Καλησπερα σας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    1

    Καλησπερα σας

    Γεια σας ειμαι 19 χρονων και οπως θα καταλαβατε απο το παρατσουκλι ειμαι φιλοζωος.Εχω ενα σκυλο 6 χρονων οπου πραγματικα τον εχω σαν παιδι μου.Τις τελευταιες μερες παρακολουθησα μια ταινια οπου για να μην σας τα πολυλογω εδειχνε την ιστορια καποιου σκυλου ο οποιος εζησε για καποια χρονια γερασε και πεθανε.Απο αυτη την μερα αρχισε η κατω βολτα..Καθε βραδυ κλαιω και φοβαμαι εκεινη την στιγμη της αποχωρησης..Πραγματικα υποφερω-δεν θελω να τον χασω ρε γαμωτο.Ειναι το παιδι μου,ειναι αυτος που οτι στραβα και να μου παει στη ζωη αυτος μου δινει τη δυναμη να συνεχισω,να αντιμετωπισω οτι προβλημα και αν συναντησω.Δεν με εχει απογοητεψει ποτε τον αγαπαω δεν θελω να το χασω.Δεν μπορω να φανταστω τη ζωη μου χωρις αυτον.Οι γονεις μου και οι 2 ειναι εν ζωη και μου εχουνε προσφερει παραπανω πραγματα απο οτι ζηταω.Γιατι να ειναι τοσο αδικη η ζωη ρε γαμωτο?Γιατι ολα λαθος??Γιατι αυτα τα πλασματα τα οποια το μονο που προσφερουνε ειναι αγαπη αφιλοκερδος να ζουνε τοσο λιγοτερο?Ποσο λαθος εισαι θεε μου και μετα περιμενεις οι ανθρωποι να ειναι σωστοι!!!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο φιλε μου,καλο ειναι που αγαπας το σκυλο,κακο ειναι απο μια αποψη που δεν εμπιστευεσαι τους ανθρωπους,Πρεπει να εισαι λιγο καχυποπτος στην ζωη σου με ολους αλλα καλο ειναι να προσπαθησεις να εχεις λιγους κ καλους ανθρωπους στην ζωη σου,Αυτο που μπορεις να κανεις για το σκυλο ειναι συχνο τσεκ απ σε κτηνιατρο εφοσον τον αγαπας σε τετοιο σημειο,Προσπαθησε να ειναι παντα καλοταισμενος,Επισης να κανει την βολτα του να μην νιωθει εγκλωβισμενο το σκυλι,Πανω απο ολα να αποφευγεις τα θλιβερα θεαματα με σκυλια εφοσον επηρεαζεσαι σε τετοιο σημειο,Ο σκυλος ο δικος σου ειναι καλα,Κ το καταφερνεις αποκλειστικα να πανικοβαλλεσαι βλεποντας τα,Ετσι κ δεν μπορεις να ηρεμησεις απευθυνσου σε ειδικο οπου κ παλι ειναι 2 τα ενδεχομενα ειτε θα σε μαθει να μην επηρεαζεσαι ειτε αν δει οτι αυτο δεν ειναι εφικτο θα σου απαγορευσει τετοια θεαματα,Ειναι σαν να θελεις να κανεις κακο στον εαυτο σου βλεποντας τα,Ανηκουν στην σφαιρα της φαντασιας προστοπαρων κ ευελπιστω κ μελλοντικα εφοσον ο σκυλος ο δικος σου ειναι καλα

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Καλησπέρα φίλε μου.Δεν ξέρω πιο ακριβώς είναι το πρόβλημά σου.Χωρίς να παρεξηγηθώ,εννοώ ότι ίσως φταίει κάτι αλλο.Δηλαδή είσαι γενικά υπερευαίσθητος και με το μυαλό σου πηγαίνεις κατευθείαν στο τέλος,γιατί πολύ απλά δεν θέλεις ποτέ να τελειώσει.Αυτό εν ολίγης συμβαίνει σε ολες τις καταστάσεις κι όχι μόνο για το σκύλο σου.Μπορεί να σου συμβεί με διάφορα πράγματα απλά τώρα ετυχε με το σκύλο....
    Για να μη ξεφεύγω από το θέμα,θα σου πω ότι πρώτα πρέπει να κατανοήσεις ότι στην φύση υπάρχουν νόμοι.Για όλα αυτά ευθύνεται η φύση.Δηλαδή έχεις ένα σκύλο,που επειδή τον αγαπάς και τον έχεις πραγματικά σαν αδερφό,θα ζήσει άλλα 10 χρόνια.Δεν μπορείς να κάνεις κάτι για να το αλλάξεις,ούτε μπορείς να βρεις ελιξήριο ζωής ,γιατί πολύ απλά η φύση έχει κανονήσει ώστε τα περισσότερα χρόνια ζωής ενός σκύλου,είναι σχεδόν τα 15 και ίσως και ΣΧΕΔΟΝ 16.Δεν μπορείς να το αλλάξεις και δεν είναι αδικία αυτό.Σιγουρα θα πληγωθείς,σίγουρα θα πονέσεις,σίγουρα είναι μέλος της οικογένειας,αλλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ.Αυτο το γνωρίζεις πριν καν πάρεις σκύλο.Οπότε δεν το θεωρώ αδικία,απλά νόμο της φύσης.
    Στη συνέχεια έχω να σου πω,ότι βασανίζεσαι αδικα κι ήταν το πρώτο που ήθελα να γράψω.Γιατί εφοσον ο σκύλος είναι τόσο μικρός,αγχωνεσαι από τώρα?Γιατί δημιουργείς εσύ ο ίδιος πρόβλημα στον ευατό σου.Να χαίρεσαι κάθε στιγμή με τον σκύλο σου κι όχι να σκέφτεσαι την μέρα που θα πεθάνει.Αν κάνεις το δεύτερο το μόνο που θα καταφέρεις είναι να χαλάσεις την ψυχολογία σου και να μην απολαμβάνεις την χαρά του σκύλου σου.

    Εγώ προσωπικά έχω έναν σκύλο,του οποίου ο μέσος όρος ζωής είναι 8 με 10 χρόνια.Σίγουρα πολύ λιγοτερα απο τα 15.Είναι ακόμη 1 ετους.Ήξερα πριν αποφασίσω να γίνω το αφεντικό του όμως,έτσι δεν είναι?
    Και για να επιστρέψω στην αδικία (επειδή όπως σου είπα δεν μπορούμε να πάμε κόντρα στην φύση),αδικία δεν είναι το να πεθάνει ένας σκύλος απο γηρατεία κι ενώ έχει περάσει καλά στη ζωή του.
    Αδικία είναι τα παρατημένα απο τα αφεντικά τους σκυλιά,τα αδέσποτα σκυλιά,τα κακοποιημένα σκυλιά και τα σκυλιά που μεγαλώνουν και πεθαίνουν δεμένα με μία αλυσίδα.Αυτό είναι αδικία και να σκέφτεσαι πόσο τυχερός είναι ο σκύλος σου....
    Φιλικά

  4. #4
    Μου φαινεται γλυκο το ποσο αγαπας το σκυλακι σου .
    Μακαρι ετσι ολοι οι ανθρωποι να τα αγαπουσαν.
    Κι εγω συμφωνω οτι θα ηταν ωραιο τα σκυλια κι οχι μονο αυτα ολα τα ζωα να ζουσαν οσο οι ανθρωποι.
    Κι εγω ποιο ευκολα θα δενομουνα πιστευω με ενα ζωακι παρα με εναν ανθρωπο .
    Αλλα κι με ανθρωπους χρειαζομαστε καποια στιγμη.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Oι γονεις σου και οι δυο ειναι εν ζωη και σου εχουν προσφερει παραπανω απο οσα ζητας και κλαις τον σκυλο..Πφφφφ!Και εγω τα αγαπαω τα ζωα και ειδικα τον σκυλακο μου,αλλα αυτη ειναι η φυση τους,δεν ζουν πολυ..Ζουν λιγο προσφεροντας σου πολλα τα οποια δεν συγκρινονται με αυτα που σου προσφερει ο ανθρωπος,οχι ολοι οι ανθρωποι βεβαια!Αλλα πρωτα ο ανθρωπος και υστερα ο σκυλος ή ο γατος..Φιλε μου και με συγχωρεις!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    όπου σκάνε τ'αστέρια
    Posts
    326
    Πες μου ότι η ταινία ήταν το Hatchiko! E ρε τι κλάμα έχω ρίξει με αυτό το σκυλί! Το ξέρεις πως είναι βασισμένο σε πραγματική ιστορία έτσι?
    Σου γέννησε πολύ δυνατά συναισθήματα, θα σου περάσει και θα καλμάρεις. Αυτό που μπορείς να κάνεις δεν είναι να σταματήσεις το χρόνο ώστε να μη χρειαστεί κάποια στιγμή
    να βιώσεις την απώλεια και δε μπορείς να το κάνεις παρά στη φαντασία σου. Η πραγματικότητα είναι πως πάντα χάνουμε αγάπες ή μας χάνουν αυτές.
    Μπορείς όμως να κάνεις τη ζωή του σκύλου σου μία ζωή τέλεια! Με παιχνίδια, βόλτες, χάδια, αγκαλιές, μπορείς να του δώσεις αγάπη, διασκέδαση, και να βλέπεις μέσα
    στα μάτια του όλο τον κόσμο! Εγώ τουλάχιστον τον βλέπω μέσα στα μάτια των σκυλιών μου! Δεν το αλλάζω με τίποτα!
    Και πρόσεχε, γιατί ίσως επενδύεις σε αυτή τη σχέση που σου φαίνεται ασφαλής, λόγω του ισχυρού δεσμού που δημιουργείται, και φοβάσαι να ρισκάρεις σε ανθρώπινες σχέσεις,
    είναι ένα ενδεχόμενο, δεν ξέρω αν συμβαίνει, εσύ ξέρεις.
    Be warned. My shite detector is on high alert.

Similar Threads

  1. καλησπέρα σας
    By ΠΕΤΡΑΝ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 24-01-2012, 15:24
  2. Καλησπέρα σας...
    By kotzanastas in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 02-12-2011, 18:23
  3. ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
    By Ellhnas in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 7
    Last Post: 14-11-2011, 18:30
  4. Καλησπερα
    By moufa in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 24-03-2011, 20:06
  5. Καλησπερα..
    By Ifigeneia24 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 26-07-2006, 22:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •