Τι εστι Ψυχαναγκασμός?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    142

    Τι εστι Ψυχαναγκασμός?

    Πραγματικά επειδή το έψαξα και λιγάκι στο ιντερνετ αλλά δνε έβγαλα απόλυτη άκρη μπορεί κάποιος τι ειναι το ιψδ? Γιατί υποψιάζομαι κάτι για μένα.
    Είναι φορές που αισθάνομαι ότι πρέπει να κάνω κάτι πχ να πλύνω τα χέρια μου,να κόψω να νύχια μου ή να ξυριστώ αλλά δνε μπορώ να ηρεμίσω αν δεν το κάνω.
    Ειδικά αυτό με τα χέρια παίζει να πλένω τα χέρια μου και 20-30 φορές τη μέρα.
    Ή μου έχει τύχει να ξυπνησω στις 3 το βράδυ απο ύπνο και να μην μπορώ να ξανακοιμηθώ αν δεν ξυριζόμουν οπότε το έκανα και με΄τα χαλάρωσα.
    Είναι αυτα δείγματα ιψδ ή χαζές δικές μου ιδέες?

  2. #2
    Προσωπικα πιστευω οτι ολοι εχουμε καποια κολληματα..Εγω π.χ. πριν κοιμηθω ακολουθω μια σειρα ψυχαναγκασμων..που αμα δεν τις κανω δεν με αφηνω να κοιμηθω(εκτος και αν ειμαι πτωμα στην κουραση και αποκοιμιεμαι χωρις να το καταλαβω)..Για εμενα,ψυχαναγκασμος ειναι η σκεψη στην οποια σκεφτεσαι οτι πρεπει να κανεις κατι..και αμα δεν την κανεις αγχωνεσαι..και οσο περισσοτερο δεν την κανεις τοσο περισσοτερο αγχνωνεσαι κλπ..Αυτο το πραγμα θυμασαι πως ξεκινησε;

  3. #3
    #andy87

    Οπως αφησε να εννοηθει και ο φιλος παραπανω ψυχαναγκασμοι και ιδεοληψιες εχουν οι περισσοτεροι ανθρωποι. Σημασια εχει σε τι ΕΝΤΑΣΗ βρισκονται, οπου καθοριζεται μετα αν θα υπαρξει μια παθολογικη κατασταση , η οποια θα καταστησει το ατομο δυσλειτουργικο και θα αναζητησει θεραπεια. Πρεπει να σου γινει βιωμα, να σου δημιουργει μεγαλο αγχος και ενδεχομενως κρισεις πανικου, οποτε η θεραπεια (με η χωρις τη χρηση φαρμακων) ειναι μονοδρομος.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    142
    Εντάξει νομίζω δεν είμαι σε τέτοιο σημείο ώστες να πιστεύω ότι χρειάζομαι βοήθεια και ουσιαστικά πρέπει αν είναι καθημερινά κολλήματα όπως λέει και ο Μητσάκος.
    Γιατί δεν μου προκαλούν ούτε άγχος ούτε κάτι τέτοιο απλά αισθάνομαι οτι πρέπει αν τα κάνω. δεν θυμάμαι πότε ξεκίνησε αυτό αλλά νομίζω το έχω αρκετά χρόνια

  5. #5
    Quote Originally Posted by andy87 View Post
    Εντάξει νομίζω δεν είμαι σε τέτοιο σημείο ώστες να πιστεύω ότι χρειάζομαι βοήθεια και ουσιαστικά πρέπει αν είναι καθημερινά κολλήματα όπως λέει και ο Μητσάκος.
    Γιατί δεν μου προκαλούν ούτε άγχος ούτε κάτι τέτοιο απλά αισθάνομαι οτι πρέπει αν τα κάνω. δεν θυμάμαι πότε ξεκίνησε αυτό αλλά νομίζω το έχω αρκετά χρόνια
    Θα σου προτινω κατι και αμα θες το κανεις..παρακολουθησε το λιγο..δηλαδη,οταν σου ρχεται παλι αυτο..ή προσπαθησε να το εκλογικευσεις(δηλαδη σκεψου ή ακομα καλυτερα γραψτα σε χαρτι..''τι θα γινει αμα δεν το κανω;Γιατι θελω να το κανω τοσο εντονα;Αμα δεν το κανω υπαρχει περιπτωση να μου συμβει κατι σοβαρο-επικυνδυνο;''κλπ.) ή απλα οταν σου ρχονται σκεψου κατι αλλο για να ηρεμησεις λιγο..γενικα κανε οτι θες απλα προσπαθησε να μην κανεις αυτο που σκεφτεσαι..αμα δεις οτι σε πιανει εντονο αγχος και γενικα οτι νιωθεις οτι αμα δεν το κανεις θα τρελαθεις..επισκεψου εναν ειδικο να του το πεις αυτο(χωρις να εννοω οτι χεις ΙΨΔ ή κατι τετοιο ετσι,απλα για να σε συμβουλεψει σαν ειδικος για το πως να το αντιμετωπιζεις οταν σε πιανει ή ακομα και να σε βοηθησει να το ξεπερασεις πληρως)..Αλλα μην ανυσηχεις δεν νομιζω οτι ειναι τιποτα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Αν δεν σε ενοχλει και δεν ενοχλουνται αλλοι απο την συμπεριφορα σου αυτη μην ανησυχεις.
    Αν ειχες ιψδ θα ειχες και αλλα συμπτωματα οπως ειπε ο Στρατος.

  7. #7
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Αν δεν σε ενοχλει και δεν ενοχλουνται αλλοι απο την συμπεριφορα σου αυτη μην ανησυχεις.
    Αν ειχες ιψδ θα ειχες και αλλα συμπτωματα οπως ειπε ο Στρατος.
    betelguese εμένα άλλες φορές με ενοχλεί το περιεχόμενο των ιδεοληψιών και άλλες φορές η επαναληπτικότητα μιας ιδεοληψίας. Το πρώτο το ξεπερνώ πιο εύκολα, το δεύτερο μού τη σπάει αφάνταστα. Δεν με ενοχλεί δηλ. η ιδεοληψία καθεαυτήν αλλά η επανάληψη της. Μία εικόνα ή μια λέξη μπορεί να κολάει στο μυαλό επί μέρες. Πώς μπορώ να το ξεπεράσω αυτό, για μένα είναι η πιο δύσκολη μορφή ιδεοληψίας.

  8. #8
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Αν δεν σε ενοχλει και δεν ενοχλουνται αλλοι απο την συμπεριφορα σου αυτη μην ανησυχεις.
    Αν ειχες ιψδ θα ειχες και αλλα συμπτωματα οπως ειπε ο Στρατος.
    μάλλον περάστηκε το μήνυμα δυο φορές

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Cina , αυτο το παθαινω και εγω. Νομιζω πως συμβαινει επειδη πλεον εχουμε μαθει τι ειναι οι ιδεοληψιες και δεν τις αφηνουμε να μας τρομαξουν οπως παλιοτερα.
    Μερικες φορες μαλιστα ταραζομαι επειδη δεν τρομαξα με μια ιδεοληψια ...
    Αποτελεσματικο τροπο να απαλλαγω δεν εχω βρει , περα απο το να μου αποσπαω την προσοχη κανοντας κατι αλλο. Μερικες φορες ενδιδω και σε μικροψυχαναγκασμους ωστε να σταματησω να σκεφτομαι , αλλα αυτο ειναι σιγουρα λαθος .

Similar Threads

  1. ψυχαναγκασμος
    By γιος σεληνης in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 15-11-2012, 22:44
  2. Ψυχαναγκασμος σε 4χρονο;
    By Kassy in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 01-11-2012, 15:17
  3. τι ειναι ψυχαναγκασμός?
    By ME&I in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 29-11-2011, 13:49
  4. ΔΙΑΖΥΓΙΟ ΚΑΙ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΣ
    By MAGDALIN in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 15-09-2011, 22:39
  5. Ο ΣΗΜΕΡΙΝΟΣ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΣ ΜΕ ΕΧΕΙ ΑΓΧΩΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 27-10-2010, 10:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •