κουράστηκα...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    4

    κουράστηκα...

    Καλησπέρα..
    Νιώθω ακριβώς τα ίδια εδώ και έξι μήνες http://www.e-psychology.gr/forum/viewthread.php?tid=1176 ..δέν μπορώ να πάρω τα πόδια μου....έχω ατελείωτες ζαλάδες...δεν έχω όρεξη για φαγητό....δεν μπορώ να κάτσω σταθερός σε ένα σημείο...ζαλίζομαι συνεχώς και νιώθω δυσφορία..ταχυπαλμίες και όλα αυτά που αναφέρει ο φίλος στο παραπάνω link....
    Όλα αυτά τα νιώθω το τελευταίο εξάμηνο....
    Από το 2005 είχα κάποια σημάδια έντονης κούρασης με μια ελαφρά ζαλάδα...αλλά όπως προανέφερα,το τελευταίο εξάμηνο.....δεν μπορώ να πάρω τα πόδια μου....δεν μπορώ να συμετέχω σε συζητήσεις...ζαλίζομαι έντονα σε όλη τη διάρκεια της ημέρας κτλ..
    Πήγα σε παθολόγο δυο φορές,και μου είπε οτι είναι ψυχολογικό το πρόβλημα.....έκανα εξετάσεις και ηταν καλές....τι συμβαίνει τελικά;;;;
    Και στις δυο επισκέψεις μου πρότεινε(πολύ φιλικός ο γιατρός και αρκετά συζητήσημος) επίσκεψη σε ψυχολόγο-ψυχίατρο....εγώ έχω κολίσει...και πιστέυω οτι έχω κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας.....
    Να συμπληρώσω οτι τον τελευταίο καιρό κάθομαι ατελείωτες ώρες πάνω από το pc....και όταν πείνω καφέ γίνομαι ακόμα χειρότερα(έκοψα και τον καφέ εδω και 15 μέρες).....και επίσης πέρασα κάποιες επαγγελματικες και προσωπικές δυσκολίες..
    Σας ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Καταρχήν καλώς ήρθες....

    βρε racer αφου πηγες στο γιατρο (και μαλιστα 2 φορες) και σου ειπε οτι δεν εχεις τίποτα γιατί κολλάς οτι ντε κ καλα έχεις κάτι?

    Επειτα γιατι δεν πας σε εναν ψυχολόγο?Το βήμα για να πας στο γιατρο το εκανες. Στον ψυχολόγο?

    Αν σου φαινεται αδιανόητο οτι τα σωματικά συμπτωματα που εχεις ειναι άσχετα με την ψυχολογία, σκεψου το και θα δεις οτι ειναι απολυτα λογικο κ αναμενομενο

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    4
    Originally posted by Sofia
    Καταρχήν καλώς ήρθες....

    βρε racer αφου πηγες στο γιατρο (και μαλιστα 2 φορες) και σου ειπε οτι δεν εχεις τίποτα γιατί κολλάς οτι ντε κ καλα έχεις κάτι?

    Επειτα γιατι δεν πας σε εναν ψυχολόγο?Το βήμα για να πας στο γιατρο το εκανες. Στον ψυχολόγο?

    Αν σου φαινεται αδιανόητο οτι τα σωματικά συμπτωματα που εχεις ειναι άσχετα με την ψυχολογία, σκεψου το και θα δεις οτι ειναι απολυτα λογικο κ αναμενομενο
    Καλησπέρα Sofia καλώς σας βρήκα,και ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.
    Έχω μπεί σε περίεργες σκέψεις....\"μήπως ο γιατρός κάνει λάθος;;;\"....\"μήπως πρέπει να πλακωθώ στις αξονικές;;;\"
    Τις παραπάνω σκέψεις μου τις διάβασε ο γιατρός μου πρίν καν προλάβω να τις ξεστομίσω και τις απέκλεισε κατηγορηματικά......επίσης μου απέκλεισε την νοσηλεία μου σε νοσοκομείο...
    Και στην πρώτη μου επίσκεψη πριν 6 μήνες, και στη δεύτερη πριν 1 μήνα..
    Δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος να νίωσει τόσο άσχημα σωματικά λόγω άγχους...
    Δεν πάει άλλο αυτή η κατάσταση....έχω τρελάνει την γυναίκα μου(νιόπαντρος)την οικογένια μου....και όλους τους φίλους μου...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    racer,

    τί περιμενεις? εσυ εισαι κουρασμενος οπως λες....η γυναικα σου και ολοι οι φιλοι σου εχουν τρελαθει (οπως πάλι λες), ο γιατρος σου απεκλεισε τη νοσηλεια σε νοσοκομειο αφου δεν προκειται να σου προσφερει κατι....Λες να σε κοροιδεύει?
    με εναν κυκλο νεων εξετάσεων δεν εχεις να προσφέρεις τίποτα στον εαυτό σου, παρα μονο νεα ταλαιπωρια κ ενδεχομένως αγωνια....

    γιατί δεν αποδέχεσαι την προτασή του να δεις εναν ψυχολόγο?και ναι, πολυς κοσμος εχει πολλα σωματικα λογω αγχους. Δυστυχως ομως τα παραβλεπουν οι περισσοτεροι

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    71
    Φίλε Racer καλώς όρισες και συγχαρητήρια για το γάμο σου! Άκουσε αυτά που σου λέει η Sofia , έχει τόσο δίκιο.... Ο λόγος που σου γράφω κι εγώ είναι επειδή η περίπτωσή μου είναι παρεμφερής με τη δική σου.... ζαλάδες και πάλι ζαλάδες, σε βαθμό πλήρους αποχής από τα πάντα: http://www.e-psychology.gr/forum/viewthread.php?tid=2094. Στην αρχή ήταν σποραδικές και δεν έδινα σημασία, όταν εντάθηκαν ήμουν σίγουρη ότι έχω ή όγκο στον εγκέφαλο ή σκλήρυνση κατά πλάκας. Όταν το έψαξα στο Internet και ειδικά όταν πρωτο επισκεύτηκα το forum εδώ, άρχισε να μου μπαίνει η ιδέα ότι αυτό που λένε οι γιατροί \"ψυχολογικό\" δεν είναι κάτι απλό, όπως νόμιζα και πρόκειται κατ\' ουσίαν για πρόβλημα που επιδέχεται θεραπείας. Και ναι, σε τέτοιες περιπτώσεις μπορείς να έχεις όλων των ειδών τα παράδοξα συμπτώματα πέρα από ζαλάδες και αίσθημα ότι είσαι σε πλοίο, μουδιάσματα, τρεμούλα, πόνους στον αυχένα, φυσικά πονοκεφάλους, σύγχυση και πολλά άλλα. Μην το αμελείς όμως. Αν έχεις οποιουδήποτε είδους taboo ξεπέρασέ το γρήγορα. Η επίσκεψη σε έμπιστο ψυχίατρο ή ψυχολόγο δεν είναι κάτι κακό, μια δοκιμή θα σε πείσει. Βέβαια, πιθανό είναι να χρειαστεί να κάνεις κάποιες εξετάσεις για λαβύρινθο και αυχενικό σύνδρομο, αλλά ούτε χρόνος απαιτείται ούτε επώδυνες είναι, απλά για να αποκλειστεί κάθε ενδεχόμενο.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    95
    φιλε racer διαβασες τα δικα οπως βλεπω.. αρα καταλαβαινεις οτι δεν εχεις τιποτα.. εχω αυτα τα βιωνα σε ολοκληρη την ενταση τους για 12 μηνες και σταδιακα εχω φτασει σε ενα πολυ καλυτερο σημειο.. ειναι κατι που δεν θα σε αφησει ευκολα και θα σε δοκιμαζει συνεχως αλλα ειναι πραγματικα εφικτη η καταπολεμηση του μονο και μονο με τη δυναμη του μυαλου σου.. μια επισκεψη σε ψυχιατρο-ψυχολογο θα σε βοηθησει να συνειδητοποιησεις καποια πραγματα.. και εγω πηγα μονο και μονο για να δω αν κουβαλαω πραγματα απο το παρελθον, μονο καλο μου εκανε και ας κρατησε 3 μηνες..φαρμακα δεν πηρα καθολου παρα μονο βοτανα και φυσικες βιταμινες για να διατηρω την ενεργεια μου αλλα δουλεψα πολυ μονος μου με τις σκεψεις μου...
    τωρα ολα αυτα που συνεχιζουν να με επισκεπτονται, δεν με αγχωνουν το ιδιο αρα εχουν και μικροτερη διαρκεια.. το κλειδι ειναι να το αποδεχτεις σαν κατι φυσικο που ετυχε σε εσενα οπως και τοσους ακομα, ειλικρινα δεν ειναι προβλημα υγειας και αν και θα σε ταλαιπωρησει, θα περασει, αυτο στο εγγυωμαι.. και θα δεις οτι τη ζωη μετα και τη καθε στιγμη θα την εκτιμας πολυ περισσοτερο και θα εισαι πιο ευτυχισμενος και ισορροπημενος.. ακουγεται απιστευτο αλλα ετσι ειναι και θα σε βεβαιωσουν και αλλοι..
    συμβουλη μου..σταματα να του δινεις τοση σημασια γιατι αυτη ειναι η \"τροφη\" του..για κανενα λογο μην παψεις να κανεις οτι εκανες και πριν και μαλιστα να δημιουργησεις τις προυποθεσεις για ακομα περισσοτερα..μια επισκεψη σε εναν ψυχιατρο πραγματικα θα σε βοηθουσε.. και τελος δεξου τη ζωη με τα θετικα και τα αρνητικα της και κερδισε απο αυτα.. οτι ειναι να γινει, θα γινει με τον ενα ή τον αλλο τροπο.. μιλα για το προβλημα σου σε κοντινους ανθρωπους, θα εκπλαγεις ποσοι απο αυτους θα εχουν περασει κατι αντιστοιχο και το εχουν ξεπερασει.. εγω ειμαι πια στη λογικη οτι, οτι και αν παθω, ακομα και να φυγω απο αυτον τον κοσμο, θα το κανω παλευοντας και δειχνοντας τον καλυτερο μου εαυτο ανεξαρτητου αποτελεσματος.. οι συγχρονοι Πατερες της Εκκλησιας ελεγαν οτι πρεπει να δεχομαστε το καθε τι στη ζωη ως ευλογια, ιδιαιτερα τα αρνητικα, γιατι δειχνοντας υπομονη και προσπαθεια φτανουμε πολυ πιο ευκολα στο επιθυμητο αποτελεσμα, αυτες οι κουβεντες δεν ειναι τυχαιες..
    ολα αυτα εμενα με εσωσαν και με εβγαλαν απο το λουκι και μαλιστα χωρις φαρμακα, αν και σε καποιες περιπτωσεις σιγουρα ειναι απαραιτητα.. αφου το καταφερα εγω, μπορεις και εσυ και ο καθενας μας εδω μεσα.. υπομονη, προσπαθεια και θα δεις αργοτερα οτι μονο κερδισμενος φιλε μου θα βγεις απο αυτη την ιστορια.. μου το ελεγαν και εμενα και τωρα το βλεπω.. να σαι καλα και για οτι θες εδω ειμαστε και ειμαστε πολλοι........
    \"Nothing is good or bad, but thinking makes it so.\"
    --William Shakespeare

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    4
    Kαλησπέρα και πάλι παιδιά.
    Πήγα σε νευρολόγο και σε ψυχολόγο....τελικά πάσχω από κατάθλιψη...
    Το νέο πρόβλημα μου είναι η φαρμακευτική αγωγή..
    Μου πρότεινε τα seroxat.....για τα οποία διάβασα μερικά θετικά.....αλλά και πολλά αρνητικά..
    Tαυτόχρονα θα παίρνω και κάποια άλλα χάπια....δεν τα θυμάμαι..
    Τί να κάνω?
    Να ακολουθήσω τις οδηγίες του γιατρού?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    εχεις δύο επιλογές....να τις ακολουθησεις κ να μην τις ακολουθήσεις

    αν θεωρείς πως με το να μην τις ακολουθήσεις εχεις να κερδίσεις κάτι, καντο κ συνεχισε έτσι (μάλλον)....

    αν πάλι θες να προσπαθήσεις για κατι διαφορετικό απο το μέχρι τώρα μαλλον πρέπει να ακολουθήσεις την αγωγη που σου δωσε ο γιατρος.

    εσύ τι σκεφτεσαι για ολα αυτα?για οτι ακουσες απο αυτους?

  9. #9
    Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    71
    Αν θα ακολουθήσεις φαρμακευτική αγωγή ή όχι, είναι καθαρά προσωπική σου επιλογή. Κατά τη γνώμη μου, μόνο αν είσαι 100% συνειδητοποιημένος, ξεκίνα. Εγώ τελικά έφτασα στο σημείο αυτό και προχώρησα. Αν τώρα σε απασχολούν μόνο πράγματα όπως οι παρενέργειες, σκέψου ότι αν αποδειχθεί ότι κάποιο φάρμακο δεν \"σου κάθεται\" καλά, ο γιατρός σου θα σου το αλλάξει.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    121
    Η γνώμη μου να πάρεις και δέυτερη γνώμη από γιατρό. Προχθές άκουσα ένα γιατρό που το έλεγε στην τηλεόραση ότι πάντα πρέπει να το κάνουμε. Και θα είσια και εσύ πιο ήρτεμος αν δυο γιατροί συμφωνούν. Λυπάμαι για όλα αυτά που περνάς , τα έχω περάει και εγώ αλλά τώρα μετά απόένα χρόνο είμαι καλύτερα. Και μη φανταστείς ότι σε όλη τη διάρκεια αυτού του χρόνουείχα αυτά τα χάλια, μετάαπό 2-3 μήνες θεραπέιας ήμπουν αρκετά καλά. Δύναμη.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •