Είμαι εθισμένος στο σεξ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344

    Είμαι εθισμένος στο σεξ...

    Καλησπερα σε ολους! Το προβλημα μου ξεκινησε απο μικρη ηλικια 12-13 χρονων, οταν αρχιζα να βλεπω ερωτικες ταινιες...θυμαμαι οτι αυνανιζομουν και 7 φορες τη μερα. Στα 15 μου ειχα την πρωτη μου ολοκληρωμενη ερωτικη επαφη με μια κοπελα 2 χρονια μεγαλυτερη μου. Απο τοτε δεν μπορεσα να βγαλω το σεξ απ το μυαλο μου...δεν υπαρχει μερα που να μην σκεφτω το σεξ. Βεβαια το προβλημα εστιαζεται στις σχεσεις μου...οταν τελειωνω την ερωτικη επαφη με την κοπελα μου δεν περνανε ουτε 15 λεπτα και γω ειμαι ηδη ετοιμος και για 2η φορα, και παει λεγοντας...μπορει να κανω και 5-6 φορες σεξ μεσα σε 4 ωρες με τη συντροφο μου...το θεμα ειναι οτι οι ορεξεις μου δεν τελειωνουν εκει, μολις φυγει η κοπελα απο το σπιτι μου η τυχη να πεσει ξερη για υπνο, εγω θελωντας και αλλο σεξ...ανοιγω το λαπτοπ και αυνανιζομαι βλεπωντας ερωτικες ταινιες. Εχω χωρισει 2 φορες για αυτο το λογο, δηλαδη με ειχαν πιασει στα πρασα πανω που εβλεπα βιντεακια στο ιντερνετ...αυτες μου συμπεριφερθηκαν σαν να τις ειχα κερατωσει, το θεωρησαν απιστια...για μενα ηταν κατι απλο, καθημερινο. Τωρα που ειμαι ελευθερος κοντα 6 μηνες, βλεπω καθε μερα ερωτικα βιντεο στο ιντερνετ και αυνανιζομαι μεχρι και 5 φορες τη μερα...προσφατα ειχα επισκεφθει ενα μοναστηρι για να κανω ενα ταμα για ενα φιλο που εχει προβλημα υγειας και εβλεπα τις μοναχες και μου περναγαν απο το μυαλο πονηρα πραγματα. Κατα τη γνωμη σας θα ηταν καλο να το συζητησω με εναν ψυχολογο?

  2. #2
    Καλυτερα να κανεις αυτο που θεωρεις εσυ σωστο .
    Αν η επιθυμια σου αυτη δε σε αφηνει να εχεις και αλλες δραστηριοτητες τοτε καλο θα ηταν να ζητησεις καποια βοηθεια .
    Αν απλα το σκεφτεσαι πολυ αλλα μπορεις να κανεις αλλα πραγματα τοτε προσπαθησε να συγκρατησε και να απασχολεις τον εαυτο σου με κατι αλλο .
    Δεν ειναι κακο ουτε ντροπιαστικο που ασχολεισαι με τη συνουσια ομως καλυτερα με μετρο οχι τοσο πολυ .
    Καμια ασχολια δεν ειναι καλο να γινεται σε πολυ μεγαλο βαθμο .

  3. #3
    Για ποιους λόγους θα πρεπε το θεμα σου να απασχολει ενα φορουμ ψυχολογιας? ή ανοιξες το θεμα για να κανεις διαφημιση του εαυτου σου (αν δεν υπαρχει η υπερβολη δλδ)?
    γιάννης

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,640
    εξι μηνες χωρις παρτενερ, μαλλον στην μαλακια εισαι εθισμενος, οχι στο σεξ...
    τι ηλικια εχεις τωρα?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    Το θέμα είναι γιατί το θεωρείς πρόβλημα. Αυτό μπορείς να το απαντήσεις? Αν λειτουργούσες πάντα έτσι και έχεις αποδεχτεί ότι στον τομέα αυτό
    έτσι πάει για σένα, γιατί αυτό να θεωρείται ζήτημα που χρειάζεται άλλη διαχείριση, πχ από ψυχολόγο? Εκτός αν αυτό που σε απασχολεί είναι
    που οι σχέσεις σου τελείωσαν γι αυτό το λόγο. Αλλά και πάλι, άλλες δε θα τελείωναν, στη δική σου περίπτωση τέλειωσαν γιατί οι κοπέλες σου
    το να κοιτάει κάποιος τσόντα το θεώρησαν απιστία. Αν το πάρουμε έτσι, κι αυτές όσες φορές είχαν φαντασιωθεί πράγματα που δεν έκαναν μαζί σου,
    λέω τώρα, είχαν απιστήσει απέναντι σε σένα. Λίγο βλακώδη δεν είναι όλ'αυτά? Από την άλλη, αν νιώθεις ότι είσαι κυριολεκτικά εθισμένος σε σημείο
    που η καθημερινότητά σου να υποφέρει απ' αυτή σου τη συνήθεια, τότε προσπάθησε να μην αποδυναμώσεις την έξη, και όχι να την ενθαρρύνεις.
    Σταδιακά. Μείωσε τις ώρες στο p/c και βάλε άλλες δραστηριότητες που να σου καλύπτουν σιγά σιγά τις ώρες που πέρναγες εκεί.
    Be warned. My shite detector is on high alert.

  6. #6
    Θα συνεχίσω απο την τελευταια πρόταση του 1-555-Confide. Ο αυνανισμός στη συχνοτητα που περιγραφει ο θεματοθετης ειναι χαρακτηριστικο γνωρισμα αργόσχολων για καποιους λόγους ατομων, που συνηθως βγαζουν όλη τη μέρα στο σπίτι, τεμπέληδων που δεν εχουν όρεξη να βαλουν στη ζωη τους δραστηριοτητες. Σε κάθε περίπτωση ισχυουν και τα ερωτηματα στο προηγουμενο μου μηνυμα.
    γιάννης

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    266
    Μηνα μου δεν νομιζω οτι πρεπει να αγχωνεσαι καθολου..εμενα οι αντρες φιλοι μου και οι περισσοτεροι αντρες που γνωρισα ερωτηκα ηταν ετσι..το σεξ στο μυαλο τους 25 ωρες το 24 ωρο...ειναι απλα στον χαρακτηρα ..εσενα σου δημιουργει
    προβλημα αυτο? Δηλαδη θες σοβαρη σχεση και δεν μπορεις να κανεις εξαιτιας αυτουυ?μονο αν θες κατι τετιο νομιζω πρεπει να σε απασχολει..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    344
    Προς ioannis2, για να σου λυσω οτι απορια εχεις, 1ον) δεν εχω λογο να κανω διαφημιση του εαυτου μου, δεν νομιζω να μιλησα ουτε για τις επιδωσεις μου στο σεξ ουτε για τιποτα προσοντα. 2ον) αποφασισα να γραψω διοτι και αλλα μελη εχουν ανοιξει σε αυτη την ενοτητα, θεματα που αφορουν προβληματα στο σεξ...επισης ντρεπομαι να συζητησω το εν λογο θεμα με την ψυχολογο μου γιατι ειναι γυναικα και γι'αυτο σκεφτομαι να μιλησω σε ανδρα ψυχολογο γι'αυτο το θεμα. 3ον) Ουτε τεμπελης ειμαι και δοξα το θεο δεν εχω μεινει ποτε χωρις δραστηριοτητες...ακομα και τωρα που ειμαι ενα χρονο ανεργος, πηγαινω 2 ωρες γυμναστηριο τη μερα, εχω αγορασει ποδηλατο και πηγαινω βολτες, ποτε με φιλους ποτε μονος και γενικοτερα κανω οτι μπορω για να μην καθομαι πολλες ωρες στο λαπτοπ...

  9. #9
    ....μηνα, πρόβλημα εθισμού δεν έχεις.
    Πρόβλημα έλλειψης γυναίκας έχεις ;)
    Προσανατολισου προς τα εκει :Ρ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,206
    Αν είσαι μέχρι 30 ετών,αυτό είναι κάτι που μπορεί να εντάσσεται στα πλαίσια του φυσιολογικού....
    αλλά όταν κάνεις σχέση-μην κάνεις παράλληλα και άλλες σχέσεις για να καλύψεις τα κενά της σεξουαλικής σου υπερδραστηριότητας...
    Τώρα εδώ που τα λέμε και εγώ δεν θα άντεχα με τέτοια δραστηριότητα,5 φορές την ημέρα αυνανισμός νομίζω πως είναι κομματάκι υπερβολή,όση όρεξη και αν έχεις...
    το να ρωτήσεις κ κάποιον ανδρολόγο-ουρολόγο για το θέμα αν σου χαλάει τη ζωή κάπου...δεν θα ήτανε κακό.!

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Μηνά νομίζω πως η ενασχόληση σου με το σεξ και τον αυνανισμό μοιάζει να έχει κοινό υπόβαθρο και με τα υπόλοιπα θέματα που κατά καιρούς σε απασχολούν (όπως τα έχεις εκφράσει εδώ στο φόρουμ): είναι υπερβολική, αγχωτική, σχεδόν ψυχαναγκαστική. Νομίζω λοιπόν πως θα ήταν καλή ιδέα να τα συζητάς όλα με τον ίδιο ψυχολόγο - άντρα ή γυναίκα, όπως νιώθεις εσύ πιο άνετα. Αν έχετε καλή θεραπευτική σχέση με την τωρινή ψυχολόγο θα έλεγα να τολμήσεις να της μιλήσεις. Η συνεχής ενασχόληση με το σεξ μπορεί να είναι μια διέξοδος από τις σκέψεις ή τα προβλήματα που έχουμε, μπορεί να είναι 'αγχολυτικό', μπορεί να δημιουργηθεί εξάρτηση κλπ. Από τη στιγμή που και σε απασχολεί και σου δημιουργεί προβλήματα στις σχέσεις σου, καλό είναι να μιλήσεις και με τον γιατρό και με την ψυχολόγο. Επίσης, σαν ιδέα θα έλεγα να σκεφτείς μήπως η ακόρεστη επιθυμία του 'θέλω κι άλλο (σεξ)' σχετίζεται με μια γενικότερη αίσθηση ανικανοποίητου.

Similar Threads

  1. Βοηθεια!!!Αυνανιζομαι με gay,τρανσεξουαλ πορνο!Ειμαι γκει???Εθισμενος με το πορνο??
    By xrhstos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 04-03-2013, 10:05
  2. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΟΡΙΑΚΗ,ΔΙΠΟΛΙΚΗ,ΜΑΝΙΟΚΑΤΑΘ ΛΗΠΤΙΚΗ...ΤΙ ΕΙΜΑΙ??
    By tokokkinofoustani in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 7
    Last Post: 16-02-2012, 09:22
  3. εθισμένος στην πορνογραφία
    By diver in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 36
    Last Post: 29-08-2011, 13:39
  4. συγγενης εθισμενος στα xanax
    By zofi in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 01-05-2011, 20:37
  5. ειμαι σε κατασταση εκτακτου αναγκης ειμαι σε μια φαση τραγικη
    By kapios in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 25-11-2008, 11:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •