περί δουλειάς και φιλίας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    315

    περί δουλειάς και φιλίας

    με πήρε μία φίλη μου που είναι θεσσαλονίκη σήμερα και μου έλεγε τι κάνω και τέτοια.Η φίλη μου είναι σεφ και δουλεύει σε εστιατόριο.Εκείνη δουλεύει απο τα 15 της.Εγώ πήγα σπούδασα πληροφορική και είμαι 26 χρονών χωρίς πτυχίο ακόμα.(Θέλω 2 μαθήματα για να πάρω πτυχίο), και έχω εργαστεί σε κάποιες περιστασιακές δουλειές(φυλλάδια, φτιάχνω κανά υπολογιστή γνωστών κτλπ).Εντωμεταξύ μου λέει όποτε θές έλα πάνω να αράξουμε και τέτοια, αλλά μετά απο αυτό το τηλεφώνημα ένιωσα μια ντροπή γιατί ενώ εκείνη ζεί τον εαυτό της μόνη της, εγώ ακόμα δεν έχω καταφέρει να είμαι οικονομικά ανεξάρτητη και αυτό με πειράζει αρκετά.Επίσης να πώ πώς δούλευα 3 μήνες στα φυλλάδια αλλά δεν μου άρεσε και έφυγα και έχω πάει και σε άλλες δουλειές όπως πωλήτρια ηλεκτρονικών προιόντων αλλά δεν μου ταίριαζε αυτή η δουλειά και έφυγα.Όλα αυτά σύν ότι κάθομαι σχεδόν όλη μέρα σπίτι και κωλοβαράω με ρίχνουν κάπως ψυχολογικά και νιώθω καλύτερα να συναναστρέφομαι με ανθρώπους που κάνουν σχεδόν την ίδια ζωή με εμένα.Έχω 3-4 φίλες που είναι περίπου στην ίδια φάση.Αυτά.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    100
    Εσυ και αλλοι 1 εκατομυριο ανεργοι την ιδια δουλεια κανουμε, ολοι θα θελαμε να ειμασταν σαν την φιλη σου, να κανουμε δουλεια αυτο που γουσταρουμε και εχουμε παθος αλλα πολυ λιγοι ειναι οι τυχεροι.

    Συνηθως οσοι εχουν ετοιμη δουλεια απο γονεις ή εχουν κονε και βρισκουν σταθερη δουλεια μπορουν να ειναι ανεξαρτητοι, οι υπολοιποι ειμαστε σε μια φαση 20-30 χρονων που δουλευουμε περιστασιακα και μας συντηρει η οικογενεια...

  3. #3
    ...να χαίρεσαι που υπάρχει αυτή η κοπέλα και σε βάζει σε τέτοιες σκέψεις.
    Το γεγονός ότι προβληματίζεσαι, είναι πολύ σημαντικό :)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    315
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...να χαίρεσαι που υπάρχει αυτή η κοπέλα και σε βάζει σε τέτοιες σκέψεις.
    Το γεγονός ότι προβληματίζεσαι, είναι πολύ σημαντικό :)
    και πριν 4-5 χρόνια ήμουνα πολύ δραστήρια και τώρα περνάω μια φάση καθισιού.Πηγαίνω βέβαια γυμναστήριο, βγαίνω και 1-2 φορές την βδομάδα, μαγειρεύω.Αυτά

  5. #5
    Quote Originally Posted by mariafil View Post
    και πριν 4-5 χρόνια ήμουνα πολύ δραστήρια και τώρα περνάω μια φάση καθισιού.Πηγαίνω βέβαια γυμναστήριο, βγαίνω και 1-2 φορές την βδομάδα, μαγειρεύω.Αυτά
    ..κοίτα, απ τη στιγμή που σπουδάζεις, οκ, έχεις μια δικαιολογία.
    Από την άλλη, αφού προβληματίζεσαι και σε χαλάει το ξύσιμο, ψάξε για τίποτα παρτ-ταιμ και αν δεις πως δεν βρίσκεις, ξεκίνα μια δραστηριότητα.
    Κάπου διάβαζα πως οι δήμοι βγάζουν δωρεάν μαθήματα, από κέντημα, μέχρι ψυχολογία και ξένες γλώσσες.
    Δυστυχώς δεν έχω το λινκ.
    Σε περίπτωση που ούτε αυτό σε ενδιαφέρει κοίτα για κάποια εθελοντική εργασία μερικές ώρες την εβδομάδα και αναλόγως τι σου ταριάζει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    315
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ..κοίτα, απ τη στιγμή που σπουδάζεις, οκ, έχεις μια δικαιολογία.
    Από την άλλη, αφού προβληματίζεσαι και σε χαλάει το ξύσιμο, ψάξε για τίποτα παρτ-ταιμ και αν δεις πως δεν βρίσκεις, ξεκίνα μια δραστηριότητα.
    Κάπου διάβαζα πως οι δήμοι βγάζουν δωρεάν μαθήματα, από κέντημα, μέχρι ψυχολογία και ξένες γλώσσες.
    Δυστυχώς δεν έχω το λινκ.
    Σε περίπτωση που ούτε αυτό σε ενδιαφέρει κοίτα για κάποια εθελοντική εργασία μερικές ώρες την εβδομάδα και αναλόγως τι σου ταριάζει.
    τσάμπα δεν δουλεύω πάντως.στα φυλλάδια που πήγαινα ακόμα να με πληρώσουν.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Και η κορη του λατση εχει τρις που εμεις δε θα τα δουμε ποτε. Δεν εχει νοημα η οποια συγκριση, ακομα και να δουλευες γτ η θαλασσα των ανθρωπων ειναι απειρη.

  8. #8
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Και η κορη του λατση εχει τρις που εμεις δε θα τα δουμε ποτε. Δεν εχει νοημα η οποια συγκριση, ακομα και να δουλευες γτ η θαλασσα των ανθρωπων ειναι απειρη.
    ...σημασία έχει ότι υπάρχουν άνθρωποι που αν δεν κάνουν τίποτα, νιώθουν άχρηστοι...

    μαρια, δεν σου είπα να πας να δουλέψεις χωρίς λεφτά.
    Αν δεν βρισκεις δουλειά όμως, μπορείς τις ελευθερες ώρες σου να προσφέρεις κάτι σε ανθρώπους που έχουν ανάγκη.

  9. #9
    Κοπελιά μου, γιατί δε δίνεις προτεραιότητα στα δυο μαθηματα που σου απομένουν για το πτυχίο και σκοτωνεις τις ωρες σου με δουλειες του ποδαριου?

    Αυτά τα δυο μαθήματα πρεπει να ναι ο σκοπος σου τωρα. Κανοντας όλα αυτα τα αλλα που μας περιεγραψες αντι να ασχολεισαι με τα μαθηματα, σου λεω υπευθυνα, χανεις ασκοπα τον καιρο σου. Τη ζημια θα την ανακαλύψεις χρονια μετα οταν θα αναλογιζεσαι τι εκανες τοτε (δλδ σημερα).
    Κι αμα πάρεις το χαρτι (γιατί όχι να παλέψεις και για να καλό μεταπτυχιακο) τότε ψάξε για δουλεια και μαλιστα της ειδικοτητας σου, κι αν βαλεις και λίγη ορεξη και νου, επαγγελματικα θα σαι σε πολύ καλύτερη θέση απο πολλες άλλες που ξεκινησαν να δουλευουν απ τα 15 και τωρα υποτιθεται τις ζηλευεις και τις θεωρεις καλύτερες σου απλα επειδη βγαζουν ενα χαρτζιλικι.
    Κι αν μου πεις για κριση και ανεργειες, με ενα πτυχιο (κι ενα μαστερ ακομα) μπορεις να ελπίζεις, έστω με ένα 5% πιθανότητες στην τσέπη, ενω χωρίς πτυχίο (εκτος κι αν εισαι επιχειρηματικο μυαλο ή η κόρη καποιου εφοπλιστη) απλα θα πεταγεσαι από τη μια δουλεια του ποδαριου στην αλλη όπως κανεις τωρα μια ζωη!
    Τα δυο μαθηματα ειναι που πρεπει να σε απασχολουν τωρα και τιποτα αλλο, και οι φιλιες και η καλή κοινωνικη ζωη και τα χόμπις συνδυαζονται άψογα με το στόχο αυτο, ίσα ισα θα παιρνεις δυναμεις και θα ξεκουραζεσαι ώστε να μπορεις να διαβασεις. Και μη σε απασχολει οτι αργησες να τελειωσεις τη σχολή. Σημασία έχει το πτυχίο και πως το χρησιμοποιείς μετα και όχι το πότε τελειωσες τη σχολή.
    Άκου τι σου λεω γιατι κατι παραπάνω από σενα είδα και ξέρω!
    γιάννης

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    315
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Κοπελιά μου, γιατί δε δίνεις προτεραιότητα στα δυο μαθηματα που σου απομένουν για το πτυχίο και σκοτωνεις τις ωρες σου με δουλειες του ποδαριου?

    Αυτά τα δυο μαθήματα πρεπει να ναι ο σκοπος σου τωρα. Κανοντας όλα αυτα τα αλλα που μας περιεγραψες αντι να ασχολεισαι με τα μαθηματα, σου λεω υπευθυνα, χανεις ασκοπα τον καιρο σου. Τη ζημια θα την ανακαλύψεις χρονια μετα οταν θα αναλογιζεσαι τι εκανες τοτε (δλδ σημερα).
    Κι αμα πάρεις το χαρτι (γιατί όχι να παλέψεις και για να καλό μεταπτυχιακο) τότε ψάξε για δουλεια και μαλιστα της ειδικοτητας σου, κι αν βαλεις και λίγη ορεξη και νου, επαγγελματικα θα σαι σε πολύ καλύτερη θέση απο πολλες άλλες που ξεκινησαν να δουλευουν απ τα 15 και τωρα υποτιθεται τις ζηλευεις και τις θεωρεις καλύτερες σου απλα επειδη βγαζουν ενα χαρτζιλικι.
    Κι αν μου πεις για κριση και ανεργειες, με ενα πτυχιο (κι ενα μαστερ ακομα) μπορεις να ελπίζεις, έστω με ένα 5% πιθανότητες στην τσέπη, ενω χωρίς πτυχίο (εκτος κι αν εισαι επιχειρηματικο μυαλο ή η κόρη καποιου εφοπλιστη) απλα θα πεταγεσαι από τη μια δουλεια του ποδαριου στην αλλη όπως κανεις τωρα μια ζωη!
    Τα δυο μαθηματα ειναι που πρεπει να σε απασχολουν τωρα και τιποτα αλλο, και οι φιλιες και η καλή κοινωνικη ζωη και τα χόμπις συνδυαζονται άψογα με το στόχο αυτο, ίσα ισα θα παιρνεις δυναμεις και θα ξεκουραζεσαι ώστε να μπορεις να διαβασεις. Και μη σε απασχολει οτι αργησες να τελειωσεις τη σχολή. Σημασία έχει το πτυχίο και πως το χρησιμοποιείς μετα και όχι το πότε τελειωσες τη σχολή.
    Άκου τι σου λεω γιατι κατι παραπάνω από σενα είδα και ξέρω!
    ναι βασικά σε αυτά τα 2 μαθήματα έχω επικεντρωθεί.Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Similar Threads

  1. Περί παντρειάς.
    By δελφίνι in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 46
    Last Post: 06-08-2013, 14:15
  2. η ψυχολογία της φιλίας
    By mariafil in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 2
    Last Post: 31-12-2012, 05:25
  3. Περί Θεού
    By Farting-Monkey in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 24-10-2010, 17:36
  4. Προβληματα Φιλιας
    By Emmanouil in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 30-06-2010, 00:15
  5. περι έρωτα
    By baggelio in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 48
    Last Post: 23-03-2010, 01:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •