ψυχοδυναμικη ψυχοθεραπεια....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    144

    ψυχοδυναμικη ψυχοθεραπεια....

    γεια σας
    μιλαμε ολοι για τα προβληματα που μας απασχολουν φοβιες,κρισεις πανικου,καταθλιψη και πολλα αλλα.Γιατι ειναι και αμετρητα.θα ηθελα ετσι για αλλαγη αν συμφωνειται και εσεις να μιλησουμε για τις ατελειωτες ωρες ψυχοθεραπειας και ειδικα αν ειναι ευκολο για την ψυχοδυναμικη.εχω διαβασει τοσα βιβλια που αναφερονται στην αντιμετωπιση της φοβιας μου,κοινωνικης,και καταθλιψης.ειμαι ομως ο πιο δειλος ανθρωπος για να ακολουθησω την σταδιακη εκθεση και ετσι εχω περασει 100 περιπου ωρες ερμηνευοντας την ζωη μου καταστασεις,στεναχωριες,σκ ηνες απο την παιδικη μου ηλικια και αλλα πολλα.Σε πολλα βιβλια η ακομα και εδω σε διαφορες ιστιοσελιδες διαβαζω οτι για να απαλλαγω πρεπει να λυθουν οι συγκρουσεις που γινονται στην ψυχη μου.κι ομως εγω ακομα νιωθω το ιδιο χαλια,ισα ισα μερικες φορες νιωθω οτι γινομαι ακομα χειροτερα και οι σκεψεις μου γινονται ακομα πιο μαυρες.ευχαριστω αν με διαβασετε και περιμενω τις δικες ιστοριες ψυχοθεραπειας.Text

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    sandy,

    απο την δική μου εμπειρία θα σου πω μονο, οτι η θεωρία με την πράξη,απέχουν km....εννοω το να ζεις κάτι απο το να το παρακολουθεις εχει μεγάλη διαφορά.Ειναι αληθεια πως η ψυχοθεραπεια δεν με κανει να νιωθω παντα καλύτερα, ομως σιγουρα πολλες φορές με φέρνει ενα βημα πιο κοντα:στο τι πραγματικα θέλω,ψάχνω και σ αυτο που με κανει πιο χαρούμενη.με βοηθά να ακουω κ να παρατηρώ τον εαυτο μου κ τους άλλους. Τί με θυμώνει, πως, τί με στεναχωρεί κ πώς...και πολλά ακομα....Αυτη την προσπάθεια κανω μεσα - και- από αυτή την ψυχοθεραπευτικη διαδρομή...εχω πολύ δρόμο ακομα μπροστά μου, όμως δεν βιάζομαι...απολαμβάνω τη διαδρομή...

    Είναι μια περιπέτεια που αποφασίζεις τελικά μέχρι που κ πόσο την αντέχεις....αν αποφασίσεις βέβαια να \"μπλεχτεις\"...εγω στο συνιστώ....και μη νομίζεις δυνατός ή δειλος δεν εχει σημασία, με τον εαυτο σου τα λες ή προσπαθεις γι αυτο....με κανεναν αλλο....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Sofia,εάν επιτρέπεται κάνεις καιρό ψυχοθεραπεία? Γιατί σκέφτομαι κι εγώ να ξεκινήσω αλλά αναρωτιέμαι εάν όντως έχει κάποια αποτελέσματα ή είναι ένας φαύλος κύκλος μεταξύ ψυχοθεραπευτή και \"ασθενούς\" από τον οποίο δεν μπορείς να ξεφύγεις..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    κανω εδώ και 10 μηνες σχεδον....για το μονο που μετανιώνω ειναι που δεν ξεκίνησα νωρίτερα...

    η σχέση μου με την ψυχοθεραπεύτρια μου έχει πολλα κοινά γνωρίσματα με καθε αλλη σχέση που αναπτύσσω...αυτο βλέπω μεχρι σήμερα. Ειναι μια περιπέτεια! Νομίζω πως ήμουν τυχερή στο οτι θεωρώ πως ταιριαζω μαζί της δλδ νιωθω να με καταλαβαινει.Αυτο δεν σημαινει οτι δεν εχω θυμώσει μαζί της ή δεν την αμφισβητώ ωρες ωρες. Ομως νιωθω πως ειναι σχεση μεσα απο την οποία θα βγω κερδισμένη.

    Μέχρι τώρα βλέπω πως ειναι ενας τρόπος να με μαθω καλύτερα ολο αυτο....και να με ερμηνευσω

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Ενδιαφέρον ακούγεται..Πρέπει να άρχισω να το σκέφτομαι πιο σοβαρά τότε

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    160
    Τίποτε δεν είναι καλό ή κακό, σωστό ή λάθος, ωφέλιμο ή βλαπτικό από μόνο του.
    Η ψυχοθεραπεία είναι κι αυτή ένα μέσο, για να αντιμετωπίσει κανείς τα ψυχικά προβλήματα που έχει. Το αν και σε ποιο βαθμό θα γίνει αυτό, εξαρτάται από το πως και κατά πόσο θα συντονιστεί με τη διαδικασία αυτή.
    Θέλω ωστόσο να επισημάνω ότι η διαδικασία αυτή είναι τεχνητή. Δεν εντάσσεται στη ζωή του ανθρώπου που προσφεύγει σʼ αυτή, αλλά αντιθέτως αποτελεί μιαν ευκαιρία να κάνει κανείς «ένα βήμα πίσω» απʼ τη ζωή του και να δει τον εαυτό και τα προβλήματά του από κάποιαν απόσταση «ασφαλείας». Επίσης του δίνεται η ευκαιρία να δει την πραγματικότητα της προσωπικότητάς του μέσα απʼ τα μάτια κάποιου άλλου. Είναι ως εκ τούτου αμφίβολο αν και κατά πόσο θα δει την πραγματικότητα πιο αντικειμενικά καταρχήν και αν θα καταφέρει μέσα από αυτή την προοπτική να προσεγγίσει τη ζωή του πιο αισιόδοξα και δημιουργικά. Είναι μʼ άλλα λόγια άγνωστο αν «μέσα» στη ζωή θα ʽναι το ίδιο καλά τα πράγματα, όσο και στη διάρκεια της θεραπευτικής συνεδρίας. Κι επίσης αμφίβολο είναι το αποτέλεσμα που θα ʽχει η μοιραία διαπίστωση της απόστασης μεταξύ των δύο και η συνακόλουθη συναισθηματική σύγχυση.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by olorou
    Είναι μʼ άλλα λόγια άγνωστο αν «μέσα» στη ζωή θα ʽναι το ίδιο καλά τα πράγματα, όσο και στη διάρκεια της θεραπευτικής συνεδρίας.
    ολα ειναι αμφιβολα....μόνο που \"μεσα\" στη συνεδρια τα πράγματα δεν ειναι ουτε εύκολα (κάθε άλλο μαλιστα), ουτε ροδινα....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    144
    παιδια χαιρομαι πολυ που απαντησατε.
    αλλα θελω να ρωτησω την σοφια ποια μορφη κανεις?
    γιατι εχει διαφορετικες σχολες.και αυτο που λες για την θεωρια με την πραξη δεν το καταλαβα.
    εννοω οτι ειμαι πολυ δειλη για να ακολουθησω την συμπεριφοριστικη που εχει να κανει με σταδιακη εκθεση σε αυτο που φοβασαι.
    και ετσι ακολουθω την ψυχοδυναμικη ψυχοθεραπεια.
    λενε οτι η ψυχοθεραπεια δουλευει πιο αργα και πιο βαθια.ναι,αλλα το θεμα ειναι ποτε θ αρχιζω να αισθανομαι καλυτερα?
    την κυριακη π.χ. μετα που εμαθα οτι ενα συγγενικο μου προσωπο αρραβωνιαζεται τα εβαψα μαυρα.δεν βγηκα απο το σπιτι.
    οπως επισης το γεγονος οτι δεν εχω καμια ορεξη να βγω να παω για ψωνια ρουχα,παπουτσια κ.λ.π.
    οπως επισης να παω σε καποιον δερματολογο γιατι εχω γεμισει σπυρακια.
    στην τελευταια συνεδρια αναφερθηκα σε αυτα που με απασχολουν,τα παραπανω.......
    η γιατρος μου ερμηνευσε αυτες τις καταστασεις ως ςξης οτι αφου δεν ηθελα να βγω την κυριακη να μην το εκανα.και για τα αλλα 2 περιστατικα οτι αυτο εχει να κανει με το γεγονος οτι στα παιδικα μου χρονια η μητερα μου δεν ενδιαφεροταν τοσο για την περιποιηση του ευατου της.
    εγω πιστευω οτι χωρις να εχω τις γνωσεις φυσικα οτι θα επρεπε να μου ελεγε οτι αοταν νιωθεις χαλια βγες απο το σπιτι,κανε κατι,μην καθεσαι μεσα στην απελπισια σου.
    ακομα εχω αρχισει να παρατηρω οτι οι φοβιες μου πληθαινουν.
    θα ηθελα να παρω και μια 2η γνωμη αλλα παλι δεν το κανω γιατι νιωθω πολυ χαλια.
    αυτα προς το παρον

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    144
    μερικες φορες πιστευω οτι ειστε ολοι σε πολυ καλυτερη κατασταση απο εμενα και απλα εχετε λιγο αγχος που ειναι παραγωγικο τις περισσοτερες φορες.γιατι οι περισσοτεροι εχετε διαθεση να προσπαθησετε.ο λογος που εγραψα το μηνυμα στο φορουμ ειναι να ανταλλαξουμε πληροφοριες για το τι γινεται στις συνεδριες τις δικες σας,γιατι εχω αρχισει να εχω πολλες αμφιβολιες για την δικη μου.
    γιαυτο και ρωταω
    σε ποσο καιρο αισθανθηκατε καλυτερα?
    ποια μορφη ψυχοθεραπειας ακολουθειται?
    τι λετε σε μια συνεδρια πανω κατω?
    και οτι νομιζετε οτι ειναι χρησιμο για να βρω μια ακρη
    καλο βραδυ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Προσωπικα για να γραψω κατι δεν εχω δοκιμασει την ψυχοθεραπεια...εχω ακολουθησει την φαρμακευτικη οδο και δουλεψε μετα απο πολλα χρονια και διαφορες αλλαγες στην φαρμακευτικη μου αγωγη...αλλα δουλεψε και ειμαι μια χαρα.
    Τωρα πειραματιζομαι παλι με μειωση της φαρμακευτικης μου αγωγης και ελιζω να πανε ολα καλα...αισθανομαι λιγο περιεργα και φοβαμαι...μακαρι να δουλεψει.
    Φυσικα για αυτο που πασχω η φαρμακευτικη αγωγη ειναι σχεδον σε ολες τις περιπτωσεις must αλλα υπαρχουν και οι λιγοι \"τυχεροι\" που τα καταφερνουν και χωρις αυτην.
    Ισως να δοκιμασω και την ψυχοθεραπεια και με ενδιαφερουν οι αποψεις σας αν και ο βασικος λογος που δεν εχω ξεκινησει ακομα ειναι οτι καταφερνω και εξαντλω συνεχεια το κεφαλαιο μου...δηλαδη καθαρα οικονομικης υφης προβλημα + οτι η λυση κεντρων ψυχικης υγειας ή δεν ξερω τι αλλο υπαρχει με λιγα χρηματα δεν θα ηταν για την μικρη πολη που μενω η καλυτερη επιλογη...αν και δεν το εχω ψαξει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    144
    keep_walking σε ευχαριστω για την απαντηση.
    εγω αυτο που ρωταω και θελω να μαθω και απο αλλους που κανουν ψυχοθεραπεια πως ειναι η δικια τους.
    γιατι δεν εχω και την καταλληλη εκπαιδευση για να μπορω να κρινω αν καποιας μορφης ψυχοθεραπειας ειναι η καταλληλη για μενα,οπως και για τον καθενα.
    αλλα δεν βρηκα τις απαντησεις που ηθελα, και στεναχωριαμαι για αυτο.........

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    160
    Για το τι είναι κατάλληλο γνώμη θα σου δώσει ο ειδικός, στον οποίο θα απευθυνθείς. Και θα ʽναι η δική του γνώμη. Κι όποιος άλλος κι αν σου πει τη γνώμη του για οποιοδήποτε είδος θεραπείας, δε θα ʽναι παρά η δική του προσωπική γνώμη, που σχηματίστηκε από τις δικές του αντιλήψεις, τη δική του νοοτροπία και τα δικά του βιώματα.
    Για να το πω αλλιώς, όποια μορφή θεραπείας κι αν κάνεις, η εντύπωσή σου απʼ αυτή θα ʽναι πάντα η δική σου προσωπική εντύπωση. Και στον ίδιο θεραπευτή να πάμε, αλλιώς θα σου φαίνεται εσένα κι αλλιώς εμένα.
    Αν θέλεις να μάθεις για άλλες μορφές θεραπείας, αντί να ρωτάς γιʼ αυτές, δοκίμασέ τες. Έτσι θα μάθεις γιʼ αυτές. Ενδεχομένως να σε απασχολεί η χρησιμότητα ή οι πιθανές επιπτώσεις απʼ αυτή την αναζήτηση. Αν δηλαδή θα χάσεις χρόνο ή χρήματα από την περιήγησή σου στα γραφεία διάφορων ειδικών κι αν στο τέλος όλη αυτή η προσπάθεια θα σου αποφέρει τίποτα. Αυτό όμως είναι εκ των πραγμάτων άδηλο.
    Αν όμως διαβλέπω καλά, μάλλον αυτό που ως τώρα αποκόμισες από τη θεραπεία, που ακολουθείς, δε σε ικανοποιεί. Οπότε αξίζει ή ίσως και να επιβάλλεται να δομιμάσεις κάτι άλλο. Αν το ʽχεις ανάγκη, συζήτησέ το με τον ειδικό σου και ξεκίνα. Μη χρονοτριβείς με προφάσεις και δισταγμούς. Ξεκίνα … κι η Παναγιά μαζί σου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    sandy, μολις σήμερα ειδα την ερώτηση σου,κάπως καθυστερημένα

    Απο τα οσα γραφεις για την ψυχοθεραπευτρια σου, ναι θα συμφωνησω μαζι σου...καταλαβαινω τις προσδοκίες σου κ την απογοητευσή σου.

    Λοιπον απαντω στα ερωτήματα που εθεσες κ ελπιζω να βοηθήσω....
    Εγω κανω 10 μήνες Gestalt και συνεχίζω...αρχικά στοχος μου ήταν να νιωσω καλυτερα και μπορώ να σου πω οτι η ψυχοθεραπεια ξεπερασε τις προσδοκίες μου, δλδ ενιωσα πολυ πιο γρηγορα απο οτι περιμενα καλα και πολυ καλυτερα απο οσο περιμενα..Ημουν καλυτερα και με διαφορα, γύρω στους 2 μηνες.το πολυ!

    Αισθανομουν αρχικα οτι εκεινη η ωρα ειναι αποκλειστικα δικη μου και αφιερωνω τον χρονο μου σε κατι που πραγματικα αξιζει. Τις πρωτες φορες ενιωθα λίγο αβολα, αλλα και σαν ενα καταφύγιο.... αλλα ειχα μαζεψει πολλα κ μιλησα αμεσως γι τα θεματα που με εκαιγαν τοτε. Μη φανταστεις ομως οτι φευγοντας απο καθε συνεδρια,πετουσα..οχι! εχω φύγει κ θυμωμενη κ εκνευρισμενη κ βρίζοντας αλλα κ χαρουμενη κ ευδιαθετη και προβληματισμενη κ μπερδεμενη...απο ολα. Μεχρι σήμερα θίγω οτι με απασχολει περισσοτερο, οτι με θυμωνει, ότι νιωθω πως με μπλοκαρει. Αλλα και οτι με κανει χαρουμενη

    Νομίζω πως θα νιωσεις το ποσο κατάλληλος ειναι ο θεραπευτης που εχεις απεναντι σου απο πολλα, οπως απο το αν νιωθεις οτι μπορει να σε ακουει, να ναι εκει εκεινη την ωρα μαζι σου και μαζι με τα προβληματα σου.

    Ελπίζω να σε βοηθησα εστω κ λιγο με οσα σου ειπα.αν θελεις οτιδήποτε αλλο πες μου

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Πρεπει να βρεις απο τι πασχεις πρωτα πιστευω πχ καταθλιψη και μετα να ακολουθησεις την ενδεδειγμενη θεραπεια.
    Αν υπαρχουν πολλοι οδοι τοτε θα πρεπει να επιλεξεις μια...πως να σου πει καποιος αλλος τι οδο να παρεις?
    Οτι δουλεψε σε αυτον δεν σημαινει οτι θα δουλεψει σε σενα και το forum δεν ειναι στατιστικη υπηρεσια.
    Ετσι πιστευω δηλαδη.
    Ελπιζω μονο να εισαι τυχερη και να βρεις καλο θεραπευτη...που να μπορεσετε να συνεργαστειτε και να επιλυσετε τα οποια προβληματα αντιμετωπιζεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    ναι συμφωνω,οτι δουλευει σε εναν δεν δουλευει σε ολους. ομως οπως σε καθε δουλεια ετσι κ στην ψυχοθεραπεια δεν ειμαι υπερ της ξεπετας ..δλδ μια ευκολη, γρηγορη θεραπεια στο πακετο των 20 συνεδριων με δωρο την 21.....

    πιστεύω σε αλλες μορφες θεραπειας οπου εχεις χρονο να δεις οτι αντεχεις, μπορεις και θέλεις να δεις...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •