η ευαισθησια ειναι ελαττωμα η δεν ειναι?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042

    η ευαισθησια ειναι ελαττωμα η δεν ειναι?

    γεια σας κ παλι...
    προβληματιστικα αρκετα σχετικα με αυτο το τιτλο του θεματος κ τελικα δε μπορεσα να βρω απαντηση σε αυτο το θεμα...

    ο λογος ειναι οτι εγω ειμαι παρα πολυ ευαισθητος..
    οστοσο μου ειναι σχεδον αδυνατον να πω αν αυτο με βοηθησε η με εριξε..

    κ αυτο γιατι..
    υπηρξαν στιγμες στη ζωη μου που αισθανθηκα να πεθαινω ψυχολογικα
    κ υπηρξαν αλλες στιγμες στη ζωη μου που αισθανθηκα να νιωθω σπουδαιος

    θα ελεγα οτι ηταν τοσο μεγαλη η ταλαντωση στα πανω κ στα κατω που θα ελεγα οτι το ιδιο πραγμα που με εκανε να νιωσω σπουδαιος ηταν τον ιδιο πραγμα που με εκανε να νιωσω οτι πεθαινω ψυχολογικα..

    αναλυοντας αυτα τα δυο ακρα κατεληξα εδω...

    -αισθανθηκα να παιθαινω ψυχολογικα γιατι ασθανθηκα εντελως ανικανος να διαχειριστω το προβλημα μου (τοτε ειχα διαφορα πανικους κλπ)

    αλλα..

    -αισθανθηκα να ειμαι σπουδαιος νικωντας τον κακο μου εαυτο κ επιβαλοντας στον εαυτο μου τα θελω του κ τελικα απεδιξα στον εαυτο μου οτι ειμαι πραγματικα ικανος να νικησω οπιοδηποτε ψυχολογικο προβλημα μου..

    πραγματικα δε μπορειτε να φανταστειτε το ποσο δυνατα συναισθηματα ενιωσα μεταβαινοντας απο το ενα ακρο στο αλλο

    οστοσο συμπαιρενα..

    οτι το ιδιο πραγμα που με εκανε να νιωσω οτι παιθαινω ψυχολογικα ηταν το ιδιο πραγμα που με εκανε να νιωσω οτι ειμαι ικανος για οτιδηποτε θελησω να κανω

    και αυτο ηταν η ευαισθησια

    το ιδιο ακριβως πραγμα εφαρμοσα στα παντα σα φιλος σκοτονουμουν για να βοηθησω τους αλλους αλλα οταν δεν ενδιαφερομουν για καπιον ειμουν ικανος να τον βλεπω να καιγετε κ να αδιαφωρω εντελως...

    για να ειμαι ηλικρινης δεν ηθελα να αλλαξω γιατι απλα μου αρεσε ο εαυτος μου οπως ειναι απλα σκεφτηκα οτι για να παραμινω ευαισθητος θα πρεπει να γνωριζω πιον θα ακουω κ πιον απλα δε θα ασχολουμαι με το τι λεει η θα σπαω πλακα ακουγοντας τον η απλα θα παρλαρω μαζι του σε μια συζητιση χωρις νοημα..

  2. #2
    Ειναι καλο να εισαι ευαισθητος .
    Κακο ειναι να εισαι υπερευαισθητος γιατι ενας υπερευαοσθητος εχει παρα πολλες πιθανοτητες να παθει καταθλιψη και να πεφτει θυμα των αλλων συχνα.
    Το να εισαι αναισθητος δε το θεωρω καλο η σωστο σε καμια περιπτωση.

  3. #3
    Το να είσαι ευαισθητος εχει τα θετικά του και τα αρνητικά του , κανείς δεν είναι τέλειος , και τι θες να κάνεις δηλαδή ? θα πας κόντρα στην φύση σου ? εγώ προσωπικά ήμουν ευαίσθητος και πήγα κόντρα στην φύση μου , απο το πιο απλό πράγμα μέχρι το πιο σοβαρό , παλιότερα απο την πιο απλη συναισθηματική βία π.χ να με έλεγες χαζό , θα έκλαιγα , φαντάσου να σε δέρνουν και να σου βρίζουν την μάνα ..... εκεί ήταν που δεν ήξερα τι να κάνω , έτρεμα , απλά πρέπει να βάλεις μέτρο , να είσαι ευαισθητος ! αλλά να δείχνεις πιο πολύ ευαισθησια εκεί που πρέπει , έχεις ένα μεγάλο χάρισμα αλλά ταυτόχρονα είναι και μεγάλο μειονέκτημα , θές την γνώμη μου ? σε αυτή την περίπτωση πρέπει να φοράς μια μικρή μάσκα , να μην αφήνεις να καταλαβαίνουν οτι είσαι τόσο ευαισθητος , να αφήνεις κάποια περιθόρια αλλά όχι πολλά όμως . Εχεις πολλά περιθώρια για βελτίωση ,δεν είναι κάτι το τόσο σοβαρό , πρέπει να δουλέψεις με τα μειονεκτήματα και να κάνεις ουδέτερα .Δείχνε ευαισθησία στην οικογένεια σου , τους πραγματικούς φίλους , την γυναίκα σου , αυτοί δεν θα εκμεταλευτούν την φύση σου , για τους υπόλοιπους πρέπει να πάρεις τα μέτρα σου , μην κάθεσαι και δίνεις σημασία σε ανόητες συζητήσεις , δεν αξίζει να ασχολήσαι σε μερικά θέματα . Αμα έχεις υπερευαισθησία τότε πρέπει να γίνεις πιο δυνατός και πιο σκληρός αλλά όχι απαραίτητα και αναίσθητος αμα με καταλαβαίνεις

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    φαντάσου να σε δέρνουν και να σου βρίζουν την μάνα
    αυτο ισως λυνει την απορια σου...
    http://www.youtube.com/watch?v=TxbsrSAUuF8

    να μην αφήνεις να καταλαβαίνουν οτι είσαι τόσο ευαισθητος
    na σου πω δεν εχω προβλημα να το ομολογησω γιατι βρηκα το μηχανισμο μεσω βιβλιων ψυχολογιας που διαβαζα οστε να μη με πιανει τιποτα οταν καπιος βρισκετε εκτος των ανθρωπων που ακουω

    παρ ολα αυτα αυτο που λες ισχυει σε ανθρωπους που δοθηκα οπως η σχεση μου που εκει πρεπει να παιζω θεατρο οπως λες

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    κ αυτο ειναι το χειροτερο η εκμεταλευση πολες φορες δεν ερχετε απο αντιπαλους σου αλλα απο ανθρωπους που δωθηκες σε αυτους...

  6. #6
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    κ αυτο ειναι το χειροτερο η εκμεταλευση πολες φορες δεν ερχετε απο αντιπαλους σου αλλα απο ανθρωπους που δωθηκες σε αυτους...
    Ναι ασε.....να έχω λιώσει για μια φιλία να μου έχει φύγει η πίστη και μετά ο εγωισμός της δεν έχει όρια , μέχρι και να σε πληγώσουν εκεί που πονάει πιο πολύ μόνο και μόνο για να βγουν αυτοί σωστοί , συνήθως οι άντρες δεν το κάνουν αυτό ο ένας στον άλλον αλλά οι γυναίκες ..... οι άντρες δένονται πιο πολύ απο τις γυναίκες γιαυτό εχουν πιθανότητες να κάνουν φιλίες , πληγωνόμαστε πιο πολύ επειδή πάιζουμε μεγαλύτερο ρόλο στις σχέσεις , όσο αναφορά σε φιλίες μερικά άτομα δεν αξίζουν και αργούμε να το καταλάβουμε , άμα είσαι και ευαισθητος δίνεις συναίσθημα σε όλους , τους φέρεσαι καλά , τίμια , με σεβασμό αλλά μερικοί δεν το καταλαβαίνουν , είναι πολλά που παίζονται , η ηλικία , τα συμφέροντα ... αλλά το χειρότερο είναι ο εγωισμός , ο εγωισμός σκοτώνει ψυχικά

    Εχω αφιερώσει πολλά χρόνια πάνω στο θέμα , μέχρι που έγινα πολύ δυνατός για να μα αγγίξουν πλέον , έμαθα δυο πράγματα πάνω στο θέμα , πάντα σε όλες τις κοινωνικές σχέσεις όλων των ειδών , θέλει να βαδίζεις αργά και να χτίζεις εμπιστοσύνη , σταθερά , μπροστά πάντα, αλλά αργά , αμα πέσεις με τα μούτρα και παρασυρθείς η πτώση πονάει πολύ , πάρα πολύ .Το δεύτερο που έμαθα είναι να μην βάζω πάντα τον εαυτό μου πρώτο , πάντα σκέφτομαι πως νιώθει ο άλλος , πως θα νιώσει , έτσι χτίζονται γερές σχέσεις , ασε τις πολλές θεωρίες , δεν είναι ''χημεία'' που λένε μερικοί , αλλά η κατανόηση , μην βιάζεσαι να κρίνεις τους άλλους δώστε τους και χρόνο , ποτέ μην εγκαταλήπεις κάποιον ακόμα και να σε απογοητεύσει , πιαστον και μίλα του , πως ? γιατί ? το ένα το άλλο , αλλιώς οι τύψεις που θα έχει αργότερα θα σε θάψουν κυριολεκτικά .Σε αυτά τα θέματα πρέπει να βάλεις τα δυνατά σου , θα πληγώνεσαι μερικές φορές ....αλλά να ξέρεις οτι έκανες οτι καλύτερο μπορούσες και οτι τα έδωσες όλα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    το να είσαι ευαίσθητος δεν είναι πρόβλημα , το πρόβλημα αρχίζει όταν γίνεσαι ευάλωτος !!!!!
    βέβαια είναι ενα θεμα να μάθεις να τα διαχωρίζεις αυτα τα δύο !!!

  8. #8
    Quote Originally Posted by ΧωρίςΣκιά View Post
    Ναι ασε.....να έχω λιώσει για μια φιλία να μου έχει φύγει η πίστη και μετά ο εγωισμός της δεν έχει όρια , μέχρι και να σε πληγώσουν εκεί που πονάει πιο πολύ μόνο και μόνο για να βγουν αυτοί σωστοί , συνήθως οι άντρες δεν το κάνουν αυτό ο ένας στον άλλον αλλά οι γυναίκες ..... οι άντρες δένονται πιο πολύ απο τις γυναίκες γιαυτό εχουν πιθανότητες να κάνουν φιλίες , πληγωνόμαστε πιο πολύ επειδή πάιζουμε μεγαλύτερο ρόλο στις σχέσεις , όσο αναφορά σε φιλίες μερικά άτομα δεν αξίζουν και αργούμε να το καταλάβουμε , άμα είσαι και ευαισθητος δίνεις συναίσθημα σε όλους , τους φέρεσαι καλά , τίμια , με σεβασμό αλλά μερικοί δεν το καταλαβαίνουν , είναι πολλά που παίζονται , η ηλικία , τα συμφέροντα ... αλλά το χειρότερο είναι ο εγωισμός , ο εγωισμός σκοτώνει ψυχικά

    Εχω αφιερώσει πολλά χρόνια πάνω στο θέμα , μέχρι που έγινα πολύ δυνατός για να μα αγγίξουν πλέον , έμαθα δυο πράγματα πάνω στο θέμα , πάντα σε όλες τις κοινωνικές σχέσεις όλων των ειδών , θέλει να βαδίζεις αργά και να χτίζεις εμπιστοσύνη , σταθερά , μπροστά πάντα, αλλά αργά , αμα πέσεις με τα μούτρα και παρασυρθείς η πτώση πονάει πολύ , πάρα πολύ .Το δεύτερο που έμαθα είναι να μην βάζω πάντα τον εαυτό μου πρώτο , πάντα σκέφτομαι πως νιώθει ο άλλος , πως θα νιώσει , έτσι χτίζονται γερές σχέσεις , ασε τις πολλές θεωρίες , δεν είναι ''χημεία'' που λένε μερικοί , αλλά η κατανόηση , μην βιάζεσαι να κρίνεις τους άλλους δώστε τους και χρόνο , ποτέ μην εγκαταλήπεις κάποιον ακόμα και να σε απογοητεύσει , πιαστον και μίλα του , πως ? γιατί ? το ένα το άλλο , αλλιώς οι τύψεις που θα έχει αργότερα θα σε θάψουν κυριολεκτικά .Σε αυτά τα θέματα πρέπει να βάλεις τα δυνατά σου , θα πληγώνεσαι μερικές φορές ....αλλά να ξέρεις οτι έκανες οτι καλύτερο μπορούσες και οτι τα έδωσες όλα
    Nα ειμαι ειλικρινης με ενοχλησε που ειπες οτι οι αντρες δενονται ποιο πολυ απο τις γυναικες ομως δε μπορω να μη συμφωνησω.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    88
    Η ευαισθησια καμια φορα σε αποσπα απο το να παιρνεις σημαντικες αποφασεις. Βεβαια το να εισαι αναισθητος δεν ξερω εαν ειναι καλο. Η αναισθησια ομως σε κανει να παιρνεις ευκολα αποφασεις χωρις να σκεφτεσαι τον εναν αλλα το συνολο. Φυσικα να μην γινεσε συμφεροντολογος. Δεν ξερω εγω ειμαι αλλα προσπαθω να μην ειμαι. Ειναι παραξενο και οι καιροι δυσκολοι. Παντα ομως να ειμαστε ανθρωποι.
    ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΜΟΥ.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το θεμα ειναι οτι οταν καπιος σε πριζει κ σε βριζει συμπεριφερετε σαν ανθρωπος? εγω πιστευω οτι τη φωτια τη πολεμας με φωτια δηλαδη αν καπιος δε συμπεριφερετε σαν ανθρωπος κ κανει οτι μπορει για να σε φτασει στα ορια σου εγω συμπεριφερομαι μετα σαν φραγκεσταιν κ δε με νιαζει τιποτα οτι κ να ακουσω

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Αναλογως πως οριζεις την ευαισθησια ... περισσοτερο μου αρεσε η απαντηση του path. Εαν θεωρησουμε την ευαισθησια ταση να υποφερω οταν με μειωνει για παραδειγμα καποιος ή να εκνευριζομαι και γενικα να μου δημιουργουνται αρνητικα συναισθηματα θα ελεγα δεν ειναι καλο , οδηγει στην υπερβολη και ξεφευγει απο ενα σημειο και μετα.

    Εαν μιλαμε για ενσυναισθηση δηλαδη ταυτιση με τα προβληματα του αλλου και κατανοηση τους ειναι κατι εντελως διαφορετικο και ειναι καλο να το διαθετεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και σιγουρα για να συμπληρωσω ολα καθοδηγουνται απο τη σκεψη. Εαν υποφερω απο καταθλιψη , καχυποψια και γενικα δεν σκεφτομαι σωστα , τοτε ο αλλος μπορει να κανει χιουμορ και εγω να νομιζω οτι με προσβαλλει, μπορει να εχει τις καλυτερες προθεσεις και εγω να θεωρω οτι παει να με "φαει" ... τοτε εχουμε ελλειπη κριτικη ικανοτητα της καταστασης που αντιμετωπιζουμε και υποφερουμε πολλες φορες χωρις λογο. Αυτο δεν ειναι ευαισθησια ειναι λαθος της ροης σκεψης.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Εαν θεωρησουμε την ευαισθησια ταση να υποφερω οταν με μειωνει για παραδειγμα καποιος ή να εκνευριζομαι και γενικα να μου δημιουργουνται αρνητικα συναισθηματα θα ελεγα δεν ειναι καλο , οδηγει στην υπερβολη και ξεφευγει απο ενα σημειο και μετα.

    Εαν μιλαμε για ενσυναισθηση δηλαδη ταυτιση με τα προβληματα του αλλου και κατανοηση τους ειναι κατι εντελως διαφορετικο και ειναι καλο να το διαθετεις.
    περιγραφεις τον ιδιο ανθρωπο με τις καλες του πλευρες κ τις αναποδες το ιδιο πραγμα που μπορει να σε κανει φιλανθρωπο ειναι το ιδιο πραγμα που μπορει να σε κανει μισανθρωπο οταν βλεπεις οτι δεν υπαρχει ανταποκριση

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ενα παραδειγμα αυτου που λεω ειναι κ αυτο http://www.youtube.com/watch?v=_vbDLHGC5oU

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    περιγραφεις τον ιδιο ανθρωπο με τις καλες του πλευρες κ τις αναποδες το ιδιο πραγμα που μπορει να σε κανει φιλανθρωπο ειναι το ιδιο πραγμα που μπορει να σε κανει μισανθρωπο οταν βλεπεις οτι δεν υπαρχει ανταποκριση

    Οχι καμια σχεση δεν ειναι καθολου το ιδιο , ενας ανθρωπος που ειναι ευαισθητος οταν τον πληγωνουν δεν σημαινει οτι ενδιαφερετε και για τα συναισθηματα των αλλων. Μαλιστα σε παθολογικες καταστασεις οπως η καταθλιψη τον ενδιαφερουν μονο τα συναισθηματα του και δεν δινει δεκαρα για τους αλλους πολλες φορες , οτι δηλαδη ειναι και αυτοι ανθρωποι με συναισθηματα και ατελειες , τουλαχιστον ετσι νομιζω και εχω παρατηρησει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Πού ειναι αυτη η ζωη, που λενε ότι ειναι τόσο ωραια;
    By howtodream8 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 69
    Last Post: 27-07-2013, 21:12
  2. αλυτα ψυχολογικα θεματα(παιδια ειναι μεγαλο διαβαστε το σας παρακαλω ειναι αναγκη)
    By the_definition_of_fear in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 30-03-2013, 01:07
  3. ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΝΕΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΑΠΑΤΑ? ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ 'Η ΚΑΚΟΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ?
    By VICKY88 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 23-11-2012, 09:53
  4. αν ενας ανθρωπος δεν ειναι σιγουρος πως η εκασοτε επιστημονικη μεθοδος
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 07-02-2010, 21:12
  5. Η ευαισθησια ειναι ασθενεια ??
    By afrula in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 11-06-2009, 17:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •