Κατάθλιψη-εμμονή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    8

    Κατάθλιψη-εμμονή

    Ήμουν παντα σχετικά καταθληπτική ,από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου κ γενικά δεν μπορούσα να ανοιχτώ σε κανέναν.Πριν ένα χρόνο ερωτεύτηκα παράφορα λάποιον ο οποίος μέχρι κ σήμερα δε μου συμπεριφέρεται με τον καλύτερο τρόπο.Δεν έχουμε σχέση αλλά έχουμε στενή φιλική επαφή.
    Η κατάσταση σαφώς κ είναι πιο περίπλοκη από όσο σας την περιγράφω κ η δική μου ψυχολογική κατάσταση ακόμα χειρότερη απο όσο μπορώ να περιγράψω.Δεν μπορώ να ̔απεξαρτητοποιηθώ` από αυτόν τον άνθρωπο κ νιώθω ότι κάθε μέρα γίνομαι κ χειρότερα.ένα χρόνο υποφέρω από αυπνίες,κρίσεις πανικού κ η αυτοπεποιθησή μου έχει φτάσει στο μηδέν.Υπάρχουν ελάχιστες στιγμές τησ ημέρας που δε σκέφτομαι αυτό το άτομο κ τελευταία νιώθω ότι δεν μπορώ να ηρεμήσω.Αυτό συμβαίνει ένα χρόνο τώρα κ παρόλο που κ οι δικοί μου κ οι φίλοι μου έχουν προσπαθήσει να με ξεκολλήσουν από πάνω του δεν τα κατάφεραν κ πλέον έχουν σταματήσει τις προσπάθειες.Πρόσφατα μια φίλη μου είπε ότι πιστεύει θα ξεκολλήσω κ θα ηρεμήσω μόνο όταν πεθάνω κ ότι κάθε φορά με βλέπει κ πιο χάλια.
    Το χειρότερο ίσως είναι ότι το άτομο αυτό με χει μειώσει,με χει ξεφτυλίσει,έχει πάει να με δείρει,με χει προσβάλει άπειρες φορές κ παρόλο που τα αναγνωρίζω όλα αυτά κ τρέφω τόσο θυμό ενδόμυχα σε περιπτώσεις που δεν μου μιλάει αδυνατώ να σκεφτώ τίποτα άλλο,πανικοβάλομαι κ νίωθω πως τα χάνω όλα.
    Τελευταία είμαι χειρότερα από ποτέ,δεν μπορώ να κοιμηθώ,κλαίω κάθε μέρα,ειδικά το βράδυ που μου μοιάζει ανυπόφορο,δεν δέχομαι κουβέντα απο κανέναν κ βλέπω ότι την πληρώνουν άλλοι άδικα που προσπαθούν να βοηθήσουν.Η δουλειά μου σαφώς κ έχει επιρεαστεί εφόσον δεν μπορώ ούτε ψεύτικα να χαμογελάσω πλέον.Βλέπω τις μέρες να περνούν κ τις σκέψεις μου να με κουράζουν όλο κ πιο πολύ...
    Ήθελα να ρωτήσω αν πιστεύετε ότι πρέπει να επισκεφτώ έναν ψυχολόγο ώστε να με βοηθήσει να ξεπεράσω αυτή την εμμονή κ να προχωρήσω στη ζωή μου ή να πάω σε κάποιον ψυχίατρο με την ελπίδα να μου δώσει κ κάτι να ηρεμώ κ να κοιμάμαι τα βράδια;Απλά δεν νομίζω πως πλέον το να τα πω κάπου θα βοηθήσει κ πολύ οπότε ο ψυχολόγος ίσως να μην είναι κ τόσο αποτελεσματικός στην περίπτωσή μου

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Πρεπει να επισκεφτεις οπωσδηποτε εναν ειδικο...μπορει πισω απο αυτη την εξαρτηση να κρυβονται αλλα πραγματα οπως καταθλιψη αλλα να τα ριχνεις σε αυτη την σχεση ενω δεν εχει κανενα κοινο σημειο....δηλαδη η αιτια που φαινεται να ειναι αυτη η σχεση να ειναι διαφορετικη και να προσπαθεις να πιαστεις απο αυτη τη σχεση ή να δικαιολογεις ολα στραβα με βασει αυτην οπως το παρεις.
    Ελπιζω να εγινα κατανοητος.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    8
    ίσως να χεις δίκιο κ αυτή η αρρωστημένη εξάρτηση να ναι μόνο η αφορμή που ξεδίπλωσε το κακό..Μεγάλωσα σε ένα ψυχρό περιβάλλον όπου το να εκφράσουμε τα συναισθήματα μας ήταν κάτι το άγνωστο οπότε όταν αυτό το άτομο μου πε \"σ\'αγαπώ\" για μένα ήταν πηγή στην έρημο κ όταν κατάλαβα ότι δεν το εννοούσε ήταν σαν να έπεφτα στον γκρεμό.έχω σκεφτεί πολλές φορές να επισκεφτώ έναν ειδικό αλλά οι αναστολές που έχω με χουν κρατήσει πίσω.Πλέον όμως νιώθω οτι η κατάσταση έχει γίνει ανυπόφορη κ για μένα κ για τους γύρω μου ,οι οποίοι με προτρέπουν εδώ κ καιρό να πάω οπότε το να το καθηστερώ δεν έχει κανένα νόημα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Καλη μου ..angel..

    Δεν θα πω πολλα ελπιζω να σου τα πω απο κοντα.. το msn μου ειναι [email protected]
    Μου θυμιζεισ την δικη μου ιστορια μια και αρχισε καπωσ ετσι.. ημουν εκγλοβιεμενη συναισθηματικα για 3 χρονια...και κατερραια κατερραια...δεν ειχα κανεναν να με καθοδηγισει ωστε να πηγενα νωριτερα σε ψυχολογο...κακωσ.... δεν θα την πληρωνε το κορμι αλλα και το μυαλο μου , η ψυχη μου με την φρικτη καταθλιψη που με ξεζουμισε αργοτερα κιριολεκτικα...

    ...το θεμα ειναι να μην χειροτερεψεισ μεσα σου...να παψεισ να εισαι τοσο αδυναμη...τοσο ευθραυστη και ασταθησ...τοσο μονη.... και τοσο δυστυχισμενη...

    να μπορεσεισ να δρασεισ.... να προχωρισεισ...και να εισαι 1000 φωρεσ καλητερα .....
    ...εκεινοσ, αλλα και αυτη η σχεση μαζι με αυτον τον ανθρωπο που λεσ....ξερεισ και ξερω πωσ δεν ειναι πραγματικα αυτο που ξερεισ πωσ σου αξιζει...σου ΑΞΙΖΕΙ να σου δινουν αγαπη..ετσι!!!!!απλοχειρα......� �α σε αγαπανε να σε φροντιζουν, να σε νιαζοντε....για οτι ακριβωσ εισαι...

    το ξερεισ..αλλα ξερω πωσ απλα εισαι πια αδυναμη... νιωθεισ κουρασμενη ικαι πληγωμενη... και δεν ξερεισ πωσ να προχωρισεισ....

    Δεν εισαι μονη σου...να το ξερεισ.... μακαρι να εισαι στην Αθηνα... να παμε και μαζι στο κεντρο ψυχικησ υγειασ αν θελεισ..κι εγω παω...κανω ψυχοθεραπεια...δωρεαν ειναι...και δε το μαθαινει κανεισ..ειναι πολυ εχεμυθα....

    Θα χαρω πολυ να σου σταθω.. σε νιωθω πραγματικα.. εχω περασει απο εκει και ...απο μια τετοια σχεση..μα πανω απο ολα απο τασεισ κατοτερωτητασ....απολυτη ελειψη αυτοπεποιθησησ... και απολυτη ελλειψη αγαπησ....

    ....τωρα πια ειμαι και καλα αλλα εχω και μια υπεροχη και υγειεστατη σχεση....αλλα δεν καταφερα μονο μονη μου να σταθω στα ποδια μου.. και μου πηρε καιρο..2 χρονια και λιγα λεω.......παρ ολο που δεν ειχα ουτε φιλουσ ουτε \"οικογενεια\"...διπλα μου...ηταν οι γιατροι....και τα παιδια εδω....οι φιλοι μου εδω..που με βοηθησαν....


    αλλα ασ μην σου τα λεω ετσι.... Με λενε Αντα ειμαι 23 ετων... απο παντα καταθλιπτικη...σου στελνω υ2υ πανω δεξια με το τηλεφωνο μου...

    το μειλ μου ειναι [email protected]

    ...ολα θα πανε καλα να το ξερεισ... αρκει να μην το αφησεισ ετσι... ειναι κριμα να υποφερεισ τοσο...αφου δεν υπαρχει λογοσ..και υπαρχει τροποσ να φυγει ο πονοσ....

    θα περιμενω οκ?..ελα φιλια...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    8
    Originally posted by Adzik
    Καλη μου ..angel..

    Δεν θα πω πολλα ελπιζω να σου τα πω απο κοντα.. το msn μου ειναι [email protected]
    Μου θυμιζεισ την δικη μου ιστορια μια και αρχισε καπωσ ετσι.. ημουν εκγλοβιεμενη συναισθηματικα για 3 χρονια...και κατερραια κατερραια...δεν ειχα κανεναν να με καθοδηγισει ωστε να πηγενα νωριτερα σε ψυχολογο...κακωσ.... δεν θα την πληρωνε το κορμι αλλα και το μυαλο μου , η ψυχη μου με την φρικτη καταθλιψη που με ξεζουμισε αργοτερα κιριολεκτικα...

    ...το θεμα ειναι να μην χειροτερεψεισ μεσα σου...να παψεισ να εισαι τοσο αδυναμη...τοσο ευθραυστη και ασταθησ...τοσο μονη.... και τοσο δυστυχισμενη...

    να μπορεσεισ να δρασεισ.... να προχωρισεισ...και να εισαι 1000 φωρεσ καλητερα .....
    ...εκεινοσ, αλλα και αυτη η σχεση μαζι με αυτον τον ανθρωπο που λεσ....ξερεισ και ξερω πωσ δεν ειναι πραγματικα αυτο που ξερεισ πωσ σου αξιζει...σου ΑΞΙΖΕΙ να σου δινουν αγαπη..ετσι!!!!!απλοχειρα......� �α σε αγαπανε να σε φροντιζουν, να σε νιαζοντε....για οτι ακριβωσ εισαι...

    το ξερεισ..αλλα ξερω πωσ απλα εισαι πια αδυναμη... νιωθεισ κουρασμενη ικαι πληγωμενη... και δεν ξερεισ πωσ να προχωρισεισ....

    Δεν εισαι μονη σου...να το ξερεισ.... μακαρι να εισαι στην Αθηνα... να παμε και μαζι στο κεντρο ψυχικησ υγειασ αν θελεισ..κι εγω παω...κανω ψυχοθεραπεια...δωρεαν ειναι...και δε το μαθαινει κανεισ..ειναι πολυ εχεμυθα....

    Θα χαρω πολυ να σου σταθω.. σε νιωθω πραγματικα.. εχω περασει απο εκει και ...απο μια τετοια σχεση..μα πανω απο ολα απο τασεισ κατοτερωτητασ....απολυτη ελειψη αυτοπεποιθησησ... και απολυτη ελλειψη αγαπησ....

    ....τωρα πια ειμαι και καλα αλλα εχω και μια υπεροχη και υγειεστατη σχεση....αλλα δεν καταφερα μονο μονη μου να σταθω στα ποδια μου.. και μου πηρε καιρο..2 χρονια και λιγα λεω.......παρ ολο που δεν ειχα ουτε φιλουσ ουτε \"οικογενεια\"...διπλα μου...ηταν οι γιατροι....και τα παιδια εδω....οι φιλοι μου εδω..που με βοηθησαν....


    αλλα ασ μην σου τα λεω ετσι.... Με λενε Αντα ειμαι 23 ετων... απο παντα καταθλιπτικη...σου στελνω υ2υ πανω δεξια με το τηλεφωνο μου...

    το μειλ μου ειναι [email protected]

    ...ολα θα πανε καλα να το ξερεισ... αρκει να μην το αφησεισ ετσι... ειναι κριμα να υποφερεισ τοσο...αφου δεν υπαρχει λογοσ..και υπαρχει τροποσ να φυγει ο πονοσ....

    θα περιμενω οκ?..ελα φιλια...
    Σ\'ευχαριστώ Άντα για τα λόγια σου κ το ενδιαφέρον που δείχνεις,μου έδωσε ελπίδα που πίστευα ότι είχα χάσει προ πολλού.Υπάρχουν κ καλές μέρες,λίγες που γίνονται όλο κ λιγότερες με το πέρασμα του χρόνου κ συ μόλις μου έδωσες ένα λόγο η σημερινή να ναι μία από αυτες.
    Ελπίζω να τα πούμε σύντομα από το msn κ να πειστώ επιτέλους να πάρω αυτό το τηλ τον ειδικό που τόσο καιρό αναβάλω κ όταν πάω να νιώθω χαζή πουδεν είχα κάνει κάτι το τόσο απλό για την σωτηρία μου νωρίτερα.
    Καλή σου μέρα κ πάλι ευχαριστώ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Καλε ξερεισ τι μου ειπε ο ψυχολογοσ που με ειδε πριν 1 μηνα..? του ειπα πωσ εδω και 1,5 χρονο περιπου ειμαι με αγωγη αλλα χωρισ ιατρικη παρακολουθηση και πωσ ηρθα για ψυχοθεραπεια ωστε να ολοκτηρωσω το \"εργο\" τησ θεραπειασ μου..κι εκειονσ μου ειπε πωσ εφ οσοσν δεν ειχα συστιματικη παρακολουθηση απο εναν συγκεκριμενο γιατρο...δεν εχω αρχισει καν την θεραπεια...αστα φρικαρα.... εννοειτε ηταν λιγο υπερβολικοσ, αλλα για να σου δωσω να καταλαβεισ το ποσο συμαντικο ειναι να υπαρχει καποιοσ εκει να σε βοηθησει να βγεισ απο τον λαβιρινθο...συστιματικα...λι γο λιγο...

    αντε καλε σιγα..μια βολτα ειναι κλεισε ραντεβου..μετα απο ενα μηνα θα σου πουν να ερθεισ...θα εχεισ 1 μηνα να τ ο συνηθισεισ... απλα θα σε ακουσει...θα ειναι εκει για σενα....αυτο δεν εχεισ αναγκη..αντε...!!! makiia.
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1

    η καταθλιψη με κουραζει

    Originally posted by keep_walking
    Πρεπει να επισκεφτεις οπωσδηποτε εναν ειδικο...μπορει πισω απο αυτη την εξαρτηση να κρυβονται αλλα πραγματα οπως καταθλιψη αλλα να τα ριχνεις σε αυτη την σχεση ενω δεν εχει κανενα κοινο σημειο....δηλαδη η αιτια που φαινεται να ειναι αυτη η σχεση να ειναι διαφορετικη και να προσπαθεις να πιαστεις απο αυτη τη σχεση ή να δικαιολογεις ολα στραβα με βασει αυτην οπως το παρεις.
    Ελπιζω να εγινα κατανοητος.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •