Σχέση μετά από διαζύγιο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2

    Σχέση μετά από διαζύγιο

    Καλησπέρα/καλημέρα, σε όλους,
    είμαι καινούρια στην παρέα σας και χρειάζομαι τη βοήθειά σας.
    Πριν εφτάμιση μήνες γνώρισα έναν άνθρωπο που μόλις είχε βγει από ένα δύσκολο γάμο. Ξεκινήσαμε να βρισκόμαστε, περιστασιακά στην αρχή, και όσο περνούσε ο καιρός ερχόμασταν όλο και πιο κοντά. Ταιριάζουμε πολύ, σε όλα τα επίπεδα.
    Το εμπόδιο είναι πως όσο πιο κοντά ερχόμαστε, ο ίδιος έχει τάσεις φυγής. Με αποτέλεσμα να μου ζητάει τώρα να μείνουμε μακριά γιατί δεν θέλει σοβαρή δέσμευση αυτή τη στιγμή μετά από τόσα χρόνια γάμο. Μου ζητάει να μείνουμε μακριά για να δει τι πραγματικά θέλει. Διεκδικεί την ελευθερία του, να πάει με άλλες γυναίκες.
    Από τη μία νιώθω πολύ εξαπατημένη, αφού όσο κρατούσα την απόσταση ασφαλείας μου, αυτός διεκδικούσε τον χρόνο μου, ακόμη και τον χώρο μου. Όταν λοιπόν αφέθηκα κι εγώ, ένιωσε να θέλει να φύγει.
    Είμαι πολύ διχασμένη. Να τον περιμένω; Να κάνω υπομονή; Να τον διαγράψω;
    Πασχίζω να καταλάβω αν όλο αυτό που ζήσαμε ήταν απλώς κάτι επιφανειακό ή αν υπάρχει κάποια ουσία.
    Και σε τέτοιες ιστορίες, όταν ο άλλος κουβαλάει ένα διαζύγιο, πόσο χρόνο "δικαιούται" να πάρει; Πόσο επίπονη διαδικασία είναι; Πόσο κατανόηση πρέπει να δείξω;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ειχα αντιμετωπισει κ εγω κατι παρομοιο με τη κοπελα μου οταν καθε φορα που ερχομασταν πολυ κοντα ειχα τασεις να φυγει μακρυα ομως απο ολα αυτα που λες κρατω το τεριαζουμε πολυ αρα για να το λες κατι θα ξερεις.. εγω για να αντιμετωπισω αυτη τη κατασταση εγινα καπως η του υψους η του βαθους δηλαδη μια πηγενα κοντα της μια την αποφευγα κ εξαφανιζομουν κ επαζα αυτο το παιχνιδακι αυτο εγερε καπιο αποτελεσμα αφου ετσι αρχισα να βλεπω οτι καθε φορα που αποχορουσα κ εκανα ενα βημα πισω αυτη εκανε ενα βημα μπρος κ ερχοταν κοντα μου

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    197
    Καλημέρα!
    Βασικά κάθε άνθρωπος ειναι διαφορετικός και χρειάζεται αλλους χρόνους ζηταει άλλα πραγματα απο τονν συντροφο του. Το καλύτερο ειναι να σεβαστεις αυτό που σου λεει και να κάνεις πισω. Μην τον περιμένεις.Αν γυρίσει τότε σκέψου αν θα τον δεχτείς.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by feggari View Post
    Καλημέρα!
    Βασικά κάθε άνθρωπος ειναι διαφορετικός και χρειάζεται αλλους χρόνους ζηταει άλλα πραγματα απο τονν συντροφο του. Το καλύτερο ειναι να σεβαστεις αυτό που σου λεει και να κάνεις πισω. Μην τον περιμένεις.Αν γυρίσει τότε σκέψου αν θα τον δεχτείς.
    ναι μπορει να ειναι διαφορετικος αλλα αναγκαζεσε να βρεις ενα τροπο για να τα βγαλεις περα μαζι του με βαση την εμπιρεια σου

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    197
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    ναι μπορει να ειναι διαφορετικος αλλα αναγκαζεσε να βρεις ενα τροπο για να τα βγαλεις περα μαζι του με βαση την εμπιρεια σου
    μα αφου το παληκάρι θέλει και άλλες εμπειρίες.Επίσης πόσο να πιέσεις κάποιον αν δεν θελει να ειμαι μαζίσου?Δεν ειναι οτι απομακρύνεται απλά,είναι οτι της είπε να χωρίσουν.Αν απλά ζηταγε χώρο θα το καταλάβαινα.Τωρα ομως ζητησε πλήρη ελευθερία

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    καλησπερα κ σε σενα . ενας διαζευγμενος αντρας αυτο που ζητα κυριως ειναι το σεξ κ ας λεει οτι δεν ξερει τι πραγματικα επιθυμει . εξ ου κ ενω ησασταν αρκετο καιρο μαζι κ ενω σε διεκδικουσε οταν πηγε να σοβαρεψει κ αλλο εκανε πισω . προχωρησε μεχρι εκει που πραγματικα ηθελε .......ειναι συνηθισμενη η δικαιολογια οτι βγηκε απο δυσκολο γαμο για να κρυψει το οτι δεν ενδιαφερεται για κατι το σοβαρο .

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by feggari View Post
    μα αφου το παληκάρι θέλει και άλλες εμπειρίες.Επίσης πόσο να πιέσεις κάποιον αν δεν θελει να ειμαι μαζίσου?Δεν ειναι οτι απομακρύνεται απλά,είναι οτι της είπε να χωρίσουν.Αν απλά ζηταγε χώρο θα το καταλάβαινα.Τωρα ομως ζητησε πλήρη ελευθερία

    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Η αλήθεια είναι πως μου ζήτησε να τον περιμένω, αν θέλω κι αν μπορώ. Μου ζήτησε χρόνο. Εγώ παλεύω να καταλάβω αν πρέπει να δίνουμε χρόνο σε κάτι που πιστεύουμε ότι αξίζει ή αν πρέπει τα πράγματα να είναι τελεσίδικα, άσπρο ή μαύρο. Όταν περιμένω κάτι, αυτόματα έχω και προσδοκίες, είναι αυτοματισμοί που δεν μπορείς να ελέγξεις πάντα. Όταν πάλι κάτι είναι τελειωμένο, μαζεύεις τα κομμάτια σου και σιγά σιγά σηκώνεσαι.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Προφανώς και δεν υπάρχει άσπρο ή μαύρο όταν μιλάμε για σκέψεις, συναισθήματα, ανθρώπινες συμπεριφορές και σχέσεις... Μπορεί όμως να υπάρξει άσπρο ή μαύρο στις αποφάσεις μας, αν βέβαια νιώθουμε την ανάγκη για κάτι τόσο αυστηρά (και τεχνητά) οριοθετημένο.

    Η επιθυμία να μην υπάρχει 'δέσμευση' κι 'αποκλειστικότητα' σε μια σχέση, μπορεί να είναι και αποτέλεσμα μιας πρόσφατης απογοήτευσης, μπορεί και όχι, αλλά όπως και να έχει δεν παύει να είναι μια επιλογή. Που σαφώς ο καθείς την 'δικαιούται'. Νομίζω πως δεν είναι ιδιαίτερα χρήσιμο να αντιμετωπίσεις την όλη στάση του συντρόφου σου σαν 'σύμπτωμα' της 'ασθένειας' του δύσκολου γάμου και του διαζυγίου. Αλλά σαν κάτι που θέλει και που καθώς φαίνεται δεν θέλεις.

    Όπως λες, έχεις προσδοκίες... ποιες είναι λοιπόν αυτές? Αν πάντως περιμένεις να εκπληρωθούν μόνο και μόνο επειδή 'δίνεις χρόνο'... χμ, αυτό συνήθως δεν λειτουργεί.
    Τι εννοείς 'κάτι που αξίζει'? Μπορεί κάποιος να αξίζει σαν άνθρωπος, αλλά να μην μας ταιριάζει. Μπορεί επίσης κάποια σχέση να 'αξίζει' με την έννοια ότι υπάρχει καλή συμπεριφορά, καλές προθέσεις, καλή χημεία κλπ, αλλά οι στόχοι, οι προσδοκίες (νάτες πάλι...), οι προτιμήσεις, οι προτεραιότητες να διαφέρουν πάρα πολύ. Οπότε.... δεν έχει και πολύ νόημα να μιλάμε για 'αξία', εκτός αν θέλουμε να κρατήσουμε μια φιλική ή εντελώς χαλαρή ερωτική σχέση :)

  9. #9
    Όσες φορές έχω ζητήσει από μία γυναίκα να με περιμένει, εννοώ: "θέλω να κάνω τα δικά μου, αλλά χρειάζομαι ένα σίγουρο αποκούμπι να μη μείνω ξεκρέμαστος"....


    Quote Originally Posted by Aelia View Post
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Η αλήθεια είναι πως μου ζήτησε να τον περιμένω, αν θέλω κι αν μπορώ. Μου ζήτησε χρόνο. Εγώ παλεύω να καταλάβω αν πρέπει να δίνουμε χρόνο σε κάτι που πιστεύουμε ότι αξίζει ή αν πρέπει τα πράγματα να είναι τελεσίδικα, άσπρο ή μαύρο. Όταν περιμένω κάτι, αυτόματα έχω και προσδοκίες, είναι αυτοματισμοί που δεν μπορείς να ελέγξεις πάντα. Όταν πάλι κάτι είναι τελειωμένο, μαζεύεις τα κομμάτια σου και σιγά σιγά σηκώνεσαι.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    197
    και εγω όπως ο explorer.
    Αν πάλι δεν εισαι σίγουρη,δώσε λίγο χρόνο.2 βδομάδες ας πούμε.καλή υπομονή...

Similar Threads

  1. Ζηταει χρονο μετα απο σχεση
    By sullengirl_deleted in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 29-08-2012, 13:46
  2. SM και μετά vanilla σχέση και γάμος
    By Yposxesi in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 28-07-2010, 16:23
  3. διαζύγιο
    By arktos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 131
    Last Post: 24-07-2010, 15:09
  4. Η ΣΧΕΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ, ΓΑΜΟ & ΠΑΙΔΙ
    By Marnek in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 28-07-2008, 00:50
  5. χωρισμος μετα απο πολυχρονη σχεση-αραβωνα
    By leo79 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 246
    Last Post: 21-02-2008, 20:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •