Αλκοόλ - Αγχος-Ελλειψη αυτοπεποιθησης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    3

    Αλκοόλ - Αγχος-Ελλειψη αυτοπεποιθησης

    Κανω χρηση αλκοολ (οχι σε καθμερινη βαση) απο τα 14 εως τωρα στα 32.Στα 17 μπλεχτηκα και με διαφορες ουσιες (χορτο,πρεζα,βενζοδιαζεπιν� �ς κτλ.).Ειχα σταματησει τις ουσιες για αρκετο καιρο και μετα ξαναπεσα με τα μουτρα με αποτελεσμα να χασω δουλεια,φιλους,σχεσεις.Το αλκοολ ομως παντα υπηρχε και υπαρχει.Βρεθηκα σε ψυχιατρειο αλλα δεν εγινε κατι.Ο μονος που με βοηθσε ηταν ενας νευρολογος και ενας καλος παιδικος φιλος με τη συμπεριφορα του.Το αγχος ομως, αποροια τοσων χρωνων, με καταβαλει καθημερινα και δεν εχω καθολου αυτοπεποιθηση.Αυτο με κανει να παιρνω ξανα αγχολυτικα-ηρεμηστικα και οταν βγαινω εξω το ριχνω στο ποτο,αλλιως καθομαι σπιτι.Αγχωνομαι να βγαινω μονος μου.Τι μου συμβαινει;Βοηθηστε παρακαλω
    Last edited by kostis81; 26-11-2013 at 01:44. Reason: δεε μπορω να εμφανισω ολο το κειμενο

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    3
    Κανω χρηση αλκοολ (οχι σε καθμερινη βαση) απο τα 14 εως τωρα στα 32. Στα 17 μπλεχτηκα και με διαφορες ουσιες (χορτο,πρεζα,βενζοδιαζεπιν� �ς κτλ.) Ειχα σταματησει τις ουσιες για αρκετο καιρο και μετα ξαναπεσα με τα μουτρα με αποτελεσμα να χασω δουλεια,φιλους,σχεσεις. Το αλκοολ ομως παντα υπηρχε και υπαρχει.Βρεθηκα σε ψυχιατρειο αλλα δεν εγινε κατι.Ο μονος που με βοηθσε ηταν ενας νευρολογος και ενας καλος παιδικος φιλος με τη συμπεριφορα του.Το αγχος ομως, αποροια τοσων χρωνων, με καταβαλει καθημερινα και δεν εχω καθολου αυτοπεποιθηση.Αυτο με κανει να παιρνω ξανα αγχολυτικα-ηρεμηστικα και οταν βγαινω εξω το ριχνω στο ποτο,αλλιως καθομαι σπιτι. Αγχωνομαι να βγαινω μονος μου. Τι μου συμβαινει;Βοηθηστε παρακαλω

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by kostis81 View Post
    Κανω χρηση αλκοολ (οχι σε καθμερινη βαση) απο τα 14 εως τωρα στα 32. Στα 17 μπλεχτηκα και με διαφορες ουσιες (χορτο, πρεζα, βενζοδιαζεπινες κτλ.).
    Ειχα σταματησει τις ουσιες για αρκετο καιρο και μετα ξαναπεσα με τα μουτρα με αποτελεσμα να χασω δουλεια, φιλους, σχεσεις. Το αλκοολ ομως παντα υπηρχε και υπαρχει.
    Βρεθηκα σε ψυχιατρειο αλλα δεν εγινε κατι. Ο μονος που με βοηθσε ηταν ενας νευρολογος και ενας καλος παιδικος φιλος με τη συμπεριφορα του. Το αγχος ομως, αποροια τοσων χρωνων, με καταβαλει καθημερινα και δεν εχω καθολου αυτοπεποιθηση. Αυτο με κανει να παιρνω ξανα αγχολυτικα-ηρεμηστικα και οταν βγαινω εξω το ριχνω στο ποτο, αλλιως καθομαι σπιτι. Αγχωνομαι να βγαινω μονος μου. Τι μου συμβαινει; Βοηθηστε παρακαλω
    kosti ειδικά το κομμάτι "αγχωνομαι όταν βγαινω μονος" το καταλαβαίνω πολύ, είναι δύσκολο. Αν θελεις περιεγραψέ το λίγο παραπάνω.
    Δλδ βγαίνεις να κανεις καποιες δουλειες το πρωι και δε μπορείς στο κόσμο ? ή κατι παρομοιο-αλλο?
    Με το αλκοολ δε πολυκαταλαβα.. δε μπορείς να το κόψεις ή πίνεις επειδή η παρέα σου βγαίνει και πινει κι αυτη?
    και γιατι να πας σε ενα μερος που νιωθεις αγχος και να ξεκινήσεις να πινεις για να μη νιωθεις ασχημα? Δεν εχει νοημα! Καλυτερα να κατσεις στο σπιτι να κανεις κατι πιο 'υγιες' ή να πας καποια βολτα σε καποιο παρκο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    πολύ πιθανόν να σε πιάνουν κρίσεις πανικού γι αυτό αγχώνεσαι να βγαίνεις μόνος..κοίτα έχεις πολλά θέματα με την ψυχολογία σου και απ'ότι γράφεις έχεις περάσει πολλά.
    Θεωρώ πως πρέπει να βάλεις μια τάξη στη ζωή σου..

Similar Threads

  1. Παντελής έλλειψη αυτοπεποίθησης
    By Mixalhs in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 249
    Last Post: 16-03-2016, 21:27
  2. Έλλειψη αυτοπεποίθησης
    By young wolf in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 19
    Last Post: 14-03-2014, 18:56
  3. θελω να εχω παντα την προσοχη του?ελλειψη αυτοπεποιθησης?..
    By depi< in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 36
    Last Post: 21-01-2014, 01:01
  4. Ελλειψη αυτοπεποίθησης, άγχος και εμμονές
    By katerina12605 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 2
    Last Post: 30-05-2012, 14:25
  5. Έλλειψη αυτοπεποίθησης αυτοεκτίμησης
    By zanazan in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 20
    Last Post: 11-08-2010, 10:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •