Δεν ξέρω πώς να βοηθήσω/συμπεριφερθώ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1

    Το αγόρι μου με απάτησε με τρανσέξουαλ/Δεν ξέρω πώς να συμπεριφερθώ-βοηθήσω

    Καλησπέρα σε όλους/όλες,

    Ονομάζομαι Αλεξάνδρα, είμαι 28 ετών και από ότι φαίνεται ανακαλύπτω τον κόσμο κάπως καθυστερημένα. Για να μην σας κουράζω το πρόβλημα μου είναι το εξής:
    Εδώ και 6 χρόνια έχω σχέση με τον Κώστα και πίστευα (ίσως ακόμα πιστεύω) ότι είναι ο άνθρωπος που θέλω να γεράσω παρέα. Τα πρώτα 2 χρόνια της σχέσης μας σπουδάζαμε σε διαφορετικές πόλεις (εγώ με τους δικούς μου), για μία χρονιά ζήσαμε μαζί με τις οικογένειες μας στην Αθήνα και τα τελευταία 3 σπουδάζω στην Αγγλία, όπου πριν από ένα μήνα ήρθε και ο Κώστας να ζήσουμε μαζί. Πριν 3 μέρες μου αποκάλυψε ότι με το που γύρισε από την Κρήτη όπου σπούδαζε, και είχε ιντερνετ ξεκίνησε να ανοίγει λογαριασμούς σε site με live κάμερες, είχε πολλούς διαφορετικούς λογαριασμούς mail, skype και yahoo κ πέρναγε ώρες μιλώντας και ικανοποιώντας τον εαυτό του παρέα με άλλο κόσμο από την άλλη μεριά της σύνδεσης. Με μία από τις κοπέλες βγήκε και φασώθηκε πριν από 3 χρόνια. Και πριν από 2 χρόνια κανόνισε και πήγε στο σπίτι μιας τρανσέξουαλ γυναίκας και έκανε σεξ μαζί της. Από τότε δεν ξαναήρθε σε προσωπική επαφή με κανέναν/καμία μόνο μέσω κάμερας. Εμένα μου το είπε την Παρασκευή γιατί θέλει να είναι ειλικρινής μαζί μου κ θέλει να ζήσουμε τη σχέση μας οι 2 μας. Από τις κουβέντες που έχουμε κάνει έχω αρχίσει να πιστεύω ότι από το πολύ πορνό παρασύρθηκε και έκανε ότι έκανε, αν και ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω…Το δεύτερο που έκανε νιώθει άσχημα και δεν το είχε πει ποτέ σε κανέναν. Μίλησα με μια ψυχολόγο και μου είπε ότι ο περισσότερος κόσμος απατά και είναι σχεδόν αδύνατο να βρω κάποιον σαν εμένα με τόσο δυνατά ιδανικά. Στην παρούσα φάση δεν με ενδιαφέρει και να βρω κάποιον άλλον. Θέλω βοήθεια/ συμβουλή στο να καταλάβω αν εθίστηκε και όλη αυτήν την κατάσταση με τις κάμερες και μπορεί να τον οδήγησαν στις πράξεις του (ειδικά στην ολοκληρωμένη σεξουαλική επαφή). Αν ναι πως μπορώ να τον βοηθήσω? Ήδη τον έχω παροτρύνει να μιλήσει σε κάποιον ειδικό για όλη αυτή την κατάσταση. Αν όχι και τελικά είναι κομμάτι του ποιος είναι σαν άνθρωπος ανεξάρτητα με το αν τον θέλω σαν ταίρι μου, πώς μπορώ να τον βοηθήσω να συμφιλιωθεί με αυτό? Τον νοιάζομαι πραγματικά σαν άνθρωπο και θέλω να είναι καλά, τον βλέπω ότι είναι δυστυχισμένος με αυτό που έχει γίνει και με το πόσο με έχει πληγώσει.
    Σας ευχαριστώ για το χρόνο και τις συμβουλές σας.
    Last edited by Alexandra1985; 15-10-2013 at 20:22.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ομολογω οτι καραφλιασα λιγο διαβαζοντας το κειμενο σου αφου τα ονοματα κ οι τοποθεσιες που αναφερεις εχουν αμεση σχεση με εμενα αφου τυχαινει να ειμαι απο τη κρητη κ η κοπελα μου εχει φαγωθει να παμε ταξιδι στην αγγλια... σχετικα με το θεμα σου εχω ζησει κ εγω κατι αναλογο με καπος διαφωρετικο τροπο αφου οι κοπελα μου εχει κανει αυτο που λες με τη live καμερα ακομα κ μπροστα μου χωρις να φαινομαι εγω στο πλανο.σχετικα με το θεμα σου με βαση τη δικη μου εμπειρια απλα πιστευω οτι ηθελε να κανει κατι διαφωρετικο ετσι για αλαγη.. το οτι τον νιαζεσε πραγματικα αυτο ναι με εχεις πισει.ισως αυτο που φταιει με το αγορι σου ειναι οτι δεν ειναι κ ο πιο πιστος που υπαρχει...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Αλεξανδρα νομιζω πως κανεις δεν παρασυρεται χωρις να το θελει σε κατι τετοιο.
    Αν ημουν στην θεση σου δεν θα τον συγχωρουσα.

  4. #4
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις..
    Ομολογουμένως είχα την ψευδαίσθηση ότι ο κόσμος είναι λίγο καλύτερος.. η καλύτερα ότι ήμουν τόσο τυχερή που βρήκα έναν άνθρωπο σαν εμένα.. Δεν ξέρω αν μπορώ να τον συγχωρήσω ή να κάνω σεξ ξανά μαζί του..Απλά θέλω να ξέρω ότι είναι καλά..Από τη μία τρελαίνομαι και θέλω να του σπάσω τα μούτρα για τι διπλή ζωή που ζούσε και δεν είχα ιδέα, για την κοπέλα που φάσωσε και για την γυναίκα/άντρα που πήδηξε και από την άλλη δεν μπορώ να τον βλέπω να βασανίζεται...Πιστεύω οτι μ αγαπαει σαν άνθρωπο, ίσως δεν είχε σκεφτεί τις συνέπειες αν και θα έπρεπε γιατί το είχαμε συζητήσει άπειρες φορες τι σημαίνει κέρατο, είμαι η πρώτη κοπέλα που κεράτωσε. Όλοι με όσους έχω συζητήσει προσωπικά για το θέμα (εννοείται ότι δεν ξέρουν για την τρανσέξουαλ, παντα αναφέρω μια κοπέλα) μου λένε ότι δεν ζω σε παραμύθι κ ότι όλος ο κόσμος κερατώνει...Μέχρι και η ψυχολόγος στο νοσοκομείο μου είπε: "Usually people do not have so strong ideals as you. It is very difficult to find a person like this, most people are weak. So its up to you to realize if you love in a way that you can accept him for who he is or not. He will cheat in the future, its a common behaviour for people to cheat and then pretend it never happened even to themselves". Αυτή τη στιγμή το τελευταίο που με απασχολεί είναι το να είμαι ζευγαρι κάποιου, ή του Κώστα. Προσπαθούμε να ζήσουμε μαζί στο ίδιο δωμάτιο σαν 2 άνθρωποι που ενδιαφέρονται πραγματικά ο ένας για τον άλλον. Θέλω να τον βοηθήσω, όπως θέλει κ αυτός πιστεύω (τις πρώτες μέρες που σερνόμουνα και δεν μπορούσα να συγκρατήσω τα συναισθήματά μου και τα δάκρυά μου, με έντυσε, τακτοποίησε τα σκυλιά, με έκανε μπανιο για να ηρεμήσω). Ξέρω ότι έχει μετανιώσει κ ίσως για αυτό μου το αποκάλυψε, αλλά τον βασανίζει και κλαίει κ δεν είναι καλά. Δεν μπορεί να πιστεψει τι έκανε και μου λέει ότι δεν ξέρει αν μπορεί να συγχωρήσει τον εαυτό του. Δεν ξέρω... Πώς μπορώ να τον βοηθήσω να βρει τον εαυτό του?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ο φιλος σου εκανε διαφορους λογαριασμους σε διαφορα sites , μιλησε και εκανε cybersex με αρκετους πριν προχωρησει σε φυσικη επαφη με καποιους.
    Αυτο σημαινει οτι ηξερε καλα τι εκανε , δεν παρασυρηκε απλα ουτε ετυχε. Το επεδιωξε αρα , για μενα τουλαχιστον , δεν εχει καποια δικαιολογια.
    Αν ηθελε να δοκιμασει κατι νεο στο σεξ , πραγμα φυσικο για την ηλικια του , θα επρεπε πρωτα να στο ξεκαθαρισει και οχι να το κανει πισω απο την πλατη σου και μετα να το παιζει μετανιωμενος.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Alexandra1985 View Post
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις..
    Ομολογουμένως είχα την ψευδαίσθηση ότι ο κόσμος είναι λίγο καλύτερος.. η καλύτερα ότι ήμουν τόσο τυχερή που βρήκα έναν άνθρωπο σαν εμένα.. Δεν ξέρω αν μπορώ να τον συγχωρήσω ή να κάνω σεξ ξανά μαζί του..Απλά θέλω να ξέρω ότι είναι καλά..Από τη μία τρελαίνομαι και θέλω να του σπάσω τα μούτρα για τι διπλή ζωή που ζούσε και δεν είχα ιδέα, για την κοπέλα που φάσωσε και για την γυναίκα/άντρα που πήδηξε και από την άλλη δεν μπορώ να τον βλέπω να βασανίζεται...Πιστεύω οτι μ αγαπαει σαν άνθρωπο, ίσως δεν είχε σκεφτεί τις συνέπειες αν και θα έπρεπε γιατί το είχαμε συζητήσει άπειρες φορες τι σημαίνει κέρατο, είμαι η πρώτη κοπέλα που κεράτωσε. Όλοι με όσους έχω συζητήσει προσωπικά για το θέμα (εννοείται ότι δεν ξέρουν για την τρανσέξουαλ, παντα αναφέρω μια κοπέλα) μου λένε ότι δεν ζω σε παραμύθι κ ότι όλος ο κόσμος κερατώνει...Μέχρι και η ψυχολόγος στο νοσοκομείο μου είπε: "Usually people do not have so strong ideals as you. It is very difficult to find a person like this, most people are weak. So its up to you to realize if you love in a way that you can accept him for who he is or not. He will cheat in the future, its a common behaviour for people to cheat and then pretend it never happened even to themselves". Αυτή τη στιγμή το τελευταίο που με απασχολεί είναι το να είμαι ζευγαρι κάποιου, ή του Κώστα. Προσπαθούμε να ζήσουμε μαζί στο ίδιο δωμάτιο σαν 2 άνθρωποι που ενδιαφέρονται πραγματικά ο ένας για τον άλλον. Θέλω να τον βοηθήσω, όπως θέλει κ αυτός πιστεύω (τις πρώτες μέρες που σερνόμουνα και δεν μπορούσα να συγκρατήσω τα συναισθήματά μου και τα δάκρυά μου, με έντυσε, τακτοποίησε τα σκυλιά, με έκανε μπανιο για να ηρεμήσω). Ξέρω ότι έχει μετανιώσει κ ίσως για αυτό μου το αποκάλυψε, αλλά τον βασανίζει και κλαίει κ δεν είναι καλά. Δεν μπορεί να πιστεψει τι έκανε και μου λέει ότι δεν ξέρει αν μπορεί να συγχωρήσει τον εαυτό του. Δεν ξέρω... Πώς μπορώ να τον βοηθήσω να βρει τον εαυτό του?
    μηπως εχει 2 πλευρες του εαυτου του?

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Αλεξανδρα νομιζω πως κανεις δεν παρασυρεται χωρις να το θελει σε κατι τετοιο.
    .
    συμφωνω απολυτως.

  8. #8
    Συμφωνώ με αυτό που λες. Και δεν ξέρω αν θα μπορούσα να τον συγχωρήσω ή να ξαναγίνω κοπέλα του. Απλά βλέποντάς τον να βασανίζεται και να μην είναι καλα, να νιώθει ντροπιασμένος και να σιχαίνεται τον εαυτό του θέλω να βοηθήσω. Δεν γνωρίζω με ποιό τρόπο.. Για μένα αυτός ο άνθρωπός, ανεξάρτητα με τον τρόπο και τισ φορές που με πρόδωσε και ξεπέρασε τα όρια που ο ίδιος έιχε βάλει στη σχέση μας, τον νοιάζομαι, θέλω να είναι καλά στη ζωή του, να νιώθει καλά με τον εαυτό του ασχετα που φέρθηκε σαν μαλάκας και πιθανότητα θα φερθεί πάλι έτσι και στο μέλλον. Θέλω να ξέρω ότι στην επόμενή του σχέση, είτε μαζί μου είτε με καμία άλλη θα φερθεί όπως πρέπει με σεβασμό. By the way, και εγώ πριν από 1 χρόνο έκανα σεξ με μια κοπέλα για να πειραματιστώ, αλλά το είχαμε συζητήσει για χρόνια και επέμενε ότι δεν έχει πρόβλημα με αυτο.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Alexandra1985 View Post
    Συμφωνώ με αυτό που λες. Και δεν ξέρω αν θα μπορούσα να τον συγχωρήσω ή να ξαναγίνω κοπέλα του. Απλά βλέποντάς τον να βασανίζεται και να μην είναι καλα, να νιώθει ντροπιασμένος και να σιχαίνεται τον εαυτό του θέλω να βοηθήσω. Δεν γνωρίζω με ποιό τρόπο.. Για μένα αυτός ο άνθρωπός, ανεξάρτητα με τον τρόπο και τισ φορές που με πρόδωσε και ξεπέρασε τα όρια που ο ίδιος έιχε βάλει στη σχέση μας, τον νοιάζομαι, θέλω να είναι καλά στη ζωή του, να νιώθει καλά με τον εαυτό του ασχετα που φέρθηκε σαν μαλάκας και πιθανότητα θα φερθεί πάλι έτσι και στο μέλλον. Θέλω να ξέρω ότι στην επόμενή του σχέση, είτε μαζί μου είτε με καμία άλλη θα φερθεί όπως πρέπει με σεβασμό. By the way, και εγώ πριν από 1 χρόνο έκανα σεξ με μια κοπέλα για να πειραματιστώ, αλλά το είχαμε συζητήσει για χρόνια και επέμενε ότι δεν έχει πρόβλημα με αυτο.
    νομιζω οτι αυτο ταιριαζει στη περιπτωση σου (κ στη δικη μου) http://www.youtube.com/watch?v=rRLvNhxKjzg

  10. #10
    Πώς μπορείς να μάθεις σε κάποιον να αγαπάει τον εαυτό του λοιπόν; Και πριν μου κάνει τις αποκαλύψεις του έλεγα πόσο όμορφος άνθρωπος είναι, πόσα έχει κάνει στι ζωή του και πόσα μπορεί να καταφέρει.. Δεν ξέρω τι σκατά έχει μέσα στο μυαλό του.. Δεν ξέρω πως μπορούσε να έχει αυ΄τη τη διπλή ζωή. Χτες κοίταγα όλη μέρα τους λογαριασμούς του κ τι έγραφε στα chat. Σαν εθισμένος ρώταγε όλο τον κόσμο, γυναίκες, άντρες, τρανσέξουαλ, ζευγάρια, χωρίς φίλτρο, χωρίς κριτήριο αν θέλουν να τον δουν στην κάμερα. Να γράφει ότι kinky υπάρχει... κ την επόμενη μέρα να με συναντάει και να συμπεριφέρεται σαν να μην τρέχει τπτ... Δεν το περίμενα.. Σοκαρίστικα πραγματικα.. Και δεν μπορώ να καταλάβω, αν δεν μ αγαπάει για ποιο λόγο τα είπε αυτή τη στιγμη που μένουμε μαζι αν δεν έχει τρελαθεί από τύψεις και για πιο λόγο δεν με χώρισε και πέρασε 3 χρόνια να κλαίει μαζί μου μπροστά από το skype.. Θα ήταν πολύ πιο εύκολο να βρει άλλη κοπέλα, έιναι εμφανίσιμος και έξυπνος δεν θα είχε πρόβλημα να βρει μια αντίστοιχα εμφανίσημη κ έξυπνη κοπέλα που μένει Αθήνα και όχι Λονδίνο...

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μηπος την πατησες οπος τη πατησα εγω μηπος εισουν παρα πολυ καλη μαζι του?

  12. #12
    Ήμουνα και είμαι ο εαυτός μου. Άσχετα με το αν ήμουν καλή ή όχι, δεν έχω γνωρίσει κανέναν άλλον άνθρωπο στη ζωή μου που να έχουμε τόσα κοινά, που να νιώθουμε σούπερ άνετα ο ένας με τον άλλον από την πρώτη μέρα κλπ κλπ... Ξέρω γιατί τον αγαπάω και γιατί θα τον αγαπάω για παντα άσχετα με το αν θα είμαστε ζευγάρι ή όχι. Απλά θέλω να τον βοηθήσω να δει τον εαυτό του όπως τον έβλεπα και εγώ πριν από 3 μέρες..πριν τις αποκαλύψεις... Δυστυχώς στο περιβάλλον του αντί να τον επαινούν για αυτά που έχει κάνει τον μειώνανε, για χρόνια...και η οικογένειά του και στην εργασία του κ πολλοί φίλοι του.. κ εγώ ήμουν μακρυά... κ αυτός απορροφήθηκε στον Κώστα που μου μιλαέι στο skype και μου λέει πόσο του λείπω και ανυπομονεί να με δει και με το που το έκλεινε να μπαίνει στις κάμερες για να ακούσει τον κάθε άσχετο/άσχετη να του λέει πόσο σέξι είναι. Και όσο το έκανε, με τόσο πιο "διεστραμένα" πράγματα ασχολιότανε, με πιο hardcore. Μέχρι που μίλαγε/έπαιζε με μια και αυτή του έλεγε ότι το έκανε με σκύλους...Δλδ να τρελαίνεσαι...

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ναι αλλα οι πολες καλοσυνες δεν εκτιμουνται αλεξανδρα εγω προσπαθωντας να τη κανω να ξεβαρεθει εγινα απροβλεπτος αλλα οχι κακος κ ειμουν μια κρυο κ μια ζεστη μια απομακρυνομουν μια ερχομουν κοντα κ επαιζα αυτο το παιχνιδακι

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Εσυ δεν μπορεις να κανεις κατι ωστε να ξεπερασει τις τυψεις του , σε αυτο πρεπει μονος να βρει ακρη , τον εαυτο σου πρεπει να βοηθησεις για να βγαλεις μια ακρη και να καταληξεις στο τι θα κανεις απο εδω και περα.

  15. #15
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Εσυ δεν μπορεις να κανεις κατι ωστε να ξεπερασει τις τυψεις του , σε αυτο πρεπει μονος να βρει ακρη , τον εαυτο σου πρεπει να βοηθησεις για να βγαλεις μια ακρη και να καταληξεις στο τι θα κανεις απο εδω και περα.
    Για κάποιο λόγο που δεν ξέρω, έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου ότι θα είμαι καλά... Για αυτόν ανησυχώ... Όταν νοιάζεσαι για κάποιον, όταν τον έχεις θεωρήσει οικογένεια, δεν μπορείς απλά να σταματήσεις να ενδιαφέρεσαι.. Και σκέφτομαι, αν εγώ, αν εγώ είχα κάνει αυτά που έχει κάνει, αν όντως είναι χαμένος και δεν μπορεί να βρει τον εαυτό του, εγω σαν ανθρωπος που ενδιαφερέται για το να είναι καλά στη ζωή του, δεν πρέπει να δοκιμάσω να τον βοηθήσω? Πρέπει να αδιαφορίσω? Και αν όχι πως να βρω την ψυχική δύναμη να τον κάνω να νοιώσει καλα με τον εαυτό του, οταν την μια στιγμή τον κοιτάω και θέλω να τον βοηθήσω και την επόμενη να του σπάσω το κεφάλι?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. πώς να συμπεριφερθώ χωρίς να επιτείνω το χάος?
    By Tonya in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 11-09-2013, 18:53
  2. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ
    By NILADMIRARI in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2012, 22:51
  3. Replies: 6
    Last Post: 04-10-2011, 03:37
  4. Θέλω να βοηθήσω κ δεν ξέρω πως....
    By lazy in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 43
    Last Post: 07-04-2011, 21:27
  5. Ξέρω το μέρος που θέλω να πάω, αλλά δεν ξέρω τον σωστό δρόμο...
    By nektaria78 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 23-10-2008, 20:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •