Συμβουλή? Βοήθεια?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    7

    Συμβουλή? Βοήθεια?

    Καλησπέρα σε όλους,
    "γνώρισα" αυτό το site πριν λίγες μέρες δυστυχώς και λέω δυστυχώς γιατί αν ήξερα για την ύπαρξή του νωρίτερα σίγουρα θα με βοηθούσε πολύ σ όλα μου τα σκοτάδια...ποτέ δεν είναι αργα όμως :-)
    O λόγος που σήμερα αποφάσισα να επικοινωνήσω μαζί σας είναι για να ζητήσω την συμβουλή σας.Ο άνθρωπος που είμαι μαζί ,όχι πολύ καιρό αλλά έχω προλάβει να δεθώ μαζί της πολύ, πρίν 10 χρόνια πέρασε ή έζησε (συγχωρέστε με για την μη σωστή ορολογία αλλα δεν είμαι εξοικιωμένη ούτε γνωρίζω αρκετα για το θέμα) μια σοβαρή κρίση κατάθλιψης.Απο τότε , όπως μου έχει πεί , έχει μάθει να το παλεύει κ το χε παλέψει απ οτι έμαθα πολύ καλα ,δύσκολα μεν αλλα το πάλεψε.Εμαθε να ζεί την κάθε μέρα από την αρχή σαν να είναι μια καινούργια κ σιγά σιγά χαμογέλασε ξανά.Τώρα πια είναι χωρίς φαρμακευτική περίθαλψη κ δεν την παρακολουθει κάποιος γιατρός,τα μόνα φάρμακα που παίρνει ειναι τα xanax 1mg.3 την ημέρα.
    Τους τελευταίους μήνες κ μετά απο μια περίοδο έντονου stress στην ζωή της,αρχισε να παραιτείται απο την καθημερινότητα, κάθε μέρα όλο κ πιο πολύ.Τότε γνωριστήκαμε εμείς,δεν ήταν ετοιμη για σχέση αλλά ήταν το μόνο που της έδινε χαρά,κ στο μόνο που σπαταλούσε,όση ενέργεια της έχει μείνει.
    Τώρα είναι στη φάση που προσπαθεί να κάνει βήματα μπροστά αλλά με μεγάλη δυσκολία κ ζόρι.Η ίδια μου είπε οτι αν εξαιρέσει την περίοδο που εκδηλώθηκε η κατάθλιψη,τώρα περνάει την πιο δύσκολη περίοδο της τελευταίας 10ετίας.
    Για να μην σας ζαλίζω πολύ στο πρώτο μου post θα ήθελα να μου πείτε αν μπορώ εγώ να κάνω κάτι για να την βοηθήσω.Δεν έχω ζήσει κάποια ανάλογη κατάσταση , εκτος από κάποιες δικές μου μελαγχολίες,ασήμαντες.Δεν ξέρω πώς να το χειριστώ όλο αυτό.Επιμένει οτι δεν με αφορά το θέμα,είναι δικό της κ μονο λέει.Εχει προσπαθήσει να με πείσει να φύγω κ το συνεχίζει αλλα ακόμα επιμένω,δεν θέλω να φύγω.Οι αντοχές μου ,είναι αλήθεια, πως αισθάνομαι οτι λιγοστευουν , όχι γιατί δεν αντέχω αλλά γιατί δεν ξέρω τι να κάνω,δεν ξέρω πώς να βοηθήσω κ αυτό με κάνει να νιώθω ανεπαρκής,λίγη.Εγωιστικό? ίσως ναι αλλά δεν θέλω να εγκαταλείψω γιατί πραγματικά αυτή η κοπέλα έχει ακουμπήσει κ φωτίσει όλα τα σκοταδια μου,αξιζει.
    Αυτα για αρχή και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    12
    δεν καταλαβαίνω καλά, μιλάς για την \"φίλη\" σου, αλλά κάπου είδα ότι μιλάς για το εαυτό σου σα γυναίκα. Κάνω λάθος ή όχι; πρόκειται για φιλική ή για ερωτική σχέσή; ζείτε μαζί ώστε να παρακολουθείς τις μεταπτώσεις ή όχι;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    7
    Είναι ερωτική η σχέση μας, ομοφυλοφιλική.Δεν ζούμε μαζί αλλά περνάμε πολλές ώρες μαζί είτε στο τηλέφωνο είτε σπίτι μου.Καταλαβαλινω πότε αλλάζει η διάθεσή της από τον τρόπο που μιλάει κ αν όχι μου το λέει η ίδια ,κάτι σαν προειδοποίηση να μείνω μακριά..

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2
    Καλημέρα σας,
    Κάπως σαν τον sagitarius αποφάσισα να ζητήσω και εγώ την βοήθειά σας.
    Πρόσφατα μετακόμισα στην Κομοτηνή. Είχα και παλαιότερα τα προβλήματά μου αλλά πλέον δεν αντέχω άλλο την κατάσταση μου. Θα παρακαλούσα όποιον μπορεί να μου πεί για κάποιον καλό ψυχολόγο - θεραπευτή στην περιοχή να μου στείλει u2u
    Σας ευχαριστώ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    391
    sagitarius Καλώς ήρθες !

    Στ΄ αλήθεια νιώθω να βρίσκεσαι σε δύσκολη θέση γιατί από τη μια έχεις το πρόβλημα της κοπέλας σου
    κι απ΄ την άλλη αυτό που το δικό της πρόβλημα δημιουργεί σε σένα .
    Η κατάθλιψη (που έχει διαγνωστεί ως τέτοια διαταραχή) θέλει φροντίδα και υπομονή και κυρίως χρόνο και κατανόηση.

    Είπες ότι υπήρχε ιστορικό κατάθλιψης που ξεπεράστηκε και επανεμφανίστηκε πρόσφατα .
    Πώς εμφανίστηκε την πρώτη φορά η κατάθλιψη;
    Μήπως για την επανεμφάνιση ευθύνονται οι ίδιοι λόγοι όπως την πρώτη φορά;
    Μήπως είναι καλό να αποφεύγει κάποιες συγκεκριμένες αιτίες/καταστάσεις που την οδηγούν στην κατάθλιψη ;
    Έχετε κάνει κουβέντα γι΄ αυτό ;

    Όσο αφορά τώρα στη σχέση.
    Λες \'ΔΕΝ ήταν έτοιμη\'. Μήπως προσπάθησε να στηριχτεί απ΄ αυτή; , μήπως η σχέση αυτή λειτούργησε σαν ‘δεκανίκι’ για κείνη ;
    Κι αν ναι αυτό πόσο ανταποκρίνεται σ΄ αυτό που ΕΣΥ περίμενες από αυτή τη σχέση;
    Κι αυτό στο λέω όχι για να σπείρω καινά δαιμόνια μέσα σου αλλά το λέω σε σχέση με τα αισθήματα \"αναξιότητας\" που δημιουργούνται σε σένα και σε βασανίζουν ...
    ...Οι αντοχές μου ,είναι αλήθεια, πως αισθάνομαι ότι λιγοστεύουν , όχι γιατί δεν αντέχω αλλά γιατί δεν ξέρω τι να κάνω, δεν ξέρω πώς να βοηθήσω κ αυτό με κάνει να νιώθω ανεπαρκής, λίγη. Εγωιστικό?
    ... όμως κι εσύ έχεις πάρει από αυτή τη σχέση και τη θεωρείς πολύτιμη γιατί όπως λες το άτομο αυτό \"αξίζει\".
    Από την άλλη όμως εκείνη μοιάζει να μη θέλει να σε \"βάλει\" στη μοιρασιά του προβλήματός της γιατί :
    \"Επιμένει ότι δεν σε αφορά το θέμα, είναι δικό της κ μόνο λέει. Έχει προσπαθήσει να σε πείσει να φύγεις κ το συνεχίζει\"
    Το λέει αυτό γιατί :
    -πραγματικά πιστεύει ότι δε σε αφορά;,
    -ότι ΔΕ θέλει -εκείνη- να σε αφορά γιατί δε θέλει να σε βαραίνει με το πρόβλημά της ;; ή
    -γιατί πιστεύει οτι δεν μπορείς να της προσφέρεις ΠΛΕΟΝ τη στήριξη την οποία είχε κατά νου όταν ξεκίνησε αυτή τη σχέση μαζί σου ;

    Αυτά μου έρχονται αυθόρμητα σαν πρώτες σκέψεις , μέσα απ τα πιο πάνω λόγια σου ...
    Μπορεί κάτι να μη κατάλαβα καλά ίσως, οπότε διόρθωσέ με

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2
    Καλημέρα σας πάλι,
    Μπορεί να παρεξήγησα εγώ psychangel τα γραφόμενά σου αλλά ΔΕΝ είμαι η sagitarius
    Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να ανοίξω καινούριο thread, το μόνο που ζητάω είναι αν κάποιος ήξερε να μου συστήσει κάποιον καλό ψυχολόγο - θεραπευτή στην Κομοτηνή ή στους δίπλα έστω νομούς να μου το στείλει με u2u.
    Πάλι σας ευχαριστώ

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    391
    klernom, καλώς ήρθες κι εσύ !
    η απάντησή μου πιό πάνω αφορα την sagitarius.

    Καλύτερα ναι , νομίζω πως πρέπει να ανοίξεις ένα νέο trhead που μπορείς αν θες να το κουβεντιάσουμε να γράψεις λίγα λόγια για το δικό σου πρόβλημα.

    Όσο γι΄αυτό που ρωτάς ,ρίξε μιά ματιά εδώ http://www.e-psychology.gr/

    στη στήλη που λέει : κατάλογος επαγγελματιών ψυχικής υγείας

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    7
    καλησπέρα κ πάλι,
    αργησα να ξανα μπώ εδω γιατί τα εχω χάσει λιγο ... η αλήθεια psychangel είναι πως δεν ξέρω τι να σου απαντήσω.Αυτό που λεει εκεινη ειναι πως δεν αντέχει το βάρος μια σχέσης.Εχει να τα ωγάλει πέρα με τον εαυτό της κ δεν μπορεί να \"κουβαλάει\" κ άλλον ανθρωπο μαζί της, σε όλο αυτό.Αυτή την σχέση την είδε σαν καλοκαιρινές διακοπές που όταν ήρθε το φθινόπωρο είδε πως δεν την αντέχει,όχι εμένα αλλά την σχέση κ επέμενε σ αυτό.Τώρα δεν έχουμε την ταμπέλα της σχέσης αλλά είμαστε μαζί πιο ουσιαστικά.
    Συνεχίζει να είναι παραιτημένη απ όλα με συνέπεια να υπάρχει πρόβλημα κ στην πρακτική της ζωή,αποφευγει να τα συζητάει γιατι εχς την αίσθηση οτι νιωθει ασχημα με τον εαυτό της (νιώθει ανεπαρκής , αυτό ειναι ο δικός της χαρακτηρισμός ακόμα κ για την σχέση).Προσπαθεί να κάνει πράγματα αλλά ποτέ δεν καταφέρνει είτε να τα ολοκληρώσει είτε να τα ξεκινήσει.
    Ολο αυτό το διάστημα δοκιμαστήκαμε αρκετα,χωρισμός,καυγαδες αλλα απ όλα αυτά προσπαθούμε ακόμα να προχωρήσουμε με καποιο τρόπο μαζί.Δεν ξέρω που θα βγάλει αλλά το παλέυω...ακόμα.
    Αυτό που κάνω είναι να μην την πιέζω, να ακολουθώ τους ρυθμούς της (με συνέπεια να χάνομαι εγω μεσα απο αυτο ) κ να μην χαλιεμαι ωστε να μην την βαραινει αυτό.Αρνειται να πάμε σε εναν ειδικό κ δεν ξερω τι η πως να είμαι,λυγίζω χωρις να το θέλω .....
    Δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω, χωρίς να χαθώ κ εγω (ξανα) στα δικά μου σκοτάδια
    Αυτά ..προς το παρόν

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    391
    Originally posted by sagitarius
    καλησπέρα κ πάλι,
    αργησα να ξανα μπώ εδω γιατί τα εχω χάσει λιγο ...
    Είναι αλήθεια πως όταν επενδύεις πολλά σε μιά σχέση και ξαφνικά ανατρέπονται τα (συναισθηματικά) δεδομένα
    πάνω στα οποία στηρίχτηκες, νοιώθεις να ... \"ανατρέπεσαι\" να ...\"χάνεσαι\" και χρειάζεσαι χρόνο και τόπο να σταθείς για να πάρεις τις αποστάσεις σου και να βρεις ένα σημείο μιας (νέας) ισορροπίας .. Έχεις δίκιο ..
    Λες ότι :
    Originally posted by sagitarius..... Αυτό που λεει εκεινη ειναι πως δεν αντέχει το βάρος μια σχέσης.Εχει να τα ωγάλει πέρα με τον εαυτό της κ δεν μπορεί να \"κουβαλάει\" κ άλλον ανθρωπο μαζί της, σε όλο αυτό.
    ... ποιό είναι ακριβώς \"αυτό\" ;;
    Σε αισθάνεται βάρος ; της είσαι βάρος δηλ. ;; Την πιέζεις απαιτώντας της συναισθήματα που δεν έχει ή δεν μπορεί να εκδηλώσει για σένα ;;
    Αυτό που εγώ καταλαβαίνω είναι οτι μάλλον ήρθε κοντά σου σκεπτόμενη τον εαυτό της και το πως θα ξεφύγει από το δικό της πρόβλημα και ίσως όχι προσέχοντας εσένα σαν \"άτομο\" σαν \"ανάγκες\" σαν \"δέσμευση συναισθηματικής ανταπόδοσης\" στο βαθμό που εσύ τουλάχιστον την προσέγγισες και προσπάθησες να ανταποκριθείς στις δικές της ανάγκες (γιατί όπως κι εσύ είπες : δεν ήταν έτοιμη για σχέση αλλά ήταν το μόνο που της έδινε χαρά, (και όχι : έδινε ΚΑΙ σε σένα χαρά) κ στο μόνο που σπαταλούσε, όση ενέργεια της έχει μείνει)
    Originally posted by sagitariusΑυτή την σχέση την είδε σαν καλοκαιρινές διακοπές που όταν ήρθε το φθινόπωρο είδε πως δεν την αντέχει, όχι εμένα αλλά την σχέση κ επέμενε σ αυτό..
    και ποιός είναι ο διαχωρισμός του \"εσένα\" κ της \"σχέσης\";
    Μ΄ εσένα έχει \"σχέση\" απ΄ την οποία απορρέουν \"υποχρεώσεις\" και ενδεχομένως \"δεσμεύσεις\" . Αν εννοείς ότι ΔΕΝ έχει, ή ΔΕΝ είναι διατεθειμένη να \"δώσει\" συναισθήματα, φροντίδα και ό,τι άλλο αυτή η σχέση συνεπάγεται για σένα, σκέψου πόσο αξία έχει αυτό για σένα ...
    Πόσο ανταποκρίνεται σ΄ αυτό που εσύ περιμένεις μένοντας μέσα σ΄ αυτή σχέση και προσπαθώντας μονομερώς να την κάνεις να ... \"λειτουργήσει\" για να αισθάνεσαι κι εσύ οτι παίρνεις κάτι απ΄ αυτή ... Γιατί αν μόνο εσύ δίνεις χωρίς να \"λαμβάνεις\" αυτό μάλλον παύει να είναι \"σχέση\" και γίνεται ... \"φιλανθρωπία\" , οπότε πρέπει εσύ να αποφασίσεις αν καλύπτεσαι από αυτό ... αν αυτό είναι εκείνο που περιμένεις δεσμεύοντας το χρόνο, τη ζωή και τα συναισθήματά σου ...

    Originally posted by sagitariusΤώρα δεν έχουμε την ταμπέλα της σχέσης αλλά είμαστε μαζί πιο ουσιαστικά.
    στέκομαι στο \"πιό ουσιαστικά\" .. Αν το λες με΄την έννοια του \"καλύτερα\" η του οτι \"σε καλύπτει γι αυτό που περιμένεις να λάβεις\" οκ! αφού αυτό είναι και το ζητούμενο ...
    Αν όμως δεν είναι αυτό που ανταποκρίνεται σ΄ αυτά που εσύ περιμένεις -με βάση τα όσα δίνεις, ... μμμ ξανασκέψου το !!
    Η σχέση έχει και δούναι και λαβείν αλλιώς ... είπαμε είναι φιλανθρωπία (... στην καλύτερη περίπτωση αν όχι .. εκμετάλλευση).
    Originally posted by sagitarius...Ολο αυτό το διάστημα δοκιμαστήκαμε αρκετα,χωρισμός,καυγαδες αλλα απ όλα αυτά προσπαθούμε ακόμα να προχωρήσουμε με καποιο τρόπο μαζί.Δεν ξέρω που θα βγάλει αλλά το παλέυω...ακόμα.
    ... εννοείς και \"εκτός σχέσης\" μαζί ή προσπαθώντας να κάνετε τη σχέση να \"λειτουργήσει ;; (ίσως με το .. ζόρι ;
    Originally posted by sagitarius...Αυτό που κάνω είναι να μην την πιέζω, να ακολουθώ τους ρυθμούς της (με συνέπεια να χάνομαι εγω μεσα απο αυτο ) κ να μην χαλιεμαι ωστε να μην την βαραινει αυτό.Αρνειται να πάμε σε εναν ειδικό κ δεν ξερω τι η πως να είμαι,λυγίζω χωρις να το θέλω .....
    Δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω, χωρίς να χαθώ κ εγω (ξανα) στα δικά μου σκοτάδια
    Αυτά ..προς το παρόν
    .. Μοιάζεις να αγνοείς ή να παραμερίζεις τον εαυτό σου και τις ανάγκες σου, κι αυτό καταλαβαίνεις κι εσύ πόσο κακό σου κάνει και πόσο ακόμα περισσότερο μπορεί να σου κάνει αν τραβήξει καιρό ...
    Τα \"σκοτάδια\" μας καλή μου ... όσο εξοικειωμένοι κι αν νομίζουμε οτι είμαστε μαζί τους κι όσο αποφασισμένοι δηλώνουμε να τα αντιμετωπίσουμε ... στην πραγματικότητα ΔΕΝ ξέρουμε τί κρύβουνε και πόσο θα αντέξουμε μέσα σ΄ αυτά χωρίς έστω ένα μικρό φωτάκι στο βάθος ...
    Εσύ λοιπόν, ψάξε να βεβαιωθείς αν υπάρχει αυτό το φωτάκι στο βάθος αυτής της σχέσης .. αν αξίζει τον \'κόπο\' και το \'σκοτάδι\' ... αλλιώς θάναι είναι κρίμα όλη αυτή σου η δαπάνη ...

    Και πάντα, τα λέω αυτά με κάθε επιφύλαξη, γιατί κάθε ανθρώπινη σχέση έχει πολλές και ιδιαίτερες παραμέτρους που δεν είναι πάντα \"προφανείς\" ή \"κατανοητές\" απ΄τους .. απέξω-απ\'-το-χορό ...

  10. #10
    Μπορώ να ρωτήσω κάτι, που ίσως να είναι και άσχετο?
    Στη σχέση σας, είναι συνηδειτοποιημένη με την επιλογή της, ή μήπως το παλέυει?
    Επειδή έχω φίλους ομοφυλόφυλους που πάλεψαν πάρα πολύ μέχρι να βρουν τον δρόμο τους και να αποφασίσουν να αποδεχτούν τον εαυτό τους παραμερίζοντας όλες τις μπουρδολογίες στις οποίες μας επιβάλλει η κοινωνία.
    Είσαι η πρώτη της σχέση?
    Συγνώμη, δεν θέλω να φανώ αδιάκριτη, αλλά ίσως μπορέσουμε να βοηθήσουμε περισσότερο, αν ξέρουμε μερικά πράγματα παραπάνω.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    7
    Originally posted by Θεοφανία
    Μπορώ να ρωτήσω κάτι, που ίσως να είναι και άσχετο?
    Στη σχέση σας, είναι συνηδειτοποιημένη με την επιλογή της, ή μήπως το παλέυει?
    Eιμαστε κ οι 2 συνηδειτοποιημένες με την επιλογή μας , κ εχουμε δοκιμαστει απο αρκετεσ σχεσεις , ειμαστε εξάλλου καπου γυρω στα 40 πια (37 εγς 44 εκεινη οχι δεν ειναι αυτο το θέμα , αλλα η πάλη με τον η τους αλλους της εαυτούς σε συνδιασμό με την παραιτηση,εχει φτασει σε ενα τελμα κ δεν ξερει αν θελει να ξεφυγει απο εκει.Αν πει ναι , δεν κανει τπτ , δεν μπορει να κανει τπτ κ μενει μονο σε αυτο το ναι, κ εγω να αναρωτιεμαι αν μπορω να κανω κατι η να σεβαστω την πάλη της

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    7
    psychangel
    προσπαθώ να ισοροπήσω ανάμεσα στο θέλω μου κ στο τί είναι καλό για εκείνη,
    δεν ειναι ευκολο ειδικά όταν κολυμπάω σε \"νερα ξένα\", όταν δεν έχω την παραμικρή ιδέα για το τι ακολουθεί,όταν το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να της χαμογελάω κ όσο μπορώ να καταλαβαίνω η να ακούω..νιώθω ανισχυρη κ ανίκανη.Ξέρω οτι με θέλει κοντά της , δίπλα της αλλά υπάρχει ένα \"δεν μπορώ\" η αλλιως παραιτηση δικιά της κ εκεί τα χάνω.Διαβάζω για την κατάθλιψη , μιλάμε ,ειδικα το τελευταιο διαστημα αρκετά κ θέλω να την \"τραβήξω\" απο εκει, ξερω όμωσ πως χωρίς την δική της θέληση όλα ειναι μάταια....κ αυτο με τρομάζει (ωρες ωρες απελπιζει) γιατί βλεπω πως δεν μπορει (η δεν θέλει?)
    χμμμ καταλήγω στο \"δεν μπορει\" κ ψάχνω τρόπους-λύσεις σαν να πρέπει ν αλύσω τα μαγια μια κακιας μαγισσας...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    391
    Originally posted by sagitarius
    ...... βλεπω πως δεν μπορει (η δεν θέλει?)
    ..τελικά νομίζω πως σ\' αυτό το? είναι όλο το (δικό σου ) προβλημα.. Πρέπει να το \"σιγουρέψεις\" !
    Originally posted by sagitarius
    χμμμ καταλήγω στο \"δεν μπορει\" κ ψάχνω τρόπους-λύσεις σαν να πρέπει ν αλύσω τα μαγια μια κακιας μαγισσας...
    ... πόσο σίγουρο είναι οτι δεν καταλήγεις σ΄αυτό που θα ήθελες να ισχύει κι οχι σ΄αυτό που στην πραγματικότητα ισχύει ;
    Είναι σημαντικό να το ξεκαθαρίσεις γιατί απλά θα προσπαθείς να λύσεις τα ... μάγια με λάθος ... ξόρκια !

    Είπες πιό πριν οτι είχε στο παρελθόν ιστορικό κατάθλιψης και ακολουθούσε φαρμακευτική αγωγή που τώρα έχει σταματήσει και οτι τώρα κουβεντιάζετε πολύ για το θέμα αυτό. Μήπως λοιπόν είναι τώρα η κατάλληλη στιγμή να γίνει κουβέντα γι αυτά που έγραψα παραπάνω ; :
    Originally posted by psychangel....Πώς εμφανίστηκε την πρώτη φορά η κατάθλιψη;
    Μήπως για την επανεμφάνιση ευθύνονται οι ίδιοι λόγοι όπως την πρώτη φορά;
    Μήπως είναι καλό να αποφεύγει κάποιες συγκεκριμένες αιτίες/καταστάσεις που την οδηγούν στην κατάθλιψη ;
    ... Νομίζω πως αυτό ισως να βοηθούσε στο να ξεκαθαρίσει κάπως το τοπίο και σχετικά με τη διαταραχή της κοπέλας και σχετικά με την πορεία της σχέσης σας ..
    Συν το γεγονός βέβαια, οτι εφόσον μιλάμε για ένα πρόβλημα που έχει στο παρελθόν διαγνωστεί και ιατρικά, καλό θα ήταν να συμβουλευτεί κάποιον ειδικό για την περίπτωση που χρειάζεται φροντίδα να ξεπεραστεί ...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •