Πόση μοναξιά μέσα την πόλη?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    142

    Πόση μοναξιά μέσα την πόλη?

    Μόλις γύρισα απο χαλαρή έξοδο με φιλαράκια και σε όλο το δρόμο επιστρέφοντας ήμουν προβληματισμένος.
    Έβλεπα πόσες παρέες με μόνο κοπέλες και παρεες μόνο αγόρια.Εντάξει θα μου πείτε κάποιοι απο αυτούς έχουν κάποιον-α και απλά βγήκανε με φίλους.
    Αλλά γενικά στα βλέματα φαινόταν το ψάξιμο για να βρούνε κάτι. Και σκέφτομαι γιατι τόση μοναξιά? Να είναι επιλογή? Μήπως οι άνθρωποι στις μέρες μας απλά ψάχνουν
    σκέτο σεξ χωρίς κάτι παραπάνω? Εσωστρέφια? Αντικοινωνικότητα? Αν είναι να μην κάνεις κάτι έστω μαι γνωριμία γιατι να ντυθεις να καλοπιστείς και να πας σε "κυριλάτα"
    μαγαζιά? Μήπως πρέπει γενικά οι κοπέλες δεν είναι τόσο δεκτικές στο φλερτ και σνομπάρουν εύκολα ευνουχίζοντας τους άντρες?

    Εγώ μιλώντας για τον εαυτό μου ότι έχω γνωρίσει σε μπαρ-καφέ κτλ δεν έχει καταλήξει σε κάτι πετυχημενό.
    Ότι πετυχε έιτε ήταν απο κοινη επαφή ή σε κάποιο χώρο εργασιας ή απο κάποιο απο τα Hobby μου όπου ήξερα κάτι για τον άλλον και μπορούσα να πιαστώ απο πράγματα
    για να συνεχίσω την επαφή και όχι να πάω σαν "λιγούρι" που ακόμα και αν δν είσαι πολλές φορές έτσι βγαίνει σε κάποια άγνωστη σε 1 μπαρ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    188
    Πολυ καλο το θέμα που ανοιξες, το παρατηρω εδω και χρονια ολο αυτο που περιγραφεις πιο πανω.

    Κατεληξα στο οτι: Αν αποφυγουμε το γεγονως οτι ολα ειναι σχετικα με το τι κουβαλαει ο καθενας στο κεφαλι του οταν βγαινει για ποτο, σαν δικαιολογια,

    Τοτε: Ειναι ο Φοβος για το αγνωστο. Δεν φευγει κανεις ευκολα απο την ασφαλεια της καθημερινοτητας και της ρουτινας του.


    Συν οτι οι περισσοτεροι απο τους ανθρωπους δεν εχουν κατι να διαφημισουν απο τον εαυτο τους. Αρα αν τυχει και ασχοληθεις με καποια τετοια προσωπικοτητα, αυτο που της δινεις αμεσως ειναι τροφη για διαφημηση (οτι σε κερδισε με την ομορφη παρουσια της) .

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μολις περιεγραψες το λογο για τον οποιο δεν αντεχω την Αθηνα δε το αντεχω αυτο να βρισκεμαι σε μια πολη τοσο πυκνοκατικοιμενη κ να περιβαλομαι απο γνωστους αγνωστους θα προτιμουσα χιλιες φορες να ζουσα σε ενα χωριο με τη κοπελα μου κ να βλεπω το καθαρο ουρανο παρα αυτο το πραγμα..

  4. #4
    Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Everywhere...
    Posts
    60
    Πόση μοναξιά μέσα στην πόλη λες ε; Χμμμμμ....και που να δεις μέσα στις ψυχές μας!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Είναι γεγονός για τις γυναίκες πως οι άντρες είναι όλοι λιγούρια εκτός απο τον ένα και μοναδικό που δεν θέλει εκείνες και κατα συνέπεια με βάση αυτόν οι άντρες δεν φλερτάρουν.
    Σε δευτερη φάση οι γυναίκες έχουν την τάση να είναι υπερπροστατευτικές με τον εαυτούλη τους φτάνοντας δε στην αγένια όταν κάποιος κάνει το λαθος να δείξει θαυμασμό προς αυτές. Και σίγουρα όπως είπε και η Anna M. υπάρχει η τάση να τροφοδοτείται απο πλευράς των αντρών αυτό ακόμα περισσότερο. Και δώσε θαυμασμό, δώσε προσοχή, δώσε εγωισμό, δώσε διαφήμιση, δώσε, δώσε μέχρι να φουσκώσει το μπαλόνι και πλέον να πετάει πάνω απο τους υπόλοιπους.
    Βάλε και το ό,τι παραξενιά κουβαλάει ο κάθε ένας μας....το αποτέλεσμα είναι πως η συντριπτική πλειοψηφία προτιμά τα "σιγουράκια" τα οποία βέβαια δεν είναι σιγουράκια αλλά η ψευδαίσθηση της ασφάλειας που δίνουν είναι αρκετή. Έτσι και αλλιώς η ανθρωπότητα δεν βασίζεται στην λογική.
    Δεν υπάρχει τίποτα που να διασφαλίζει πως αυτός που κάθεται δίπλα σου δεν είναι "συμβατός" με εσένα αλλά αυτός που γνωρίζεις μέσω ενός γνωστού κλπκλπ είναι.

    Έτσι όμως δεν είναι τα πράγματα? εννοώ...αυτό δεν ειναι το "φυσιολογικό"? το να είναι παράλογη η κατάσταση.

    Στο κάτω κάτω όμως επειδή ανέφερες το σεξ...σε ποιον δεν αρέσει? και οταν οι επιλογές είναι τοσες (γιατί φαντάζομαι αναφέρεσαι σε μικρές σχετικά ηλικίες) γιατί να αναζητά κάποιος κάτι διαφορετικό?
    Δεν είναι απαραίτητα αυτό που ακολουθώ εγώ αλλά όσο "περνάει η μπογιά" κάποιου τι λόγο έχει να μην το εκμεταλλευτεί? Εφόσον η έλξη είναι πάντα σίγουρα πρώτα εξωτερική. Κανείς δεν ενδιαφέρεται για τα εσωτερικά χαρίσματα κάποιου γιατί πολύ απλά δεν κυκλοφορούμε με ταμπέλες. Οποτε σε ελκύει αυτό που βλέπεις...ναι...για σωματική επαφή. Είναι αν μη τι άλλο λογικό.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Quote Originally Posted by Tomhet View Post
    Είναι γεγονός για τις γυναίκες πως οι άντρες είναι όλοι λιγούρια εκτός απο τον ένα και μοναδικό που δεν θέλει εκείνες και κατα συνέπεια με βάση αυτόν οι άντρες δεν φλερτάρουν.
    Σε δευτερη φάση οι γυναίκες έχουν την τάση να είναι υπερπροστατευτικές με τον εαυτούλη τους φτάνοντας δε στην αγένια όταν κάποιος κάνει το λαθος να δείξει θαυμασμό προς αυτές.
    Εσύ Tomhet έχεις εντρυφήσει στη γυναικεία ψυχολογία και βγάζεις συμπεράσματα για το πώς σκέφτονται οι γυναίκες? Τέτοια σχόλια μόνο ειρωνικά και υποτιμητικά για το γυναικείο φύλο είναι...

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    θα ελεγα οτι οι ικανοτητες που εχουν οι περισσοτεροι ανθρωποι στο να γνωριζουν αγνωστους ειναι ανυπαρκτες συνηθως εκτος κ αν βρισκονται σε καπια πολυ δυσκολη θεση που εκει μπορουν να κανουν κατι. ειναι τραγικο να ζεις σε μια πολη πυκνοκατηκιμενη κ να βλεπεις παντου γνωστους αγνωστους να περπατανε στο κοσμο τους με τα ακουστικα στα αυτια κ να ζουν μια ζωη μονοπλευρη ενω καπιος αλλος κοντα τους η οχι αντιμετωπιζε το ιδιο προβλημα. μου φαινονται τοσο αμηλιτοι οι ανθρωποι στη πολη που φαινετε να εχουν ετη φωτος διαφορα απο τις δικες μου αντιληψεις με κουραζει τοσο πολυ αυτη η πολη κ το χειροτερο ειναι οτι δε ξερω πως να ξεφυγω απο αυτη αφου εχω κολησει στην αθηνα ενω θα προτιμουσα να ζω ακομα κ σε ενα χωριο ακομα κ αν εβλεπα μονο το καθαρο ουρανο....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Ειρωνικά σίγουρα δεν είναι γιατί δεν στέκει λογικά αυτό....Υποτιμητικά όμως? γιατί?
    Δεν νομίζω πως η ευγένεια είναι θέμα προς συζήτηση πόσο μάλλον εσωτερικής αναζήτησης γυναίκας ή και άντρα. Και αν πχ εσύ έχεις δει ή ακούσει ποτέ άντρα να είναι αγενής σε γυναίκα επειδή του έδειξε θαυμασμό σε παρακαλώ να παραθέσεις την εμπειρία σου.
    Μπορώ να σου αναφέρω άπειρα παραδείγματα τέτοιας συμπεριφοράς, και ρεαλιστικά και μέσω στερεοτύπων αλλά γιατί δεν παρατηρείς καλύτερα την αντίδραση σου που είναι πέρα για πέρα υπερπροστατευτική για το γυναικείο φύλο οπότε και συμπερασματικά δικαιώνει το τι έγραψα?
    Δεν θα γίνω σε καμία περίπτωση αποδιοπομπαίος τράγος για τα στερεότυπα που έχουν ορίσει και τιμούν οι άνθρωποι και των δύο φύλλων. Το να μην δέχεσαι οτι αυτή η συμπεριφορά είναι χαρακτηριστικό του φύλου σου το θεωρώ κάπως στενόμυαλο. Aν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει?
    Κοίτα όμως τι θα κάνω για σένα....
    Στο φορουμ εδώ έχουν αναφερθεί άπειρες φορές τέτοια ζητήματα. Αν λοιπόν εγώ στείλω τώρα μηνύματα προσωπικού χαρακτήρα σε όλες τις γυναίκες του φόρουμ ρωτώντας αν θα ήθελαν να τα πουμε απο κοντα κλπκλπ....Πες μου οτι στο πηγαδάκι που θα στηθεί μετά δεν θα χαρακτηριστώ "λιγούρι".
    Ευχαριστώ...

    ΥΓ: Αν δεν θεωρείς πως ΕΣΥ Lena εχεις αυτή τη συμπεριφορά, τότε κανένα πρόβλημα δεν αναφέρομαι σε εσένα και δεν βλέπω γιατί αρπάχτηκες...Το να λες όμως πως δεν υπάρχει γενικά είναι τελεειειειειως διαφορετικό θέμα....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Quote Originally Posted by Tomhet View Post
    Είναι γεγονός για τις γυναίκες πως οι άντρες είναι όλοι λιγούρια εκτός απο τον ένα και μοναδικό που δεν θέλει εκείνες και κατα συνέπεια με βάση αυτόν οι άντρες δεν φλερτάρουν.
    Σε δευτερη φάση οι γυναίκες έχουν την τάση να είναι υπερπροστατευτικές με τον εαυτούλη τους φτάνοντας δε στην αγένια όταν κάποιος κάνει το λαθος να δείξει θαυμασμό προς αυτές.
    Φίλε μου είναι και ειρωνικό και υποτιμητικό το σχόλιο σου! Σα γυναίκα με προσβάλλει όλο αυτό που λες, ξαναδιάβασε το και κάνε μια προσπάθεια να καταλάβεις τί διατυπώνεις... μάλλον άλλο ήθελες να πεις και άλλο είπες.
    Νιώθω ότι μπαίνεις σε μια διαδικασία να αποδώσεις σωρευτικά χαρακτηριστικά στα 2 φύλα, του τύπου οι άντρες έτσι, οι γυναίκες αλλιώς. Δεν είναι όμως έτσι, δεν μπορούμε να τα ισοπεδώνουμε όλα και να τα βάζουμε σε 2 κουτάκια (άνδρες εναντίον γυναικών και αντίστροφα) γιατί απλούστατα κάθε άνθρωπος (είτε γυναίκα είτε άντρας) είναι διαφορετικός, λειτουργεί διαφορετικά, έχει διαφορετικό τρόπο σκέψης, κινείται σε διαφορετικό πλαίσιο, πιστεύει σε διαφορετικές αξίες, και γενικά είναι δ ι α φ ο ρ ε τ ι κ ο ς !!!!
    Οπότε ας σεβαστούμε επιτέλους, ας προσπαθήσουμε τουλάχιστον, τη διαφορετικότητα καθενός μας.
    Ώρες ωρες αναρωτιέμαι με ποιές κάνετε παρέα και καταλήγετε σε τέτοια συμπερασματα. Αλλος λέει ότι οι γυναίκες θέλουν άντρα με λεφτά, άλλος ότι οι γυναίκες είναι πόρνες, άλλος ότι οι γυναίκες είναι άπιστες, εσύ αυτό που είπες.... έλεος δηλαδή !
    Και μετά είμαι υπερπροστατευτική? Πώς θα σου φαινόταν αν σου έλεγα ότι οι άντρες είναι τεμπέληδες, απατεώνες και ψεύτες? ότι θέλουν για σύντροφο την Adrianna Lima και δεν συμβιβάζονται με κάτι πιο "γηινο"? ότι είναι εγωιστές μέχρι αηδίας? ότι δεν σέβονται τα παντελόνια που φοράνε?

    Σχετικά με το "Στο φορουμ εδώ έχουν αναφερθεί άπειρες φορές τέτοια ζητήματα. Αν λοιπόν εγώ στείλω τώρα μηνύματα προσωπικού χαρακτήρα σε όλες τις γυναίκες του φόρουμ ρωτώντας αν θα ήθελαν να τα πουμε απο κοντα κλπ κλπ....Πες μου οτι στο πηγαδάκι που θα στηθεί μετά δεν θα χαρακτηριστώ "λιγούρι". ", ποιός σου είπε ότι εγώ προσωπικά, να μιλήσω για την πάρτη μου είμαι εδώ για να βρω άντρα? για όλες τις άλλες που λες δεν ξέρω, δεν μπορώ να έχω άποψη, δεν με αφορά! έχω πει επανειλημμένα ότι είμαι εδώ για να διαβάζω γνώμες από άτομα τελείως άγνωστα, προφανώς γιατί θέλω να τσεκάρω γνώμες και ψάχνομαι σε θέματα ψυχολογίας. Πηγαδάκια εγώ προσωπικά δεν έχω κάνει ποτέ, το πολύ να έχω μιλήσει με 2-3 άτομα, και για πολύ συγκεκριμένα θέματα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Οκ έβαλες το υστερόγραφο και αλλάζει το θέμα. Για το "γενικά" θα σου πω

    Λοιπόν το ξαναδιάβασα όλο το ποστ με το υστερόγραφο, και αναθεωρώ, δεν αλλάζει το θέμα. Πάλι τα ίδια λέμε.
    Δεν κάνω εγώ τη διαφορά ούτε είμαι κανένα σημείο αναφοράς για να κάνεις τη διάκριση. Όπως και εσύ δε νομίζω να νιώθεις ότι είσαι σημείο αναφοράς και διάκρισης για το ανδρικό φύλο εν γένει.
    Νομίζω ότι έχεις παρανοήσει κάποια πράγματα ως στερεότυπα, αλλά σκέψου ότι ζούμε στο 2013 και όχι στο 1930.

    Φίλε μου Tomhet, αν γουστάρεις καμιά κοπέλα από το περιβάλλον σου γιατί το ίντερνετ είναι άλλο θέμα, σου συστήνω ανεπιφύλακτα να την πλησιάσεις! Μην κολώνεις από χαρακτηρισμούς τύπου "λιγούρι". Σκέψου ότι και η άλλη μπορεί να κολώνει από χαρακτηρισμούς τύπου π@@τ@να...
    Last edited by Lena01; 05-11-2013 at 23:33.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Quote Originally Posted by Lena01 View Post
    Σχετικά με το "Στο φορουμ εδώ έχουν αναφερθεί άπειρες φορές τέτοια ζητήματα. Αν λοιπόν εγώ στείλω τώρα μηνύματα προσωπικού χαρακτήρα σε όλες τις γυναίκες του φόρουμ ρωτώντας αν θα ήθελαν να τα πουμε απο κοντα κλπ κλπ....Πες μου οτι στο πηγαδάκι που θα στηθεί μετά δεν θα χαρακτηριστώ "λιγούρι". ", ποιός σου είπε ότι εγώ προσωπικά, να μιλήσω για την πάρτη μου είμαι εδώ για να βρω άντρα? για όλες τις άλλες που λες δεν ξέρω, δεν μπορώ να έχω άποψη, δεν με αφορά! έχω πει επανειλημμένα ότι είμαι εδώ για να διαβάζω γνώμες από άτομα τελείως άγνωστα, προφανώς γιατί θέλω να τσεκάρω γνώμες και ψάχνομαι σε θέματα ψυχολογίας. Πηγαδάκια εγώ προσωπικά δεν έχω κάνει ποτέ, το πολύ να έχω μιλήσει με 2-3 άτομα, και για πολύ συγκεκριμένα θέματα.
    Μα Lena με αυτό που γράφεις είναι σαν να επιβεβαιώνεις ακριβώς αυτό που είπα... Δεν είπε κανείς οτι είσαι στο νυφοπάζαρο... αλλά όπως βλέπεις στην πρόταση μου να σου στείλω πχ ενα pm για καφε η απάντηση σου ήταν "ποιος σου είπε οτι ειμαι εδω για να βρω αντρα?". Δηλαδή αν εγώ ρωτούσα κάτι απόλυτα ανθρώπινο και φυσιολογικό η απάντηση σου θα ήταν αυτή η οποία κυμαίνεται απο αμυντική ως επιθετική..."ποιος σου ειπε οτι ειμαι εδω για να βρω αντρα?" κανείς δεν μου το είπε και το να σου προτείνω να παμε για εναν καφε δεν σημαίνει οτι σε ζητάω για γυναίκα μου....βλέπεις όμως πως αντιδρας? Αν η αντίδραση σου δεν ειναι αμυντική τότε τι είναι?
    Λες και χτυπάω το στήθος μου σα το γορίλα με το ρόπαλο στο χέρι ενώ στην πραγματικότητα σε ρώτησα κάτι τελείως ανθρώπινο.
    Ούτε σου είπα οτι κάνεις πηγαδάκια εδω μέσα εσύ προσωπικά...είπα "στο πηγαδάκι που θα στηθεί". Γιατί ΘΑ στηθεί και ΘΑ χαρακτηριστώ λιγούρι.

    Οσο για το αν οι άντρες είναι "τεμπέληδες απατεώνες ψευτες εγωιστές ασεβης"....αν μου το τεκμηριώσεις αυτό θα το δεχτώ αλλά αμφιβάλλω αν μπορείς να το κάνεις αυτό...μάλλον μέσα στον εκνευρισμό σου για την υπεράσπιση σου (χωρις λόγο) έχασες το νόημα αυτού που είπα.
    Οι γυναίκες δεν μπορούν να είναι τεμπέλες? ψευτρες? εγωιστές? ασεβης? πως είναι αυτό χαρακτηριστικό των αντρων?
    Δεν έχω δει ποτέ μου, ούτε ακούσει, γυναίκα να δείχνει θαυμασμό σε άντρα και εκείνος να την λέει λιγούρα ή να την κοιτάζει περιφρονητικά. Ότι άντρας και να είναι...απο τον τσάκωνα μέχρι τον χειμωνέτο. Το αντίθετο όμως είναι αρκετά σύνηθες. Αν αρνείσαι οτι συμβαίνει αυτό δεν θα σου αλλάξω εγώ την γνώμη...ρώτα τους άντρες γνωστούς σου γιατί εγω σου είμαι απλά ο "κακός" της υπόθεσης.

    TL;DR:
    Αν σε ρωτούσα αν θες να πάμε για καφε η απάντηση σου είναι "ποιος σου είπε οτι είμαι εδώ για να βρω άντρα?"....κατ'επεκταση αν σε δω στο δρόμο και σε χαιρετήσω σαν άγνωστος θα απαντήσεις "ποιος σου ειπε οτι ειμαι εδω για να βρω αντρα?"...αν δηλαδή δείξω θαυμασμό, επιθυμία για προσέγγιση κλπ...η απάντηση σου ειναι "ποιος σου ειπε οτι ειμαι εδω για να βρω αντρα". Κανείς δεν μου είπε τίποτα...θαυμασμό έδειξα και ενδιαφέρον...και τα δύο αθώα και ανθρώπινα αλλά η απάντηση σου πέρα για πέρα υπερπροστατευτική το λιγότερο.
    Απλά επιβεβαιώνεις οτι έγραψα νομίζω.

    ΥΓ: για να μην παρεξηγούμαστε όλα αυτά αναφέρονται σε παράδειγμα, οχι σε γεγονότα.

    ΥΓ2:Φυσικά ο κάθε ένας μας είναι διαφορετικός... τι σχέση έχει αυτό όμως? θα έλεγα εγώ δηλαδή οτι οι άντρες κατα γενική ομολογία δεν ασχολούνται με τα αθλητικά επειδή ΕΓΩ δεν ασχολούμαι με τα αθλητικά και είμαι άντρας? Τι λογική είναι αυτή?
    Τι να κάνουμε...υπάρχουν και τα στερεότυπα...και για τους αντρες και για τις γυναίκες...πρεπει δηλαδή να εξιδανικευσουμε όλο τον πλυθησμό για να μην θίξουμε την διαφορετικότητα του καθε ενός?
    Υπάρχουν και πολλά άλλα στερεότυπα...θες μερικά? οι γυναίκες βάφουν τα νύχια τους! επειδή ΕΣΥ δεν το κάνεις δεν σημαίνει πως αυτό δεν χαρακτηρίζει τις γυναίκες... Οι γυναίκες επίσης ξυρίζουν τα πόδια τους ενώ οι άντρες όχι...το οτι μερικές γυναίκες δεν το κάνουν αυτό και μερικοί άντρες αντίστοιχα το κάνουν, δεν αλλάζει την αρχική πρόταση.

    ΥΓ3: (εχω ρέντα)
    Οι ανθρώπινες ανάγκες και συμπεριφορά μπορεί πολύ εύκολα να μετατραπεί σε ταμπού.
    Αν στερηθείς το νερό για μεγάλο διάστημα όταν θα βρεις την πηγή την λαχτάρα σου για να καλύψεις την ανάγκη σου θα την πουν "λυσσα". Αν στερηθείς τον ύπνο και επιτέλους ξαπλώσεις θα πουν οτι πεφτεις για υπνο σα το τουβλο. Αν στερηθείς την επικοινωνία και ξαφνικά κάνεις οτι μπορείς για να την αποκτήσεις θα σε πουν παράξενο, κοκ....αν στερηθείς την επαφή με το άλλο φύλο (κάτι εξίσου ανθρώπινο και φυσιολογικό) θα σε πουν λιγουρι. Έτσι είναι τα πράγματα...αν τώρα εσύ θες να δικαιολογήσεις την στάση της ανθρωπότητας περνώντας την απο το κόσκινο της "διαφορετικότητας" για να μην θιχτεί η υπόληψη κανενός...τι να πω...κάντο. Τίποτα απο τα παραπάνω δεν θα αλλάξει και η συμπεριφορά της μάζας θα είναι πάντα η ίδια απέναντι στο άτομο.
    Last edited by Tomhet; 05-11-2013 at 23:37.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Quote Originally Posted by Tomhet View Post
    Οσο για το αν οι άντρες είναι "τεμπέληδες απατεώνες ψευτες εγωιστές ασεβης"....αν μου το τεκμηριώσεις αυτό θα το δεχτώ αλλά αμφιβάλλω αν μπορείς να το κάνεις αυτό....
    Πώς θέλεις να στο τεκμηριώσω? Η Εθνική Στατιστική Υπηρεσία σου κάνει?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Quote Originally Posted by Lena01 View Post
    Φίλε μου Tomhet, αν γουστάρεις καμιά κοπέλα από το περιβάλλον σου γιατί το ίντερνετ είναι άλλο θέμα, σου συστήνω ανεπιφύλακτα να την πλησιάσεις! Μην κολώνεις από χαρακτηρισμούς τύπου "λιγούρι". Σκέψου ότι και η άλλη μπορεί να κολώνει από χαρακτηρισμούς τύπου π@@τ@να...
    Ωραίο το ιδανικό αυτό αλλά καθόλου ρεαλιστικό...το άτομο πάντα θα φοβάται και θα περιορίζεται απο το κοινωνικό σύνολο ανεξάρτητα απο το αν κάποιος του προτείνει να κάνει το κομάντο. Σε μια κλειστή κοινωνία πχ ο άντρας δεν μπορεί να ρωτήσει όλες τις γυναίκες του χωριού αν θα ήθελε καμία να βγει μαζί του όταν θα έχει φάει άκυρο απο την πρώτη την δεύτερη κλπκλπ. Θα τον πουν παράξενο, λιγούρι κλπ.

    Quote Originally Posted by Lena01 View Post
    Πώς θέλεις να στο τεκμηριώσω? Η Εθνική Στατιστική Υπηρεσία σου κάνει?
    Νομίζω εξήγησα το πως μπορείς να το τεκμηριώσεις...
    Απαντώντας στην ερώτηση: "Οι γυναίκες δεν μπορούν να είναι τεμπέλες? ψευτρες? εγωιστές? ασεβης?"

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Νέο παιδί και είσαι τόσο απόλυτος? γιατί βρε Tomhet μου? (σχετικά με το πρώτο σχόλιο)

    Να το τεκμηριώσω.... σκέψου τη μάνα σου! και έχεις την απάντηση που ζητάς.
    (Δεν έχω καμία πρόθεση να σε προσβάλω, έτσι? σκέψου όμως ήρεμα και για κάποιο διάστημα όσα έγραψες, κάνε μια προσπάθεια να το δεις αλλιώς, εξ ου και το τελευταίο που σου έγραψα και τα ξαναλέμε, αν θες... κουβέντα να γίνεται... δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα )

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Δεν το πιάνω αυτό με το "σκέψου την μάνα σου".
    Δεν είμαι απο αυτούς που δεν έχουν απομυθοποιήσει το γονικό πρότυπο. Η μητέρα μου αλλά και ο πατέρας μου ειναι άνθρωποι όπως όλοι. Και έχουν πάρα πολλές πιθανότητες να έχουν γίνει αγενής με άλλους, τεμπέλιδες, να έχουν πει ψέμματα και γιατί και όχι να έχουν απατήσει τον σύντροφο τους κάποια στιγμή στη ζωή τους. Δεν ξέρω τι συμπέρασμα θα βγάλω καθώς δεν τους θεωρώ αγίους.
    Αν εσύ πιστεύεις ότι η μητέρα σου πχ ήταν πάντα αγία τότε θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς εσύ....:P
    Οι ψευτες οι απατεώνες οι τεμπέληδες οι, οι, οι....είναι γονείς ή παιδιά κάποιου...δεν λέει κάτι αυτό.

    Σε δευτερη φάση...αν είμαι απόλυτος...
    Απόλυτος στο πως λειτουργεί η κοινωνία? αφού έτσι λειτουργεί, τι να κάνουμε? να πω οτι δεν ειναι έτσι και πως οι γυναίκες πχ ειναι δεκτικές στο φλερτ οποιουδήποτε (παντα σε ευγενικά πλαίσια)? αφου δεν είναι. Προσωπικά μιλώντας μου έχει τύχει άπειρες φορές στο δρόμο να χαιρετάω κάποια ενώ είμαι στην μηχανή πχ, (μια απλή παιδική χειρονομία-κουνημα του χεριού, ούτε καν φλερτ δε το λες σε καμία περίπτωση, ενα απλό πειραγμα ειναι) και να γυρίζουν το κεφάλι πολλές φορές μάλιστα με ύφος "δε μας χεζεις τώρα".
    Αλλά είμαι δε σίγουρος πως διαβάζοντας αυτό που μολις εγραψα, το μυαλό της στερεότυπης γυναίκας (ενδεχομένως και το δικό σου, δεν ξέρω) θα εστιάσει στο "α καλα αυτός πειράζει οποια βρει στο δρόμο" αντί στο ουσιαστικό του θέματος.
    Τι να κάνουμε δηλαδή? Πες μου οτι εσύ έχεις χαιρετήσει ποτέ άντρα με παρόμοιο τρόπο και είχε την ίδια αντίδραση και θα σου ζητήσω συγγνώμη.
    Μέχρι τότε όμως, τι να κάνουμε? να προσποιηθώ οτι έχεις δίκιο ενώ προφανώς οτι λες βασίζεται μονο στον κόσμο της Lenas και όχι στην κοινωνία?
    Είμαι "νεο παιδι" και έχω αυτές τις απόψεις γιατί σε αντίθεση με εσένα αναγκάστηκα να πειραματιστώ με τον κόσμο γύρω μου. Όσο στενόμυαλος σου φαίνομαι εγώ πίστεψε με άλλο τόσο μου φαίνεσαι και εσύ. Η διαφορά μας όμως είναι στο οτι εγώ έχω δεχτεί πχ την συμπεριφορά αυτή γιατί είμαι άντρας ενώ εσυ δεν την έχεις δεχτει γιατί είσαι γυναίκα. Τόσο απλό είναι.
    Ξέρω το πόσο κατακριτέα είναι η ανάγκη για βασικά πράγματα όπως η επικοινωνία. Όσο κατακριτέα είναι και η χρήματα πχ αλλά επίσης είναι ένα θέμα ταμπού.

    Πιστεύεις οτι αν προσπαθούσα να εξηγήσω σε έναν βιομήχανο πχ το πως ζει ο μέσος έλληνας θα με καταλάβαινε ή θα με έβγαζε τρελό?

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Πόση αχαριστία...
    By MaryT. in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 28-05-2013, 16:11
  2. ΠΟΣΗ ΑΓΑΠΗ ΑΓΟΡΑΣΑΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?
    By Kat711 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 20-12-2011, 15:59
  3. ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΑΝΤΕΧΕΤΕ?
    By seleios in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 134
    Last Post: 30-01-2011, 20:55
  4. Η ΜΟΝΑΞΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΛΗΘΟΣ-Ο ΦΟΒΟΣ ΠΟΥ ΤΡΩΩ-ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΟΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ
    By BrokeN_DoLL in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 25-11-2010, 16:30
  5. ΠΟΣΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΕΧΕΤΕ?
    By vstrap in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 22-06-2009, 21:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •