Σχεση και καταθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9

    Σχεση και καταθλιψη

    Καλησπερα στην παρεα,ειμαι νεος στο φορουμ,σας παρακολουθω καιρο αλλα δν ειχα αποφασισει να γραψω τ προβλημα μου!!
    Ειμαι 26 ετων και εχω μια σχεση εδω και 4 χρονια με μια κοπελα την οποια "κυνηγουσα"αρκετο καιρο!τελικα τα φτιαξαμε,τον πρωτο χρονο ηταν ολα βγαλμενα απο παραμυθι!τα επομενα χρονια αρχισαν τα προβληματα,εχει απαραδεκτες οικογενειακες σχεσεις με τους δικους της,εκανε χρονια ψυχοθεραπειας κ η "διαγνωση"ηταν καταθλιψη κ γινονταν πολλες προσπαθειες για να την ξεπερασει!
    Υστερα απο αυτη μ τη συντομη περιγραφη θα ηθελα να μπω στο θεμα
    Που με απασχολει!η κοπελα εχει ακομα καταθλιψη και θα ελεγα μια μανια εναντιον μου,οτι και να κανω δεν της αρεσει,αισθανομαι να κανω τα παντα γ αυτην αλλα αυτη παντα θα εντοπισει κατι κκο ωστε να με κανει να φανω τερας,μενουνε σχεδον μαζι(οχι επισημα ομως)αφιερωνω παρα πολυ χρονο σ αυτην κ ισχυριζεται οτι την παραμελω,δν μου αφηνει χρονο ουτε να δω τους φιλους μου παρα μονο πολυ λιγο ουτε ακομη για να κανω τα χομπυ μου,με κανει να νιωθω ασχημα οταν αφιερωσω 1 ωρα τη βδομαδα για το χομπυ μου!εκεινη δε δουλευει κ εχει σοβαρα οικονομικα προβληματα αλλα στεκομαι διπλα της και υλικα και ψυχολογικα οσο μπορω αλλα ακομα και τοτε δε διαταζει να με κατηγορει για πολλα(τσιγκουνη,τη στιγμη που προσπθω τα χρηματα μου να φτανουν για τους δυο μας)την εχω στηριξει ανοικτα απεναντι στους ιδιορυθμους γονεις της κ εχω κανει πραγματα για κεινη που δν εχω κανει για καμια!η σχεση μας δεν επηρρεαζεται απο τριτους η απιστιες!
    Εχουμε φτασει στο σημειο τον τελευταιο καιρο να τσακωνοναστε κθημερινα παρα πολυ εντονα κ εκεινη να ουρλιαζει κ πολλες φορες να απειλει οτι θ αυτοκτονησει,δν ξερω τι αλλο να κανω πια καθως αισθανομαι οτι δν μπορω να προσφερω παραπανω,αισθανομαι αφορητα πιεσμενος απο την ολη σταση της κ οτι κ αν κανω θα μου το καταστρεψει!

    Σας γραφω εδω καθως ειναι ενα θεμα που δν θελω να το αυζητησω με φιλους και γνωστους επειδη δε θελω να την "εκθεσω"σε ατομα
    Που μπορει να μην
    Κατανοησουν την κατασταση !
    Ενιωσα ηδη πολυ καλυτερα που μπορεσα να το βγαλω απο πανω μου!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    για οτι δε καταλαβα καλα διορθωσε με γιατι απο τη μια μιλω στο φβ κ απο την αλλη φτιαχνω στο λαπτοπ μια φωτο βασικα το εχω ζησει κ εγω αυτο οχι ετσι ακριβως αλλα καπως ετσι οταν πρωτογνωρισα τη κοπελα μου κ ειχε καπιες εκρηξεις θυμου που εβγεναν εκτος ελεγχου και στο τελος για να φρεναρω αυτη τη κατασταση της ειπα οτι ειναι εξοργισμενη εναντιον μου επιδη ειχε καπια ασχημη εμπειρια απο αντρα..

    αυτα εζησα εγω...

    τωρα με τη δικη σου περιπτω ση ολα αυτα που λες με κανουν να πιστευω 2 πραγματα πρωτο ουι τη θες κ δευτερο οτι ειχε καπια ασχημη εμπειρια απο αντρα για αυτο συμπεριφερετε ετσι αο απο φοβο μηπως παθει παλι τα ιδια κ απο ανασφαλια θελει να ειναι αυτη απο πανω κ εσυ απο κατω αυτο το τερας που περιγραφεις θα ειναι καπια παλια τραυματικη εμπειρια το λεω γιατι εζησα ακριβως το ιδιο κ διαβασα αρκετα βιβλια σχετικα με ολα αυτα που επι πολα χρονια ψαχνω αυτο το θεμα

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9
    Την εκδοχη αυτη δεν την ειχα σκεφτει επειδη οι περισσοτερες συζητησεις με τον ψυχολογο της(σε πολλες απο τις οποιες ημουν παρων)επικεντρωνοταν στην κατασταση της οικογενειας της,αλλα τωρα εχει φυγει πολυ καιρο απο το σπιτι της ,δεν εχει επαφες μαζι τους που να πυροδοτουν εκρηξεις κι να την πληρωμω εγω,πλεον οι εκτηξεις πυροδοτουνται απο το λαθος που κανω εγω!
    Διαρκως φοβαται οτι θα επιλεξω τους φιλους μου αντι γ αυτην,οτι επειδη εχουμε πει τα σαββατοκυριακα θα τα περναμε
    Μαζι,αν κανω το παραμικρο μια απο αυτες τις μερες εστω και για μιση ωρα θα πει οτι την παραμελω και δν ασχολουμαι μαζι της και οτι δν κραταω το λογο μου κ τετοια!
    Επισης κανει την α συμπεριφορα εγω δειχνω κατανοηση σ αυτο και οταν κανω εγω το α τοτε θα πεσει να με φαει λεγοντας οτι δν ειναι το ιδιο και θα εντοπισει τη διαφορα σε μια ασημαντη λεπτομερια!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Skl View Post
    Την εκδοχη αυτη δεν την ειχα σκεφτει επειδη οι περισσοτερες συζητησεις με τον ψυχολογο της(σε πολλες απο τις οποιες ημουν παρων)επικεντρωνοταν στην κατασταση της οικογενειας της,αλλα τωρα εχει φυγει πολυ καιρο απο το σπιτι της ,δεν εχει επαφες μαζι τους που να πυροδοτουν εκρηξεις κι να την πληρωμω εγω,πλεον οι εκτηξεις

    πυροδοτουνται απο το λαθος που κανω εγω!


    Διαρκως φοβαται οτι θα επιλεξω τους φιλους μου αντι γ αυτην,οτι επειδη εχουμε πει τα σαββατοκυριακα θα τα περναμε
    Μαζι,αν κανω το παραμικρο μια απο αυτες τις μερες εστω και για μιση ωρα θα πει οτι την παραμελω και δν ασχολουμαι μαζι της και οτι δν κραταω το λογο μου κ τετοια!
    Επισης κανει την α συμπεριφορα εγω δειχνω κατανοηση σ αυτο και οταν κανω εγω το α τοτε θα πεσει να με φαει λεγοντας οτι δν ειναι το ιδιο και θα εντοπισει τη διαφορα σε μια ασημαντη λεπτομερια!
    ε οχι αυτο ειναι δικαιολογια το αν βλεπει τους δικους της η οχι αυτο δεν εχει σημασια γιατι οταν κατι σου συμβει σε μικρη ηλκικ ηλικια πχ 15 σου μενει εστω κ αν δεν ειπαρχει πια επισης μαλον φοβαται τα παντα υποθετω τωρα δε ξερω αν συμβαινει αυτο που θα πο τωρα αλλα το λεω κ οτι πετυχω συνηθως αυτοι οι ανθρωποι αυτου του στιλ ειναι καλοι ηθοποιοι κ ξερουν να κρυβουρ κρυβουν καλα τις πληγες τους κ ειναι ικανοι να μπερδεψουν οπιον δηποτε ακομα κ αυτον που ζει μαζι τους επισης κ εγω το ιδιο πιστευω με το ψυχολογο που λες αλλα προσοχη αυτο δε το λεω απολυτα ουτε θα σου πω οτι ειναι ετσι αλλα ισως καπιο κακο να της εκανε καπιος συγγενεις της κ αυτη να το εξαφανισε για να μη τη βγαλουν τρελη η απο φοβο μηπος γινει καπια μεγαλη φασαρια μια κ εχεις βαλει κ το ψυχολογο στο παιχνιδι πες του το διαιτερος χωρις αυτη μπροστα ολα αυτα που σου λεω για να σου πει τι πιστευει κ αυτος σε αυτο το θεμα για το πως μπορεις να το χειριστεις καλυτερα

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ο λογος που σου ιπε αυτη οτι πηγε στο ψυχολογο πιος ηταν τι σου ειπα παω στο ψυχολογο για....

    μπορεις να μου πεις τη φραση που σου πε ακριβως?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9
    Πυαν την γνωρισα εγω ηδη πηγαινα απλα τν καιρο που γνωριστηκαμε κ ειμασταν μαζι για αρκετο καιρο δν πηγαινε καθως ηταν οκ οπως ελεγε!με τν ψυχολογο εχω μιλησει κ κατιδιαν κ ειχε επικεντρωθει στην ανταγωνιστικη σχεση με τη μανα της,στην παρουσια αλλα πραγματικη απουσια του πατερα της κ κυριως στα προβληματα στο σπιτι!

    Επισης στην αυστηροτητα πουτη διεπει ειτε μιλαμε για τν εαυτο της που δν ικανοποιηται με τπτ ειτε στην αυστηροτητα με μενα σε ολα,επισης το ιδιο αυστηρη και ευθικτη ειναι και στις σχεσεις με φιλους της καθως περιμενει πντα το τελειο απο τν αλλο και απο τν εαυτο της,δεν ικανοποιηται ποτε με κατι που πετυχε κ γενικως παρατηρω μια μανια να με κρινει σε ολα κ να μ βρισκει λαθη!

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μεγαλη ομοιοτητα με τη κοπελα μου το τελευταιο θα σου πω πμ λεπτομερειες με το τι ενοω

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    θα ελεγα να μη πεσεις σε αυτη τη παγιδα που σου βαζει οτι φταις εσυ για ολα γιατι αυτο ειναι μια καλη δικαιολογια για να συγκαλυψει απο πισω θυμο οργη αποθημενα η οτιδηποτε αλλο εχει μεσα της.πιστευω οτι δε το κανει επιτηδες αλλα θεωρω οτι περναει συναισθηματικες εκρηξεις που τη βγαζουν εκτος ελεγχου ολα αυτα που περιγραφεις μου φαινονται λιγο λαιτ για τη συμπεριφωρα της μια ανταγωνιστικη σχεση με τη μανα της δε δικαιολογη ξεσπασματα θυμου.. κατι αλλο συνεβει πιστευω που το ξερει μονο η ιδια μου φαινοντε παντος ενδιαφερουσα η περιπτοση σου ειμαι προθυμος να το συζητησουμε περετερω αν θες

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    κ εχω κ εγω το ιδιο ελατωμα οτι δεν ικανοποιουμαι με τιποτα οσα κ να κανω προσπαθω για περισσοτερα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Aλέξανδρε και Skl, έχω την εξής απορία...
    Πώς νορμάλ παιδιά σαν εσάς μπλέξατε με κοπέλες με τόσα προβλήματα?
    Πώς να το πω αλλιώς? μερικοί-ες διυλίζουμε τον κώνωπα για τις σχέσεις γενικώς και αυτοκατηγορούμαστε πανεύκολα για ψύλλου πήδημα και εσείς ταλαιπωρείστε με κοπέλες με προβληματικές καταστάσεις...

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Lena01 View Post
    Aλέξανδρε και Skl, έχω την εξής απορία...
    Πώς νορμάλ παιδιά σαν εσάς μπλέξατε με κοπέλες με τόσα προβλήματα?
    Πώς να το πω αλλιώς? μερικοί-ες διυλίζουμε τον κώνωπα για τις σχέσεις γενικώς και αυτοκατηγορούμαστε πανεύκολα για ψύλλου πήδημα και εσείς ταλαιπωρείστε με κοπέλες με προβληματικές καταστάσεις...
    σου διαφευγει ενα πραγμα μια κατασταση δεν εχει σχεση αν ειναι προβληματικη η οχι εχει σχεση με το ποσο σου ταιριαζει γιατι αν πχ εβαζα κατω τι δικη σου ζωη η οπιουδηποτε αλλου κ τη περναγα απο ιερα εξεταση μηπως θα ανακαλυπτα οτι ειναι τα παντα χωρις κανενα προβλημα?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Xωρίς κανένα πρόβλημα δεν είναι κανενας...
    Αλλά εδώ "φίλοι-ες" κάνουν την πάπια όταν περνάμε δύσκολες φάσεις και εσείς το παλεύετε! Είστε αξιέπαινοι!

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δε μπορω να πω οτι παλευω αυτη τη στιγμη τα περισσοτερα απο αυτα που εγραψα τα περασα οταν γνωριστηκαμε πριν 7 περιπου χρονια απλα τα θυμαμαι ακομα και με βαση την εμπειρια μου του απανταω κανοντας αναδρομες στο παρελθον...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    Φιλε θεματοθετη, η κοπελα δεν εχει καταθλιψη ουτε οτιδηποτε αλλο που προσπαθεις να της καταλογισεις, φτιαχνοντας σεναρια επιστημονικης φαντασιας και οντας αιθεροβαμων. Εσυ το χεις το προβλημα και στρουθοκαμηλιζεις. Δε σε υποχρεωσε σε τιποτα να τη στηριξεις και ειναι δικαιωμα της να διατυπωνει τις προτιμησεις της και τις αποψεις της. Αν νιωθεις οτι ειστε ασυμβατοι ως ατομα και ως εκ τουτου δε μπορειτε να συμπλευσετε, πολυ απλα αρον τον κραββατον σου και περιπατει.Σταματα να την ψεγεις και να εθελοτυφλεις. Τον πρωτο χρονο γιατι ηταν ολα τελεια? Θα μας πεις τωρα οτι φταινε τα ασχημα παιδικα της χρονια και η σχεση με τους γονεις ή η ανεργια και η κριση? Ισα ισα που θελει να εισαστε αρκετα μαζι. Αν νιωθεις οτι δε σ αρεσει φυγε, τι καθεσαι και επιδαψιλευεις μομφες που μονο φενακη αποτελουν εν προκειμενω? Ελεος. Στην τελικη αν πιστευεις οτι αδικεισαι, δε σε κραταει κανεις με το ζορι, πες της οκ δικιο εχεις και φυγε.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    9
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Φιλε θεματοθετη, η κοπελα δεν εχει καταθλιψη ουτε οτιδηποτε αλλο που προσπαθεις να της καταλογισεις, φτιαχνοντας σεναρια επιστημονικης φαντασιας και οντας αιθεροβαμων. Εσυ το χεις το προβλημα και στρουθοκαμηλιζεις. Δε σε υποχρεωσε σε τιποτα να τη στηριξεις και ειναι δικαιωμα της να διατυπωνει τις προτιμησεις της και τις αποψεις της. Αν νιωθεις οτι ειστε ασυμβατοι ως ατομα και ως εκ τουτου δε μπορειτε να συμπλευσετε, πολυ απλα αρον τον κραββατον σου και περιπατει.Σταματα να την ψεγεις και να εθελοτυφλεις. Τον πρωτο χρονο γιατι ηταν ολα τελεια? Θα μας πεις τωρα οτι φταινε τα ασχημα παιδικα της χρονια και η σχεση με τους γονεις ή η ανεργια και η κριση? Ισα ισα που θελει να εισαστε αρκετα μαζι. Αν νιωθεις οτι δε σ αρεσει φυγε, τι καθεσαι και επιδαψιλευεις μομφες που μονο φενακη αποτελουν εν προκειμενω? Ελεος.

    Σαφως και δεν με υποχρεωνει κανεις,ενηλικος ανθρωπος ειμαι και τρωω στη μουρη τις επιλογες μου και στα καλα και στα κακα,προφανως φια να το ψαχνω τοσο σημαινει οτι βλεπω κατι που παρα τα προβληματα με κανει και "καθομαι",για ανεργια και κριση δεν εκανα λογω καθως αφορα κυριως επικαιρα κ πρακτικα ζητηματα κατι τετοιο,ουτε διυλιζω κανενα κουνουπι γιατι αν το εκανα αυτο θα ασχολιομουν με λεπτομεριες (κατα τη γνωμη
    Μου αυτο ειναι η διυλιση του)
    Επιπλεον πιστυω ουι ειναι σαιτ που ο καθενας εκθετει τα προβληματα του και γινονται κουβεντες,κατανοω φυσικα οτι η αποψη σου ειναι "να μαζεψω τα μπογαλακια μου κ σ αλλη παραλια"το εχω σκεφτει αλλα δε το κανω,οχι βεβεα γιατι φοβαμαι ενα νεο ξεκινημα ουτε οτι λυπαμαι κατι,απλα γιατι πιστευω πως δν εχω φτασει σε αυτο το οριο μεσα μου!αν φτασω φυσικα και θα το κανω!

    Υγ:η καταθλιψη που διαγνωστικε εγινε απο επιστημονα οπου ειναι καταξιωμενος στο χωρο(δεν δεχομαι φυσικα με κλειστα τα ματια οτι λεει αλλα ειναι η δουλεια του)οπως επισης και τα τραυματα απο τις σχεσεις με τους γονεις!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. gay σχέση ενώ είσαι σε straight σχέση
    By in_flames in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 60
    Last Post: 23-12-2011, 22:23
  2. Replies: 10
    Last Post: 30-08-2011, 19:34
  3. Πρόβλημα σε σχέση ή προβληματική σχέση;;;
    By gay_m_boy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 12-06-2011, 19:49
  4. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 03:57
  5. κατάθλιψη-σχέση
    By mstrouf in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 22
    Last Post: 10-06-2008, 13:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •