Φοβια με αποτομη διακοπη καπνισματος.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Φοβια με αποτομη διακοπη καπνισματος.

    Νομιζω πως εχω απο εχτες μια μικρη παρανοια.
    Γενικοτερα καπνιζω απο τα 18 μου και ειμαι 25. Υπηρχαν φορες που καπνιζα καπου στο πακετο την μερα και καποιες αλλες περιοδους που καπνιζα μισο η λιγοτερο απο μισο πακετο την μερα και αλλες φορες που καπνιζα και 2 πακετα την μερα. Εχτες μετα την δουλεια ξεμεινα απο τσιγαρα αλλα για καποιον λογο δεν μου πηγαινε η καρδια να παω να αγορασω. Ετσι ειπα στον εαυτο μου πως ειναι μια καλη ευκαιρια να μην καπνισω για την υπολοιπη μερα και θα αγορασω αυριο(δηλαδη σημερα). Σημερα που ξυπνησα παλι για εναν παραξενο λογο δεν ειχα καμια απολυτως επιθυμια να καπνισω και παλι δεν ηθελα να παω να αγορασω τσιγαρα. Ολη την μερα σημερα δεν εχω καπνισει καθολου αλλα ποτε δεν εβαλα στοχο να κοψω το καπνισμα, ουτε καν που μου ειχε περασει απο το μυαλο. Ειναι λες και αισθανομαι σαν ενας μη καπνιστης χωρις να το θελω... Κανονικα θα επρεπε η ελειψη νικοτινης να μου την ειχε βαρεσει στα νευρα και να με κανει να θελω τσιγαρο σαν τρελος.. αλλα αυτο απλα δεν συμβαινει. Βεβαια σημερα αναψα τσιγαρο οχι επειδη ηθελα αλλα επειδη ηθελα να δω τι θα γινει. Και τελικα εγινε αυτο που περιμενα, μετα απο 2-3 τζουρες σιχαθηκα τον εαυτο μου που καπνισα και το εσβησα.. Αυτο δεν εχει ξαναγινει...
    Πολλοι θα λεγαν πως αυτο ειναι πολυ καλο αλλα εγω εχω τις ανησυχιες μου.. Με εχει πιασει αυτη η φοβια πως δεν ειναι φυσιολογικο αλλα θα ηθελα να ξερω μηπως συναιβει η συμβαινει σε καποιον αλλον. Η τουλαχιστον αμα ξερει καποιος κατι για αυτο. Εκανα το λαθος αυτο που κραζω ολη την ωρα να ψαξω στο ιντερνετ και λενε πως αυτο μπορει να ειναι συμπτωμα καρκινου του πνευμονα.. Αλλα δεν ξερω ρε παιδια.. δεν ειμαι λιγο μικρος για καρκινο του πνευμονα? Δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει. Ουτε βηχω, ουτε φτηνω αιμα ουτε τιποτα. Βεβαια λενε πως η διακοπη του καπνισματος ειναι απο τα πρωτα συμπτωματα αλλα και παλι... Και να σημειωσω πως κανονικα κοιμαμαι κατα τις 1-2 το βραδυ και χτες κοιμηθηκα απο μονος μου στις 10 το βραδυ. Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω..
    You never know how strong you are until being strong is the only choice you have.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    Δεν είναι κάτι αγαπητέ μου αλλά διαβάζω πως εσύ ντε κ καλά θέλεις να έχεις κάτι! και εμένα μου έχει συμβεί όχι μια αλλά άπειρες φορές! δεν είχα τίποτα! μην τα μεγαλοποιείς στο μυαλό σου και μην συνδιάζεις συνέχεια γεγονότα τα οποία πρέπει οπωσδήποτε μετά να κολλάνε μεταξύ τους!

  3. #3
    Μα Δεσποινα γενικοτερα την αγχωδη διαταραχη μου την εχω ξεπερασει... Δεν εχω κρισεις πανικου, δεν με πιανουν αυτες οι σκοτοδινες ουτε τιποτα..
    Εχω βεβαια τις παρανοιες μου μερικες φορες, ειναι ενα κουσουρακι που σου αφηνει αλλα τιποτα το τρομερο. Απλα το γεγονος οτι ακομα και τωρα μετα το μεσημεριανο μου να βλεπω το τσιγαρο και να αιδιαζω, και να λεω στον εαυτο μου μα ρε αγορι μου δεν θες να το κοψεις αλλα ο ιδιος μου οργανισμος να μην θελει να καπνισει απλα με ανησυχει..
    Αφου η ελλειψη νικοτινης δεν θα επρεπε να εχει ηδη αντιδρασει στον οργανισμο μου? Δεν θα επρεπε να ζηταγα σαν τρελος ενα τσιγαρο? Εκει το συνδεω και λεω κατι δεν παει καλα... Κατι δεν ειναι σωστο συμφωνα με τι θα επρεπε να ειχε γινει μεχρι τωρα.. Τελος παντων... Ισως να ειναι και μια ευκαιρια να το κοψω το ριμαδι ποιος ξερει.. Εγω απλα ακουω οτι μου λεει το σωμα μου και οπου βγει... :P
    You never know how strong you are until being strong is the only choice you have.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    ισως απλά να μην θέλει ο οργανισμός σου άλλη νικοτίνη! σε λίγο φαντάζομαι πως θα θελήσεις ξανά να καπνήσεις αλλά ας είμαστε αισιόδοξοι ότι δεν θα χρειαστεί! εγώ πάντως καμμιά δύο μέρες μου κράτησε και μετά άστο..κατρακύλησα ξανά!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Σπυρο η διακοπη του καπνισματος δεν κανει τρελα στερητικα..
    Οταν το ειχα κοψει δεν ειχα κανενα περιεργο συμπτωμα.

    Μακαρι να με επιανε και εμενα κατι τετοιο και να το ξανακοβα...

  6. #6
    Καταλαβα... δεν ξερω ισως.. ευχαρηστω πολυ για τις απαντησεις.. Τουλαχιστον εχω ηρεμησει απο την παρανοια μου και απλα ελπιζω να κρατησει μπας και το κοψω..
    Παντος το θεμα ειναι οτι δεν θελω να το κοψω.. ειναι πως ο οργανισμος μου δεν με βοηθαει να καπνισω χαχα! Οτι να ναι λεω. Λοιπον ευχαριστω και παλι, ελπιζω να μην παει τιποτα στραβα με τον οργανισμο μου και μου το βγαζει οπως μου το βγαζει και τα συζηταμε παλι.
    You never know how strong you are until being strong is the only choice you have.

Similar Threads

  1. απότομη διακοπή αντικαταθλιπτικών, ξέρει κανείς;;;
    By Fleur in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 30-11-2019, 01:01
  2. TIPS ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ
    By dora-agxos in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 20-12-2014, 21:10
  3. Διακοπή καπνίσματος και ψυχολογία
    By Konstantinoss in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 15
    Last Post: 12-05-2012, 16:39
  4. αποτομη διακοπη φαρμακων
    By kosmein in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 10-01-2010, 01:20
  5. Απότομη συμπεριφορά...
    By porfyra in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 26-09-2008, 18:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •