Φοβία με καρδιά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Wonderland
    Posts
    27

    Φοβία με καρδιά

    Μετα απο πολυ καιρο και ενω ειχα αντιμετωπισει οχι πληρως αλλα σε καλο βαθμο το αγχος μου επιστρεφω ξανα για να μοιραστω μαζι σας κατι που μου συνεβει και με φοβισε παρα πολυ.Πριν περιπου 1μηνα λοιπον και ενω καθομουν στο ωραιοτατο καναπε μου και τσιμπαγα κατι ,χαθηκα.και οταν λεω χαθηκα το λεω κυριολεκτικα.ενιωσα ενα κενο στο στηθος κατευθειαν εβαλα το χερι μου στην καρδια και δεν ενιωθα παλμους απολυτως τιποτα, παγωσα!αφησα οτι εκανα εκεινη την στιγμη και προσπαθουσα να βρω χτυπους παλμους αλλα δεν ακουγοταν τιποτα!το ποσο τρομοκρατηθηκα δεν περιγραφεται(συνηθως οταν υπαρχει καποιος φοβος η καρδια παει σαν τρελη σε αυτη την περιπτωση τιποτα).με επιασε κρυος ιδρωτας νομιζα οτι πεθαινω και ξαφνικα αρχισε να χτυπαει σαν τρελη.απο τοτε παρολο που επισκευτικα καρδιολογο που τα βρηκε ολα φυσιολογικα, μου εχει γινει μανια.φοβαμαι πολυ πως θα το ξαναπαθω και οτι θα παθω το χειροτερο.δεν μπορω πλεον να ηρεμησω παντα οταν χαλαρωνω και οι χτυποι πεφτουν απο κατασταση ηρεμιας φοβαμαι.ηταν κατι που ενιωσα και οχι κατι που νομιζα οτι ενιωσα και με εχει φοβισει πολυ.εχει καποιος περασει κατι αντιστοιχο?δεν ξερω τι πρεπει να κανω και αν πρεπει να ανησυχω τοσο πολυ.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    17
    Λιλιθ καλησπέρα. Έχω πάθει κι εγώ κάτι παρόμοιο αλλά εμένα συνέβη την ώρα που γελούσα. Μου κόπηκε η ανάσα και ο σφυγμός μου σα να χάθηκε για λίγο. Άρχισα να χτυπιέμαι σαν τρελή. Ρώτησα αμέσως το γιατρό μου και μου είπε ότι είναι από άγχος (κι ας μην είχα άγχος εκείνη τη στιγμή. Το άγχος μας χτυπάει όταν είμαστε ήρεμοι είπε).

  3. #3
    Δε μου έχει συμβεί αν και έχω κι εγώ πολλές φοβίες με τη καρδιά, ρώτα τους γιατρούς σου, κάνε και εξετάσεις αν το κρίνουν απαραίτητο και αν βγουν όλα φυσιολογικά (που μάλλον αυτό θα γίνει) τότε μην ανησυχείς. Πράγματι το άγχος μπορεί να εκδηλωθεί με διάφορα παράξενα συμπτώματα.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Wonderland
    Posts
    27
    Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας. ειλικρινα ομως απο εκεινη την μερα αυτο το πραγμα με εχει σημαδεψει.το ειχα παθει σε μια πολυ φορτισμενη περιοδο που ημουν πολυ στεναχωρημενη αλλα μου ειχε συμβει στον υπνο και ενιωθα πως εριχνα "μπουνιες" για να παρει μπρος η καρδια μου αλλα ηταν κατι που προσπερασα χωρις να δωσω ιδιαιτερη σημασια καθως νομιζα οτι ηταν λογο καποιου ονειρου η το ενιωσα υπερβολικο κατι που δεν θα μπορουσε να γινει αν θα ημουν ξυπνια(ξερετε νομιζω τι θελω να πω). αλλα αυτη την φορα πραγματικα τρομαξα,κρατησε αρκετη ωρα η εστω μου φανηκε περιπου στο μισο λεπτο η λιγο λιγοτερο..πηγα σε καρδιολογο εκανα τριπλεξ εφυγα ικανοποιημενη εφοσον μου ειπε οτι εχω μια γερη καρδια αλλα η ιδεα παρεμεινε.τον επισκευτικα ξανα και για ενα holter ρυθμου το οποιο βρηκε φυσιολογικο και μου ειπε οτι ισως ηταν καποια εκτακτη που κρατησε λιγο παραπανω.αλλα ποσο παραπανω θα μπορουσε να κρατησει κατι τετοιο εγω ενιωσα οτι πεθαινω.συνηθως οταν ακουμπαμε το χερι στην καρδια νιωθουμε καποια κινηση κατι να λιτουργει εκει μεσα εγω ενιωθα τελειως κενη δεν υπηρχε καν χτυπος.θα μπορουσε να παιξει τοσο μεγαλο παιχνιδι το αγχος?ηρεμη ημουν μετα αγχωθηκα.και ποιος δεν θα αγχωνοταν αν ενιωθε κατι τετοιο?επειδη εχω στο ιστορικο μου αγχος καταθλιψη κτλ νιωθω πως δεν με αντιμετωπιζουν σωστα οι γιατροι ακομα και οι ανθρωποι που εχω γυρω μου.εχω απελπιστει πια.ακομα και κατι σοβαρο να μου συμβει χτυπα ξυλο θα το μεταφρασουν ως αγχος.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    17
    το άγχος μπορεί να έχει πολλά ψυχοσωματικά. μερικά από αυτά είναι τόσο περίεργα που λες δεν υπάρχει περίπτοση να είναι από άγχος. Ξέρω πολύ καλά σε τι κατάσταση βρίσκεσαι γιατί πλέον οι δικοί μου δε δίνουν σημασία στους διάφορους πονους ή στα ενοχλήματα που έχω. Νομίζουν ότι τα πάντα είναι στο μυαλό μου. Πρέπει όμως να θυμάσαι ότι οι γιατροί πάντα θα σε αντιμετωπίζουν σωστά... από τη στιγμή που ο γιατρός σου πει ότι δεν είναι κάτι παθολογικό πρέπει απλά να πάψεις να του δίνεις σημασία.
    Και όλα αυτά τα λέω εγώ που επειδή έχω ένα μικρό πόνο στον αφαλό έχω πάει σε δυο γαστρεντερολόγους και δυο φορές στα επείγωντα. Επείδη νόμιζα ότι έχω σκωληκοειδίτιδα... ακόμα και τώρα δηλαδή και παρόλο που όλοι οι γιατροί μου είπαν ότι δεν εχω, εγώ ακόμα φοβαμαι...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Wonderland
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by Νελ View Post
    Πρέπει όμως να θυμάσαι ότι οι γιατροί πάντα θα σε αντιμετωπίζουν σωστά... από τη στιγμή που ο γιατρός σου πει ότι δεν είναι κάτι παθολογικό πρέπει απλά να πάψεις να του δίνεις σημασία.
    Πανω σε αυτο εχω να πω πολλα αλλα θα αναφερω με την ευκαιρια μονο το τελευταιο περιστατικο με τον καρδιολογο που επισκευτηκα.πηγα 2φορες.ενδιαμεσα ειχε παει για ενα τσεκ ενας δικος μου ανθρωπος ο οποιος ειπε στον γιατρο για τα προβληματα και εντος εισαγωγικον τα "ψυχολογικα" μου που ειχα περασει.ενω ο ανθρωπος στην πρωτη εξεταση που μου εκανε ηταν πολυ καλος ηθελε να ελεγξει και το παραμικρο την δευτερη φορα με αντιμετωπισε με τον χειροτερο τροπο.με το που ειδε τα αποτελεσματα με κοιταει με υφος και λεει "κοριτσι μου δεν εισαι καλα ειλικρινα θελεις ψυχιατρο εχεις μεγαλο προβλημα."εμεινα απλα κοκαλο γιατι στον συγκεκριμενο γιατρο δεν ειχα αναφερει απολυτως τιποτα για το ιστορικο μου ετσι ωστε τα αποτελεσματα να ειναι πιο σαφη και να σιγουρευτω αν εχω οντως κατι η οχι παθολογικο χωρις να επηρεασω τον γιατρο.συνεχιζει και μου λεει "τι νομιζεις? (μου λεει) οτι μπορεις να βγεις και να φερθεις οπως ολα τα παιδια της ηλικιας σου?ειλικρινα στο λεω θες ψυχιατρο πρεπει να παρεις χαπια".ειχα μεινει σαν παγωκολωνα δεν ηξερα αν πρεπει να κλαψω η να νευριασω να του αντιμιλησω.το μονο που ηθελα ηταν να απομακρυνθω απο εκει μεσα.ειχα φορτιστει τοσο πολυ.περιμενεις να εμπιστευτεις εναν γιατρο να σου λυση εν μερη αν αυτο που βιωσες ηταν κατι παθολογικο η οχι και συνηδητοποιεις οτι ηταν τσαμπα χρονος και πεταμενα λεφτα.εγω σε εναν τετοιο ανθρωπο δεν θα μπορουσα να εχω ποτε εμπιστοσυνη που αντι να προσεξει τον "ασθενει" ακουει οτι του λενε οι αλλοι που στο τελος ο αλλος που του μιλαει μπορει να ειναι τρελος.δεν του εδωσα καποιο δικαιωμα η καποιο δειγμα πανικου για να μου μιλησει ετσι.αλλα ισως τωρα βγηκα και απο το θεμα.εχω καταλαβει ομως ενα πραγμα μεσα σε οσο καιρο εχω βρεθει σε αυτο τον φαυλο κυκλο.οτι και να εχεις ειτε παθολογικο ειτε ψυχολογικο αν εχεις τους σωστους ανθρωπους γυρω σου και σε αντιμετωπιζουν με τον καταλληλο τροπο και οχι σαν να εισαι κατι διαφορετικο οτι και να γινει εισαι καλα νιωθεις καλα,εχεις μια αισθηση οτι ολα θα πανε καλα.αυτο πιστευω πως χρειαζεται ο καθε ανθρωπος.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    17
    αυτός ο ''γιατρός'' που μου αναφερεις είναι ενας από τους πολλούς άξεστους ανθρώπους που θέλουν μια εξήσου άξεστη συμπεριφορά από τη μεριά σου. αλλά έχεις δίκιο... τα άτομα που έχεις δίπλα σου παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο...

    γνώμη μου είναι να πας σε ένα καλό καρδιολόγο για να σου φύγει η ιδέα και μετά σε ένα καλό ψυχολόγο... εμένα με βοηθάει πολύ γιατί του τα λέω όλα και τα βγάζω από μεσα μου...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    1
    Γειά σου lilith! Δεν ξέρω αν υπάρχει πιθανότητα να δεις το μήνυμα μετά από τόσο καιρό..αλλά είχα διαβάσει σε παλιότερη δημοσίευση σου ένα θέμα με την ανάσα σου που κοβόταν. Θα με βοηθούσε πολύ αν μου έδινες τα φώτα σου για το τι συνέβη τελικά και πως το αντιμετώπισες. Περνάω ακριβώς το ίδιο τώρα. Μακάρι να δεις το μήνυμα..ευχαριστώ πολύ!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    232
    Quote Originally Posted by ranaki.x View Post
    Γειά σου lilith! Δεν ξέρω αν υπάρχει πιθανότητα να δεις το μήνυμα μετά από τόσο καιρό..αλλά είχα διαβάσει σε παλιότερη δημοσίευση σου ένα θέμα με την ανάσα σου που κοβόταν. Θα με βοηθούσε πολύ αν μου έδινες τα φώτα σου για το τι συνέβη τελικά και πως το αντιμετώπισες. Περνάω ακριβώς το ίδιο τώρα. Μακάρι να δεις το μήνυμα..ευχαριστώ πολύ!
    λοιπον επειδη εισαι σε ενα συνεχη σκαναρισμα και καποια στιγμη εχεις την εντυπωση οτι δν ανασαινεις η οτι σταματαει η καρδια σου...στην χειροτερη να νιωσεις αρρυθμια που και αυτο λογο αγχους ειναι και δν ειναι τιποτα απλα μια αθωα αρρυθμια που οταν ξεαγχοθεις θα φυγουν....μην αγχωνεσε και μην αναλωνεσε αν χτυπαει η καρδια σου....χτυπαει και εστιασε την προσοχη σου πως να περασεις καλα!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου μελος,ολοι κατα καιρους μπορει να παθουν μια παρομοια φοβια που ειναι στην συντριπτικη πλειοψηφια καθαρα ψυχολογικο θεμα κ οχι σωματικο,οι περισσοτερες φοβιες τευοιου ειδους δεν στηριζονται στην πραγματικοτητα παραδειγμα ετσι κ δεν λειτουργουσε η καρδια σου δεν θα ζουσες ηρεμησε ευελπιστω να δεις τι σου στελνω εδωπερα!

Similar Threads

  1. φοβια με καρδια
    By sunset in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 215
    Last Post: 11-05-2019, 16:14
  2. φοβία με καρδια
    By thanasisGR in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 24-04-2017, 18:14
  3. νομιζω οτι εχω καρδια
    By thesgio in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 37
    Last Post: 15-08-2012, 19:19
  4. φοβια με καρδια και ειδηση.
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 14-10-2011, 14:12
  5. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 10:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •