Mεταπτυχιακό!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2

    Mεταπτυχιακό!

    Καλησπέρα σε όλους! Τελειώνω φέτος το Φ.Π.Ψ (Πρόγραμμα Ψυχολογίας) και όπως αρκετοί φοιτητές αντιμετωπίζω προβλήματα στην αναζήτηση κάποιου μεταπτυχιακού στην Ελλάδα! Με ενδιέφερε κάποια ειδίκευση στην συστημική ψυχολογία, επισκέφτηκα κάποια κέντρα αλλά δεν με δέχτηκαν. Τελευταία στράφηκα προς την ακαδημία ψυχοθεραπείας και συμβουλευτικής, η οποία μου φάνηκε ενδιαφέρουσα, αλλά μετά από αυτά που διάβασα σε σχετική ενότητα άλλαξα γνώμη! Μήπως μπορείτε να μου προτείνετε κάποια μεταπτυχιακά στην Ελλάδα? Ψάχνω όλο το καλοκαίρι, αλλά όσα έχω βρει είτε είναι πολύ ακριβά είτε δεν αναγνωρίζονται είτε δεν με δέχονται! Αγαπώ πάρα πολύ την ψυχολογία, ήταν η πρώτη μου επιλογή, αλλά με όλες αυτές τις δυσκολίες δεν ξέρω πλέον αν έκανα σωστή επιλογή...

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    15
    Έχω δύο ερωτήσεις για εσένα αγαπητή Felicia, που είμαστε και στο ίδιο τμήμα Ψυχολογίας και μάλιστα τελειώνω και εγώ φέτος.
    1. Γιατί δεν δίνεις για κάποιο μεταπτυχιακό στην Ελλάδα και συγκεκριμένα στη Σχολή μας
    2. Τι εννοείς σε έδιωξαν από τα κέντρα εξειδίκευσης που πήγες?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    2
    Καλησπέρα! Θα προσπαθήσω για το μεταπτυχιακό της κλινικής ψυχολογίας στην σχολή, αλλά επειδή παίρνουν λίγα άτομα θα ήθελα να έχω και μια δεύτερη επιλογή. Επικοινώνησα με την ακαδημία ψυχοθεραπείας και συμβουλευτικής και έμεινα αρκετά ικανοποιημένη.
    Όσον αφορά τα κέντρα εξιδείκευσης, η απάντηση τους ήταν πως αν επιθυμώ να με δεχτούν, θα πρέπει να πάω πρώτα σε κάποιο ιδιωτικό να πάρω bachelor στην ψυχολογία, διότι δεν δέχονται το πτυχίο από το πρόγραμμα ψυχολογίας! Μπορεί να ακούγεται υπερβολικό, αλλά έτσι έγινε.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    15
    Moυ φαίνεται πολύ περίεργο να θέλουν να πάρουν άτομα που έχουν bachelor από ιδιωτικά κολλέγια και να μην παίρνουν απόφοιτους Ελληνικών Πανεπιστημίων. Δεν το καταλαβαίνω, αν μπορείς να μου πεις τι ακριβώς σου είπαν και ποια είναι τα κέντρα αυτά.

    Όσο για το μεταπτυχιακό, κανένα πρόγραμμα εξειδίκευσης σε κέντρο ή μεταπτυχιακό κολλεγίου προσφέρει την αναγνωρισιμότητα του Πανεπιστημίου. Πρέπει να είσαι πολύ προσεκτική στην επιλογή σου σχετικά με την μετέπειτα αξιοποιήσή του και την αξιοπιστία του στην αγορά εργασίας.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •