Solitudine
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43

Thread: Solitudine

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    430

    Solitudine

    Ξύπνησα απο τα γαβγίσματα , έριξα μια ματιά να δώ τι συμβαίνει , και τότε κατάλαβα πως ήρθαν ξανά αυτά τα αδέσποτα να μου χαλάσουν την ησυχία μου
    Παράλληλα όμως σκέφτηκα πως τι είχε συμβεί και δικά μου σκυλιά δεν αντιδρούσαν καθόλου , κατέβηκα στην αυλή και τα είδα να είναι εξασθενισμένα σχεδόν κοιμισμένα , τότε συνειδητοποίησα πως είχα αμελήσει να τα φροντίσω και για αυτό τα φουκαριάρικα ήταν έτσι

    Όσο και να έτρεχα πανικόβλητος να αναπληρώσω το λάθος μου αυτό γνώριζα πως θα χρειαστεί κάποιο διάστημα μέχρι να πάρουν τα ίσα τους , και η τιμωρία μου γνωστή και αυτή , να ακούω τα ουρλιαχτά απο τα αδέσποτα

    Και δεν μπορούσα να έκανα τίποτα για να σταματήσουν μιας και στο παρελθών τι με πέτρες τα είχα πάρει τι τα κατάβρεχα τι στο κυνήγι τα έπαιρνα , τίποτα , μόνο η αδιαφορία , η τα σκυλιά που είχα κατάφερναν να τα διώξουν και απο την στιγμή που δεν είχα την 2 λύση άρα........

    Κάπου όμως δεν άντεχα και στο σπίτι να τα ακούω και κατάφερα και ξεγλίστρησα απο την πίσω μεριά και πίρα τους δρόμους μέχρι να περάσει η ώρα και να βαρεθούνε η έστω μέχρι να δυναμώσουν τα δικά μου

    Ψιλοπίκρα μιάς και έβρεχε ( πήρα αδιάβροχο έστω ) και γυρνοβολούσα σαν την άδικη κατάρα

    Τουλάχιστον απολάμβανα την μυρουδιά τις βροχής , τους ήσυχους δρόμους , τα σπίτια

    Μέχρι που πέρασα έξω απο το σπίτι τις μοναξιάς , κοντοστάθηκα για λίγο , έκανα να φύγω , αλλά κάτι με έσπρωξε και χτύπησα το κουδούνι της

    Ναι ( ακούω μια φωνή ) ποιος είναι ?
    Είναι η μοναξιά επάνω ? ( λέω )
    Ποιός την ζητά ?
    Ο Φευγάτος πείτε της
    Μισό λεπτό να ρίξει κάτι επάνω της και έρχεται ( Ποιο μισο λεπτό σε 5 δευτερόλεπτα είχε κατέβει )

    Χάθηκες , που ήσουν τόσο καιρό ? με παρέα φαντάζομαι ε ? και ποιος καλός άνεμος σε έφερε εδώ ? και ...

    Μοναξιά μην με ζαλίζεις ακόμα δεν ήρθες , πάω μια βόλτα γιατί ξαναήρθαν τα αδέσποτα και μέχρι να φύγουν ήθελα παρέα , έρχεσε η να πάω να βρώ παρέα ?

    Οχι όχι μην βρεις αφού το ξέρεις πως δεν μπορώ τις παρέες , να θα σου κάνω συντροφιά χωρίς να λέω τίποτα , μόνο άμα με ρωτάς εντάξει ?

    Εντάξει , θα σου έλεγα να μου κρατήσεις το χέρι αλλά είσαι πάγος βρε κορίτσι μου , έλος πάντων , θές κάτι να σε κεράσω ?

    Τα γνωστά , λίγο απογοήτευση με λίγη πίκρα απο επάνω για αρχή είναι καλά , ααα και το αγαπημένο μου ποτό για το τέλος

    Δάκρυ ? καλά βρε μοναξιά τι σου αρέσει τέλος πάντων σε αυτό που αποκαλείς ποτό και κάνεις σαν παλαβή ? όσες φορές το έχω δοκιμάσει είναι αλμυρό πέραν του ότι μέχρι να φτάσει στα χείλη καίει

    Στο έχω πεί και άλλες φορές πως είναι κάτι σαν τις πρωτεΐνες τις δικές σου με τρέφουν καλέ αυτά τα αλμυρά χαχαχα

    Σπαστικό γέλιο που έχεις , τι σόι άνθρωπος είμαι και σε κάνω παρέα ήθελα ήξερα , αλλά ας 'όψεται η ανάγκη

    Καλά καλά άστα αυτά και πές μου τι σε έφερε στην πόρτα μου ? γιατί μόνο όταν θέλεις να μου μοιάσεις έρχεσαι και μπορώ να πω πω κάνεις καλή παρέα μαζί μου , όταν είμαστε μαζί εννοώ , δεν είσαι σαν κάποιους άλλους στριμμένους που μας αποκαλούν με ακατονόμαστες εκφράσεις αλλά χωρίς εμάς δεν μπορούν όσο και αν μας κατηγορούν η δεν μας θέλουν εσύ τουλάχιστον με κερνάς πάντα ένα ποτήρι όταν είμαστε μαζί και ξέρεις πολύ καλά πως δεν πίνω ποτέ , τι το θυμήθηκα τώρα εκτός απο το δάκρυ σου που για μένα είναι το απόσταγμα όλων όσων βράζεις μέσα σου

    ...........................................

    Τι έχεις γιατί δεν μιλάς ?

    Θέλω να πάω στο στέκι τις ρεμ να πω ένα γεια στα παιδιά και......

    ααααα τα έχουμε πεί αυτά έτσι όχι θα ήμαστε μαζί και μετά θα κολλήσεις με παρέες ? εντάξει ?

    Ενα γεία θα πω και φύγαμε......................( μετά 5 λεπτά περπατάγαμε μέσα στην βροχή )

    Πόσο πολύ μου αρέσει η ηρεμία μοναξιά μου δεν λέγεται αυτή η γαλήνη , όπως τώρα , πόσο όμορφοι κήποι σε αυτά τα σπίτια που σε κάνουν να ζηλεύεις , δεν συμφωνείς ? και όλες αυτές οι μυρουδιές , τις βροχής , των λουλουδιών , ακόμα και ο καπνός απο τα τζάκια είναι το κάτι άλλο
    10 γραμμάρια απλού νου αρκούν για να καταλάβουμε πόσα και πως τα απλά πράγματα μας κάνουν ευτυχισμένους , ότι μας αγγίζει απο τότε που ήμασταν παιδιά
    Θυμάμαι πως βιαζόμασταν να μεγαλώσουμε και τώρα που μεγαλώσαμε να ευχόμαστε να ήμασταν παιδιά ....


    ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟΥ

    ΣΥΝΕΧΊΖΕΤΕ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    Φευγατε?
    μου αρεσε παρα πολυ...:)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Κι εμένα μου άρεσε.Πολύ.Είσαι τελικά πολύ ταξιδιάρα ψυχή φευγάτε μου.Μου έφερε στο νου το Isla Negra μάλιστα,του Pablo.
    Σου αφιερώνω και το Ταξιδιάρα Ψυχή απ\'τις Τρύπες επ\'ευκαιρίας.:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,156
    Fevgate, το κείμενο σου είναι γλυκόπικρο, αεράτο, \"φευγάτο\" με την αναχωρητική έννοια, νοσταλγικό, όμορφο...

    Σου παραθέτω όσα επίθετα μπόρεσα να ανασύρω από αυτό που διάβασα... Αν μου επιτρέπεις την παρατήρηση - παρ\'ότι για μένα δεν έχει καμία απολύτως σημασία - το κείμενο σου χρειάζεται ορισμένες τεχνικές διορθώσεις (γραμματικές, ορθογραφικές και συντακτικές) για να μπορεί να σταθεί και λογοτεχνικά , αλλά αυτό βέβαια μόνο αν σ\' ενδιαφέρει... Αυτό το λέω διαβάζοντας την ατάκα \"συνεχίζεται\" (..και όχι \"συνεχίζετε\"...), που μου δημιουργεί συνειρμικά την εντύπωση, διαίσθηση αν θέλεις, πως θα ήθελες το κείμενο σου να στέκει και λογοτεχνικά...

    Αν σ\' ενδιαφέρει μοναχά να μεταδόσεις συναισθήματα και εικόνες, το έχεις κάνει ήδη...
    [B][I]Human, is nothing else but two dates engraved upon a tombstone...[/I][/B]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    430
    Πραγματικά χαίρομε που σας άρεσε και μακάρι να είχα περισσότερες γνώσεις για να το κάνω να στέκει και απο λογοτεχνικής άποψης , όμως δυστυχώς οι γραμματικές γνώσεις είναι α γυμνασίου και αυτές με το ζόρι , όσο για τα ορθογραφικά ευτυχώς που υπάρχει και η αυτόματη διόρθωση γιατί αλλιώς θα σας έκανα να ξεχάσετε και αυτά που ξέρετε

    Τα λέω αυτά γιατί δεν θέλω να δώσω ψεύτικες εντυπώσεις και όπως πολύ σωστά διατύπωσε ( ο/η ) sabb θα με ενδιέφερε να μάθαινα και κάτι περισσότερο , τουλάχιστον πέτυχα να σας ταξιδέψω στα συναισθήματά μου , και να φανταστείτε πως το σάββατο που τα έγραφα αυτά με είχαν βάλει κάτω κάποιες σκέψεις και λές με χτυπούσαν όλες μαζί σαν να είχαν κάνει ομάδα , πάει πέρασε και αυτό λέω άλλωστε στο μυαλό μας μέσα συμβαίνουν τα περισσότερα ε ?

    Απλά έχω μέσα μου πολλά πράγματα που δεν ξέρω πως και με ποιον τρόπο μπορώ να τα εκφράσω και ένας απο τους λόγους που βρίσκομαι εδώ μαζί σας είναι και αυτός , θέλει υπομονή και επιμονή το ξέρω

    Άλλωστε μπορεί να με μαυρίσαν στο ξύλο , αλλά έδωσα κιόλας χα χα

    Και επειδή πρέπει και να δουλέψω σας αφιερώνω και το δεύτερο επεισόδιο
    Καλή απόλαυση

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    430
    Solidudine II

    Τι σε εμποδίζει να νιώσεις ευτυχισμένος;

    Είναι τα πράγματα εκείνα που πίστευα και πιστεύω ότι «θα έπρεπε» να κάνω
    Βασικά οι σκέψεις μου την καθορίζουν την ευτυχία ,το σωστό και το λάθος παλεύουν για το ποιο θα επικρατήσει

    Το εύκολο είναι σωστό
    Συνέχισε εύκολα και θα είναι σωστό
    Ο σωστός δρόμος για να βρείς το εύκολο
    είναι να ξεχάσεις το σωστό δρόμο
    και να ξεχάσεις ότι είναι εύκολο ( Chuang Tzu )

    αφού ώρες ώρες λέω πως ζώ μέσα σε μια ζούγκλα και μέσα σε όλα αυτά ψάχνοντας για θρεπτικούς ανθρώπους πάω και πέφτω πάνω σε αυτούς που μου τραβούν και ότι θρεπτικό έχω έως ότου να συνειδητοποιήσω το πώς επηρεάζουν οι σκέψεις τη συναισθηματική μου κατάσταση έχω χάσει αρκετό πολύτιμο χρόνο και με βάση την μέχρι σήμερα εμπειρία μου θα σου εκμυστηρευτώ πως τα περισσότερα είναι δημιουργήματα του μυαλού μου

    Μου αρέσει άμα μιλάς ετσι φευγάτε

    Το λές αλήθεια ? μόνο εσύ με καταλαβαίνεις μοναξιά μου

    Οχι για αυτό το λόγο , αλλά .........γιατί .......

    Ελα μην κομπιάζεις πές μου

    Να , γιατί συνεχίζεις να γράφεις σαν ένα παιδί που θέλει να μεγαλώσει αλλά το σημαντικότερο είναι πως αμα συνεχίζεις να μιλάς έτσι θα είμαστε για πάντα μαζί χαχαχαχα

    ΑΜΑ ΘΑ ΣΕ ΠΙΑΣΩ ΘΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΩ ΕΓΩ καθαρμοκαθαρματάκι ( έτρεχα για αρκετή ώρα για να την πιάσω αλλά που , πιάνεται εύκολα νομίζετε ? )

    Πόσο με κάνουν να γελώ αυτά που λές , όχι ειρωνικά πάντως

    Ανακωχή δεν αντέχω άλλο , ωραίο ήταν το τρέξιμο παντός , ξέδωσα λίγο , να , θα σταματήσω σε αυτό το παγκάκι να ξεκουραστώ , έλα δεν θα σε πειράξω έχεις τον λόγο μου είπα παραδίνωμε αν και εγώ σε κηνηγούσα ....................................

    Κοιτούσα στο απέναντι σπίτι και μου έκανε εντύπωση το πόσο ωραίο κήπο είχε , γύρο γύρο τριανταφυλλιές , διάφορα πολύχρωμα φυτά ενδιάμεσα , κάποιους καταπράσινους θάμνους κομμένους με τέτοιο τρόπο που λές και ήταν αγάλματα , ποιό μέσα είχε και διάφορα δένδρα , λεμόνια μανταρίνια πορτοκάλια μήλα και πολλά άλλα , μου έκανε πολύ εντύπωση και το πόσο νοικοκυρεμένα και σε τάξη ήταν όλα όσα έβλεπα

    Φαντάζομαι πως θα είναι και αρκετά πλούσιοι αυτοί που το έχουν αυτό το σπίτι και πως θα έχουν και κηπουρούς για να το διατηρούν σε τόσο καλή κατάσταση

    Οχι δεν είναι έτσι όπως τα λές και πάμε να φύγουμε γρήγορα σε παρακαλώ απο εδώ τώρα δεν θέλω να με δούν , ελα κουνήσου σου λέω

    Μισό βρε μοναξιά τι σε έπιασε , του χρωστάς λεφτά και κάνεις έτσι η ... σε καλό σου θα σκοτωθώ έτσι που με τραβάς ηρέμησε ...

    Μην λές ανοησίες τη δουλειά έχω εγω με τα λεφτά αυτός μου χρωστά .......

    Τι σου χρωστά ?

    Την ευτυχία του............... και δεν θέλω να με δεί , ήδη έχω στεναχωρηθεί

    Καλά λέω και εγω κάποια κουφά αλλά πετάς και εσυ κάτι τούβλα , άκου εκει να στεναχωρηθείς εσύ κοτζάμ μοναξιά , αλλά για στάσου ... εσύ χάνεσαι ...στάσου ... μην χάνεσαι μοναξιά ..μοναξιά ( η μοναξιά είχε χαθεί και ένα μικρό κοριτσάκι ήταν δίπλα μου και μου φώναζε )

    Συγνώμη κύριε , ΚΥΡΙΕΕΕΕΕ ????

    Ναι !!!!

    Μπορείτε σας παρακαλώ να με περάσετε απέναντι ?

    Μα και το ρωτάς , περίμενε λίγο

    Δεν θα μου κρατήσετε το χέρι ?

    Ναι ναι βεβαίως , έλα , πάμε γρήγορα τώρα που δεν περνά κανείς

    Ευχαριστώ κύριε είστε πολύ ευγενικός , και λίγο παραπάνω δυνατός απ ότι υπολόγιζα γιατί χωρίς να το καταλάβετε μου σφιξατε λίγο παραπάνω το χεράκι μου , μάλλον σαν άγχωσα έτσι που σας φώναξα προηγουμένως , αλλά και εσείς δεν με ακούγατε που σας φώναζα , να εδώ μένω και πάλι σας ευχαριστώ

    Εδώ ? κοίτα σύμπτωση και ότι κοιτούσα απο απέναντι το πόσο ωραίο κήπο έχει , και φαντάζομαι πως το ίδιο υπέροχο θα είναι και το σπίτι

    Ναι έτσι είναι , συγνώμη αλλά βιάζομαι πολύ αντίο σας κύριε

    Γειά σου κοριτσάκι ( τρέχοντας κάτι είπε που δεν άκουγα καλά )
    Τι είπες ?

    Δεν με λένε κοριτσάκι

    Πως σε λένε ?

    ΕΛΠΙΔΑ


    ΤΕΛΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟΥ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    ειναι ενας τροπος να εκφρασεις τα συναισθηματα σου και προφανως βλεπεις και μονος σου οτι υπαρχει ελπιδα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,077
    ααααααααααα....
    οταν προσπαθεις λιγοτερο τα καταφερνεις καλυτερα φιλε μου!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    430
    Πέρασα απέναντι ξανα και κάθισα στο παγκάκι του πάρκου , και σιγοτραγουδούσα

    Μοναξιά μου όλα
    μοναξιά μου τίποτα
    μην μ αφήνεις τώρα
    που είναι όλα ποιο δύσκολα

    Απότομα ένοιωσα να κρυώνει ο ιδρώτας στο πρόσωπο μου , και χωρίς να γυρίσω καθόλου κατάλαβα πως μέσα σε μια στιγμή είχε επιστρέψει

    Για αρκετή ώρα δεν έλεγα τίποτα , ήξερα απλά πως ήταν δίπλα μου , και με κρύωνε , πρώτα εξωτερικά , και όσο περνούσε η ώρα όλο και προχωρούσε , με πονούσε το κρύο , και δεν έκανα τίποτα για αυτό , μέχρι που δεν άντεξα άλλο και τις φώναξα δυνατά

    Ο ΜΟΝΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΝΩ ΠΑΡΕΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΑΘΑΙΝΩ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ

    Έδωσα μια στο σώμα μου και όσο και αν άγαρμπα πετάχτηκα συνέχισα να περπατάω και μετά από λίγο να τρέχω , και μαζί με εμένα είδα και άλλους να τρέχουν

    Δεν με ένοιαζε τίποτα εκείνη την στιγμή , απολάμβανα ξανά την γλυκιά έξαψη που διαπερνούσε το σώμα μου

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    430
    Δεν έχω που να πάω μοναξιά μπορώ να έρθω σπίτι σου ?

    Και το ρωτάς ? άλλο που δεν θέλω
    Η βροχή δεν έλεγε να σταματήσει και ήμουν απο αυτούς που δεν την φοβόντουσαν μιας και ήμουν ήδη βρεγμένος , και κουρασμένος ήθελα τόσο ένα ήσυχο , στεγνό , και καθαρό μέρος όσο τίποτα άλλο
    Η μοναξιά που με τόση άνεση με ξεναγούσε στο σπίτι της αν και λόγο της κούρασης μου λίγα πράγματα καταλάβαινα όμως έδειχνε να είναι λίγο νευρική , ίσως να φοβόταν μην τυχών και δεν μου άρεσε κατά τα άλλα παράξενο σπίτι της
    Το πρώτο πράγμα που μου έκανε μεγάλη εντύπωση ήταν πως όλα ήταν μαυρόασπρα μέσα σε αυτό , καθώς και η διακόσμηση , όλα ήταν μονά
    Εδώ είναι το δωμάτιό σου φευγάτε , εδώ δεν πρόκειται να σε ενοχλήσει τίποτα , και κανείς , και ποτέ , μόνο άμα με χρειαστείς ξέρεις εσύ με μια σου σκέψη , η με το να πατήσεις το ::on:: ……..
    Ίσα που πρόλαβα να την ευχαριστήσω , ξεράθηκα σαν λέμε στην κυριολεξία
    Ούτε που ξέρω πόσες ώρες κοιμήθηκα και αισθανόμουν αυτό το γλυκό μούδιασμα σε όλο μου το κορμί ,μέσα στην απόλυτη ησυχία που άκουγα την αναπνοή μου , και ήταν τόσο ανάλαφρη , επιτέλους είπα ησύχασα , ηρέμησα , ξεκουράστηκα
    Σηκώθηκα και πήγα μέχρι το ένα στενόμακρο παράθυρο ήταν τόσο λεπτό που δεν χωρούσαν και τα 2 μάτια μου να δουν έξω , παρά μόνο ένα κάθε φορά
    Μου έκανε εντύπωση πως υπήρχαν κάποιες κυρίες στα μαύρα και κάποιες άλλες στα λευκά και τις ακολουθούσαν ένα σεβαστώ πλήθος ατόμων που ήταν όμως ανακατεμένα ντυμένοι αυτοί , αλλά πάντα με βάση το λευκό και το μαύρο
    Σε κάθε τι που λέγαν αυτές οι κυρίες ανταποκρινόταν όσοι τις ακολουθούσαν με πνιχτές φωνές πόνου , παράξενα πράγματα συμβαίνουν εδώ σκέφτηκα αλλά η περιέργειά μου πεινούσε και δεν είχα άλλη επιλογή απο το να την ταΐσω
    Χωρίς δεύτερη σκέψη πάτησα το ::on:: κουμπί και σε λίγο εμφανίστηκε η μοναξιά
    Καλημέρα μοναξιά μου !!!!
    ΣΣΣΣΣΣΣ εδώ δεν λέμε καλημέρα , μια χειραψία κοιτώντας τον άλλον στα μάτια είναι αρκετό
    Έχω αρκετά να σου μάθω
    ρώτα με όμως ότι θες , απλά στο σπίτι υπάρχουν ορισμένοι κανόνες που θα πρέπει να σέβονται όλοι
    Εντάξει τότε , καταρχήν θέλω να σε ευχαριστήσω για το ότι δέχθηκες να με φιλοξενήσεις , και το ότι αυτή η ησυχία που είχα πολύ ανάγκη με ξεκούρασε , γαλήνεψε , χαλάρωσε , αλλά με παραξενεύουν και κάποια πράγματα δεν λέω είναι κάπως ...........belisima

    Μην συνεχίσεις θα στα εξηγήσω όλα , πάμε μια βόλτα έξω ? α τα ρούχα σου ήταν μούσκεμα αλλά μην ανησυχείς εδώ σου έχω ότι χρειαστείς
    Σίγουρα θα σε παραξενεύει το ότι είναι όλα άσπρα η μαύρα ε ? έχουμε απλοποιήσει τα πράγματα ανάλογα με την διάθεση που θες να δείχνεις η να έχεις και............

    Μοναξιά μου συγνώμη που γελάω τόσο αλλά μου φαίνονται τόσο αστεία

    Φευγάτε , εδώ δεν μπορείς ποια κάτω από ονόματα να κρυφτείς
    Όταν δεν θα μπορείς ποια να ξοδέψεις τον χρόνο σου
    Οταν θα έχουν αποκτήσει μια άλλη αξία τα πράγματα που μέχρι χτες υποτιμούσες
    Οταν θα έχεις ποια ωριμάσει
    Ισως θα αρχίσεις να λες στις σκέψεις σου ΠΑΡΑΤΗΣΤΕ ΜΕ
    Ισως τότε βιώσεις το όνειρο
    Ισως τα πλην να γίνουν σην και τα δια να γίνουν επί Θυμάσαι τι μου έλεγες τις προάλλες ?

    ΄΄΄Ποιος άραγε να είμαι ?
    Πες μου έστω που μέσα μου βρίσκομαι
    Βαρέθηκα φαντάσματα να κυνηγώ΄΄΄

    Πάρε την απόφαση να αλλάξεις σκεπτικό , γιατί ζεις στο ψέμα , στο παραμυθένιο κόσμο σου
    Δες τα λάθη σου και διόρθωσε τα , ένωσε όλα τα κομμάτια σου και γίνε ένα ξανά και μην επιτρέψεις ακραία σκεπτικά να σε διαιρούν και να βασιλεύουν τα ίδια λάθει
    Μην βιαστής να απαντήσεις κάτσε και σκέψου πρώτα όσο θες μην αντιδράσεις τώρα από συνήθειο και μου αραδιάσεις όλες τις κονσερβοποιημένες απαντήσεις σου
    Ποιος ο λόγος να σου αποδείξω το δίκιο μου άμα στο τέλος μου πεις πως έτσι ήσουν έτσι είσαι και έτσι θα παραμείνεις
    Θέσε και αποδέξου τα πλαίσια των σημερινών πραγματικών δυνατοτήτων σου , με νέα σχέδια νέα οράματα , για το τι θες και κάνε το πράξη
    Θέλω να μην αποσπάτε η προσοχή σου και να το καταλαβαίνεις απο μόνος σου , τόσο απλά
    κάτι σαν τις μαυρόασπρες φωτογραφίες δείχνουν την ουσία του θέματος χωρίς να σου αποσπούν την προσοχή τα χρώματα
    Τώρα πήρα φόρα θα πω και άλλα................
    ξέρω πως σου αρέσουν οι διαφημίσεις και αυτή η ατάκα θα σε κάνει να γελάσεις
    για να δω χαμόγελο ? ................ ναι ............. έλα ............να το , το βλέπω είναι ακριβός πίσω από τα σφιγμένα χείλη σου ...................δεν με ξεγελάς εμένα σε ξέρω καλά , μόνο μια γέννα δεν σε έχω κάνει

    Ε δεν άντεξα έσκασα στα γέλια , γελάγαμε παρέα μέχρι την στιγμή που ακούστηκε κάτι να γρατζουνάει την πόρτα , με δυσκολία συγκρατούσα τα γέλια μου μέχρι την στιγμή που άνοιξα την πόρτα και είδα...............την μελαγχολία να μου λέει

    Μαζί σου θα τρέξω
    και θα σε προλάβω
    μπροστά απο σκέψεις
    που τώρα διχάζουν

    σε σκέψεις που θέλουν
    τα φτερά σου να κόψουν

    γιατί φοβούνται
    μην φύγεις
    και τότε πεθάνουν
    και τότε ποια
    πάψουν

    Ολα σε αυτήν την πόλη γυρίζουν
    Και περιστρέφονται στο ίδιο λάθος

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    430
    Έκλεισα την πόρτα με όση δύναμη είχα και στεκόμουν για αρκετή ώρα , αμήχανος , το μόνο που γνώριζα ήταν πως με θα με περίμενε εκεί απ έξω , αυτή η μελαγχολία , ακόμα και ο ψίθυρος της μοναξιάς ακούστηκε σαν βροντή στα αυτιά μου

    -Να σου θυμίσω πως τα πάντα που βλέπεις γύρο σου δεν είναι τίποτα άλλο απο παραμορφωτικούς καθρέπτες των όσων είσαι εσύ στην πραγματικότητα

    - Τι είναι αυτά που λές πάλι μοναξιά ? άρχισες πάλι ? δεν άκουσες τι είπε ? και ξέρεις πολύ καλά πως κάθε φορά αυτή μαζί με τις άλλες κολλητές της θα κάνουν πράξη αυτά που λένε , και πάντα έρχονται εκεί που πάει να σκάσει έστω και ένα γέλιο μου , εδώ ήσουν την είδες και την άκουσες , λες και έχω κάνει κάτι πολύ κακό και μια κατάρα με κυνηγάει , ποιος η ποια να θέλει το κακό μου ? σε τι έχω φταίξει ? ποιον έχω πειράξει ? ακόμα και μόνος μου που είμαι εδώ και τόσο καιρό που ούτε τα βλέμμα ανθρώπων δεν κοιτώ , ούτε παρέα με κανέναν κάνω , ούτε καν σχολιάζω ακόμα και αυτούς που με κοροϊδεύουν , σαν τι περισσότερο να κάνω ? να γίνω αόρατος ? αν έστω υπήρχε αυτή η δυνατότητα να είσαι σίγουρη πως θα το έκανα , θα θυμάσαι τότε που είχα φτάσει στα σημερινά σύνορά μου τότε που ήθελα να περάσω στην απέναντι μεριά και τότε βρέθηκες εσύ και με συγκράτησες πως αν κάνω έστω και ένα βήμα επιστροφή δεν έχει και πως κανένας δεν γύρισε απο εκει για να μας πει αν είναι χειρότερα η έστω καλύτερα.................................. .........................

    - Άντε πάλι να τ αρμέξουμεεεε βρε μπουμπουνοκέφαλε εγώ είπα μια πρόταση και εσύ έφτασες στην καταστροφή του κόσμου σου , καλά για τις μεταφυσικές σου ανησυχίες ούτε λόγος , πάλι καλά που δεν είπες για μάγισσες και για χαρτορίχτρες , πως σου ξέφυγε βρε αστροπελέκι ?
    Και για να σκάσεις και λίγο χαμόγελο θα πω την ατάκα που σου αρέσει
    >>> Τώρα πήρα φόρα θα πω και άλλα <<<....... έτσι μπράβο και έχεις ωραίο χαμόγελο

    - Εντάξει κέρδισες πάλι αφού με έκανες να χαμογελάσω , έλα πες τώρα τι ήθελες να μου πεις πριν

    - Πόσα πράγματα μπορείς να δεις με τα μάτια σου? Αντικείμενα που είναι μπροστά σου έτσι δεν είναι ? Τα χέρια σου και μέρος από το σώμα σου ε ? Το πρόσωπό σου όμως ? Την πλάτη σου ? Πίσω από τοίχους η πόρτες ? Γενικά πίσω απο το κάθε τι ?
    Ασφαλώς και όχι μέχρι που ανακάλυψαν τον καθρέπτηηηηηη και τι κάνουν οι άνθρωποι όταν βρεθούν μπροστά σε έναν καθρέπτη ? Βλέπουν αυτά που με τα μάτια τους δεν μπορούν σωστά ? Το θέμα είναι πως όλοι οι καθρέπτες δεν είναι το ίδιο γιατί ορισμένοι απο την κατασκευή τους και ανάλογα με την κλίση τους σε παραμορφώνουν , πόσες φορές σου έχω πει πως ένας καλός ο φίλος μοιάζει με έναν καλό καθρέπτη που σε δείχνει έτσι ακριβός όπως είσαι χωρίς να σε παραμορφώνει ?

    - Ακόμα και εσύ μοναξιά μου είσαι καθρέπτης ?

    - Ακόμα και εγώ και επειδή όταν έρχεσαι σε εμένα είναι γιατί ψάχνεις για απαντήσεις και γνώμες αυτό που βλέπεις σε εμένα δεν ανταποκρίνεται σε αυτό που είσαι στην πραγματικότητα αυτό μόνο οι άνθρωποι το μπορούν , και πρέπει να μην χάνεις το κουράγιο σου και συνεχώς να ψάχνεις σαν να λέμε κιπ γουολκιν , και οχι να πλακώνεσαι στο τζονι γουολκερ γιατί δεν μπορείς να αντέξεις την πραγματικότητα και γιατί έτσι μπορείς να φαντασιώνεσαι το όραμά σου , αυτό λέγεται εικονική πραγματικότητα , όσο είσαι μέσα σε αυτήν είναι καλά αλλά νομίζεις , γιατί αυτό που βλέπεις μέσα απο αυτό είναι ενα ψέμα , ένα έργο που τα πάντα είναι με ωραία γραφικά αλλά ψεύτικα
    Αυτή είναι αλήθεια μου για τα ψέματά σου και για τις ψεύτικες υπάρξεις σου που εγώ αποκαλώ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    ωραιο κειμενο. για τους καθρεπτες εχω προσεξει κατι αλλο εκτος απο την παραμορφωση. καλα θα μου πεις προφανες ειναι. το διαβασα καπου βασικα και το σκεφτηκα. το αριστερο χερι στον καθρεπτη ειναι το δεξι και το δεξι αριστερο. με μπερδευει αυτο. και στο νερο φαινεται η αντανακλαση περισσοτερο παραμορφωμενη. αντε να βγαλεις ακρη μετα. ειναι αυτο που λενε "αν μπορεσεις να δεις πανω απο το κεφαλι σου θα δεις ενα συννεφο.". βγαζεις ακρη με αυτο; εγω δεν πολυκαταλαβαινω...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    430
    Quote Originally Posted by insect View Post
    ωραιο κειμενο. για τους καθρεπτες εχω προσεξει κατι αλλο εκτος απο την παραμορφωση. καλα θα μου πεις προφανες ειναι. το διαβασα καπου βασικα και το σκεφτηκα. το αριστερο χερι στον καθρεπτη ειναι το δεξι και το δεξι αριστερο. με μπερδευει αυτο. και στο νερο φαινεται η αντανακλαση περισσοτερο παραμορφωμενη. αντε να βγαλεις ακρη μετα. ειναι αυτο που λενε "αν μπορεσεις να δεις πανω απο το κεφαλι σου θα δεις ενα συννεφο.". βγαζεις ακρη με αυτο; εγω δεν πολυκαταλαβαινω...
    Μου θυμίζεις λόγια τις μοναξιάς μου

    Εγώ σου δείχνω τον ουρανό
    αλλά εσύ κοιτάς το δάκτυλό μου

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    5,044
    ναι δεν ειμαι τοσο εξυπνος οσο εσυ. εχεις προβλημα με αυτο;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    430
    Quote Originally Posted by insect View Post
    ναι δεν ειμαι τοσο εξυπνος οσο εσυ. εχεις προβλημα με αυτο;
    Μάλλον με παρεξήγησες σκέψεις λόγια σαν και τα δικά σου λέω και εγώ απλά η μοναξιά μου μου λέει την δική της άποψη και την σέβομαι αυτο τίποτα άλλο γιατι θεώρησες πως ήθελα να σε προσβάλω τι θα κατάφερνα αν αυτό ήθελα να κάνω ?

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •