Πεποιθήσεις και πραγματικότητες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337

    Πεποιθήσεις και πραγματικότητες

    Ελάχιστοι (αν όχι κανένας) έχουν να γράψουν κάτι θετικό, κάποιο αισιόδοξο μύνημα για τους ασθενείς με σχ. Ο κόσμος προφανώς φοβάται κάποιον που δυσκολεύεται να διακρίνει η να συμφωνισει με τις κοινωνικές αλήθειες -πχ

    άποψη 1η, ο κόσμος μου φέρεται απόμακρα επειδή πάσχω απο σχιζοφρένεια.

    άποψη 2η έχω πρόβλημα και εγώ απο μόνος μου διώχνω τους ανθρώπους.

    Αλήθεια πόσο έξυπνοι είμαστε τελικά όταν προσπαθούμε να εξουδετερώσουμε κάποιους ανθρώπους για να βγούμε "εμείς" πρώτοι. Και όταν φτάνουμε στην κορυφή ξεχνάμε να ρίξουμε και καμιά ματια προς τα κάτω. Άλλος οδηγεί και άλλος καθαρίζει τα τζάμια....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Χμ μαλον ήταν λίγο παλαβό το μύνημα και ορθώς διαγράφτηκε. Συγνώμη αν ενόχλησα κανέναν

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    παλαβο? σε καμια περίπτωση....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    vince, σκέφτηκα διαβάζοντας το μήνυμα σου αν δίνεις τοσο βαρος στις δικές σου αληθειες με τις κοινωνικες αληθειες που αναφέρεις....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Καλή ερώτηση.

    Αν υπάρχει μια ζυγαρία συμπάθειας/αντιπάθειας προς την ανθρώπινη φυλή θέλω να πιστεύω πως περισσότερο αγαπάω παρα μισώ τους συνανθρώπους μου. Έτσι θέλω να αποδέχομαι χωρις να σημαίνει πως τη κάθε κακια θα θελήσω να την υοθετήσω και εγώ. Αυτο που είπα για παλαβό ηταν για το μήνυμα που διαγράφτηκε, θα μου άρεσε να ακούσω και μια γνώμη απο όποιον/αν πρόλαβε να το διαβάσει.

    Όποιες καταστροφές και να έχουμε κάνει σε κάθε τομέα η αγάπη για τη ζωή είναι αυτη που στο τέλος βγαίνει νικήτρια.

    Και ξέρεις πότε μου φεύγει η παράνοια.....οταν αγαπάω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    τον εαυτό σου τον αγαπας?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Όχι πάντα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    οχι παντα ή οχι οσο εχεις αναγκη?θέλεις να ξανγραψεις καποια πραγματα απο το μηνυμα που διαγράφηκε?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Δεν μισω τον εαυτό μου αλλα δεν τον λατρεύω κιολας. Δεν μπορώ να απαντήσω στα πάντα και δεν μπορω να προσδιορίσω πόση αναγκη εχω να αγαπάω τον εαυτό μου. Υπάρχουν και κάποιο που λατρεύουν τον εαυτούλη τους και δεν νοιάζονται για κανέναν άλλο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    ναι αλλα υπάρχει κ μεση οδος. εχω την αισθηση, απο οσα έγραψες οτι μαλλον μεσα σου υπερισχύει για το τί νομίζουν οι αλλοι για τους σχιζοφρενεις κ οχι εσυ!

    Εκτος ολων των αλλων ολοι οι αλλοι δεν ειναι ολοι το ιδιο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Μου αρέσει η αντικειμενικότητα σου και σε ευχαριστώ για αυτό. Έχεις δίκιο πολλές φορές θα προκαταληφθώ απο την ιδέα του τι νομίζουν οι άλλοι για τους σχιζοφρενείς. Μακάρι Σοφια μου να αλλάξουν οι ταμπέλες στις ταινίες για τους σχιζοφρενείς δολοφονους με τα πριονια γιατι καθε φορα που το βλέπω νιωθω σαν να με διαπερνάει ηλεκτρικό ρεύμα. Δεν έχω βλαψει άνθρωπο και ουτε θελω να βλάψω. Και πραγματικά προσπαθώ να βγάλω την ταμπέλα απο το μυαλό μου τουλάχιστον χωρις να ξεχάσω το τι πέρασα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    vince, το χειροτερο νομιζω μειονεκτημα σε εναν ανθρωπο ειναι το στενο μυαλο!για τον ιδιο πρώτα!

    Μην βάζεις εσυ ταμπέλα στον εαυτό σου μα ουτε κ στους \"αλλους\". Ολοι οι αλλοι, οι μη σχιζοφρενεις δεν ειμαστε απεναντι, ειναι σίγουρα κάποιοι απο μας που θέλουν να ειναι και δίπλα. Αρκει να τους/μας βλέπεις...:)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Δε νομίζω να διαφράφηκε κάποιο μήνυμα. Απλά χάθηκαν όλα τα σημερινά ποστ μεταξύ ξημερώματος και απόγευματος όπως αναφέρει και η ανακοίνωση διαχειριστή.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Πολλές φορές έχω σκεφτεί το εξής:\" γιατί να θέλει κάποιος να βρίσκεται δίπλα μου με οποιονδήποτε τρόπο,είτε σαν φίλος είτε ερωτικά,από την στιγμή που είμαι μανιοκαταθλιπτική,ή οριακή ή όπως αλλιώς το λένε?\". Αλλά τελικά είναι η ταμπέλα που έχω δώσει εγώ στον εαυτό μου.
    Απαιτώ από τους άλλους να με δεχτούν γι\'αυτό που είμαι και θα τους το ανταποδώσω. Και θεωρώ ότι αυτό είναι το σωστό. Και νομίζω ότι αυτό θα έκανε αυτός που θα με αγαπούσε πραγματικά.
    \'Εχεις δίκιο vince στο θέμα ταμπέλας που έχει βάλει ο κόσμος για τους σχιζοφρενείς. Οφείλεται στο ότι χρησιμοποιείται από άσχετους ανθρώπους,όπως συχνά είναι οι-δήθεν- κινηματογραφιστές. Και στο ότι το έχει συνδυάσει ο κόσμος με το επικίνδυνο. Προσωπικά,δεν έχω γνωρίσει από κοντά κάποιον,αλλά μέσα από αυτό το site αρκετούς. Και συχνά έχω νιώσει ότι με αισθάνονται και ενδιαφέρονται πολύ περισσότερο από άλλους που συμμερίζονται ίδια προβλήματα με εμένα.
    Με λίγα λόγια θέλω να πώ το ίδιο με την Σοφία. Μην βάζεις ταμπέλες στον εαυτό σου και σε κανέναν. Δεν αξίζει καν τον κόπο

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Σε κάποιες περιπτώσεις όπως γράφεται ένας σχιζοφρενής μπορεί να ζήσει μια ευτυχισμένη ζωή. Πόσο θα ήθελα κάποιος που έκανε μια όμορφη πορεία να μιλήσει σε αυτό το φόρουμ και να μας πεί. Θέλω να είμαι ακόμα αισιόδοξος μιας και η καταδίκη δεν είναι δεδομένη απο πρίν :)

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •