Μια παράξενη κατάσταση... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 49
  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    20
    Δεν είναι σεξοβόμβα...απλά όταν έχεις μια σχέση 5 ετών με τη μορφή της δικής μας, έχεις κάνει σχέδια, έχουν ειπωθεί πράγματα κι από τις δυο πλευρές, έχουμε χτίσει κάτι μαζί και αρνούμαι να το παρατήσω αμαχητί, έστω κι αν αυτό με κάνει να φαίνομαι σκυλάκι...ίσως επειδή την ξέρω και με ξέρει να το θεωρήσει ευχάριστο που επιμένω και προσπαθώ και της δείχνω οτι στα δύσκολα μας δεν τα παρατάω...ίσως να το βλέπει κι έτσι όπως λες εσύ. Δε μπορεί να με χωρίσει αύριο, γιατί έχουμε χωρίσει ήδη στα "χαρτιά" οπότε η αυριανή συνάντηση κυρίως θα έχει ως θέμα αν όντως μπορεί ή όχι να είμαστε πάλι μαζί, κι αν όχι, να διαχωρίσουμε οριστικά και τις πρακτικές εκκρεμότητες μεταξύ μας...πριν μου μιλήσει θα της πω εγώ μερικά πράγματα που πιθανολογώ οτι την έχουν "φοβίσει" και αντιδρά έτσι και αφού κάνω το δικό μου απολογισμό θα την αφήσω να μου πει ότι θέλει εκείνη...γενικά δε θέλω να αισθάνομαι σαν θύμα αλλά στην παρούσα φάση δε θα το μετανιώσω όσο χαμηλά κι αν πέσω γιατί πιστεύω σε αυτή τη σχέση και θέλω να την σώσω,αν ακόμα έχει περιθώρια διάσωσης.

    Από κει και πέρα αν πει "όχι δε θέλω" εννοείται οτι θα γίνω ψυχρός και πλέον οριστικά αδιάφορος, δεδομένου οτι δε θα της αφήσω περιθώρια για μισόλογα ή υπεκφυγές ή "θέλω χρόνο". Αύριο θα ξεκαθαρίσει οριστικά η κατάσταση και εύχομαι προς το θετικό...πάντως όλη αυτή η συζήτηση εδώ με έχει βοηθήσει αρκετά και σας ευχαριστώ όλους.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Ποια ειναι αυτα τα πραγματα που την εχουν φοβισει?

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    20
    Πιστεύω την έχει αγχώσει η συζήτηση που είχαμε περί συμβίωσης, συγκατοίκησης, επισημοποίησης τέσπα...το είχε ξεκινήσει εκείνη μεταξύ σοβαρού κι αστείου πέρσυ το καλοκαίρι (2013) και όταν γυρίσαμε το Σεπτέμβρη από διακοπές θέλησε να πάρει ένα σκυλάκι...οι γονείς της ήταν αντίθετοι και εκείνη πολύ στεναχωρημένη...εγώ τότε της πρότεινα αν θέλει να κοιτάξουμε για ένα σπιτι να μείνουμε μόνοι μας...στην αρχή είχε ενθουσιαστεί, μετά όμως άρχιζε να το παίρνει πίσω...άρχισε να με ρωτάει διάφορα περί οικογένειας, πως θα διαχειριζόμαστε τον οικογενειακό προυπολογισμό, πως θα ρυθμίζουμε τις αποφάσεις του σπιτιού κλπ...κι εγώ τότε μεταξύ σοβαρού και αστείου (γιατί απλά δεν το θεωρούσα πιθανό να μείνουμε μαζί) την ψιλοπείραζα και την τσιγκλούσα αλλά και ορισμένες φορές της έλεγα τις απόψεις που έχω σχηματίσει έχοντας σαν πρότυπο τη δική μου οικογένεια...με αρκετές διαφορές από τα δικά της πρότυπα.

    Συμπεραίνω σήμερα οτι όλη αυτή η συμπεριφορά μπορεί να είναι ένα αποτέλεσμα πίεσης προς την ιδέα της συγκατοίκησης...το τελευταίο εξάμηνο όποτε το έφερνε η κουβέντα σε σπίτια οικογένειες κλπ μου έλεγε "δε θέλω να ακούω για γάμους και πανυγήρια...το καταλαβαίνεις; ΔΕ ΘΕΛΩ" και συνέχιζε λέγοντας οτι προτιμά αυτή τη στιγμή τη χαλαρότητα του σπιτιού και την ελευθερία που έχει να ξοδεύει τα χρήματα της όπως την ευχαριστεί χωρίς να σκέφτεται ΔΕΗ, ΟΤΕ, ενοίκια κλπ...πράγμα που εκείνη ονειρευόταν σαν ροζ παραμυθι τα προηγούμενα χρόνια (είναι 24 τώρα). Ίσως ο συνδυασμός του "δεν έχω πάρει πτυχίο", "είμαι σε μια δουλειά που μπορεί να με απολύσουν αύριο", "υπάρχει μια ένταση στο σπίτι με το αγόρι μου", "οι φίλες μου είναι φοιτήτριες ή σε χαλαρές σχεσούλες και διασκεδάζουν τακτικά ενώ εγώ θα κλειστώ σε ένα σπίτι με έναν άνθρωπο οριστικά", "θα έχουμε κοινή διαχείριση των χρημάτων μας", "θα μου ζητάει να καλύπτουμε τα έξοδα του σπιτιού", "αν χάσω τη δουλειά μου θα πέσει όλο το βάρος πάνω του και θα αρχίσουν οι γκρίνιες" κλπ κλπ κλπ...ίσως λέω όλα αυτά να την έχουν φοβίσει και να ψάχνει μια τελευταία ευκαιρία "Ανάσας" πριν το πάρει απόφαση να μπει σε αυτή τη διαδικασία. Το αστείο είναι οτι ταυτόχρονα νιώθω και ένα βιολογικό ρολόι μητρότητας να χτυπάει μέσα της από μια κουβέντα που μου πέταξε τελευταία (ενώ είχαμε χωρίσει) οτι ζηλεύει που η κοπέλα ενός συναδέλφου της από τη δουλειά είναι έγκυος "Η Μαρία του Νίκου είναι έγγυος...αχ να ξερες πόσο ζήλεψα όταν το έμαθα..."

    Όλους αυτούς τους φόβους θέλω να της πάρω...να την κάνω να αισθανθεί οτι ούτε ανάγκη για συμβίωση υπάρχει, ούτε για γάμους ούτε τίποτα καταπιεστικό...οτι θέλουμε και οι δύο να συνεχίσουμε να περνάμε καλά στο σήμερα και όλα αυτά θα γίνουν όταν και αν νιώσουμε και οι δύο έτοιμοι...το πέρασε μια φίλη μου πρόσφατα όλο αυτό και αντέδρασε με παρόμοιο τρόπο αρχικά...βέβαια τα ξαναβρήκαν και εν τέλει συγκατοικούν τώρα...

  4. #34
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    20
    ΧΑΧΑ πριν λίγο μου έστειλε μήνυμα οτι δε θα μπορέσει αύριο γιατί είναι κρυωμένη και επειδή έχει έρθει η γιαγιά της από το χωριό και έχει κάποια προβλήματα υγείας (πίεση)...χαζές δικαιολογίες προφανώς. Τη ρώτησα αν μπορεί απόψε, μου είπε "όχι όχι ούτε απόψε μπορώ"...προσπαθεί να κερδίσει χρόνο ή μου φαίνεται;

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Τι της απαντησες μπιλονι?

  6. #36
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by beealone View Post
    ΧΑΧΑ πριν λίγο μου έστειλε μήνυμα οτι δε θα μπορέσει αύριο γιατί είναι κρυωμένη και επειδή έχει έρθει η γιαγιά της από το χωριό και έχει κάποια προβλήματα υγείας (πίεση)...χαζές δικαιολογίες προφανώς. Τη ρώτησα αν μπορεί απόψε, μου είπε "όχι όχι ούτε απόψε μπορώ"...προσπαθεί να κερδίσει χρόνο ή μου φαίνεται;
    Μπορει ναι..Τοσο κακο ειναι?Αφου παλευεις να σωσεις την σχεση σας δωσε και τον χρονο που χρειαζεται.

  7. #37
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    20
    Τη ρώτησα μήπως θέλει απόψε (για να δω αν όντως αύριο της έχει τύχει κάτι)...μου είπε όχι...και της είπα ένα σκέτο "οκ μιλάμε"...ναι προφανώς δεν είναι έτοιμη να μου πει "χωρίζουμε"...το παλεύει μέσα της σίγουρα...είναι καλό αυτό...και προφανώς θα της δώσω χρόνο...βέβαια πήρα λίγο θάρρος τώρα και αυτό δεν είναι καλό...θα δούμε...πολλές τελίτσες...
    Μου μιλούσε πιο γλυκά πάντως, με ρώτησε πως είμαι, τι κάνω κλπ και στο τέλος "φιλάκια" που δεν το είχε ξαναπει εδώ και 1 μήνα...

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Αρα μπιλονι εσυ λες οτι πιεστηκε γιατι την πηγαινες για γαμους και να τη σπιτωσεις? σωστα? αλλος λογος υπαρχει ή οχι?

  9. #39
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Λιγη καλη πιστη δεν βλαπτει..Εχε ομως καλυτερα το κρυο ντουζ κατα νου,διοτι φανταζομαι αν ηθελε να γυρισει θα αναποδογυριζε την γη ή θα στο ελεγε ακομα και τηλεφωνικα!Μπορει απλα να θελει να κανετε μια καλη καλη κουβεντα,μπορει να ειναι τρελα μπερδεμενη που ειναι και φυσιολογικο μετα απο τοσα χρονια σχεσης.
    Εσυ κανεις υπομονη μεχρι την επομενη συναντηση σας.

  10. #40
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    20
    Κοίτα επειδή είναι λίγο τύπος Hollywood...αν ήθελε να τα ξαναβρούμε δε θα το έλεγε στα πεταχτά σε μια πλατεία ή σε μια καφετέρεια...θα ήθελε να είναι κάτι σπουδαίο και με την ανάλογη ανταπόκριση από μένα.

    Λόγοι υπάρχουν αρκετοί...κανένας αρκετά σοβαρός όμως για χωρισμό. Εγώ δεν την πήγαινα για γάμο...αυτά ήταν λόγια δικά της μεταξύ σοβαρού και αστείου από το 2010 σχεδόν οτι θα παντρευτούμε όταν η επέτειος μας πέσει Παρασκευή (2015)...όμως τώρα που ο χρόνος άρχισε να πλησιάζει αγχώθηκε ίσως και άρχισε να το βλέπει ρεαλιστικά...γι'αυτό άρχισε να μιλάει περί χρηματων, περί παιδιών, φοβήθηκε οτι θα χάσει τις βόλτες και τα λούσα της, ίσως την επηρέασαν και τίποτα φίλες λέγοντας της οτι θα ρουτινιάσετε άμα μείνετε μαζί και οτι θα χάσετε όσα νιώθετε κλπ κλπ...γενικά είναι σύνθετος ο τρόπος που σκέφτονται οι γυναίκες. Εντάξει και μια φυσιολογική ρουτίνα μετά από 5 χρόνια σχέσης θα υπάρχει ειδικά όταν βλέπεσαι με τον άλλο κάθε μέρα σχεδόν (μένουμε στα 800μ απόσταση)

  11. #41
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Μια ρουτινα σαφως θα υπαρξει..Ισως βρισκεται στην κοκκινη γραμμη του "τι ειμαι,που παω-τι κανω, θα ανταπεξελθω, το θελω"?

  12. #42
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    20
    Και θα μου έκανε και τη δύσκολη ακόμα κι αν το είχε αποφασίσει στην πραγματικότητα να τα βρούμε προκειμένου να μη φανεί επιπόλαιη η απόφαση της και η όλη της συμπεριφορά ως τώρα...δηλαδή στο σενάριο που το έχει αποφασίσει, θα αρχίσει με αρνητικές κουβέντες και σταδιακά θα το γυρίσει...είναι κέρατο βερνικωμένο γι'αυτό την αγαπάω!!

  13. #43
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    :) περιμενε και ασε τα σεναρια..Το οτι την αγαπας το εχουμε καταλαβει και αυτη σε αγαπαει,αλλα ειναι στην κοκκινη γραμμη τωρα.Βεβαια εσυ την ξερεις πολυ καλυτερα,εμεις απλα εικαζουμε.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    Quote Originally Posted by beealone View Post
    Και θα μου έκανε και τη δύσκολη ακόμα κι αν το είχε αποφασίσει στην πραγματικότητα να τα βρούμε προκειμένου να μη φανεί επιπόλαιη η απόφαση της και η όλη της συμπεριφορά ως τώρα...δηλαδή στο σενάριο που το έχει αποφασίσει, θα αρχίσει με αρνητικές κουβέντες και σταδιακά θα το γυρίσει...είναι κέρατο βερνικωμένο γι'αυτό την αγαπάω!!
    μπι.....
    μακαρι να εχει σκοπο να το γυρισει, στο ευχομαι.
    αλλα να εισαι ετοιμος ΓΙΑ ΟΛΑ, για να μη φας καμια κεραμιδα.
    "Σαββατοκυριακα με την αρρωστη γιαγια", αν δεν ειναι η κοκκινοσκουφιτσα, μπορει να βλεπει ηδη καποιον αλλον..

  15. #45
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    20
    "Σαββατοκυριακα με την αρρωστη γιαγια", αν δεν ειναι η κοκκινοσκουφιτσα, μπορει να βλεπει ηδη καποιον αλλον..
    Όχι είναι το μόνο που μπορώ να στο αποκλείσω...όλα τα υπόλοιπα σενάρια περνάνε από το μυαλό μου...

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Μία παράξενη σχέση ή ένας παράξενος άνθρωπος?
    By Jupiter.12 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 18-08-2012, 07:28
  2. μια παραξενη θλιψη..
    By secretly in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 09-08-2012, 23:02
  3. Παραξενη ιστορια με κοπελα.
    By napoleonh7 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 20-07-2012, 19:50
  4. ΠΑΡΑΞΕΝΗ ΙΔΕΟΛΗΨΙΑ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 06-07-2009, 14:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •