Αθήνα vs Επαρχία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    315

    Αθήνα vs Επαρχία

    Τι προτιμάτε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    καποτε το νεφος το είχε μονο η Αθήνα ,τωρα σε οποιο χωριο και να πας δεν μπορεις να αναπνεύσεις :)

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by path View Post
    καποτε το νεφος το είχε μονο η Αθήνα ,τωρα σε οποιο χωριο και να πας δεν μπορεις να αναπνεύσεις :)
    γιατι παντου δεν υπαρχουν αμαξια που βγαζουν καυσαερια κ φουγαρα απο εργοστασια?

    εγω προτιμω την επαρχια με τους ανθρωπους της πολης δεν εχω καλες σχεσεις μαλον εχω κακιστες...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    142
    Δεν έχω μεινει ποτε μόνιμα Αθηνα και δνε μπορώ να ειμαι 100% αντικειμενικός αλλά επειδη πάω συχνα μπορώ να πω ότι δεν θα ήθελα να μεινω και αν δουλέψω εκει.
    Αγαπώ την πόλη μου και αν χρειαζόταν να φύγω για δουλεια θα το έκανα μόνο για το εξωτερικο

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    Αν και μεγαλωσα Αθηνα προτιμω την επαρχια γιατι εχει πιο ηρεμους ρυθμους κοντινες αποστασεις σε υπηρεσιες μαγαζια στην Αθηνα τρεχεις χωρις λογο ο κοσμος απαιτητικος πολυ οταν εργαζεσαι εκει, εχω κανει την ιδια δουλεια σε επαρχια και Αθηνα και εχω βγαλει αυτο το συμπερασμα. Η Αθηνα πλεον ειναι για διασκεδαση μουσικη θεατρο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    262
    η αθηνα εχει περισσοτερες επιλογες διακεδασης και εμενα προσωπικα μου αρεσει στην πολη που μενω να ''χανομαι'',τις πολυ μικρες κοινωνιες δεν τις μπορω

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    ναι το κακο με τις κλειστες κοινωνιες ειναι οτι σε γνωριζουν ολοι και δεν εχεις την ελευθερια που εχεις στην αθηνα να κυκλοφορησεις. Ολοι γνωριζονται και μπαινουν καποια ορια στο πως να συμπεριφερθει καποιος αυτο δεν το χει η αθηνα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    262
    ακριβως ftatl!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    22
    Θα έλεγα και τα δυο, αλλά για διαφορετικούς λόγους το καθένα. Αν θέλεις να έχεις πολλές επιλογές σε ό,τι αφορά παραστάσεις, εκθέσεις, συναυλίες, εστιατόρια, καταστήματα κλπ η Αθήνα έχει αδιαμφισβήτητα πιο πολλά να προσφέρει σε σχέση με την επαρχία. Αν θέλεις να ζεις κάπου όπου θα έχεις τα πάντα σε απόσταση λίγων λεπτών, σ' αρέσει να πηγαίνεις για πεζοπορία/τρέξιμο/ποδηλασία, θέλεις να έχεις τη φύση στα πόδια σου και ΔΕΝ έχεις αυτοκίνητο, τότε θα έλεγα ότι (σε γενικές γραμμές) η επαρχία είναι προτιμότερη.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    101
    Αφου τέλιωσα το σχολείο πλεον μου αρέσει η πόλη αλλα στην επαρχία πραγματικά γαληνεύω!Ωστοσο,δεν θα μποπουσα να μενω μόνιμα γιατι μου αρέσει η ανεξαρτησία της πόλης.Οποτε καλοκαίρι εξοχή, χειμώνα πόλη;-)

  11. #11
    Για έναν άνθρωπο που έχει ζήσει στην επαρχία (όχι απαραίτητα χωριό αλλα και επαρχιακές πόλεις), κοντά στη φύση και με την έννοια της γειτονιάς η Αθήνα συνήθως του φαίνεται αφιλόξενη. Το πρόβλημα είναι όμως πως οι περισσότερες ευκαιρίες απασχόλησης βρίσκονται στην Αθήνα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    greece
    Posts
    415
    Quote Originally Posted by peaceofmind7 View Post
    Για έναν άνθρωπο που έχει ζήσει στην επαρχία (όχι απαραίτητα χωριό αλλα και επαρχιακές πόλεις), κοντά στη φύση και με την έννοια της γειτονιάς η Αθήνα συνήθως του φαίνεται αφιλόξενη. Το πρόβλημα είναι όμως πως οι περισσότερες ευκαιρίες απασχόλησης βρίσκονται στην Αθήνα.
    Αυτο δεν ισχυει. Ισχυει ισως μονο για καποια συγκεκριμενα επαγγελματα που μπορει να μην εχουν καμια απορροφηση στην επαρχια. (Πχ ζωγραφος, διακοσμητης εσωτερικων κ εξωτεικων χωρων κλπ).
    Αλλα για τα κοινα επαγγελματα δεν ισχυει. Η προσφορα και η ζητηση εργασιας ειναι μεγεθη αναλογα. Μπορει η Αθηνα να εχει 5.000 φροντιστηρια και ο Βολος να εχει 500, αλλα οι υποψηφιοι καθηγητες στην Αθηνα ειναι 500.000 και στο Βολο 5.000 . Μπορει στην Αθηνα να υπαρχουν 10.000 καρδιολογοι και στη Λαμια 10, αλλα οι καρδιοπαθεις στην Αθηνα ειναι 1.000.000 και στη Λαμια 100... Και ουτω καθεξης. Δε σημαινει οτι αν παω εγω Αθηνα θα βρω πανευκολα δουλεια σε φροντιστηριο,επειδη υπαρχουν πολλα! Γιατι ταυτοχρονα υπαρχουν χιλιαδες αλλοι σαν εμενα...

  13. #13
    Έχεις δίκιο, αναφέρομαι σε συγκεκριμένους τομείς εργασίας (πχ το δικό μου της πληροφορικής) όπου η Αθήνα και σε μικρότερο βαθμο η Θεσσαλονίκη αποτελούν στην ουσία μονόδρομο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Να μεινω μονιμως στην Ροδο , η Αθηνα δε λεει πια .

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Θα ηθελα να μεινω Αθηνα μες την ανωνυμια και την ελευθερια που προσφερει , καθως και τις επαγγελματικες ισως ευκαιριες , αλλα δεν θα ηθελα να χανω χρονο σε περιττα πραγματα οπως το να ταξιδευω τεραστιες αποστασεις κλπ κλπ. Απο την αλλη στην επαρχια ασφυκτιω , τουλαχιστον εδω που μενω .... οποτε θα προτιμουσα κατι ενδιαμεσο , ναι μεν μεγαλη πολη αλλα οχι απαραιτητα Αθηνα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ψυχίατρος στην Αθήνα
    By Deleted20082014 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 22-05-2013, 00:39
  2. ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΑΘΗΝΑ;
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 24-11-2012, 16:56
  3. Ψυχιατρος Αθηνα
    By andrea in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 25-05-2012, 00:07
  4. αθηνα η θεσσαλονικη;διλημμα
    By defacto in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 10-09-2006, 16:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •