κάθε απόγευμα.....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    5

    κάθε απόγευμα.....

    το πρωί ξεκινάει πολύ καλά με όρεξη για ελαφριά γεύματα και πρόθεση για γυμναστική.
    Το απόγευμα ακατάσχετη επιθυμία για γλυκό, που ενώ υπόσχομαι να είναι ένα, γίνεται πολλά και έπειτα πάρα πολλά γλυκά και αλμυρά και καμία γυμναστική.

    Πώς το αλλάζεις αυτό????

  2. #2
    το είχα ανέκαθεν αυτό το πρόβλημα. το έλυσα με το να τρώω το πρωί ένα πολύ καλό γεύμα ,πρόγευμα κ μεσημεριανό. κ το απόγευμα(μόλις γυρίζω απτην δουλειά) τρώω κανα φρούτο με υδατάνθρακα(κανα μπισκότο η παξιμάδι).ή φρούτο με πρωτείνη(αυγό γιαούρτι γάλα)

    μετά πάω κατευθείαν τζιμ ή κανονίζω καφέ ή κάνω δουλειές στο σπίτι.αυτό με κρατάει κανα δύωρο απασχολημένη.αν είμαι πτώμα κάνω μπάνιο κ πέφτω να κοιμηθώ.
    κ μετά τρώω ένα καλό κ απενοχοποιημένο πια βραδινό.(γύρω στισ 8-9)
    κανονική μερίδα φαγητού(αν είναι σούπα,μια κουτάλα,αν είναι κρέας μια μερίδα όσο το χέρι μου,αν είναι κατι σαν μουσακάς ένα τετράγωνο που να χωράει στην παλάμη μου), με μπόλικη σαλάτα(1 κουταλάκι λάδι) κ ψωμί.αν συνεχίζω να πεινάω πείνω κανα ποτήρι κρασί η κ καμια μπύρα.κ τρώω κ κανα φρούτο.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    5
    σ'ευχαριστώ. Επισκέπτομαι διατροφολόγο και το καθημερινό μου menu περιέχει 5-6 πολύ ωραία γεύματα οπότε το σωστό είναι γνωστό.
    Το πρόβλημα είναι ότι το απόγευμα με πιάνει κάτι σαν τρέλα αυτοκαταστροφής και θα φάω οτιδήποτε έχει πολύ έντονη γεύση και είναι easily prepared ή ακόμα καλύτερα το αγοράζεις από το περίπτερο. Αυτό είναι το ζήτημα που πρέπει να αντιμετωπίσω - η θεωρία είναι γνωστή.
    Σου έχει συμβεί κάτι τέτοιο;

  4. #4
    α κ επίσης καλό θα ήταν να γράφεις τι θα φας το απόγευμα από το πρωί. να έχεις πάνω κάτω στο μυαλό σου τις κινήσεις σου το απόγευμα κ τις εναλλακτικές.

    αυτό το θέμα είναι πολύ ωραίο.μια ζωή την πατάω κ πρώτη φορά νιώθω οτι έχω έναν έλεγχο της κατάστασης

    καλύτερα να υπολογίζεις απτην αρχή να φας λίγο παραπάνω,παρά να λες θα φάω 1500 θερμίδες κ να αγχώνεσαι. θέλει οργάνωση κ να μην μένεις νηστική.
    διάβασα τρίωρα τριάδες! το ευαγγέλιο του φόρουμ

  5. #5
    δυστυχώς καλό θα ήταν να κάθεσαι να μαγειρεύεις.
    εγώ το πήρα απόφαση κ τώρα μαγειρεύω από την προηγούμενη για την επόμενη.

    τώρα σε περίπτωση που δν μπορέσω να μαγειρέψω παίρνω έτοιμες σαλάτες(αυτές που έχουν σε σακούλες στα σουπερ μάρκετ)και βάζω λίγο ντομάτα κρεμμύδι τόνο κ τριμμένο κασέρι κ τρώω αυτό για βραδυνό με μία κουταλιά λάδι κ μία φέτα ψωμί
    ή
    τρώω ένα τόστ με ντομάτα φέτα κ δύο φέτες ψωμί και μια ντοματοσαλάτα.
    ή
    βράζω δύο πατάτες και τις τρώω με κρεμμύδι κ αυγό και μια φέτα ψωμί.

    δν καταλαβαίνω όμως γιατί πεινάς αφού η διαιτολόγος σου έχει κάνει διατροφή.πες της το μήπως σου αυξήσει λίγο τις θερμίδες κ τις ποσότητες.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    5
    και πάλι σ'ευχαριστώ. Ωστόσο, μαγειρεύω καθημερινά τα γεύματα που ενδύκνυνται, κρατάω ημερολόγιο διατροφής, και οι θερμίδες μου 1200 -1400 είναι υπερερκετές όχι απλά για να μην παινάω αλλά για να απολαμβάνω.
    Δυστυχώς όλη η θεωρίου που έχω πολύ όμορφα τακτοποιημένη στο μυαλό μου καταρρίπτεται με μια απλή σκέψη του τι θέλω να φάω τώρα και αύριο τα διορθώνω όλα. Όπως καταλαβάινεις το αύριο δεν έρχεται ποτέ..
    Ή μαλλον για να το θέψω πιο σωστά, στο διάστημα των 8 πρώτων μηνών με τη διατροφολόγο έχασα περίπου 20 κιλά. Από τότε και έπειτα συμβαίνει αυτό που περιγράφω παραπάνω και έχει περάσει ένας χρόνος μέσα στον οποίο έχω πάρει πάρα πολλές φορές την απόφαση αύριο ξεκινάω, έχω σιχαθεί ουκ ολίγες φορές αυτά που τρώω και υπάρχουν γεύσεις που λάτρευα και τώρα πλέον δεν με ικανοποιούν γιατί τις έχω συνηθίσει.
    Έχω να χάσω ακόμα 20 κιλά για να είμαι super αδύνατη αλλά και 10 εάν χάσω θα είμαι μια χαρά στα ρούχα μου. Όπως πάω όμως βλέπω να παίρνω κιλά και να μηχν ξεφεύγω από την παγίδα του φαγητού. Μερικές φορές σκέφτομαι ότι μου έχουν κάνει μάγια lol ;)

  7. #7
    τι ευχαριστείς καλέ!

    συγχαρητήρια για τα 20 κιλά!
    πιστεύω οτι όταν πεινάμε φταίει η δίαιτα.νομίζω οτι πρέπει να πεις στην διατροφολόγο σου τι σου συμβαίνει.

    1400 κ γυμνάζεσαι κιόλασ?για πόσο καιρό λαμβάνεις 1400 θερμίδες?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Αυτο που λέει η ζηλιαρομπομπικα με το να προγραμματίζεις το φαγητό σου κι εμένα με έχει βοηθήσει πολύ!!!
    Επίσης αυτο με τις 1400 εμενα η διατροφολόγος μου το εχει δικαιολογησει ως οτι λένε 1400 γιατι πάντα θα είναι λιγο παραπάνω οπότε να φτάνουμε τις 1500-1600 και να καλύπτουμε και καμιά μαλακιούλα αν γίνει :) Θερμιδικά εννοώ!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    5
    ευχαριστώ (και πάλι!) για τα συγχαρητήρια!
    το έχω συζητήσει με τη διατροφολόγο και έχουμε κάνει κάποια sessions με eating phychology.
    1400 θερμίδες θα έπρεπε να λαμβάνω αλλά εάν δούμε μία ημέρα που επειδή είχε προσφορά στα fitness bargs το ΑΒ αγόρασα 4 κουτιά και τα έφαγα σε ένα 24ωρο, είναι 1400 οι κανονικές μου +2200 τα fitness bars. Καλό;;;;

    Αυτά. Δυστυχώς εχω δοκιμάσει τα πάντα... εκτός και εάν υπάρχει κάτι που δεν ξέρω.....:smug:

  10. #10
    καταρχάς τα φιτνες μπαρς οδηγούν με μαθηματική ακρίβεια σε τέτοιο ξέσπασμα.
    ποτέ δν έχω καταφέρει να φάω μόνο ένα ή δύο.
    λάθος επιλογή ξεσπάσματος.
    αν έτρωγες τα έτοιμα παντζάρια που έχει ο βασιλόπουλος με λίγο λεμόνι κ λάδι κ ψωμί θα έβαζες περίπου 400-500 θερμίδες.

    κ δν θα πεινούσες.τρου στόρι.

    προσπάθησε να ανικαταστήσεις τις "κραιπάλες σου" με πιο υγιεινές εκδοχές.
    πιο πολλά φρούτα ,πιο πολλά γιαούρτια, κανά αυγό ,καμιά σαλάτα
    στην αρχή δν θα σαρέσει ,σιγά σιγά όμως θα δεις οτι θα αρχίσεις να τα προτιμάς από μόνη σου

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    10
    εμενα με πιανει αυτο που λες φλορα μου το βραδυ αργα στη τηλεοραση οταν ολοι εχουν κοιμηθει και ειναι η ωρα που χαλαρωνω..και παντα γλυκα..μερεντες παγωτα κρουασαν και δεν συμμαζευετε..ενω ολη μερα ειμαι κυρια...αυτο προσπαθω να σταματησω τωρα τρωγοντας κανενα γιαουρτι ή καμια κρεμα ανθος αραβοσιτου(που δεν περιεχει ζαχαρη,βαζω ζαχαρινη)...καλο κουραγιο και καλη μας δυναμη....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    243
    Φλωρα ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με σενα .... ακριβως ομως... το απογευμα η μετα το μεσημεριανο εκανα σαν τρελη για γλυκο ή υδατανθρακα εν γενη και μετα το υπερφαγικο το χα στανταρακι...

    Οι δικες μου λυσεις:
    α) Μολις αρχιζα να νιωθω οτι ηθελα γλυκο... βουρ πηγαινα για περπατημα/ εβγαινα απο σπιτι (καφε, βολτα) τις πιο πολλες φορες για να αποφυγω τα περιπτερα επερνα μαζι μονο τα χρηματα για καφε... οποτε περιοριζομουν στο ενα κουλουρακι του καφε
    β) Αν δεν γινοταν να βγω απο το σπιτι η να απασχολησω το μυαλο μου με αλλο τροπο (ταινια, μουσικη) τοτε φτιαχνω μια μικρη δοση κρεμας βρωμης (1-2 κουταλιες βρωμη + 1/2 φλ γαλα 1/2 φλ νερο+2 χαπακια στεβια+ κανελα) με φουσκωνει αρκετα και ειναι γλυκο ή φρουτο ενα μεγαλο για να σε πιασει π.χ μηλο με κανελα + 1 σοκαλατακι 70% κακαο ή μια μικρη κρεμουλα γιωτης την ετοιμη απο το ψυγειο του σουπερ η ζελεδακι αυτο τις γιωτης για διαβητικους... (ολα τα παραπανω ναι μεν με καλυπταν για γλυκο χωρις να νιωθω μετα το γνωστο ωχ τα κατεστρεψα ολα ας φαω τωρα οσο θελω αφου παει περιπατο η διατροφη... ) Ο λογος που θες γλυκο δεν ειναι οτι εισαι "ατακτη" διατροφικα αλλα μαλλον οτι πεφτει η ινσουλινη σου αποτομα... Συζητησε το με την διατροφολογο σου σε παρακαλω οτι γινεται αυτο ... και δες στο μεσημεριανο σου τι ειδους υδατανθρακα εχεις... μπορει απο κει να ερχονται ολα...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    243
    Παρεπιπτοντως τα φιτνες μπαρς στα εχει προτεινει η διατροφολογος?

    Για μενα δεν υπαρχει πιο ηλιθεια τακτικη απο αυτο σαν γλυκο ... εχει αρκετη ζαχαρη θερμιδες λιπη και το προτεινουν συχνα ενω τις πιο πολλες φορες οδηγει σε υπερφαγικα γιατι ειναι σκετος και μαλιστα γρηγορης καυσης υδατανθρακας... το πιο πολυ ζαχαρη... δες αυτο το λινκ ... http://natofao.blogspot.de/search/la...9A%CE%A9%CE%9D εμενα με βοηθησε πολυ να καταλαβω τι παιζει με καποια τροφιμα και κατα ποσο ειναι ή οχι υγεινα ή απλα μας τα πλασαρουν ως τετοια για λογους μαρκετιγκ...

    Φιλια

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    5
    ευχαριστώ (και πάλι και πάλι) γιατί δεν είμαι η μόνη! Κάτι είναι και αυτό...
    H διατροφολόγος μου έχει πει να μην καταναλώνω fitness bars - προφανώς για τους λόγους που αναφέρετε αλλά λόγω του marketing ότί αφού θα φάω κάτι ας είναι κάτι "καλύτερο" από lacta έπεσα στην παγίδα....

    οπότε πρέπει να βρω εναλλακτικές.... και να έχω πολύ πείσμα. Συνήθως το πείσμα με πιάνει στο αντίθετο και καταστρέφω "αυτό το αφού το έφαγα, θα το αποτελειώσω...." με τα γωστά γλυκό αλμυρό και πάλι γλυκό αλμυρό κλπ κλπ

    θα κοιτάξω το blog και θα δω το θέμα του μεσημεριανού γεύματος (αν και το είχαμε συζητήσει και κάναμε δοκιμή με διαφορετικό menu αλλά και πάλι λειτούργησε προσωρινά).

    Επειδή εγώ παλαίυω έναν χρόνο και πάω 2 πάνω 2 κάτω, 3 πάνω 3 κάτω, εσείς με τα κιλά πως πάτε;

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1
    Οι λογοι που κανεις αυτες τις παρασπονδιες ειναι καθαρα ψυχολογικοι... Πρεπει να αναζητησεις ποια ειναι τα αιτια τα οποια σε στρεφουν στην απολαυση αυτη.. Προσωπικα αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα λογω συσσωρευμενου αγχους... Εργαζομαι σε μια φαρμακευτικη εταιρεια οπου υπαρχει τρελη πιεση και ανταγωνισμος καθολη την διαρκεια της ημερας. Οταν τελειωσει η μερα σαν επιβραβευση κανω αυτο το διατροφικο μπαμ... Οι ορμες που εχω ειναι ειτε για "ευκολα" γλυκα βλεπε προφιτερολ,κρεμες,donuts,ειτε για απιστευτα λιπαρα με υπερβολικες δοσεις αλατιου. Αν βρεθεις με ατομα που εχουν το ιδιο προβλημα θα διαπιστωσεις οτι εχουν αναλογες διατροφικες συνηθειες και τρωτε περιπου τα ιδια χαζα γευματακια... Το αγχος με εχει οδηγησει σε μια απιστευτη εσωστρεφεια,και πλεον σε μια ανυποφορη μοναξια. Ενω περιστοιχιζομαι απο ατομα που με αγαπανε και με αναζητουν φιλους φιλες γνωστους επιλεγω να περναω τον χρονο μου μονος μου,γεγονος που οδηγει σε πολλαπλασιες αναγκες για αυτα τα φαγητα που προανεφερα! Χωρις να ειμαι ειδικος θα σου ξαναπω οτι για αυτες τις κατρακυλες πρεπει να κανεις μια βαθεια εσωτερικη αναζητηση...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •