Διάσταση και δεύτερη ευκαιρία - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29
  1. #16
    Quote Originally Posted by 1-555-Confide View Post
    nikitin, η μονογονεική οικογένεια δεν είναι συνώνυμο καταδίκης. Αντίθετα, πολλές φορές άλλοι δημοφιλείς τύποι οικογένειας μπορεί και να είναι.
    Συμφωνω μαζι σου απολυτα, δεν ηθελα να το θεσω σαν κατι το αρνητικο.. απλα πιστευω πως τα πεθερικα κι το ονομα δεν ειναι καλοι λογοι για να μην εχει ενα παιδι κι τους δυο γονεις..

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    Συν ότι δε σου μίλαγε ανοιχτά για το τι του έλεγαν, συν ότι εσύ έκανες την προσπάθεια να συζητήσεις μαζί τους, ενώ δικοί του γονείς σου είναι,
    δικη του η υποχρέωση ή να τους έδινε να καταλάβουν τη θέση τους, που είναι έξω από τη ζωή σας, σε περιφερειακό ρόλο δλδ, ή εντελώς απέξω
    με κομμένες τις επαφές σε περίπτωση που δεν έπαιρναν χαμπάρι. Οχι, δεν είναι δικό σου το ζήτημα, απλά παντρεύτηκες χαλβά.
    Be warned. My shite detector is on high alert.

  3. #18
    Quote Originally Posted by mpakiri View Post
    Προσπαθώ και δέχτηκα να προσπαθήσουμε για μια δευτερη ευκαιρία γιατί πιστεύω πως τα προβλήματα που είχαμε μπορουσαν να λυθούν.συν οτι αγαπώ πολύ τον άντρα παντρεύτηκα.πολλές φορές ένιωθα οτι οι γονείς του ειναι σε προτεραιότητα για κείνον.αλλά πάντα έκανα υπομονή .πιστεύω οτι ναι αν δεν ήταν οι γονείς του θα τα πηγαίναμε πολύ καλά.όταν τους έβλεπε καθημερινά και γύριζε σπίτι με τα μούτρα μέχρι το πάτωμα κατευθείαν ήξερα πως κάτι του είχαν πει.άσχετα αν δεν το παραδεχόταν ποτε.και ποτε δεν έπαιρνε το μέρος μου αυτο που του έλγαν ήταν πάντα το σωστό.δυστυχώς πριν δυο χρόνια προσπάθησα να μιλήσω με τους δικούς του αλλά κατέληξε αε καυγά.δεν είναι άνθρωποι συζητήσημοι.τώρα βέβαια που έχω χωρίσει με το γιο τους ίσως να έχουν αλλάξει δεν ξέρω.και τι θα μπορούσα να τους πω?χωρίς να παρεξηγηθούν?δεν θα πρεπε το ίδιο τους το παιδί να τους μιλήσει?και να τους ξεκαθαρίσει?
    Σιγουρα αυτος ειναο ο αρμοδιος για να ξεκαθαρισει.. κι αφου το εκανες μια φορα ηδη, δεν νομιζω πως χρειαζεται κι δευτερη.. για πιο λογο ομως θεωρεις πως βαζει τη σχεση τους πανω απο τη δικια σας;;;

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    16
    Αυτό δεν μπορώ να το ξέρω.το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι οτι είναι μαμάκιας και δεν μπορεί να δει ποιο ξεκάθαρα.δεν νομίζω οτι δεν με αγαπάει και το κάνει.απλά πιστεύω οτι δεν τον έχουν αφήσει και οι δικοί του για να δει οτι έχει πια δική του οικογένεια.και πιστεύω οτι το βλέπουν οι γονείς του αυτό αλλά δεν κάνουν τπτ.εγώ στη θέση τους θα μίλαγα στο παιδί μου και θα το βοηθούσα να να κατανοήσει κάποια πράγματα αν θα είχε οικογένεια.όταν τους βλέπει όμως να μην με θελουν να μιλάνε άσχημα για μενα να μην δινουν σημασία στο οτι υπάρχω κι εγώ..αυτό τον φέρνει σε δύσκολη θέση.

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    16
    Τα βασικά προβλήματα που είχαμε στη σχέση μας αφορούσαν τρίτους.και πιστεύω οτι είναι πολύ άδικο γι αυτους τους λόγους να διαλυθεί το σπιτι μας και να μην κανουμε κάτι να λύσουμε το πρόβλημα.είναι πολύ κρίμα γι αυτο το παιδί.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    Δεν είναι άδικο για το παιδί. Και μη το βάζεις ως λόγο να μείνεις σε μία κατάσταση τέτοια. Το ίδιο άδικο αν το πάρουμ' έτσι είναι να ζήσει
    σε ένα χάλι όπως αυτό που ζείτε. Με κρυφοεγωισμούς, λόγια, εξώδικα, καβγάδες, εκτός αν νομίζεις ότι το να βάλετε σε "προτεραιότητα" το παιδί σας
    είναι το μαγικό χάπι που θα σας κάνει ευτυχισμένους. Οχι, τα προβλήματά σας δεν αφορούσαν μόνο τρίτους. Όταν την άδεια τους την έδινε ο δεύτερος.
    Και όταν η επικοινωνία σας φαίνεται να είναι μηδενική.
    Be warned. My shite detector is on high alert.

  7. #22
    Δυσκολα τα πραγματα.. το μονο σιγουρο ειναι πως ο δικος σου στο μελλον θα το χτυπαει το κεφαλι του, με τη συμπεριφορα του κι σε σενα κι στ παιδακι σας..
    Για μενα εξαντλεισαι τις πιθανοτητες σας, μα μην ξεχνας τα ορια σου..
    Να προσεχεις το παιδακι σου κι ευχομαι να πανε ολα καλα..

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    16
    Η επικοινωνία μας ήταν μηδενική αλλά προσπαθούμε και οι δύο γι αυτό.και διαπιστώσαμε πως τα πάμε καλά στο θέμα επικοινωνίας.μιλάμε πράγμα που δεν κάναμε πριν.όμως αυτό με τους γονείς δείχνει οτι δεν θα λυθεί ποτέ.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by mpakiri View Post
    ...όμως αυτό με τους γονείς δείχνει οτι δεν θα λυθεί ποτέ.
    Καλησπέρα mpakiri
    Ο σύζυγος είναι οικονομικά εξαρτημένος απ' τους γονείς του;
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    16
    Εχει τη δουλειά του αλλά του δίνουν απ όσο ξέρω και οι δικοί του.και τώρα φυσικά μένει και μαζί τους οπότε ναι

  11. #26
    μπακ, πόσο καιρό είχατε σχεση και γάμο μαζί?

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    16
    5xronia sxesh kai duo gamo sunolo 7.ta themata xekinhsan molis pabtreuthkame.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    4,566
    Quote Originally Posted by mpakiri View Post
    Εχει τη δουλειά του αλλά του δίνουν απ όσο ξέρω και οι δικοί του.και τώρα φυσικά μένει και μαζί τους οπότε ναι

    Ποιός πρότεινε να τα ξαναβρείτε; Μ' ένα τρίτο πρόσωπο κοινής αποδοχής, που όμως έχει και γνώσεις... συζητήσατε
    τα προβλήματά σας; Ίσως θάταν χρήσιμο δηλαδή ν' απευθυνθείς σε κάποιο σύμβουλο γάμου...
    Χρειάζεται μετά κι εσύ να δεις γιατί οδηγήθηκες σήμερα μέχρι εδώ...
    Το να είναι κάποιος ενήλικος εξαρτημένος από τους γονείς του, δείχνει ότι είναι ψυχολογικά ανώριμος.
    Άσε τη ζωή που κάνεις... και ψάξε για τη ζωή που χάνεις

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    16
    Το πρότεινε εκείνος. Κάνει συνεδρίες σε ψυχολόγο..αλλά δεν ξέρω αν τον βοηθάει αυτό.το ξέρει μόνο εκείνος..θέλω να του το προτείνω για ένα σύμβουλο γάμου αλλά συνεχώς μπαίνω στο τρυπάκι καο σκέφτομαι οτι δεν με θέλει πράγματικα για να κάνουμε κατι τέτοιο.όταν ενας άνθρωπος σου λέει τι μία έτσι και την άλλη αλλιώς..είναι δύσκολο..μάλλον δεν ξέρει τι θέλει.οπότε και να πάμε πιστευεις μαρκέλα πως θα βοηθήσει ο ειδικός?

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Μια δεύτερη γνώμη
    By Yianis in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 01-10-2012, 17:20
  2. Αξιζει δευτερη ευκαιρια;
    By sullengirl_deleted in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 12-09-2012, 17:32
  3. Επιχειρηματική Ευκαιρία Για Εργασια Στο Σπίτι!
    By sakisgalan in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 03-06-2012, 19:04
  4. ΔΕΥΤΕΡΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 25-06-2010, 03:09
  5. Μια δεύτερη γνώμη...........
    By lenakalai in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 24-03-2008, 12:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •