τι μαθηματα εχετε παρει απ τη ζωη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 49
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    τι μαθηματα εχετε παρει απ τη ζωη

    Ναι , η ζωη μας διδασκει , συνηθως με σκληρο τροπο. Ομως εμεις παιρνουμε τα μαθηματα που μας δινει ?
    Για ναρχισω ο ιδιος θεωρω οτι τιποτα , μα ΤΙΠΟΤΑ , στην ζωη δεν ειναι δεδομενο . Ουτε καν η ικανοτητα
    να κανουμε εναν απλο περιπατο . Τπτ δεν χαριζεται , δεν διδεται δωρεαν , για ολα πρεπει να παλεψουμε .

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Προσωπικα επειδη εχω μοχθησει για να φτασω στο σημειο που ειμαι. Θα πω το εξης. Η ζωη ειναι μια μαχη και πρεπει να πολεμας για να εχεις μια θεση....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    Να χαμογελάω με την κάθε ευκαιρία. ...Όχι επειδή η ζωή είναι εύκολη, τέλεια ή ακριβώς όπως την περίμενα, αλλά επειδή επιλέγω να είμαι χαρούμενη και ευγνώμων ως άνθρωπος για όλα τα καλά πράγματα που έχω και για όλα τα προβλήματα που ξέρω ότι δεν έχω....
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Αθήνα-Sirius+
    Posts
    54
    Macgyver το μονο δεδομενο ειναι οτι "υπαρχεις" κι' αυτο γιατι σκεφτεσαι συνειδητα αρα κατανοεις οτι εχεις και υπαρξη. Απο εκει και περα μας δινεται η δυνατότητα να επιλεξουμε με ποιο τροπο θα χρησιμοποιησουμε τις ενέργειες που εχουμε, ωστε να παραγουμε εργο που με την σειρα του θα μας δώσει το αντιστοιχο αντιτιμο. Εαν πραξαμε το σωστο, θα χαρουμε εαν οχι θα δουμε το λαθος και θα το διορθώσουμε, με σκοπο να μην το ξανακανουμε. Οποτε εαν θεωρησουμε οτι αυτος ειναι ο λογος της υπαρξης μας,, εεε ειναι δεδομενο οτι τιποτα δεν πρεπει να χαριζεται απλοχερα χωρις να το αξιζουμε. Δεν θα ηταν λιγο αδικο να ειχε καποιος το αισθημα της ευτυχιας απ'την στιγμη που δεν το αξιζε? Βεβαια υπαρχουν και περιπτώσεις που φαινομενικά δεν στεκουν με αυτο που λεω, οπως να κερδισει καποιος το τζακ-ποτ ή το λαχειο, αλλα αυτο εχει διαφορετικη εξηγηση.
    IGNE NATURA RENOVATUR INTEGRA !!!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ναι , η ζωη μας διδασκει , συνηθως με σκληρο τροπο. Ομως εμεις παιρνουμε τα μαθηματα που μας δινει ?
    Για ναρχισω ο ιδιος θεωρω οτι τιποτα , μα ΤΙΠΟΤΑ , στην ζωη δεν ειναι δεδομενο . Ουτε καν η ικανοτητα
    να κανουμε εναν απλο περιπατο . Τπτ δεν χαριζεται , δεν διδεται δωρεαν , για ολα πρεπει να παλεψουμε .
    ωραίο θέμα Macgyver. και πολύ ωραίο και σωστό αυτό που λές.

    Αν και γενικά μαθαίνω απο τα λάθη μου και είμαι υπέρ του "απο τα λάθη σου μαθαίνεις" δε ξέρω αν έμαθα απο όλα τα λάθη μου μέχρι σήμερα.
    Απο τα περισσότερα όσα σκέφτομαι σίγουρα έμαθα.
    Όμως αυτό που με ανησυχεί τελευταία είναι τα απωθημένα.
    Γενικά πιστευω πως δε πρέπει να αφήνουμε απωθημένα και αν δε μπορούμε να τα πραγματοποιήσουμε, τότε να λύσουμε το θέμα που υπάρχει μέσα μας.
    Αν και πιστευω πως όλοι έχουν απωθημένα, αλλά κάποια στιγμή τα ξεπερνάς. Εγώ δε το'χω ξεπεράσει δε μπορώ να το δεχτώ, και το σκέφτομαι και εγωιστικά :/
    τεσπα εγώ σκέφτομαι συγκεκριμένο πράγμα και ξεφευγω. αλλά γενικά τα απωθημενα δεν ειναι καλο να τα διατηρούμε ζωντανα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    142
    Η ζωη μου έμαθε όντως ότι τίποτα δεν χαρίζετε και πρέπει να το κυνηγάς.
    Και επίσης προσπαθεί να μου μάθει ότι δεν χρειάζεται να κολλάς σε μικροπράγματα και ανθρώπους που δεν αξίζουν απλά να κοιτάς μπροστά και τα καλύτερα έρχονται(προσπαθεί η ζωή αλλά προς το παρόν δεν είμαι καλός μαθητής)..

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αλλο ενα διαγωνισμα :-) εμαθα απλα να αφηνομαι στις καταστασεις να δινομαι σε αυτους που με καταλαβαινουν κ να αδιαφωρω για οσους δε με καταλαβενουν να κανω κοντρολ στα συναισθηματα μου να εχω αυτοπηθαρχια να οργανωνομαι και να κινουμαι με στρατηγικη κ μεθοδο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    430
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    αλλο ενα διαγωνισμα :-) εμαθα απλα να αφηνομαι στις καταστασεις να δινομαι σε αυτους που με καταλαβαινουν κ να αδιαφωρω για οσους δε με καταλαβενουν να κανω κοντρολ στα συναισθηματα μου να εχω αυτοπηθαρχια να οργανωνομαι και να κινουμαι με στρατηγικη κ μεθοδο
    Ε σε αυτό το μάθημα έχω μείνει ανεξεταστέος η μετεξεταστέος η και στα δύο ,,,, αν και η ,,, λύση είναι στο να κάνεις πράξη αυτές τις απλές λέξεις

    Εδώ ταιριάζει η απάντηση,,,,, ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ? (για μένα το λέω έτσι ? μην προκαλέσω κανένα κασους μπειλι)

    Σωστός ο αλεξανδρος

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    Πολλα "μαθηματα"!
    Να μην ειμαι ευκολοπιστη για να μην πληγωνομαι ισως ειναι ενα απο τα βασικα..
    Να μην κανω τη χαρη σε κανεναν να με προσβαλλει αποκτωντας θαρρος που παλιοτερα δεν ειχα
    ποτε να μην ξαναδειξω τα αδυναμα σημεια μου και ΠΟΤΕ να μην μοιραστω καποιο "προβλημα" που με απασχολει ειτε οικογενειακο ειτε προσωπικο

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    156
    έμαθα να προσέχω περισσότερο και να προσπαθώ να διαχειριστώ τα συναισθήματά μου. όλα γύρω μας είναι ένα μάθημα. αρκεί να έχουμε τα μάτια και τα αυτιά μας ανοιχτά.
    μην ξεχνάς να είσαι άνθρωπος!!!!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αλλο ενα μαθημα που εχω παρει , ειναι οτι ο κοσμος ειναι γεματος αυτοκλητους η μη σωτηρες . Παρτε παραδειγμα αυτο το φορουμ . Ειναι μια μικρογραφια της ζωης . Ολοι εχουν απαντησεις . Ακομη χειροτεροι οι αυτοκλητοι σωτηρες , δλδ αυτοι που σου εχουν ετομες απαντησεις η συμβουλες , ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΖΗΤΗΣΕΙΣ . Οι μεν προσπαθουν να διορθωσουν τους δε , κ αυτο συνηθως εις βαρος τους , δλδ προσπαθουν να αποδειξουν το δικιο τους ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ του αλλου .
    Και κατι αλλο , προσεχω που δινω θαρρος , διοτι οι ανθρωποι , φυσικα οχι ολοι , δωσε τους την παλαμη , κ θα σου ' αρπαξουν' ολο το χερι .
    Last edited by Macgyver; 03-11-2013 at 16:27.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αυτοι που σου εχουν ετομες απαντησεις η συμβουλες
    σα να παιζεις ποκερ ειναι καπιος εχει τον ασσο κ αλλος τζουφια χαρτια

  13. #13
    Οτι ποτε δεν θα εισαι πραγματικα ευτοιχισμενος, παντα θα εισαι χαλια και δεν θα αλλαξει κατι..
    Απλα πρεπει να προσπαθεις να χαμογελας, αν οχι για εσενα, αλλα για τους αλλους..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    Σίγουρα τίποτα δεν είναι εύκολο αλλά δεν πιστεύω ότι πρέπει να αντιμετωπίζουμε πια τη ζωή σα να είναι μια μάχη και πως πρέπει να παλεύουμε συνέχεια για να επιβιώσουμε!
    όσο για τα μαθήματα της ζωής αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι:κακό κάνεις,κακό θα λάβεις-καλό κάνεις,καλό θα λάβεις!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    [QUOTE=Miss Despoina;460317όσο για τα μαθήματα της ζωής αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι:κακό κάνεις,κακό θα λάβεις-καλό κάνεις,καλό θα λάβεις![/QUOTE]

    Δλδ πιστευεις στη Θεια Δικη Μ.Δεσποινα . Διοτι δεν βλεπω τους ' κακους ' να περνανε χειροτερα απ τους ' καλους '. Και οπως το εθεσε ο Γ. Αλλεν , ' ειμαι σιγουρος οτι οι καλοι κοιμουνται καλυτερα , αλλα εχω την τρομερη υποψια οτι οι κακοι περνανε καλυτερα ξυπνιοι ' !!!!!!!!!!

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΜΑΘΗΜΑΤΑ/ΣΠΟΥΔΕΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ
    By NLS in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 6
    Last Post: 02-07-2013, 14:16
  2. online μαθηματα
    By Winston_man_2 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 41
    Last Post: 08-03-2013, 02:05
  3. πανελληνιες και μαθηματα
    By Maria99 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 14
    Last Post: 16-02-2012, 15:05
  4. Replies: 97
    Last Post: 22-09-2011, 01:37
  5. Μαθήματα anger management...
    By km80 in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 1
    Last Post: 01-12-2008, 22:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •