ζώα ψυχοθεραπευτές; - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 57 of 57
  1. #46
    ...ποικίλουν οι χαρακτήρες ανθρώπων που έχουν ζώα ή ταίζουν ζώα, ή απλά αγαπούν τα ζώα.
    Το μόνο βέβαιο είναι, πως άνθρωποι που βασανίζουν ζώα είναι αναμφισβήτα κακόψυχοι και επικίνδυνοι.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    χαχαχαχαχα!!!!
    ΤΕΛΕΙΟ!

    ειχα τοσο καιρο να μπω στο φορουμ κ επεσα εδω!
    http://www.mazi.org.gr/

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...ποικίλουν οι χαρακτήρες ανθρώπων που έχουν ζώα ή ταίζουν ζώα, ή απλά αγαπούν τα ζώα.
    Το μόνο βέβαιο είναι, πως άνθρωποι που βασανίζουν ζώα είναι αναμφισβήτα κακόψυχοι και επικίνδυνοι.
    Δεν ξερω Θεοφανια , αλλα τα πολλα ζωα σενα σπιτι , μου θυμιζουν κατι ηλικιωμενες μοναχικες . Κ εγω εχω στο κηπο-αυλη 7- 8 γατες , τις οποιες απλως ταιζω , αλλα οχι μες στο σπιτι ( ουτε κ εχω πολλα-πολλα μαζι τους ). Ουτε αναφερομαι σε ομαδες ανθρωπων που περιθαλπτουν ζωα .

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Δεν ξερω Θεοφανια , αλλα τα πολλα ζωα σενα σπιτι , μου θυμιζουν κατι ηλικιωμενες μοναχικες . Κ εγω εχω στο κηπο-αυλη 7- 8 γατες , τις οποιες απλως ταιζω , αλλα οχι μες στο σπιτι ( ουτε κ εχω πολλα-πολλα μαζι τους ). Ουτε αναφερομαι σε ομαδες ανθρωπων που περιθαλπτουν ζωα .
    Και πάντα αναρωτιόμουν, τι διαφοροποιεί τις μοναχικές ηλικιωμένες από τους κοινωνικούς νεαρούς. Η θέση της γάτας.
    Έξω από το σπίτι και όχι πολλά-πολλά μαζί τους (ειδικά αν είναι και παλιοχαρακτήρες!)

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Gothly , επειδη εχω 2 περιπτωσεις πανω σαυτο , δεν σημαινει οτι ειναι σωστο αυτο που λεω . Ειναι ομως η αποψη μου . Εσενα οι ερευνες σου τι λενε ?
    δεν εχω κάνει έρευνα αλλά είχα μια συμφοιτήτρια με 3 γάτες φιλικότατη κοπέλα, τα παει μια χαρα με τους ανθρώπους.
    Και κρίνοντας απο τον εαυτό μου που θα ήθελα να είχα τουλάχιστον 10 γάτες (αλλά έχω 2 γιατί δε γίνεται να παρω παραπανω) και δε θεωρώ οτι με τους ανθρώπους δε τα παω καλά (πιστευω ειμαι ευγενική και λογική) δε μου φαίνεται λογικό καποιος που εχει πολλα κατοικιδια να μη τα παει καλα με ανθρώπους. Αλλά οκ αποψή μου κ μενα, υπαρχουν ανθρωποι κ ανθρωποι, οπότε δεν εχει να κανει με το αν εχεις πολλά κατοικιδια ή οχι αλλά με το τι ανθρωπος είσαι.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Gothly View Post
    δεν εχω κάνει έρευνα αλλά είχα μια συμφοιτήτρια με 3 γάτες φιλικότατη κοπέλα, τα παει μια χαρα με τους ανθρώπους.
    Και κρίνοντας απο τον εαυτό μου που θα ήθελα να είχα τουλάχιστον 10 γάτες (αλλά έχω 2 γιατί δε γίνεται να παρω παραπανω) και δε θεωρώ οτι με τους ανθρώπους δε τα παω καλά (πιστευω ειμαι ευγενική και λογική) δε μου φαίνεται λογικό καποιος που εχει πολλα κατοικιδια να μη τα παει καλα με ανθρώπους. Αλλά οκ αποψή μου κ μενα, υπαρχουν ανθρωποι κ ανθρωποι, οπότε δεν εχει να κανει με το αν εχεις πολλά κατοικιδια ή οχι αλλά με το τι ανθρωπος είσαι.
    ΟΚ , gothly , ειπα οτι οτι μπορει να κανω λαθος . Σεβομαι την αποψη σου . Φλικα .

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    156
    οι περισσότεροι έχουν συνδέσει τις γάτες με τη γεροντοκόρη που έχει μείνει στο ράφι και δεν΄εχει άλλο ενδιαφέρον στη ζωή εκτός από τις 30 γάτες που ταϊζει μέσα και έξω από το σπίτι.....
    άντε και με γιαγιάδες που έχουν τις γάτες για παρέα.
    στην πραγματικότητα όμως δεν είναι έτσι. ο άνθρωπος έχει ανάγκη τη φύση. το φυσικό βασίλειο φυτών και ζώων. και αφού δεν μπορεί να πάει να τα βρει, τα φέρνει στο σπίτι του με όποιο τρόπο μπορεί. σε γλάστρες για τα φυτά και σε γατοσκυλόσπιτα ή σε ενυδρεία, ή σε κλουβιά.
    μην ξεχνάς να είσαι άνθρωπος!!!!!!

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ΓΑΤΑ , αυτο ειναι πολυ αληθεια που λες . Κ εγω παρασυρθηκα απο δυο θειες μου , που ειναι οπως λες γεροντοκορες κ εντελως ακοινωνητες .
    Θα διαφωνησω καθετα με την mariam στην παραγραφο #49 οτι υπαρχουν γατες παλιοχαρακτηρες . Δεν υπαρχουν ζωα παλιοχαρακτηρες , τι ειναι ανθρωποι ????

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Θα διαφωνησω καθετα με την mariam στην παραγραφο #49 οτι υπαρχουν γατες παλιοχαρακτηρες . Δεν υπαρχουν ζωα παλιοχαρακτηρες , τι ειναι ανθρωποι ????
    Φοβάμαι ότι δεν πιάνεις το χιούμορ μου αγαπητέ...Μα καθόλου!

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    Eμεις ειχαμε δυο ζωακια-ψυχοθεραπευτες, το λεω χαριτολογωντας μην αρχισει κανεις τα κηρυγματα, και μας τα φολιασαν μες στον κηπο του σπιτιου πριν 5 μερες. Ξερουμε τους ενοχους, δε μπορουμε να το αποδειξουμε. Αλλα υπαρχει θεια δικη.

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    156
    Quote Originally Posted by λιλιουμ View Post
    Eμεις ειχαμε δυο ζωακια-ψυχοθεραπευτες, το λεω χαριτολογωντας μην αρχισει κανεις τα κηρυγματα, και μας τα φολιασαν μες στον κηπο του σπιτιου πριν 5 μερες. Ξερουμε τους ενοχους, δε μπορουμε να το αποδειξουμε. Αλλα υπαρχει θεια δικη.
    αν τους κερνούσατε ένα ωραίο καφεδάκι με φόλα;;;...............
    μην ξεχνάς να είσαι άνθρωπος!!!!!!

  12. #57
    Quote Originally Posted by λιλιουμ View Post
    Eμεις ειχαμε δυο ζωακια-ψυχοθεραπευτες, το λεω χαριτολογωντας μην αρχισει κανεις τα κηρυγματα, και μας τα φολιασαν μες στον κηπο του σπιτιου πριν 5 μερες. Ξερουμε τους ενοχους, δε μπορουμε να το αποδειξουμε. Αλλα υπαρχει θεια δικη.
    Ακομα κι αν δεν εχεις αποδειξεις δωσε τους να καταλαβουν ότι δε σηκωνεις τετοια αλλιως θα στο ξανακανουν! Χαρακτηριστικο γνωρισμα των ανθρωπων που κανουν τετοια ειναι το υπουλο και το αδιστακτο στις σχεσεις τους με τους αλλους, που απλα να τους μπει η ιδεα ότι κατι δεν τους γεμιζει το ματι θα βλάψουν και μάλιστα νύχτα...

    Καποτε τα ζωα καλύπτουν τα κενα μας στις σχεσεις με τους αλλους. Καλυπτουμε με τη συντροφια τους την ελλειψη επικοινωνιας που εχουμε τους αλλους. Ανθρωποι που λογω του χαρακτηρα τους ειναι δυσκολοσχετιστοι με τους πολλους ή που επιλέγουν την απομονωση, η συντροφια ενος ζωου ειναι μερος της ζωης τους, γι αυτους το ζωο δεν ειναι απλα το κατοικιδιο που αγαπανε όπως συνηθως συμβαινει με τον καθενα μας.
    γιάννης

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. ΨΥΧΙΑΤΡΟΙ-ΨΥΧΟΛΟΓΟΙ-ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΕΣ
    By stress in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 17-07-2009, 18:53
  2. Replies: 72
    Last Post: 23-09-2007, 12:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •