Χρόνιο πρόβλημα ύπνου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 34
  1. #16
    Αλεξανδρε δεν ειναι ετσι οπως τα λες.. Οταν προκειται για την υγεια σου και δεν εχεις γνωσεις θα δωσεις μεχρι και το βρακι σου σε καποιον να σε βοηθησει..
    Σε αυτη την περιπτωση το να κοιμαται καποιος συνεχεια στις 2 το μεσημερι χωρις να το θελει εδω και τοσο καιρο και να ψαχνει για λυσεις σημαινει πως υπαρχει πραγματικα προβλημα και δεν μπορει να το λυσει μονος του. Δεν ειναι ο καθε ανθρωπος ιδιος. Και στο φορουμ εδω μπαινουμε για βοηθεια και μια παραπανω γνωμη και οχι να κρινουμε το πως σκεφτεται ο καθενας και τι κανει με τα λεφτα του. Επειδη αυτο με τον υπνο ειναι σοβαρο γιατι αμα δεν κοιμασαι σωστα υπαρχουν πολλοι κινδυνοι φυσικο ειναι να θες να το αντιμετωπισεις με νυχια και με δοντια.
    You never know how strong you are until being strong is the only choice you have.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    panos, κι εγώ πιστευω πως θα έπρεπε να πας σε εναν ψυχιατρο για αρχή (για ψυχολόγο δε ξερω, γενικά εξαρτάται και τα οικονομικά σου) γιατί το πρόβλημα κρατάει χρόνια!

    ps.συμβουλή_ για τη δική σου ψυχική υγεία κάνε ignore στις απαντήσεις του αλεξανδρου. απλα σα να μην υπαρχει.

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μα εγω σχολιαζω το προβλημα αλλου οχι το δικο μου υπαχουν κ αρκετοι που μου ειπαν ευχαριστω για οσα λεω.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    μα εγω σχολιαζω το προβλημα αλλου οχι το δικο μου υπαχουν κ αρκετοι που μου ειπαν ευχαριστω για οσα λεω.
    Αυτοί που σε δουλεύουν!

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Αυτοί που σε δουλεύουν!
    αυτη που με δουλευει εισαι εσυ.κ αγρια κ ολας

  6. #21
    Member
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    58
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Αυτοί που σε δουλεύουν!
    Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα έδινα και τη ζωή μου για να έχεις δικαίωμα να το λες... Ποιός το είπε;;;
    Ιωάννης Φραγκιαδουλάκης
    Θεσσαλονίκη

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Αυτοί που σε δουλεύουν!
    Ρε συ μαριαν αφου βλεπεις δεν καταλαβαινει, μην του δινεις σημασια...

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by giannisfrank View Post
    Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα έδινα και τη ζωή μου για να έχεις δικαίωμα να το λες... Ποιός το είπε;;;
    μη το παιδευεις τζαμπα χρησιμοποιησε αυτο καλυτερα http://4.bp.blogspot.com/-B85QTVqTKx...anekshghta.jpg

  9. #24
    Quote Originally Posted by giannisfrank View Post
    Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα έδινα και τη ζωή μου για να έχεις δικαίωμα να το λες... Ποιός το είπε;;;
    Νομίζω ο Βολταίρος, αλλά δε είμαι σιγουρη..

  10. #25
    Quote Originally Posted by Gothly View Post
    panos, κι εγώ πιστευω πως θα έπρεπε να πας σε εναν ψυχιατρο για αρχή (για ψυχολόγο δε ξερω, γενικά εξαρτάται και τα οικονομικά σου) γιατί το πρόβλημα κρατάει χρόνια!

    ps.συμβουλή_ για τη δική σου ψυχική υγεία κάνε ignore στις απαντήσεις του αλεξανδρου. απλα σα να μην υπαρχει.
    Οι αυπνιες της αδερφής μου οφειλονταν σε ψυχοφυσιολογικους παράγοντες και το έλυσε με ψυχολογό για αυτό παραπάνω αναφέρθηκα σε αυτο.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by giannisfrank View Post
    Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα έδινα και τη ζωή μου για να έχεις δικαίωμα να το λες...
    Καλό! Κι όπως είπε και κάποιος σχετικός με το χώρο " Όλα όσα μας ενοχλούν στους άλλους, μπορούν να μας οδηγήσουν στην κατανόηση του εαυτού μας ".
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by moby View Post
    Οι αυπνιες της αδερφής μου οφειλονταν σε ψυχοφυσιολογικους παράγοντες και το έλυσε με ψυχολογό για αυτό παραπάνω αναφέρθηκα σε αυτο.
    δηλαδη 1+1=2 2+2=4

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο αγαπητο μελος Πανος21,θεωρω οτι το προβλημα σου ειναι οτι αγχωνεσαι κ σκεφτεσαι υπερβολικα,εγω δεν ειμαι γιατρος κ δεν πρεπει να κανεις κατι προτου απευθυνθεις σε γιατρο,παντως να σε ενημερωσω οτι την περιοδο που βιωνα καταθλιψη ειχα πολυ προβλημα κ εγω με τον υπνο,ο γιατρος μου προτεινε ζαναξ πηρα καλμαρε το αγχος μου σταδιακα εγινα καλυτερα απο την καταθλιψη κ τωρα ολα με τον υπνο καλυτερα,επισης προτεινω να πιεις ροφημα τιλιο η χαμομηλι που ηρεμει

  14. #29
    Καταρχάς ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, ευχαριστώ και τον αλεξανδρο για τον χρόνο του αλλα δυστηχώς δεν γνωρίζει περι του θέματος απο τι κατάλαβα. Όπως είπα, έχω δοκιμάσει τα πάντα, είμαι άνθρωπος που δεν τα παρατάει με το παραμικρό και δεν έχω πάθει ψύχωση με τον ύπνο. Ξέρω να αναγνωρίζω τα προβλήματα που έχω και όταν τα έχω. Δυστηχώς μετά απο τόσα χρόνια έχω κουραστεί να το παλεύω απλά δεν πάει άλλο. Έχω χάσει πολλά εξαιτίας του ύπνου μου, όπως υγεία, σχέσεις, σημαντικές στιγμές, όρεξη για δουλειά, κλπ. Πλέον έχω αρχίσει και κάνω κενά στο πανεπιστήμιο μου και αυτό με εκνευρίζει αφάνταστα. Δεν αντέχω να κάνω ουτε βήμα να πάω να παρακολουθήσω και μιας που ο καιρός είναι δύσκολος και τα οικονομικά στενεύουν, δεν με παίρνει να χάνω εξάμηνα.
    Για πόσο ακόμα θα το παλεύω; Το πράγμα χειροτερεύει.. οπότε αλέξανδρε μην είσαι τόσο απόλυτος, όσο μπορείς να βοηθήσεις κάποιον τόσο μπορείς και να τον καταστρέψεις άθελα σου. Αν είσαι γκουρού του διαλογισμού, good for you.

    Quote Originally Posted by SpyroKo View Post
    Πάνο, πήγαινε σε κάποιον ειδικό για αυτο... Το είχα και εγω το προβλημα αυτο.. Για μηνες κοιμομουνα το πρωι και ξυπναγα απογευμα παρολες τις προσπαθειες μου να κοιμαμαι σαν ανθρωπος. Το προβλημα πως το βιολογικο σου ρολοι εχει ξεκουρδιστει... Εγω το εφτιαξα μονος μου.. Αν και ακομα κοιμαμαι στις 2 την νυχτα αλλα τουλαχιστον ειναι καλλιτερα. Υπαρχει ενας τροπος με την ωρα του φαγητου που μπορεις να το αλλαξεις το οποιο δουλεψε για μενα. Απλα δεν πρεπει να φας 12-16 ωρες πριν απο την ωρα που θελεις να ξυπνησεις. Για παραδειγμα, τωρα κοιμασαι στις 12 το μεσημερι ας πουμε και ξυπνας στις 6 με 7 το απογευμα. Βαλε το ξυπνητηρι σου να ξυπνησεις στις 4 αντι για τις 6 αυτο τωρα αναλογα και με το ποτε εσυ κοιμασαι και ξυπνας γιατι δεν το διευκρινιζεις. Πρεπει ομως να εχεις φαει ενα υγειηνο γευμα 12-16 ωρες πριν τις 4. Για καποιο λογο θα δεις πως την επομενη μερα θα σε πιασει ο υπνος 2 ωρες νωριτερα απ οτι συνηθως. Συνεχιζε να το κανεις αυτο και μετα βαλε το ξυπνητηρι σου στις 2 αλλα οπως ειπα και πριν πρεπει να φας 12-16 ωρες πριν τις 2. Ετσι και παλι θα δεις πως θα σε πιασει ο υπνος 2 ωρες νωριτερα απ οταν κοιμοσουνα. Αμα το κανεις αυτο καθημερινα μεσα σε 1μιση βδομαδα θα δεις πως το βιολογικο σου ρολοι θα επανελθει. Πραγματικα σε νιωθω, για μηνες ημουνα σε αυτη την κατασταση και με αυτο το τρικ μπορεσα και επανηλθα.
    Επισεις αμα εξασκεισαι κατα την μερα μεχρι να νιωσεις κουρασμενος βοηθαει παρα πολυ. Επισεις δοκιμασε τροφες που αυξανουν την μελατονινη οπως μουστάρδα, μούρα goji,
    αμύγδαλα, ηλιόσποροι, κάρδαμο, μάραθο, κόλιανδρο και τα κεράσια. Δοκιμασε να πιεις ενα ζεστο ποτηρι γαλα πριν πεσεις για υπνο. Σου ευχομαι καλη τυχη, δεν ειναι ευκολο το ξερω... προσπαθησε οσο μπορεις να αποφυγεις τα φαρμακα και τα ηρεμιστικα... Για να το καταπολεμισεις μια και καλη πρεπει να γινει φυσιολογικα.! Αμα καπνιζεις οσο μπορεις να μην καπνιζεις πριν κοιμηθεις γιατι το τσιγαρο σε κραταει ξυπνιο.
    Φίλε Σπύρο ευχαριστώ για τις συμβουλές σου, θα σου εξηγήσω τι γίνεται. Αυτή την στιγμή που γράφω είναι 1:35 το βράδυ, ξύπνησα πριν μιάμιση ώρα και κοιμόμουν απο τις 12 το μεσημέρι. Έχω δοκιμάσει πάρα πολλες φορές να κάνω αυτό που είπες, πριν μερικά χρόνια με βοηθούσε όμως τώρα εάν κοιμηθώ έστω και 2-3 ώρες είναι σαν να κοιμήθηκα κανονικά (με τη μόνη διαφορά οτι είμαι σαν zombie), δηλαδή δεν νυστάζω καθόλου και ο ύπνος με παίρνει πάλι τις ίδιες ώρες το πρωί. Ακούγεται παράξενο αλλα και εγώ μένω εκπληκτος κάποιες φορές.. Έχω δοκιμάσει να πάω γυμναστήριο ώστε να κουράζομαι σωματικά γιατί οπως είπα και πριν είμαι φοιτητής (καθιστική ζωή), πάλι χωρίς κάποιο αποτέλεσμα. Αυτό με το τσιγάρο δεν το ήξερα, τελοσπάντων, θα ξαναδοκιμάσω ακριβώς έτσι οπως μου λες μέχρι να δώ κάποιον ψυχίατρο τώρα τα χριστούγεννα.

    Ήθελα να προσθέσω οτι υπάρχει οικογενιακό ιστορικό, δεν τα ξέρω καλά αλλα η μητέρα μου έτρεχε και αυτή σε ψυχίατρους για άλλα θέματα, για ένα διάστημα έπερνε αντικαταθλιπτικά και γενικά είναι στην τσίτα με πολλά νεύρα. Η μητέρα της ίδια και αυτή, ο παππούς μου καταθλιπτικός, ο αδερφός μου και αυτός στην τσίτα, νεύρα, αδυναμία στην οργάνωση, συγκέντρωση κλπ. Τώρα το αντιμετωπίζει με κάποια χάπια δεν θυμάμαι το όνομα τους και είναι ΟΚ.
    Σκέφτηκα μήπως έχω αρπάξει λίγο και εγώ, και μου το χτυπάει στον ύπνο.. εκτός απο χρόνιες αυπνίες εχω κάποια "κουσούρια" στη ζωή μου. Είμαι υπερευαίσθητος, υπερκινητικός κάποιες φορές, σωματικά αδύναμος έχω πρόβλημα με τα κιλά μου, αίσθηση μόνιμου άγχους/στρες, σύνδρομο ανήσυχων ποδιών. Σε γενικές γραμμές όμως τα πάω καλά δεν θα πήγαινα ποτέ σε ψυχίατρο για αυτά τα θέματα, αλλα σε συνδιασμό με τον ύπνο και το ιστορικό της οικογένειας μου μπαίνω σε σκέψεις.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    Περιβαλλοντικές αλλαγές έχεις δοκιμάσει? Όταν πας διακοπές, κοιμάσαι καλύτερα και πώς αλλάζει η ποιότητα και ο χρόνος του ύπνου
    σου σε διαφορετικό περιβάλλον? Ένα αυτό.
    Δοκίμασες αλλαγές σε συνήθειες που τυχόν επιτείνουν τα συμπτώματά σου? Γιατί το αίσθημα στρες και σύνδρομο ανήσυχων ποδιών (πρώτη φορά το διαβάζω έτσι)
    νομίζω πως αλληλοτροφοδοτούνται με την αυπνία. Εφόσον ο οργανισμός δεν ξεκουράζεται, καταπονείται, αυτό είναι επόμενο.
    Επίσης, αν οι άνθρωποι που σε περιστοιχίζουν είναι κι αυτοί νευρικοί, η μητέρα σου όπως έγραψες, νομίζεις πως αυτό δεν σου βάζει κάποιες
    έξτρα συνιστώσες που πρέπει να δεις? 'Εκανες κάποια μελέτη ύπνου σε κάποιο κέντρο να δεις μήπως οφείλεται σε οργανικά αίτια πρώτα?
    Για ψάξτο κι απ' αυτή την πλευρά.
    Be warned. My shite detector is on high alert.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ενα χρονιο κουραστικο προβλημα που λυσει δεν βλεπει..:-(
    By CHL in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 28-03-2012, 22:09
  2. S.O.S-Χρόνιο πρόβλημα και ανεξήγητη αυτοκαταστροφή!
    By lordofstars in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 27-10-2010, 09:33
  3. Πρόβλημα ύπνου,
    By Antouan89 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 9
    Last Post: 07-07-2009, 15:22
  4. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΠΝΟΥ
    By maria9 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 12
    Last Post: 06-03-2009, 09:06
  5. Ενα περιεργο χρονιο προβλημα
    By ninblack in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 15-08-2008, 10:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •