ζώα ψυχοθεραπευτές; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 57
  1. #31
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Γουφ!Γουφ!Γουφ!

  2. #32
    Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Everywhere...
    Posts
    60
    Quote Originally Posted by ΓΑΤΑ View Post
    πιστεύετε ότι ένα ζώο μπορεί να βοηθήσει την ψυχολογία ενός ανθρώπου;
    αυτή η γλυκιά παρουσία, η αφοσίωση, η συντροφικότητα, η ανιδιοτέλεια, η αγάπη που προσφέρει και που το μόνο που ζητά είναι ένα χάδι και λίγο φαγάκι........
    Εννοείται πως μπορεί να βοηθήσει την ψυχολογία ενός ανθρώπου στο έπακρον! Κι έπειτα είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο πως ένα ζώο μπορεί να είναι καλύτερος ψυχοθεραπευτής κι από έναν άνθρωπο! Το κακό όμως, κατά την γνώμη μου, είναι πως συνήθως οι άνθρωποι που επιλέγουν την συντροφιά των ζώων είναι λίγο μοναχικοί και κλειστοί στον εαυτό τους!


    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Κατά τη γνώμη μου, άνθρωπος που δεν αγαπάει τα ζώα, δεν αγαπάει ούτε τους ανθρώπους. Προσωπικά, τα αποφεύγω τέτοια άτομα.
    Και είναι σίγουρο ότι η επαφή με τα ζώα κάνει πολύ καλό στην ψυχική μας υγεία.
    Μήπως όμως χάνεις το λεπτό σημείο του να είναι κάποιος φιλόζωος χωρίς να είναι φιλάνθρωπος; Μήπως όμως κι εσύ με τον τρόπο σου που αποφεύγεις αυτή την κατηγορία των ανθρώπων "βοηθάς" στο να αναπαράγεται αυτή η φήμη; Δε νομίζω πως είναι υποχρεωτικό για κάποιον να αγαπά και να θέλει τα ζώα και επίσης δεν νομίζω πως αυτό αμέσως τον κάνει κακό και μοχθηρό!

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    156
    σας προτείνω να το δείτε.....

    http://www.youtube.com/watch?v=JA8VJ...&feature=share
    μην ξεχνάς να είσαι άνθρωπος!!!!!!

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by smigol View Post
    Μήπως όμως χάνεις το λεπτό σημείο του να είναι κάποιος φιλόζωος χωρίς να είναι φιλάνθρωπος; Μήπως όμως κι εσύ με τον τρόπο σου που αποφεύγεις αυτή την κατηγορία των ανθρώπων "βοηθάς" στο να αναπαράγεται αυτή η φήμη; Δε νομίζω πως είναι υποχρεωτικό για κάποιον να αγαπά και να θέλει τα ζώα και επίσης δεν νομίζω πως αυτό αμέσως τον κάνει κακό και μοχθηρό!
    Το να αγαπάει κάποιος τα ζώα δε σημαίνει απαραίτητα να έχει κάποιο ζώο στο σπίτι του. Ίσα-ίσα, πολύ που έχουν ζώα τα κακομεταχειρίζονται, όταν για παράδειγμα τα έχουν μονίμως δεμένα σ' ένα μπαλκόνι.
    Και φυσικά υπάρχουν φιλόζωοι που πιθανόν δεν είναι φιλάνθρωποι, όμως όταν ακούω από ανθρώπους που κατά τη γνώμη μου δεν είναι ούτε το ένα ούτε το άλλο, το κλασικό σλόγκαν "βοηθάνε τα αδέσποτα και δεν βοηθάνε τους ανθρώπους", μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι.
    Θεωρώ ότι ένας άνθρωπος που δεν αγαπάει ή έστω δεν σέβεται τα ζώα και τη φύση γενικότερα (π.χ. σκέφτεται να κόψει ένα υγιές δέντρο γιατί ρίχνει τα φύλλα του και βρωμίζει την αυλή του), στην καλύτερη περίπτωση δεν αντιλαμβάνεται ότι κι εμείς είμαστε μέρος της. Στη χειρότερη, δεν σέβεται ούτε τους ανθρώπους.
    Τέλος, το να επιλέγω ποιους θα συναναστρέφομαι και ποιους θα αποφεύγω δεν καταλαβαίνω γιατί με κάνει λιγότερο φιλάνθρωπο (αν και δεν ισχυρίστηκα ποτέ πως είμαι ο καλύτερος άνθρωπος, ούτε ο πιο φιλάνθρωπος).
    Ας μην παρεξηγούμε κάποιες έννοιες. Διαλέγουμε τους φίλους μας με κάποια κριτήρια και για μένα είναι απαραίτητο να υπάρχουν κοινά σημεία. Δεν είναι τυχαίο ότι σχεδόν όλοι οι φίλοι μου είχαν ή έχουν κάποιο ζωάκι και κάποιοι ασχολούνται πολύ ενεργά με φιλοζωικές οργανώσεις. Επίσης, θα ήταν εντελώς απίθανο νομίζω να έχω ποτέ φίλο κυνηγό.

  5. #35
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Yπαρχουν και φιλοζωοι που εχουν χασει τις ισορροπιες παντως..

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by ΓΑΤΑ View Post
    σας προτείνω να το δείτε.....

    http://www.youtube.com/watch?v=JA8VJ...&feature=share
    αχου τι γλυκο video πραγματικα!!!
    εχω 2 σκυλους την καρδουλα, τον βικτωρα και μια γατα την μελινα που οταν ημουν εγκυος ξαπλωνε πανω στην κοιλια μου και νιαουριζε,το ηξερε οτι θα εχουμε κ ενα αλλο μελος στην οικογενεια!!!αυτο που με τσαντιζει ειναι οτι πολλοι ανθρωποι δεν θελουν τις γατες!!!

  7. #37
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Οχι βρε ειναι πολυ γλυκουλες οι γατες..Μακρια απο εμας!Ειναι πανεμορφες απο μακρια :P

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    21
    Γουφ γουφ - γαβ γαβ!!! σε κανουν πιο υπευθυνο και σου μαθαινουν τι σημαινει ανιδιοτελης αγαπη.Και τα γατακια καλα ειναι..ολα καλα ειναι..Εγω παντως που μεγαλωσα με γατες και σκυλους,πιστευω οτι η συντροφια ενος σκυλου ειναι η καλυτερη παρεα που μπορεις να εχεις!Φυσικα σε συνδιασμο με μια ισορροπημενη ζωη.Αν αναλογιστω ποσες φορες εχω γελασει εξαιτιας του σκυλου μου (ειτε απο αταξιες,ειτε απο παιχνιδια)...θα χασω το μετρημα..!Και νομιζω οτι το αποκορυφωμα απο μια κουραστικη μερα στη δουλεια ειναι η στιγμη που βαζεις το κλειδι στην πορτα και επιστρεφεις σπιτι σου και πριν καν μπεις εχει ανεβει πανω σου και σε γλειφει,σου δειχνει το ποσο του ελειψες!Αυτο θα πει ψυχοθεραπεια!

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    [QUOTE=smigol;463778]Εννοείται πως μπορεί να βοηθήσει την ψυχολογία ενός ανθρώπου στο έπακρον! Κι έπειτα είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο πως ένα ζώο μπορεί να είναι καλύτερος ψυχοθεραπευτής κι από έναν άνθρωπο! Το κακό όμως, κατά την γνώμη μου, είναι πως συνήθως οι άνθρωποι που επιλέγουν την συντροφιά των ζώων είναι λίγο μοναχικοί και κλειστοί στον εαυτό τους!


    Εδω smigol θα σου αντιπαραθεσω το οτι το 65% των Αμερικανων εχει κατοικιδιο . Ομως αν καποιος εχει πχ 3-4 κατοικιδια , σιγουρα δεν τα παει καλα με τους ανθρωπους ( εχω υποψη μου 2 περιπτωσεις )

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    169
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Οχι βρε ειναι πολυ γλυκουλες οι γατες..Μακρια απο εμας!Ειναι πανεμορφες απο μακρια :P
    Χαχα καλό!!!

  11. #41
    Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Everywhere...
    Posts
    60
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Quote Originally Posted by smigol View Post
    Εννοείται πως μπορεί να βοηθήσει την ψυχολογία ενός ανθρώπου στο έπακρον! Κι έπειτα είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο πως ένα ζώο μπορεί να είναι καλύτερος ψυχοθεραπευτής κι από έναν άνθρωπο! Το κακό όμως, κατά την γνώμη μου, είναι πως συνήθως οι άνθρωποι που επιλέγουν την συντροφιά των ζώων είναι λίγο μοναχικοί και κλειστοί στον εαυτό τους!

    Εδω smigol θα σου αντιπαραθεσω το οτι το 65% των Αμερικανων εχει κατοικιδιο . Ομως αν καποιος εχει πχ 3-4 κατοικιδια , σιγουρα δεν τα παει καλα με τους ανθρωπους ( εχω υποψη μου 2 περιπτωσεις )

    Kαλημέρα! Ακριβώς αυτό εννοώ και με επιβεβαιώνεις με τα γραφόμενά σου! Οι Αμερικανοί είναι επίσης ο λαός με τα υψηλότερα ποσοστά που απευθύνεται σε ψυχολόγους! Άρα λοιπόν το ίδιο λέμε. :)

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Φιλε smigol , οι Αμερικανοι ., που γνωρισα πολλους , εμεινα 1 χρ. NY , πανε σε ψυχολογο λογω του τροπου ζωης , της αποξενωσης κ αν θες της μοδας . Οταν πηγα ομως Βοστωνη , που ειναι πιο Εξευρωπαισμενη πολη , πιο ανθρωπινη , αυτοι που πηγαιναν ψυχιατρο , ησαν λιγοι . Τωρα να διαφωνησουμε για το αν αυτοι που εχουν ζωο ( οχι ζωα ) ειναι κλειστοι στον εαυτο τους κ μοναχικοι , ειναι βαρετη διαφωνια ( και ασκοπη ) .
    Εχω γατο ( οχι τον ιδιο!! ) απο το 1980 . Αν εξαιρεσουμε την τωρινη κτθλψη , κ κοινωνικος ημουν , ουτε μοναχικος .

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ομως αν καποιος εχει πχ 3-4 κατοικιδια , σιγουρα δεν τα παει καλα με τους ανθρωπους ( εχω υποψη μου 2 περιπτωσεις )
    έχεις κάποια έρευνα πάνω σε αυτό?

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by Gothly View Post
    έχεις κάποια έρευνα πάνω σε αυτό?
    Ε ναι ντε, δύο περιπτώσεις!

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Gothly View Post
    έχεις κάποια έρευνα πάνω σε αυτό?

    Gothly , επειδη εχω 2 περιπτωσεις πανω σαυτο , δεν σημαινει οτι ειναι σωστο αυτο που λεω . Ειναι ομως η αποψη μου . Εσενα οι ερευνες σου τι λενε ?
    Last edited by Macgyver; 04-12-2013 at 21:20.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. ΨΥΧΙΑΤΡΟΙ-ΨΥΧΟΛΟΓΟΙ-ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΕΣ
    By stress in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 17-07-2009, 18:53
  2. Replies: 72
    Last Post: 23-09-2007, 12:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •