι να τις εγκαταλειπουν γιατι απλα δε σκεφτηκαν με τι τροπο να παραμινουν σε εναν ανθρωπο

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    θα κανω αλλη μια προσπαθεια μπας και πιασετε το νοημα, αν και χλωμο γιατι κολλατε στις λεξεις που χρησιμοποιω.

    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    που το βλεπεις το συναισθημα στο σκετο πηδημα δεν καταλαβενω αν το πας ετσι αυτο ειναι εξωφρενικα ευκολο το μονο που εχεις να κανεις ειναι να πας στο αναλογο κτιριο και να βρεις οσες γυναικες θες για ενα βραδυ για να κανει καπιος μια σχεση αυτη η σχεση θα πατισει πανω στο μυαλο του κ οχι στην εμφανιση του (δεν ειπαμε να ειναι φρικιο εμφανισιακα)
    αλεξανδρε ζουμε σε ενα κοσμο γεματο συναισθηματα! οτιδηποτε μας αγγιξει, δουμε, ακουσουμε, μας δημιουργει συναισθημα. ετσι και στο σεξ λοιπον, το συναισθημα ειναι αυτο που μας προκαλει τη στυση. ειναι δυνατον να μη νιωσουμε τιποτα απολυτως οταν εχουμε απεναντι μας τη γυναικα ? εκτος αν ειμαστε απιστευτα προβληματικοι, ψυχροι, ρομποτ ή οτι αλλο. εδω απλα και που τις βλεπουμε μας δημιουργουν καμποσα συναισθηματα. εσεις μαλλον παρομοιαζεται τη λεξη συναισθημα μονο σαν αγαπη, οταν εχουμε σχεση. δεν ειναι μονο αυτο ομως, συναισθημα ειναι κι ο θαυμασμος, κι ο ποθος, και η ηδονη κλπ. ειναι δυνατον να λεμε οτι το σεξ δεν εχει κανενα απολυτως συναισθημα ? τοτε γιατι το κυνηγανε ολοι, αφου δε προκειται να νιωσουν τιποτα ?

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αμα εισαι πολυ φτιαγμενος μπορει να γινει κ χωρις συναισθημα

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    και μεχρι να συμβει αυτο, ο αντρας δεν αισθανεται τιποτα ?
    οι ορμες που νιωθει και θελει να τον μπηξει στη γυναικα, δεν ειναι συναισθημα ?
    η ευφορια που νιωθει οταν τελειωνει, δεν ειναι συναισθημα ?
    ελεος εδω μεσα, παιζεται με τις λεξεις και κοντευει να χαθει η επαφη με τη πραγματικοτητα.

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    και μεχρι να συμβει αυτο, ο αντρας δεν αισθανεται τιποτα ?
    οι ορμες που νιωθει και θελει να τον μπηξει στη γυναικα, δεν ειναι συναισθημα ?
    η ευφορια που νιωθει οταν τελειωνει, δεν ειναι συναισθημα ?
    ελεος εδω μεσα, παιζεται με τις λεξεις και κοντευει να χαθει η επαφη με τη πραγματικοτητα.
    να σου πω ειχα ενα θειο μου που ολο αυτο μου ελεγε συνεχεια

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    να δουμε τι αλλο θα διαβασω εδω μεσα. σιγουρα δεν ειμαι ο θειος σου, δεν εχω φτασει ουτε τα 30 ακομα!
    απαντα και σ'αυτα που γραφω ομως, μη κολλας κι εσυ στις λεξεις.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Καποιοι αρεσκονται στην δημιουργια και καποιοι στην καταστροφη.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 24-05-2014, 14:02
  2. Πολλά παραπάνω κιλά
    By redballoon in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 11
    Last Post: 29-08-2011, 04:11
  3. Tips-Συμβουλές για όσους παίρνουν αντιψυχωτικά
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 9
    Last Post: 16-08-2011, 17:22
  4. Ήθελα πολλά και μου ήρθαν παραπάνω
    By maria3 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 34
    Last Post: 17-04-2011, 14:15
  5. Όταν κάποιοι ξέρουν και δεν σου λένε
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 33
    Last Post: 28-11-2010, 11:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •