Υπέρ-τροφές Goji, Chia VS Κατάθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    250

    Υπέρ-τροφές Goji, Chia VS Κατάθλιψη

    Το έψαχνα πολύ καιρό είναι η αλήθεια.. Σήμερα αποφάσισα να κάνω και εγώ αυτό που κάνουν πολλοί συνάνθρωποι μας…
    Αποφάσισα λοιπόν να βάλω στη διατροφή μου αυτές τις δυο Υπέρ-τροφές όπως τις χαρακτηρίζουν…
    Θα σας πω δυο λόγια τι είναι η καθεμία όπως ακριβώς διαβάζω τις συσκευασίες τους..

    Goji berries

    H Νο 1 τροφή υγείας και μακροβιότητας..
    Είναι η τροφή με το μεγαλύτερο δείκτη ζωτικής ενέργειας 355.000 μονάδες BOVIS ενώ η δεύτερη κατά σειρά τροφή έχει 54.000.
    Περιέχουν 500 φορές περισσότερη βιταμίνη C από τα πορτοκαλιά ανά ουγκιά και έχουν 2000% περισσότερα αντιοξειδωτικα. Περιέχουν 18 αμινοξέα(6 φορές περισσότερο από την γύρη)και είναι η πλουσιότερη πηγή καροτονοειδων στον πλανήτη.
    21 ιχνοστοιχεια,6 βιταμηνες,8 πολυσακχαριτες,5 ακόρεστα (ω -3 λιπαρά οξέα)
    Τα Goji berries αναπτύσσονται στο οροπέδιο του Θιβέτ σε υψόμετρο 3000 μέτρα σε ένα καθαρό και αμόλυντο περιβάλλον με άφθονο ήλιο και μεγάλη διάφορα στη θερμοκρασία ανάμεσα σε ημέρα και νύχτα σε καθαρό αέρα και νερό που προέρχεται από το λιώσιμο των πάγων των Ιμαλαΐων.


    Chia

    H πλουσιότερη φυτική πηγή Ω3 από κάθε άλλο φυτό στον πλανήτη…
    Από τις κύριες πήγες τροφής των Ατζέκων & Μαγιας.
    Δυο κουταλιές τις σούπας chia θα σας δώσει 7 γρ φυτικές ίνες, 4,4 γρ πρωτεινης,205 mg ασβεστίου, ένα πλήθος από βιταμίνες και μέταλλα και ένα επιβλητικό 5,2 γρ ωμεγα-3 και 1,7 γρ ωμεγα-6 .Προσέξτε, γραμμάρια όχι μικρογραμμάρια!!
    Αυτή η ποσότητα είναι πέντε φορές περισσότερη από οποιαδήποτε κάψουλα και 8 φορές περισσότερο από ότι μπορείτε να πάρετε από την κατανάλωση Σολωμού.
    Δυνατό φυτό δεν αρρωσταίνει και δεν χρειάζεται η χρήση φυτοφαρμάκων.
    Σταθεροποιεί τα επίπεδα σακχάρου στο αίμα, μειώνει τον μετεωρισμό του εντέρου-Μειώνει την γαστρο-οισοφαγική παλινδρόμηση και την καούρα.
    Φιλικό οξυ 58% της περιεκτικότητας του σπαραγγιού.
    Ασβέστιο 6 φορές περισσότερο από το γάλα.
    Μαγνήσιο 15 φορές περισσότερο από το μπρόκολο
    Σίδηρο σχεδόν 3 φορές περισσότερο από το σπανάκι.

    Και τα δυο φυτά είναι ισχυρά αντιξειδωτικα με ισχυρή αντικαταθλιπτική δράση…
    Ο συνδυασμός των δυο έχει άμεσα αποτελέσματα στην διάθεση και έχουν χρησιμοποιηθεί για να απεξαρτηθουν οι χρήστες από αντικαταθλιπτικά φάρμακα.
    Εναλλακτικοί γιατροί χρησιμοποιούν τις συγκεκριμένες τροφές για την καταπολέμηση της διαταραχής μειωμένης προσοχής…

    Όλα αυτά συνοδεύουν το «manual» των δυο αυτών τροφών…
    Ο περισσότερος κόσμος αγνοεί εντελώς την παρουσία τους..
    Γιατί όμως την αγνοεί? Μήπως συμφέρει της φαρμακοβιομηχανίες και γενικώς το σύστημα? Μήπως τελικά εάν γνωρίζαμε το τι τρώμε να υπήρχε τελικά μεγάλο πρόβλημα στην ιατρική κοινότητα?
    Δεν σας κάνει εντύπωση ότι κανένας μα κανένας γιατρός δεν σας προτείνει να υιοθετήσετε αυτές τις τροφές στο διαιτολόγιο σας?
    Δεν λέω ότι θα αντικαταστήσουμε όλα αυτά με την φαρμακευτική αγωγή μας…
    Λέω όμως ότι δεν έχουμε τίποτα να χάσουμε τουλάχιστον να δοκιμάσουμε και να προσπαθήσουμε …
    Αυτά από μένα περιμένω τα σχόλια σας

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    225
    πού τα βρίσκεις αυτά τα μαγικά σκευάσματα?

    ελπίζω να μην την πάθω σαν τον αστερίξ!!

    στο φαρμακείο?

  3. #3
    απο υπερτροφες εχω δοκιμασει βασιλικο πολτο και το swiden bitter και απο τα 2 εχω τις καλυτερες εντυπωσεις σε οσο αφορα βελτιωση της σωματικης και ψυχικης μου καταστασης.
    και εγω ειμαι της αποψης οτι δεν εχουμε τιποτα απο το να δοκιμασουμε παντα με μετρο βεβαια και ισως με την συμφωνη γνωμη ενος ειδικου.
    οπως και καποια βοτανα αγχολυτικα που χω δοκιμασει κανανε στον οργανισμο μου την ιδια δουλεια με τα τυπικα αγχολυτικα,βεβαια δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες.καλο θα ταν ομως και οι γιατροι να μη δινουν με το καλημερα σας ηρεμιστικα κ καθε ειδους χαπια που ισως δεν χρειαζομαστε,μπορει να υπαρχουν και πιο φυσικοι τροποι αντιμετωπισης.
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    250
    Originally posted by 3wtiko
    πού τα βρίσκεις αυτά τα μαγικά σκευάσματα?

    ελπίζω να μην την πάθω σαν τον αστερίξ!!

    στο φαρμακείο?

    Καλό….(αυτό με τον αστεριξ)

    Τα βρίσκεις σε είδη υγιεινής διατροφής (όχι είδη υγιεινής –λεκάνες μπανιέρες κτλ) και βιολογικά προϊόντα…

    Ο βασιλικός πολτός είναι επίσης πολύ καλός ωστόσο η δική μου εμπειρία δεν ήταν και πολύ ευχάριστη δοκιμάζοντας το. Μου είχε ανοίξει τρομερά η όρεξη και έτρωγα σαν λύκος.. Από θέμα κατάθλιψης με είχε βοηθήσει θα έλεγα αλλά τότε έπαιρνα και τα entact…

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    112
    Egw kserw gia to balsamoxorto..alla den exw dikimasei giati den kserw dosologies,,,arage kanei na to pernoume otan pernoume kai farmaka?

  6. #6
    οχι το βαλσαμοχορτο απαγορευεται να το παρεις οταν παιρνεις αντικαταθλιπτικα νομιζω ελενα.
    Οτι βλεπουμε γυρω μας ειναι μονο για αυτη τη φορα.Μην προσπερνας τιποτα,κοιταξε τα χρωματα των λουλουδιων και χαμογελα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    112
    a olgaki se eyxaristw..den to hksera,,,ta ypoloipa kanei?baleriana px?tonwtika?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    goji berries, έπινα σε μορφή χυμού. να πω την αλήθεια δεν είδα διαφορά, αλλά ίσως να φταίει ότι δεν ήταν το φρουτάκι στη φυσική του μορφή!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    250
    Πιστεύω ότι πολύ σημαντικό ρόλο παίζει όταν τρως το φρούτο και όχι το χυμό του…
    Από ότι έχω διαβάσει εκεί είναι και που υστερούν όλα τα συμπληρώματα διατροφής…
    Τους λείπει αυτό το 2% των άγνωστων συστατικών των ζωντανών τροφών το οποίο όμως κάνει και τι διαφορά…..
    Εάν προσέξατε οι τροφές που σας προτείνω είναι ζωντανές και όχι παρασκευάσματα φτιαγμένα σε εργαστήριο – σκόνες - η χυμοί…
    Επίσης δεν έχουν καμία σχέση με βαλεριάνα κτλ…
    Η διαφορά πάντως από ότι μου είπαν έρχεται με συχνή χρήση και όχι αμέσως…
    Δεν είναι xanax

    Σας παραθέτω λινκς για περισσότερες πληροφορίες

    http://www.biomelissanthi.gr/vmchk/symplhrwmata-diatrofhs/goji-berries-karpoi.html

    http://petbirds.gr/content/16/

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    καλά, εγώ αυτά δεν τα παίρνω για ηρεμιστικά, γι αυτό έχω την γυμναστική μου.

    πιο πολύ για τα αντιοξειδωτικά τα δοκιμάζω που είναι προληπτικά για καρκίνους και τέτοια λένε και για το μπουστ ενέργειας που δίνουν (σε αυτό δεν είδα διαφορά!)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Down Under
    Posts
    228
    \'... Ο περισσότερος κόσμος αγνοεί εντελώς την παρουσία τους..
    Γιατί όμως την αγνοεί? Μήπως συμφέρει της φαρμακοβιομηχανίες και γενικώς το σύστημα? Μήπως τελικά εάν γνωρίζαμε το τι τρώμε να υπήρχε τελικά μεγάλο πρόβλημα στην ιατρική κοινότητα?
    Δεν σας κάνει εντύπωση ότι κανένας μα κανένας γιατρός δεν σας προτείνει να υιοθετήσετε αυτές τις τροφές στο διαιτολόγιο σας?
    Δεν λέω ότι θα αντικαταστήσουμε όλα αυτά με την φαρμακευτική αγωγή μας…
    Λέω όμως ότι δεν έχουμε τίποτα να χάσουμε τουλάχιστον να δοκιμάσουμε και να προσπαθήσουμε …
    Αυτά από μένα περιμένω τα σχόλια σας...\'

    Σωστά. Μα η διατροφή έχει να κάνει πάρα πολύ και με τη διάθεση. Καλό είναι όμως μιας και υπάρχουν αρκετές \'υπερτροφές\' να μην αντικαθιστούν και την ίδια τη διατροφή. Δυστυχώς συμβαίνει και αυτό, και πολλοί άνθρωποι παραβλέπουν γεύματα και τροφές στηριζόμενοι μόνο σε αυτές. Καλό θα ήταν να γίνονται όλα σε συνδιασμό και με κάποιο πρόγραμμα, εφόσον ο καθένας δει πού ακριβώς βρίσκεται διατροφικά.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Για την καταθλιψη ΚΑΡΠΟΥΖΑΚΙ επισης, τωρα το καλοκαιρακι ε;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Down Under
    Posts
    228
    Originally posted by olgaki82
    απο υπερτροφες εχω δοκιμασει βασιλικο πολτο και το swiden bitter και απο τα 2 εχω τις καλυτερες εντυπωσεις σε οσο αφορα βελτιωση της σωματικης και ψυχικης μου καταστασης.
    και εγω ειμαι της αποψης οτι δεν εχουμε τιποτα απο το να δοκιμασουμε παντα με μετρο βεβαια και ισως με την συμφωνη γνωμη ενος ειδικου.
    οπως και καποια βοτανα αγχολυτικα που χω δοκιμασει κανανε στον οργανισμο μου την ιδια δουλεια με τα τυπικα αγχολυτικα,βεβαια δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες.καλο θα ταν ομως και οι γιατροι να μη δινουν με το καλημερα σας ηρεμιστικα κ καθε ειδους χαπια που ισως δεν χρειαζομαστε,μπορει να υπαρχουν και πιο φυσικοι τροποι αντιμετωπισης.
    Τους οποίους τρόπους συνήθως γνωρίζουν αλλά... ξεχνάνε να συνιστούν. Τα φάρμακα όλα πάνω σε φυσικούς μηχανισμούς στηρίχτηκαν εξαρχής, μη το ξεχνάμε. Συμφωνώ για αυτό που λες για καθοδήγηση. Κάθε φυτό/βότανο δε παύει να είναι και \'φαρμάκι\' σε λάθος ποσότητες και συχνότητες. Εγώ δοκίμασα ήδη αρκετά τους τελευταίους μήνες, και κάποια όντως κάνανε τη δουλειά τους πάνω μου, με το σωστό τρόπο.


  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Down Under
    Posts
    228
    Originally posted by elena72
    Egw kserw gia to balsamoxorto..alla den exw dikimasei giati den kserw dosologies,,,arage kanei na to pernoume otan pernoume kai farmaka?
    Θα ρωτήσεις έναν φαρμακοποιό. Όλοι ξέρουν να σου πουν, οι περισσότεροι μάλλον. Κυκλοφορεί σε χάπι και είναι για ήπιες καταθλιπτικές καταστάσεις. Σε έντονα ψυχοσωματικά συμπτώματα δε προσφέρει και πολλά. Ναι, δε συνίσταται μαζί με χημικά φάρμακα, αλλά εξαρτάται απ\' το είδος του φαρμάκου που παίρνεις. Με κάποια δε κάνει κακό σε συνδιασμό.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Goji berries
    H Νο 1 τροφή υγείας και μακροβιότητας..
    ---------Ο χαιλάντερ από ετούτο έτρωγε δηλαδίς??

    Είναι η τροφή με το μεγαλύτερο δείκτη ζωτικής ενέργειας 355.000 μονάδες BOVIS ενώ η δεύτερη κατά σειρά τροφή έχει 54.000.
    -----------είναι να απορείς δηλαδή πως καταφέρνουμε και ζούμε μέχρι στιγμής που δεν το έχουμε φάει αυτό το φρούτο.

    Περιέχουν 500 φορές περισσότερη βιταμίνη C από τα πορτοκαλιά ανά ουγκιά και έχουν 2000% περισσότερα αντιοξειδωτικα. Περιέχουν 18 αμινοξέα(6 φορές περισσότερο από την γύρη)και είναι η πλουσιότερη πηγή καροτονοειδων στον πλανήτη.
    ----------άντε τώρα να πείς στις μέλισσες ότι τόσα εκατομύρια χρόνια κάνουν λαλακία που τρώνε γύρη.

    21 ιχνοστοιχεια,6 βιταμηνες,8 πολυσακχαριτες,5 ακόρεστα (ω -3 λιπαρά οξέα)
    ---------μέσα στα 21 ιχνοστοιχεία είναι και το αρσενικό??

    Τα Goji berries αναπτύσσονται στο οροπέδιο του Θιβέτ σε υψόμετρο 3000 μέτρα σε ένα καθαρό και αμόλυντο περιβάλλον με άφθονο ήλιο και μεγάλη διάφορα στη θερμοκρασία ανάμεσα σε ημέρα και νύχτα σε καθαρό αέρα και νερό που προέρχεται από το λιώσιμο των πάγων των Ιμαλαΐων.
    --------- Στον αυλή μου δηλαδή να μη τα φυτέψω. Θα θέλει να φέρνω πάγο από τα Ιμαλάια για να έχουν 21 ιχνοστοιχεία και 18 αμινοξέα. Κρίμα


    Chia

    H πλουσιότερη φυτική πηγή Ω3 από κάθε άλλο φυτό στον πλανήτη…
    ------Δηλαδή τα άλλα τα Goji τα βατομουράκια άχρηστα????

    Από τις κύριες πήγες τροφής των Ατζέκων & Μαγιας.
    --------Αυτοί δεν ήταν που μαστούρωναν με χασισάκι???

    Δυο κουταλιές τις σούπας chia θα σας δώσει 7 γρ φυτικές ίνες, 4,4 γρ πρωτεινης,205 mg ασβεστίου, ένα πλήθος από βιταμίνες και μέταλλα και ένα επιβλητικό 5,2 γρ ωμεγα-3 και 1,7 γρ ωμεγα-6 .Προσέξτε, γραμμάρια όχι μικρογραμμάρια!!
    -------Ε άμα γίνω αστροναύτης μόνο αυτό θα τρώω. Τα έχει όλα και συμφέρει.

    Αυτή η ποσότητα είναι πέντε φορές περισσότερη από οποιαδήποτε κάψουλα και 8 φορές περισσότερο από ότι μπορείτε να πάρετε από την κατανάλωση Σολωμού.
    --------εχμμμ σολωμό δεν τρώω μόνο δύο κουταλιές της σούπας εγώ πάντως για να χορτάσω.

    Δυνατό φυτό δεν αρρωσταίνει και δεν χρειάζεται η χρήση φυτοφαρμάκων.
    -------Ασε που εκεί στα 3000 μέτρα στο θιβέτ άμα ρίξεις φυτοφάρμακα θα πέσει ο βούδας να σε κάψει.

    Σταθεροποιεί τα επίπεδα σακχάρου στο αίμα, μειώνει τον μετεωρισμό του εντέρου-Μειώνει την γαστρο-οισοφαγική παλινδρόμηση και την καούρα.
    --------- Ποσοστά εδώ δεν έχει?? όταν λέει μειώνει εννοεί μειώνει 1%?μήπως 0,1%? Και βασικά .........καφέ ψήνει?

    Φιλικό οξυ 58% της περιεκτικότητας του σπαραγγιού.
    -------- Δηλαδή λιγότερο????? Σπαράγγια λοιπόν.και ας μην είναι από το θιβέτ

    Ασβέστιο 6 φορές περισσότερο από το γάλα.
    ------Πάλι στις 2 κουταλιές μιλάμε??

    Μαγνήσιο 15 φορές περισσότερο από το μπρόκολο
    ----- αυτό το μπρόκολο πάντως εμένα με μυρίζει σαν τις κάλτσες μου

    Σίδηρο σχεδόν 3 φορές περισσότερο από το σπανάκι.
    -------φτου.... τώρα πρέπει να ξαναγραφτεί ο ποπάυ να τρώει αυτό το chia. Και την olive oil (ελαιόλαδο) να την πούνε chia brule


    ??ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΓΡΑΦΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΤΣΙ ΕΙΡΩΝΙΚΑ???
    Γιατί είτε είναι χάπι είτε βότανο σε μπουκαλάκι άμα θέλουν να στο πουλήσουν θα βρούν 1000 ιστορίες να σου πούν.
    Ακους εκεί το έτρωγαν οι μάγιας και οι αζτέκοι. Ελεος.
    Τώρα άμα θες να γίνει πλούσιος ο έμπορος που το φέρνει πάρτο. Αλλά μη κατηγορείς τον άλλον τον έμπορο που φέρνει τα χάπια. Και οι δύο κερδίζουν το ψωμάκι τους.

    Πρόσοχη. Δεν κρίνω ούτε το προϊόν, ούτε την αποτελεσματικότητά του.
    Το πλασάρισμά τους κρίνω. Το περιτύλιγμα. Το μπλα μπλά.
    Μπορεί και την μύτη μου την στραβή να ισιώνει. Δεν το ξέρω.
    Μπορεί και ο βούδας αυτό να έτρωγε και να βρήκε την νιρβάνα και εγώ να κοροιδεύω το τι γράφει το μπουκαλάκι από έξω.
    been good, been bad. WILL GO ON

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •